Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Silymarín chráni srdce

Srdcovo-cievne choroby postihujú veľkú časť populácie a sú najčastejšou príčinou predčasnej smrti . Silymarín je štandardizovaný extrakt, ktorý sa získava z plodov pestreca mariánskeho (Silybum marianum). Ide o zmes flavonolignanov, ktoré majú mnoho biologických účinkov. Od nepamäti sa využíva pestrec ako látka chrániaca a podporujúca regeneráciu pečeňového tkaniva . Tento extrakt je odporúčaný tiež v klinickej praxi, tj. Pacientom. Okrem hepatoprotektívnych účinkov boli tiež potvrdené účinky protizápalové, antioxidačné, protinádorové atď.

 

V tejto štúdii sa autori rozhodli zistiť, či môže silymarín pomôcť zmierniť poškodenie srdca pri srdcovom infarkte . K nemu dochádza najčastejšie na základe už existujúcej aterosklerózy či trombu, ktoré obmedzujú priechod krvi cievami zásobujúcich srdcový sval kyslíkom a živinami. Ak dôjde k úplnému uzavretiu cievy , dochádza k “umieraniu” buniek srdcovej svaloviny a trvalému poškodeniu srdcového svalu . V krvi sa pri poškodení srdcového svalu zvyšujú hodnoty určitých látok, napr. Troponín, mozgový natriuretický peptid, mení sa aj hodnoty odrážajúce aktivitu imunitného systému, pretože poškodenie srdcového svalu sa spúšťa tiež zápal, ktorý môže srdce ďalej poškodiť, navyše sa výrazne zvyšuje oxidačný stres .

U potkanov, ktoré dostávali silymarín, boli hodnoty látok, ktoré značí mieru poškodenia srdcového svalu, nižšie, rovnako tak natriuretický peptid. Naviac sa znížila zápalová odpoveď a  zvýšila aktivita enzýmov , ktoré znižujú oxidačný stres , a to superoxiddismutázy. To sa prejavilo aj poklesom hodnôt malondialdehydu, ktorý vzniká reakciou voľných radikálov s tukmi v bunkových membránach. Obmedzila sa tiež apoptóza srdcových buniek, tj. Bunková smrť . Autorom sa tiež podarilo vytvoriť formu silymarínu, ktorá sa lepšie vstrebávala a mala tak vyššiu účinky ako samotný silymarín (F3 liquisolid).

Výsledky teda ukazujú, že silymarín môže mať priaznivý efekt na srdcový sval pri srdcovom infarkte . Môže zmierniť rozsah poškodenia.

PESTREC MARIÁNSKY ako aj iné vitálne medicinálne huby a byliny zakúpite na YAO.sk

Sheta NM, Elfeky YA, Boshra SA. Cardioprotective Efficacy of Silymarín Liquisolid in izoproterenol Prompted Myocardial Infarction in Rats. AAPS PharmSciTech 2020 Jan 23; 21 (3): 81.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *