Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Protizápalový a anti-age vplyv extraktu z chlorely

Chlorely sú jednobunkové zelené riasy , ktoré sú veľmi bohaté na živiny, hlavne na aminokyseliny či rastové faktory podporujúce hojenie . Chlorela je považovaná za zelenú superpotravinu a je po nej veľký dopyt. S tým súvisí aj jej pestovanie, ktoré je v dnešnej dobe už komerčné, a to ako vo vonkajších nádržiach, tak v uzatvorených tankoch. Aby boli živiny a biologicky aktívne látky z chlorely využiteľné, je nutné narušiť pevnú bunkovú stenu , ktorú náš tráviaci systém nerozloží. Látky z chlorely podporujú regeneráciu, posilňujú imunitný systém, znižujú oxidačný stres, ničí nádorové bunky aj niektoré patogény, podporujú trávenie atď.

 

V tejto štúdii autori zisťovali, či môže chlorela pomôcť s  chronickými zápalmi a či môže spomaliť proces starnutia . Za starnutím a zápalom stojí tiež oxidačný stres . Voľné radikály totiž poškodzujú bunky , ich membrány i DNA, čo môže bunky i zničiť. Poškodené či umierajúce bunky potom stimulujú imunitné bunky a  rozvíja sa zápal , ktorý má ďalšie poškodzujúce vplyvy a zvyšuje oxidačný stres , je to teda začarovaný kruh.

Autori použili špeciálne imunitné bunky , typ makrofágov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obrane proti patogénom a podporujú rozvoj a udržanie zápalu . K týmto bunkám pridával pigment-proteínový komplex z chlorely (pigmentom je napr. Chlorofyl), a to potom, čo boli stimulované lipopolysacharidom . To je zložka bakteriálnej steny, na ktorú reagujú imunitné bunky aktiváciou a “rozpútaním” zápalu. Začne sa tvoriť viac prozápalových pôsobkov (IL-6, TNF alfa), oxidu dusíka. Tieto látky v organizme aktivovali imunitnú odpoveď. Keď bol po aktivácii makrofágov pomocou lipopolysacharidu pridaný extrakt z chlorely, došlo k zníženiu tvorby prozápalových cytokínov. V pokuse na myšiach, ktorým bola podaná látka, po ktorej dochádza k rýchlejšej degenerácii, došlo vďaka podávanie extraktu z chlorely ku zvýšeniu aktivity enzýmov , ktoré znižujú oxidačný stres, pretože neutralizujú voľné radikály, napr. Superoxiddismutáza , a tiež došlo k zníženiu nežiaducej zápalovej odpovede . U myší liečených chlorelou došlo v porovnaní s myšami, ktoré chlorelu nedostali, k spomaleniu postupu degeneratívnych procesov.

Štúdia teda dokladá, že extrakt z chlorely znižuje zápal i oxidačný stres, čím môže spomaliť procesy, ktoré urýchľujú starnutie .

Chlorelu ako aj iné vitálne huby zakúpite na YAO.sk

Zhang R, Chen J, Mao X, Qi P, Zhang X. Anti-Inflammatory and Anti-Aging Evaluation of Pigment-Protein Complex Extracted from Chlorella Pyrenoidosa. Mar Drugs 2019 Oct 16; 17 (10)

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *