Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Ako zvládať emócie pohľadom čínskej medicíny

cinska medicina

Teória čínskej medicíny chápe ľudské telo ako súčasť okolitého prostredia, v ktorom žijeme, a ktoré nás priamo ovplyvňuje. Znečistené životné prostredie, nevhodné stravovacie návyky, stále sa znižujúce kvalita potravín a hlavne silnejúca stresová záťaž. To všetko postupne oslabuje náš organizmus a vedie k disharmónii.

Podľa čínskej medicíny majú choroby príčinu zo 70% v našej psychike, v emóciách, z 20% v zlom stravovaní a len 10% sú faktory, ktoré nie sme schopní ovplyvniť. Z toho vyplýva, že to, ako zvládame alebo nezvládame naše emócie, ovplyvňuje naše zdravie a ak máme problémy so zvládaním emócií, môže to byť príčinou mnohých chorôb. Na mieste je teda otázka – sú emócie zlé? Nie sú. Podľa čínskej medicíny sú emócie úplne normálnym prejavom našich orgánov. Radosť je spojená so srdcom, starosti so slezinou, smútok s pľúcami, strach s obličkami a zloba s pečeňou. Emócie sú pre človeka životne dôležité. Sú bežnou reakciou organizmu na životné situácie, a to aj tie negatívne (bez emócie strachu by sme pravdepodobne neprežili dnešný deň – zrejme by nás na rušnej ulici prešlo auto).

Vedomie je v mysli, emócie v tele

Problém teda nie je v samotnom prežívaní emócií, ale v ich potláčaní či v ich nadmernom prežívaní . Až vtedy začínajú nášmu telu škodiť. Negatívne emócie blokujú našu prirodzenú Qi (čchi – životnú energiu), tá začne v tele stagnovať alebo prúdiť zlými cestami, čo vedie k disharmónii medzi orgánmi a následne k ťažkostiam na fyzickej úrovni. Emócie, ktoré sa snažíme vytesniť, vytvárajú v našom tele tzv. Energetickej zhluky, ktoré podľa čínskej medicíny predchádzajú vzniku chorôb. Z uvoľnených emócií vznikajú rôzne bolesti, úzkosti, nejasné pocity, ktoré tvoria základ telesným ochorením – najčastejšie autoimúnnej povahy.

Prístup k emóciám a spôsob ich spracovania je u každého veľmi individuálne. Niekto ich ľahko hodí za hlavu, iný ich v sebe dusí dlhé týždne. Všetko záleží na našej telesnej konštitúcii, na traumách z detstva, na vzťahoch v rodine, na sile alebo oslabenie jednotlivých orgánov. Existujú však osvedčené spôsoby, ako emócie lepšie zvládať.

Cesta sebauvedomenia

Je potrebné vedieť, že naše emócie nemôžeme riadiť. Môžeme im ale porozumieť, a tým nad nimi získať kontrolu tzn., Že sme schopní sa vedome rozhodnúť, akým spôsobom dovolíme emóciám ovplyvňovať naše konanie, náš vzťah k sebe a k okoliu. A tým, ako postupne budeme meniť váš vzťah k svetu, k sebe i k druhým, bude sa meniť aj naše vnímanie a s ním aj intenzita a druh emócií, ktoré budeme prežívať.

Sila byliniek

Cesta sebauvedomenie je dlhá a náročná. A nemusí byť pre každého. Čínska medicína si pre tieto prípady berie na pomoc bylinky. Dobre pomáhajú v situáciách, keď sa nekontrolované emócie, zvlášť v spojení s všadeprítomným stresom, začínajú negatívne prejavovať na zdraví. Problémy zhoršujúce sa stresom ako tráviace ťažkosti, rôzne tlaky, pnutie, úzkosti, neurózy, nesústredenosť, podráždenosť, predmenštruačný syndróm a pod. Sú podľa čínskej medicíny otázkou “stagnácie energie pečene” . Čínski lekári hovoria, že pečeň je orgán veľmi citlivý na silné či potlačované emócie a na to, keď je človek pod dlhodobým a silným stresom.

Už v 11. storočí čínski lekári prišli s bylinnou receptúrou Xiao Yao San, ktorá uvoľňuje energetické blokády v tele a dodnes je jednou z najpoužívanejších bylinných zmesí. Jej chytré zloženie vyrovnáva vzťah medzi “pečeňou a slezinou” – to znamená, že upokojuje emócie, pocity stiesnenosti, podráždenosti, ľahkú depresiu, pichanie či tlaky pod rebrami, nadúvanie najmä pri strese, tlmí bolesti hlavy, rieši predmenštruačný syndróm atď. 

Čínske huby a tinktúry pochádzajúce z tradičnej čínskej medicíny a recepúr nájdeš na YAO.sk

 

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *