Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ochorenia a účinky Vitálne huby

Koronavírus (SARS-CoV-2) pohľadom čínskej medicíny

 Svetom obchádza nový strašiak menom koronavírus.

K dnešnému dňu (26. 2. 2020) bolo nakazených viac ako 80 tisíc ľudí. Väčšina nakazených pochádza z čínskej provincie Hubei. Počet mŕtvych sa blíži k trom tisícom. Počet chorých sa neustále zvyšuje (hoci v samotnej Číne počet nových prípadov postupne klesá) nové prípady hlásia mnohé Európske krajiny, najviac Taliansko. Vírus sa presunul aj do Slovenskej republiky.

Čo o ňom vieme?

Moc o ňom nevieme. Koronavírus SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) sa prenáša z človeka na človeka najčastejšie kvapôčkovou infekciou, ktorá je prenášaná vzduchom. Šíri sa teda podobne ako bežná chrípka. Hovorí sa aj o kontaktnom prenose. Avšak oproti chrípke je viac virulentný (človek sa ľahšie nakazí).

Je ale dobré zdôrazniť, že sa nejedná o smrtiaci vírus ako napríklad ebola alebo MERS, kde je úmrtnosť okolo 50 až 70%. U koronavírusu je úmrtnosť okolo 2%, čo zodpovedá silnejšej epidémii chrípky.

Ohniskom nákazy je čínske mesto Wu Han a na človeka sa preniesol z divokých zvierat (pravdepodobne z hada).

Je potrebné podliehať panike a mať z koronavírusu strach?

Podliehať panike nutné nie je. Je ale dobré pristupovať ku všetkým podobným epidémiám s veľkým rešpektom a nepodceňovať ich. Podobné epidémie infekčných ochorení sprevádza človeka od nepamäti. Dnešný globalizovaný svet vytvára pre moderné epidémie nové príležitosti.

Je dôležité dodržiavať základné hygienické pravidlá a vyhýbať sa v období epidémie miestam, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí.

Jednou zo zradných vecí je inkubačná doba. Ak je osoba nakazená koronavírusom, tak prvé príznaky spozoruje po 14 dňoch. Za tú dobu môže nakaziť pomerne veľké množstvo ľudí. Hovorí sa o tom, že inkubačná doba môže byť dokonca dlhšia ako 14 dní.

Pomerne významná je aj otázka, či bude koronavírus mutovať. Mutácie sú u vírusov úplne prirodzené. Snažia sa tak obchádzať imunitný systémy hostiteľa, ktorý sa agresívne patogény snaží udržať pod kontrolou. Mutácie prinášajú riziko vyššej virulencie a odolnosti voči liečbe.

Aké sú prejavy nakazených koronavírusom?

Príznaky nakazenia koronovírusom sú podobné symptómom chrípky: horúčka, únava, suchý kašeľ, dýchavičnosť a ARDS (Syndróm akútnej dychovej tiesne). V niektorých prípadoch sa u nakazených objavila aj hnačka. Príznaky ako je nádcha, kýchanie či bolesť v hrdle nebývajú tak časté. U oslabených jedincov môže infekcia vyvolať zápal pľúc, zlyhanie obličiek a smrť.

Môže pomôcť tradičná čínska medicína?

Keď sa spýtam bežných ľudí v Číne, či chodia k lekárom tradičnej čínskej medicíny alebo k lekárom západnej medicíny, tak najčastejšou odpoveďou býva, že s akútnymi alebo život ohrozujúcimi chorobami chodia k západným lekárom a s chorobami skôr chronickými k lekárom tradičnej čínskej medicíny. Vo Wu Hanu od začiatku epidémie spolupracujú odborníci západného lekárstva s odborníkmi na tradičnú čínsku medicínu. Okrem západných liekov, ktoré sa používali u iných vírusových epidémií, sa testujú aj tradičné bylinné zmesi čínskej medicíny, ktoré sa v minulosti osvedčili pri podobných epidémiách (SARS či H1N1).

Nie je úlohou tohto textu presne definovať a rozobrať jednotlivé fázy ochorenia koronavírusu pohľadom čínskej medicíny. Hovorili sme o termínoch ako je “chladná vlhkosť zraňuje pľúca” či “nákazlivý toxín blokuje pľúca”. A tiež o konkrétnych bylinných zmesiach, ktoré tieto obrazy pomáhajú riešiť.

Avšak zamyslime sa nad jednou vecou. Keď postihla Európu morová rana, tak existovali ľudia, ktorí sa starali o chorých a nenakazili sa.

Rovnako tomu je aj dnes. Je veľa ľudí, ktorí prídu s chorým do styku, a napriek tomu sa koronavírusom nenakazia. Pozrime sa aj na to, kto najčastejšie nákazu neprežije. Sú to ľudia nejakým spôsobom oslabení. Väčšinou sa jedná o ľudí starších, ktorí majú nejaké chronické pľúcne problémy.

Z toho vyplýva, že ak nechceme ochorieť koronavírusom, musíme si budovať silný imunitný systém. Čínsky lekár by povedal, že musíme mať silnú Zheng Qi. To je pojem, pod ktorým sa skrýva nielen naše imunita a odolnosť, ale aj celková vitalita a schopnosť prispôsobiť sa meniacemu sa vonkajšiemu prostrediu.

Problém, s ktorým sa čoraz častejšie stretávam v ordinácii, je klesajúca odolnosť populácie. O príčinách môžeme len špekulovať. Určite tých vplyvov bude veľa: zlý životný štýl, stály stres, stále sa zhoršujúca kvalita potravín, zvyšujúce sa koncentrácie škodlivín v prostredí, kde žijeme, elektro smog atď.

Poďme sa pozrieť, čo môžeme pre prevenciu urobiť my. Ako si vylepšiť Zheng Qi či imunitu. V prvom rade je dôležitý zdravý životný štýl. Kvalitne a pestro jesť, primerane sa hýbať, dostatočne odpočívať, dostatočne spať, udržiavať naše emócie na uzde, a hlavne mať dobré vzťahy s ľuďmi okolo nás. Tak jednoduché to je.

Čínska medicína je veľa o prevencii – je pre ňu dôležité problémom predovšetkým predchádzať. Ako ale vidíme z Wu Hanu, je schopná pomáhať riešiť aj už problém, ktorý nastal. Jednou z možností, ktorú ponúka pre tieto stavy, sú vitálne huby. Asi poznáte Reishi, Coriolus či Cordyceps. Tieto prírodné lekárne dokážu jednu úžasnú vec. Stimulujú veľmi intenzívne náš imunitný systém, aby dokázal odolávať vonkajším patogénom vrátane vírusov, a zároveň posilňujú našu vitalitu alebo tiež životnú silu. V tom sú úplne výnimočné. Žiadna bylina to takto komplexne nevie.

Ako konkrétne dávkovať vitálnej huby pre prípad prevencia?

Najväčší zmysel dáva v týchto prípadoch kombinácia huby Reishi a Coriolus. Coriolus je z húb najväčší “zabijak”. Dokáže v našom organizme likvidovať všetko, čo je mu cudzie – vírusy, baktérie, kvasinky, borélie, chlamýdie atď. Reishi má tiež protivírusové účinky, oproti Coriolusu ale v človeku posilňuje viac jeho vitalitu.

Preventívne dávkovanie by mohlo byť: Coriolus (40% polysacharidov) 1-0-1, Reishi (30% polysacharidov) 1-0-1, Vždy 5 dní užívať a 2 dni dať pauzu. Takto možno huby užívať dlhodobo.

Ak budete pravidelne užívať vitálne huby, neznamená to, že nikdy neochoriete. Vždy záleží na sile patogénu a vašej celkovej odolnosti. Užívaním vitálnych húb si ale výrazne zvyšujete šancu odolať všadeprítomným patogénom.

Ako znížiť riziko nakazenia koronavírusom?

1. umývajte si ruky mydlom alebo používajte antibakteriálny gél s obsahom alkoholu
2. pri kašli a kýchaní si zakrývajte nos a ústa vreckovkou alebo celou pažou
3. vyvarujte sa úzkemu kontaktu s osobami, ktoré majú príznaky prechladnutia alebo chrípky
4. pri zvýšenom výskyte vo vašej oblasti sa vyhýbajte miestam stretnutia väčšieho počtu ľudí (nákupné centrá, čakárne, MHD, kiná a pod.)
5. dbajte na dostatočnú tepelnú úpravu mäsa a vajec
6. pri kontakte s voľne žijúcimi či hospodárskymi zvieratami používajte ochranné pomôcky
7. zdravým životným štýlom posilňujte svoj imunitný systém
8. užívajte pravidelne vitálne huby zamerané na podporu imunity
Vzhľadom k zvýšenému infekčnému riziku sa do popredia záujmu dostáva zmes Shuang Huang Lian, ktorá má protivírusové a protimikrobiálne účinky. V Číne sa v dnešných dňoch používa súbežne s antivirotikami na terapiu u koronavíruse, viac o jej zložení nájdete tu.

PS Dodatok 

Po zverejnení článku dostávam veľa otázok, ako čínska medicína pristupuje k liečbe u problémov typu koronavírus. Patogén SARS-CoV-2 podľa dostupných informácií (vychádzam zo záverov expertného tímu prof.Zhang Nanshan, ktorý stanovil odporúčania na liečbu ik prevencii koronavírusu v januári 2020 – to je epidemiológ, ktorý v roku 2003 objavil SARS koronavírus) spôsobuje pri vniknutí do organizmu obraz , ktorý by sme nazvali “chladná vlhkosť zraňuje pľúca”. Tento obraz sa podobá niečomu, čo vidíme pri nástupe bežnej chrípky – kýchanie, nádcha, kašeľ, zvýšená teplota, odpor k chladu. Ak v tejto fáze nie je patogén zlikvidovaný a prenikne do Yang Mingové vrstvy, tak vyvolá horúco. Obraz by sme nazvali “nákazlivý toxín blokuje pľúca”. Vidíme príznaky ako horúčka, kašeľ, schvátenosť, dýchavičnosť. U ľudí s dobrou imunitou je maximálne v tejto vrstve patogén zlikvidovaný.Až v ďalšej fáze “vnútorné obštrukcie vyvolávajúce únik” začína byť stav veľmi nebezpečný. Tu je už potrebný integrovaný prístup západnej a tradičnej medicíny. Do tohto stavu sa väčšinou dostanú len pacienti s oslabenou imunitou, vyčerpaní či s chronickým respiračným ochorením. Pre každú túto fázu sú odporúčané určité bylinné zmesi. Avšak prevencia je vždy to najdôležitejšie, čo môže každý z nás urobiť. Preto som v článku zdôrazňoval stimuláciu imunitného systému ako dôležitú súčasť preventívnych opatrení. K imunite môžeme z pohľadu čínsku medicíny pristupovať rôzne. Trebárs Univerzitnej nemocnice v Pekingu odporúča ako prevenciu ochorenie spôsobené patogénmi typu koronavírus upravenú zmes Yu Ping Feng San. Avšak podľa mojej skúsenosti je kombinácia Reishi a Coriolu výbornou voľbou. Dokážu spolu totiž posilňovať ako Wei Qi (obranná energia),to robí vice Coriolus, tak Ying Qi (vyživujúce energie), to robí viac Reishi. V tom je ich čaro. Plus primeraný zdravý životný štýl (na ktorý je ale už väčšinou v období výskytu epidémie neskoro :-)). Berte tento môj text len ​​ako názor. Viem, že tých prístupov existuje viac.

 Autor článku: prevzaté z webu www.MilanSchirlo.cz

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *