Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Ochorenia a účinky Vitálne huby

Reishi proti melanómu

Reishi (Ganoderma lucidum, leskokôrka lesklá) je drevokazná huba s lesklým hnedým až červenohnedým klobúkom. Hoci je jedlá, nie je vinou svojej chorošovité konzistencia príliš vhodná na priamu konzumáciu. Aj keď nie je Reishi hojne využívaná v kuchyni, je rozšírená po celom svete, a to vďaka tomu, že s ňou po dlhé stáročia pracuje tradičná čínska medicína ako s liekom a aj súčasné štúdie dokazujú, že Reishi má výrazné účinky. Je možné s jej pomocou posilniť imunitný systém, zmierňovať patologické zápaly, znižovať cholesterol a oxidačný stres, zabíjať patogény aj nádorové bunky atď.

 

Pri testovaní protirakovinových účinkov sa Reishi testuje proti jednotlivým typom rakoviny. V tejto štúdii bola Reishi využitá proti melanómu. Melanóm je agresívny kožný nádor, ktorý sa často rozvíja z už existujúcich znamienok, ktoré sú vystavené UV žiareniu. Hoci je nádor malý, môžu byť už založené metastázy, čo výrazne sťažuje liečbu.

Autori využili Reishi aj v kombinácii s ketonazolem, čo je antimykotikum (používa sa na liečbu hubových ochorení).

Najprv boli vyskúšané rôzne koncentrácie Reishi a rôzne koncentrácie ketonazolu. Tu sa potvrdilo, že tieto látky v koncentrácii vyššej ako 0 obmedzujú množenie nádorových buniek, dokonca dokážu navodiť apoptózu, tj. Bunkovú smrť. To však nie je všetko. Obe látky tiež dokázali obmedziť migráciu buniek, tj. Ich schopnosť vycestovať, čo je podmienkou pre šírenie nádoru a metastázovanie. Bolo tiež zistené, že ketonazol umocňuje účinnosť Reishi, napr. Samostatná Reishi s dávke 0,6 mmol zníži migráciu na 39%, pričom pridanie ketonazolu migruje menej ako 20% buniek.

Dôležité tiež je, že testované dávky, ktoré ničia nádorové bunky, sú pre zdravé bunky neškodné. Neobmedzujú ich delenie a nezabíja ich.

Štúdií sa teda podarilo zistiť, že Reishi aj ketonazol môžu modulovať správanie nádorových buniek, pôsobí proti nim. Ich kombinácia účinnosť výrazne zvyšuje. Navyše boli využité dávky pre zdravé bunky úplne neškodné. Je teda možné, že rovnaký efekt by mala liečba u pacientov s melanómom a mohla by im značne pomôcť.

Lu CT, Leong PY, Hou TY, Kang YT, Chiang YC, Hsu CT, Lin YD, Ko JL, Hsiao YP. Inhibition of proliferation and migration of melanómu cells by ketoconazole and Ganoderma immunomodulatory proteins. Oncol Lett 2019 Jul; 18 (1): 891-897.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *