Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Bylinné zmesi Jednotlivé byliny Ochorenia a účinky Vitálne huby

Imunita organizmu – prístup tradičnej čínskej medicíny

cinska medicina

Jedným z najvýznamnejších účinkov medicinálnych húb je posilňovanie imunitného systému. Výskumy ukazujú, že vďaka zložitým komplexom polysacharidov dokážu medicinálne huby posilniť náš organizmus proti útoku baktérií a vírusov, ale napríklad aj kvasiniek a mnohých ďalších externých patogénov. Naše telo má zhruba na 33% rovnakú štruktúru DNA ako medicinálne huby, v porovnaní s rastlinami, kde je podobnosť iba 10%. Je zaujímavé, že patogénne organizmy, ktoré napádajú medicinálne huby (baktérie, kvasinky, vírusy) majú tiež schopnosť napádať organizmus človeka. To nie je v rastlinnej ríši obvyklé. Väčšinou mikroorganizmy, ktoré napádajú rastliny, nedokážu napádať aj ľudský organizmus. Zdá sa teda logické, že medicinálne huby, ktoré majú vyššie uvedené vlastnosti a ktorých vývoj trval mnohonásobne dlhšie než vývoj človeka, môžu priaznivo ovplyvňovať ľudskú obranyschopnosť.

Je niekoľko možností, ako môžeme nazerať na imunitu organizmu z pohľadu tradičnej medicíny: Najvšeobecnejšie môžeme to, čo tvorí náš organizmus, čo je pre nás fyziologické, nazývať Zheng Qi (riadna Qi), a to čo je nášmu telu cudzie, čo je patologické, Xie Qi (škodlivá Qi). Patogény (podľa čínskej medicíny tvorené škodlivými vetrami, západný lekár by povedal vírusy, baktérie, kvasinky …) neustále obklopujú naše telo a hľadajú medzierku, kadiaľ preniknúť do organizmu. Ak je Zheng Qi dostatok a je silná (pokiaľ žijeme harmonickým spôsobom života …), nie je žiadny priestor k prieniku Xie Qi. Existujú ale aj prípady, kedy je Zheng Qi dostatočne silná, ale Xie Qi napriek tomu prenikne do organizmu.

To sa však týka iba epidemických ochorení, kedy je patogén natoľko silný, že dokáže prelomiť obranný val Zheng Qi. Ďalším možným uhlom pohľadu na obranyschopnosť je koncept Wei Qi a Ying Qi. Nejde sa o nejaké ďalšie druhy Qi proti vyššie uvedeným, je to len iný uhol pohľadu na rovnakú substanciu, na Qi. Ying Qi je vyživujúce Qi, kdežto Wei Qi je obranná Qi. Wei Qi koluje po našom povrchu a tvorí po obvode nášho tela akési brnenie, ochranu proti vpádu vonkajších patogénov. Celý tento tradičný pohľad na obranyschopnosť organizmu môžeme prirovnať k armáde. Ak je naša armáda dostatočne živená, pokiaľ má dobrú morálku, potom je schopná dobre brániť naše územie.

Sú dve možnosti, ako nepriateľ môže preniknúť na naše územie. Buď sa o našu armádu ako generál nebudeme dobre starať (vojakov nebudeme správne živiť, nebudú psychicky v pohode, budú vystavení stresom …), potom je nepriateľ ľahko premôže a začne drancovať naše územie. Druhá možnosť je, že naša armáda je silná, ale nepriateľ je jednoducho silnejší. Ako je uvedené vyššie, tento prípad sa týka iba epidemických ochorení. Väčšina ochorení z vonkajšieho napadnutia vzniká preto, že sa človek o svoju “armádu” zle stará. Orgány, ktoré podľa tradičnej čínskej medicíny zodpovedajú za našu dobrú obranyschopnosť, sú slezina, pľúca a obličky. Slezina premieňa potravu, ktorú zjeme, na Qi. Pokiaľ jeme nekvalitné potraviny alebo jeme nedostatočne, oslabujeme tým i Wei Qi a naša obranyschopnosť klesá. Pľúca riadia povrch (kožu, póry, nos …), tzn. oblasť,kadiaľ môže externý patogén prenikať do tela. Ak je Qi pľúc oslabená, vznikajú medzery v povrchu a nepriateľ môže ľahko vstúpiť.

Obličky sú rezervoárom a zdrojom prenatálnej i postnatálnej esencie – podľa čínskej medicíny “koreň Wei Qi sídli v obličkách”. Kvalita prenatálnej esencie bohužiaľ (niekedy aj vďakabohu) závisí od toho, čo dostaneme od našich rodičov. Hovorí sa, že obsahuje kvalitu Qi troch generácií späť. Ak naši predkovia nežili riadne, bude treba aj naša Wei Qi oslabená už od narodenia alebo k tejto oslabenej bude mať predispozíciu. Záleží potom na nás, ako s tým naložíme. Podľa moderných výskumov vieme, že to sú komplexy polysacharidov, vďaka ktorým medicinálne huby môžu podporovať našu obranyschopnosť. Hoci v dávnych dobách nemali cisárovi lekári o polysacharidoch ani tušenia, poznali veľmi dobre účinky medicinálnych húb a ich pozitívny vplyv na obranyschopnosť organizmu a dokázali ich úspešne využívať. Ak si vezmeme tropizmus jednotlivých húb, vidíme,že majú úzky vzťah k orgánom zodpovedným podľa tradičnej medicíny za našu obranyschopnosť – napr. Reishi – pľúca, Cordyceps – pľúca, obličky, Coriolus – pľúca, slezina … Veľmi významná je aj skutočnosť, že väčšina medicinálnych húb nielenže dokáže posilňovať imunitu, ak je oslabená – imunostimulačný efekt, ale dokážu našu imunitu aj regulovať, pokiaľ je jej reakcia neprimeraná – imunomodulačný efekt. Tento efekt sa úspešne využíva pri atopických problémoch, pri reumatoidnej artritíde a pod.ak je jej reakcia neprimeraná – imunomodulačný efekt.

 

Viac nájdete na overenom eshope s tradičnou čínskou medicínou a online podporou WWW.YAO.SK

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *