Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Reishi mierni zápal v mozgu

Reishi (Ganoderma lucidum, leskokôrka lesklá) je huba, ktorá je hlavne v Ázii známa tiež ako elixír nesmrteľnosti . Tradičná čínska medicína túto drevokaznú hubu používa po tisíce rokov. V historickom období bolo jej využívanie vyhradené iba cisárovi a jeho rodine . V súčasnosti je Reishi pestovaná po celom svete a je produkované veľké množstvo potravinových doplnkov s ňou. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že Reishi skutočne disponuje biologickými účinkami, obsahuje totiž veľmi zaujímavé zložky, tj. Polysacharidy, terpény ai . Výskumy ukázali, že Reishi vie zlepšovať funkčnosť imunitného systému, znižuje oxidačný stres, cukor a tuky v krvi, ničí nádorové bunky, pôsobí proti mnohým mikróbom, posilňuje fyzickú i psychickú kondíciu atď.

 

V tejto štúdii sa autori zamerali na protizápalové účinky zložky Reishi, tj. Ganoderické kyseliny F, ktorá patrí medzi triterpény. Mnohé mikrobiálne zápaly postihujúce mozog sú sprevádzané veľkým zápalom , tj. Sú aktivované imunitné bunky systému a hlavne tie, ktoré sa nachádzajú priamo v mozgu, a to mikroglie. Ide o bunky príbuzných makrofágom. Zápal pritom výrazne poškodzuje mozgové tkanivo, deštruuje ich. Zápal teda môže byť škodlivejší ako samotná infekcia. Zápal je prítomný aj u autoimunitných ochoreniach a degenerácie mozgu, ako to napríklad vidíme pri Alzheimerovej chorobe.

Autori vytvorili bunkovú kultúru z mikroglie (buniek mozgu, ktoré sú príbuzné imunitných buniek) a aktivovali ich pomocou lipopolysacharid , čo je zložka bakteriálnych membrán, ktorú imunitný systém rozpoznáva ako nebezpečenstvo a zahajuje obranné reakcie . V prítomnosti lipopolisacharidov sa bunky aktivovali a stali sa protizápalovými, tj. Podporovali vznik a trvanie zápalu. Ak boli bunky vystavené tiež pôsobeniu kyseliny ganoderickej, zmiernila sa produkcia niektorých zápal posilňujúcich látok, napr. Oxidu dusného, pretože sa obmedzila aktivita enzýmu, ktorý je za jeho produkciu zodpovedná. Ďalej sa znížila produkcia prozápalových cytokínov, napr. TNF alfa, IL-6.

Jedna vec je, ako pôsobí kyselina ganoderická priamo na samostatné bunky, ale iné to môže byť v živom organizme, preto vedci ďalej testovali vplyv kyseliny z Reishi tiež na myšiach a daní pruhovanom (rybka). Aj tu vykazovala kyselina ganoderické protizápalové účinky . Miernila aktiváciu mikroglie a astrocyt v mozgu. Nervové tkanivo tak bolo chránené pred poškodením zápalom.

Štúdia teda dokázala, že ganoderická kyselina F pôsobí protizápalovo a mohla by teda pomôcť so znížením zápalu prebiehajúcom v mozgu.

Reishi v rôznych formám môžete zakúpiť na yao.sk

Sheng F, Zhang L, Wang S, Yang L, Li P. Deacetyl Ganoderic Acid F Inhibits LPS-Induced Neural inflammation via NF-κB Pathway Both In Vitro and In Vivo. Nutrients 2019 Dec 27; 12 (1)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *