Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Vitálne huby

Reishi proti zápalu, bolesti a pre upokojenie

Reishi (Ganoderma lucidum, leskokôrka lesklá) je po tisícročia jednou z najpopulárnejších húb v Ázii. Tradičná čínska medicína s ňou pracuje a lieči mnohé zdravotné ťažkosti. Je tiež označovaná ako elixír dlhovekosti či nesmrteľnosti. Súčasné štúdie dokazujú, že Reishi má mnoho farmakologických účinkov, posilňuje imunitný systém a fyzickú kondíciu, redukuje oxidačný stres, znižuje hodnoty cholesterolu aj cukrov, dokáže zabíjať nádorové bunky aj infekčné patogény. Je to teda huba veľmi všestranná.

 

V tejto štúdii autori overovali, či má Reishi protizápalové, protibolestivé a sedatívne-hypnotické účinky.

Zápaly, rôzne druhy bolestí a nespavosť trápi v súčasnej dobe mnoho ľudí. Riešenie ťažkostí nie je ľahké, väčšinou je založené na podávaní liekov, ktoré však majú aj negatívne účinky na zdravie.

Autori testovali účinky na imunitných bunkách a potom tiež na myšiach. Na bunkách sa preukázal protizápalový efekt lucidonu z Reishi. Vďaka nej totiž došlo aj u stimulovaných a aktivovaných imunitných buniek k zníženiu produkcie pôsobkov, ktoré podporujú vznik a udržanie zápalu, napr. TNF alfa, IL-6 atď., Znížila sa tiež aktivita enzýmov, ktoré podporujú zápal, pretože sa podieľajú na syntéze prozápalových látok , napr. prostaglandínov, prostacyklínov … jedná sa o cyklooxygenázu.

Pokusy na myšiach potom potvrdili aj ďalšie účinky lucinodu. Myši boli stresované a vystavené bolestivým podnetom. Tie, ktoré dostávali Reishi, znášali situáciu ľahšie, pokojnejšie a znášali aj trochu intenzívnejšie bolesť než neliečené myši.

Touto štúdiou sa teda potvrdilo, že lucidon z Reishi celkovo upokojuje organizmus – imunitný systém i nervovú sústavu, a znižuje vnímanie bolestivých podnetov.

Toho by mohli využiť aj ľudia, ktorí sú vystavení stresu, takže všetci.

 

 

 

Feng X, Wang Y. Anti-inflammatory, anti-nociceptive and sedatíva-hypnotic activities of lucidone D Extracted from Ganoderma lucidum. Cell. Mol. Biol. (Noisy-le-grand) 2019 Apr 30; 65 (4): 37-42.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *