Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Cordyceps pre zlepšenie telesného stavu

Cordyceps sinensis je jedlá parazitická huba, ktorá infikuje larvy a kukly hmyzu, ktorých telo potom využíva ako zdroj živín pre svoj Rast. Cordyceps sinensis je na rozdiel od svojho príbuzných C. militaris, ktorý je rozšírený po celom svete, viazaná na vysokohorské prostredie Himalájí. Keďže je vzácny, hoci je jedlý, tak sa nevyužíva v kuchyni, ale hlavne ako “liek”. Po dlhé tisícročia s ním pracuje tradičná čínska medicína. Súčasné štúdie dokazujú, že Cordyceps sinensis má imunoregulačné účinky, znižuje oxidačný stres, hodnoty krvného tuku a cukru, posilňuje fyzickú i psychickú kondíciu, pôsobí protimikrobiálne i protinádorovo. Jeho Dôležitou zložkou je cordycepin, tj. Adenozín, ktorý stojí za radónu účinkov TEJTO huby.
Autori hľadali novú možnosť využitia cordycepinu a rozhodli sa vyskúšať ho na pľúcnu hypertenziu. Ide o chorobu, pri ktorej je vyšší krvný tlak v pľúcnom riečisku. Veľakrát sa nezistí presná príčina, inokedy je to dané Poškodením ľavého srdca, zvýšeným objemom pretekajúcej krvi, pľúcnymi CEVA, zúžením pľúcnych ciev, napr. Aj ich sťažeň, vazokonstrikciu, zvýšením počtu a objemu hladkých svalových buniek v cievnej stene atď. Medzi príznaky choroby patrí napr. slabosti, vyššia únava, zníženie výkonnosti, dýchavičnosť, závraty, mdloby, zlé okysličenie s promodráváním, búšenie srdca, bolesti na hrudníku, opuchy dolných končatín atď.

Autori testovali, či je možné pomocou cordycepinu alebo extraktu z huby obmedziť vazokonstrikciu (nech má vazodilatačné účinky) a zväčšené cievne steny.

Cordycepin alebo extrakt z celej huby sa pridáva do bunkovej kultúry svalových buniek steny pľúcnych artérií pacientov s pľúcnou hypertenziou a zdravých darcov. Zaujímavé bolo, že želaný efekt Mal extrakt z celej huby aj cordycepin. Došlo k obmedzeniu množenia svalových buniek a ich rast. Ďalej bol vykonaný pokus na myšacích pľúcach, kedy Mal iba extrakt z huby vazodilatačné, vazodilatačné (cievy rozširujúce) účinky. Je teda jasné, že v hube je ešte iná látka, ktorá pôsobí na cievy.
Štúdia teda potvrdila, že cordycepin a extrakt z huby obmedzujú zužovanie ciev a extrakt z huby potom môže pomôcť cievy rozšíriť, zrelaxovať ich stiahnutie. Tohto účinku by sa mohlo využiť aj u pacientov s pľúcnou hypertenziou, ale nielen u nich.

 

Cordyceps ako aj iné medicinálne huby nájdete k zakúpeniu u overeného slovenského distribútora www.yao.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *