Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Polysacharidy z CHAGY proti únave

Únava je naším častým spoločníkom . Žijeme aktívne, veľmi rýchle životy, plné stresu, čo náš vysiluje a mnohokrát ani dlhý odpočinok nepomôže. Pomôcť nám však môže príroda, napr. Vitálne huby.

Chaga je parazitická huba , ktorá napadá listnaté stromy, hlavne brezy. Postupne prerastá stromom , až ho zahubí. Chaga vytvára na povrchoch briez čierne, brázdené masy, ktoré pripomínajú spálené uhlíky . Pod čiernou vrstvou sa nachádza žltá hmota . Chaga je v porovnaní s inými hubami jedinečná v tom, že obsahuje betulín / kyselinu betulinovú, tj. Látky, ktoré do seba naťahuje zo svojho hostiteľa. Táto huba je využívaná ako vitálna . Najpopulárnejšia je v oblasti Sibíri i celého Ruska, je súčasťou tradičnej ruskej medicíny, pracuje s ňou tiež tradičná čínska medicína. S Chaga sú vykonávané tiež vedecké štúdie, ktoré jednak skúmajú presné zloženie huby, a jednak jej účinky aj účinky jednotlivých nájdených zložiek.

V tejto štúdii autori získali z chagy polysacharidy, tj. Vytvorili polysacharidovú frakciu . Zisťovali  zloženie polysacharidov, tak aj ich účinky v myšom modele. Bolo zistené, že dávka extraktu 50 mg / kg zvieraťa odďaľuje nástup únavy . Myši vložené do vody vydržali plávať dlhšie ako myši, ktoré polysacharidový extrakt nedostali. Došlo tiež k skráteniu doby potrebnej pre dobitie energie . Autori potom sledovali aj parametre v krvi myší, ktoré ukazujú na vyčerpanie. Počas intenzívnej pohybovej aktivity sa vo svaloch tvorí kyselina mliečna, sú poškodzované bunky a uvoľňuje sa laktát dehydrogenázy a zvyšuje sa močovina v krvi. Všetky tieto parametre boli v krvi myší s Chaga po fyzickej záťaži nižšie ako u myší bez Chagy.Chaga teda skutočne predlžuje výdrž a urýchľuje regeneráciu po záťaži .

Dôležité tiež je, že Chaga tiež mení koncentráciu niektorých účinkov ovplyvňujúcich mozgové funkcie priamo v mozgu.

Výsledky štúdie teda ukazujú, že polysacharidová frakcia z chagy odďaľuje nástup únavy fyzickej i psychickej.

CHAGU ale aj iné vitálne huby nájdete na YAO.sk

Zhang CJ, Guo JY, Cheng H, Lin LI, Liu Y, Shi Y, Xu J, Yu HT. Spatial structure and anti-fatigue of POLYSACCHARIDE from Inonotus obliquus. Int. J. Biol. Macromol. 2020 Feb 15.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *