Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Coriolus aktivuje imunitný systém

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, trúdnikovec pestrá) je drevokazná chorošovitá huba, ktorá rastie hlavne na poškodenom dreve listnatých stromov. Plodnice tvoria hlavne klobúk, ktorý má 2-8 cm a má Polkruhovitý, obličkovitý tvar a na povrchu farebné zóny, od bielej cez šedú, béžovú až po hnedú. Huby rastú v trsoch a sfarbením a “nariasením” pripomínajú chvost moriaka, v angličtine sa huba hovorí Turkey tail. Coriolus sa po tisícročia využíva v tradičnej čínskej medicíne a zároveň je jednou z nejstudovanějších húb. Uskutočnilo veľké množstvo štúdií, ktoré zistili, že Coriolus má imunomodulačné účinky, znižuje hodnoty krvných tukov a tiež množstvo voľných radikálov, zabíja nádorové bunky a infekčné patogény rastlín aj zvierat, vrátane človeka.

Autori vytvorili túto štúdiu, aby zistili, či mycélium (plodnice) Coriolus a fermentovaný substrát, na ktorom sa mycélium pestovalo, môžu stimulovať imunitné bunky. Mycélia Coriolu bola pestovaná na ryžové múke. Potom bolo mycélium aj múka spracované a vytvorené extrakty / frakcie jednak vodné, a jednak tuhé. Tieto frakcie sa pridávali aj bunkovej kultúre z monocytov, NK buniek a lymfocytov. Monocyty sú imunitné bunky, z ktorých sa vyvinú makrofágy, ktoré sú zapojené do detekcie a deštrukcie patogénov, ktoré pohltí, fagocytom, a zabijú. Jej bielkoviny vystaví na svojej membráne, aby ich mohli rozpoznať T lymfocyty, bunka adaptívne imunity), ktoré ďalej aktivujú B lymfocyty k produkcii protilátok, ktoré sú dôležitou súčasťou protiinfekčné obrany. Makrofágy tiež podporujú vznik a posilnenie zápalu, ale tiež sú potrebné pre ukončenie zápalu a regeneráciu poškodených tkanív. NK bunky sú prirodzení zabíjač, vie zabiť nakazené, poškodené a rakovinové bunky.

Extrakty boli pridané do tejto bunkovej kultúry a sledoval sa efekt. Ukázalo sa, že extrakty aktivovali imunitné bunky . Na ich povrchu došlo k zvýšeniu počtu molekúl CD69, ktoré dokazujú, že bola bunka aktivovaná. Väčší efekt mali extrakty z mycélia ako zo substrátu. A vodný extrakt z mycélia bol účinnejší ako tuhý. Keď sa použil čerstvý substrát na pestovanie mycélia, nebolo na ňom nič pestované, nedošlo k aktivácii imunitných buniek.

Ďalej sa zisťovalo, či extrakty zvyšujú produkciu cytokínov, tých prozápalových, ktoré posilňujú imunitnú odpoveď, tj. Zápal, napr. IL-2, IL-6, IL-8, ale aj protizápalového IL-10 a rastových faktorov. Produkciu týchto cytokínov podporili všetky extrakty. Tu bol účinnejší extrakt z fermentovaného substrátu, na ktorom rástla mycélia.

Získané výsledky teda dokazujú, že mycélia z Coriolu a substrát , na ktorom bola pestovaná, sú schopné aktivovať imunitné bunky a zvýšiť produkciu cytokínov, čo zvýši tiež imunitnú obrannú reakciu proti infekcii či nádorovým bunkám.

CORIOLUS ako aj iné medicinálne huby a výživové doplnky nielen tradičnej čínskej medicíny nájdete na www.YAO.sk

 

Benson KF ,  Stamets P ,  Davis R , et al.The mycélium of the Trametes versicolor (Turkey tail) mushroom and its fermented substrát each show potent and complementary immune Activating properties in vitro. BMC Complement Altern Med.  2019 Dec 2; 19 (1): 342. doi: 10.1186 / s12906-019-2681-7.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *