Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Jednotlivé byliny Vitálne huby

Kurkumín môže podporiť zdravie placenty počas prvého trimestra

Mnoho žien má problémy počať alebo donosiť dieťa . To je často dané aj zlou funkciou placenty. S tým by však mohol pomôcť kurkumín .

Kurkumín patrí medzi polyfenoly, jedná sa o  žltý pigment , ktorý je možné získať z podzemku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa). Táto rastlina patrí medzi zázvorovité a jedná sa o jedno z najdlhšie pestovaných korení. Podzemok sa využíva ako surový, ale hlavne sa sušia a drvia do podoby korenia kurkuma , ktorá má svoje pevné miesto v ázijskej kuchyni. Ale to nie je jediná možnosť využitia kurkumy. Tradičná indická a čínska medicína ju využívajú na liečbu mnohých chorôb . Kurkumín je skúmaný tiež vedecky, prebehli stovky štúdií, ktorých výsledky dokazujú, že kurkumín pôsobí protizápalovo , protinádorovo , znižuje oxidačný stres aj hodnoty tukov v krvi, podporuje tvorbu žlčových kyselín, zabíja mnohé patogény atď.

 

V tejto štúdii sa autori zamerali na odhalenie ďalších možností využitia kurkumínu. Ich hypotéza bola, že kurkumín môže podporiť vývoj a udržanie placenty v počiatočných štádiách tehotenstva.

Pre správny vývoj plodu je nevyhnutné, aby sa správne utvorila placenta , ktorá je spojnicou medzi matkou a plodom. Poškodenie placenty môže viesť aj k smrti plodu , popr. spomalenie rastu , predčasný pôrod atď. Poškodenie funkcií placenty sú časté u stavov ako preeklampsia a eklempsie , ktoré sú charakterizované hlavne vysokým krvným tlakom matky a ohrozením jej života i života dieťaťa .

Pre svoju štúdiu autori využili bunky, z ktorých sa tvorí placenta, tj. Trofoblast . Tie potom kultivovali bez a s prítomnosťou kurkumínu a sledovali, či dôjde k rozdielom medzi bunkovými kultúrami. V prítomnosti kurkumínu došlo k zvýšeniu rastu, delenie a životaschopnosti trofoblastových buniek. Došlo k podpore produkcie pôsobkov, ktoré podporujú novotvorbu ciev, ktorá je pri vývoji placenty absolútne nevyhnutná. Ďalej kurkumín podporil tiež formovanie tubulov. Naviac došlo vďaka kurkumínu k zvýšeniu počtu molekúl HLA-G na bunkách trofoblastu. Tieto bunky tlmia imunitnú odpoveď materského organizmu , znižuje riziko , že materský organizmus zaútočí na “neznáme” tkanivo , ktoré nesie tiež gény otca. Nie je možné opomenúť ani fakt, že kurkumín znížil oxidačný stres a poškodenie DNA .

Štúdia teda dokladá, že kurkumín môže pomôcť k správnemu vývoju placenty počas prvých mesiacov tehotenstva. Je však potrebné urobiť ďalšie štúdie, hlavne na zvieratách, aby mohol byť kurkumín doporučený tiež ženám.

KURKUMÍN ale aj iné doplnky stravy ako medicinálne huby či tinktúry kúpiš na YAO.sk

 

Basak S, Srinivas V, Mallepogu A, Duttaroy AK. Curcumin stimulates Angiogenesis through VEGF and expression of HLA-G in first-trimester human placental trophoblasts. Cell Biol. Int. 2020 Feb 19.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *