Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Hericium proti bolesti

Hericium (Hericium erinaceus, koralovec ježovitý) je drevokazná huba, ktorá rastie hlavne na listnatých stromoch . Má veľmi zvláštny tvar plodnice. Tá je svetlá, guľovitá a z nej vyrastajú ostnaté výbežky, ktoré sú však mäkké. Pripomína morský koral, popr. leviu hrivu či fúzy. Hericium sa tiež od ostatných húb líši svojou chuťou. Drevokazné huby bývajú horkasté až horké a nie sú teda vhodné pre priamu konzumáciu, Hericium má však chuť príjemne sladkastú. Huba je v Ázii hojne využívaná ako liečivo. Oprávnenosť tohto použitia potvrdzujú aj súčasné štúdie. Ukazuje sa, že Hericium pôsobí protizápalovo, ničí mnohé patogény aj nádorové bunky, znižuje hodnoty tukov a cukru v krvi, a čo je najdôležitejšie chráni a podporuje regeneráciu nervovej sústavy .

V tejto štúdii autori testovali, či je možné pomocou Hericia znížiť chronickú bolesť . Mnohé stimuly, tlak, teplo, poškodenie tkanív … stimulujú neuróny, ktoré vedú vzruchy do mozgu, kde je spracovaný a následne aj citeľný. Mnohé patologické stavy, degeneratívne, zápalové, nádorové, úrazové, pooperačné sú spojené s  trvalou bolesťou , ktorá výrazne obmedzujú kvalitu života pacienta. Trvalá intenzívna bolesť sa rieši podávaním morfínu . Problém však je, že na neho vzniká tolerancia , tj. Musí sa zvyšovať dávka, až sa narazí na limitnú možnú hodnotu. Morfín teda prestane účinkovať. A ako postupovať ďalej?

Autori vytvorili etanolový extrakt z Hericia a pridávali ho k nervovým bunkám, mikrogliím. U týchto buniek môže dôjsť k aktivácii v reakcii na morfín. V minulých štúdiách sa ukázalo, že tlmenie zmien cytoskeletu (bunkovej kostry) je spojené s aktiváciou a vnímaním bolesti . Cytoskelet sa zapája napr. Do pohybu bunky, migrácie.

Bunky boli inkubované so 100 nanogramov / ml extraktu z Hericia po dobu 30 minút a potom sa pridal 1mikroM morfínu na dobu 2 hodín alebo boli vystavené iba morfínu.

U buniek, ktoré boli vystavené iba morfínu došlo k ich aktivácii , nie k utlmeniu, ako by sa čakalo. Bunky produkovali látky, ktoré by prilákalo napr. Imunitné bunky, a zvýšilo by sa pociťovanie bolesti, nie znížilo. Ak však boli nervové bunky pred podaním morfínu vystavenej Hericiovému extraktu, oveľa menej boli aktivované morfínom. Neboli stimulované, obmedzila sa ich migrácia, a menej by teda prevádzali vzruchy, vrátane tých bolestivých.

Štúdia teda dokladá, že extrakt z Hericia by mohol mierniť aktiváciu nervových buniek, po podaní morfínu, čím by mohol posilniť jeho účinnosť a bolesti viac tlmiť.

Hericium ako aj iné čínske huby môžete zakúpiť na YAO.SK

 

Yeh CH, Sun LW, Lai CM, Yeh TP, Lin JN, Tsay SL, Chen CC, Chen WP, Chen CM, Tsai RY. Effect of etanol extracts of Hericium erinaceus mycélium on Morphine-induced microglial migration. Mol Med Rep 2019 Oct 15.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *