Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Bylinné zmesi Ochorenia a účinky Vitálne huby

Ako na nespavosť a lepší spánok

Prebdené noci, nekonečné prevaľovanie a neznesiteľná únava, ale tiež nechutenstvo, či priberanie na váhe. Aj tak vyzerajú následky nespavosti. Poradíme vám, ako na lepší spánok.

Nespavosť nepodceňujte

Každý z nás občas zažil bezsennú noc. Je ale dôležité si uvedomiť, kedy ide o jednorazovú záležitosť alebo o opakovaný, a tým aj vážnejší problém. Nespavosť (insomnia) môže byť krátkodobá, občasná, ale aj chronická (trvá dlhšie ako 6 mesiacov). V takom prípade je najlepšie vyhľadať lekára.

Ako sa popasovať s nespavosťou

Ideálne je zvládnuť problémy so spánkom bez liekov. Zamyslite sa nad svojím denným režimom – vstávate a zaspávate v pravidelnú dobu? Dospelý človek by mal spánku venovať cca 8 hodín denne. Veľmi dôležitá je aj telesná aktivita – tá je dôležitá nielen pre telo, ale aj pre psychiku. Dodržiavanie spánkovej hygieny totiž pomáha synchronizovať biologické deje v našom organizme.

Ak to pôjde, skúste sa vyhnúť práškom na spanie. Po liekoch sa nemusíte cítiť oddýchnutí a únava vás môže dohnať a udrieť s ešte väčšou silou. Ako prvý krok môžete skúsiť radšej doplnky stravy alebo vhodné bylinky. Prirodzená cesta môže byť tou najlepšou.

Hľadajte príčinu

Každý sme individuálny, robíme si starosti s inými problémami, máme inú psychiku a reagujeme inak na rôzne záťažové situácie. Niekomu môže vadiť príliš tvrdý či naopak mäkký matrac, niekoho trápia starosti, stres alebo hluk v okolí. Príčinou nespavosti býva tiež prehnané pitie kávy obsahujúcej kofeín, po ktorom sa zle zaspáva. Pitie kávy či čierneho čaju by ste preto mali v popoludňajších hodinách obmedziť.

“Modré svetlo” spánku nesvedčí

Kvalitu a biorytmus spánku negatívne ovplyvňuje tzv. “modré svetlo”, ktoré vyžarujú obrazovky smartfónov, tabletov, televízie a LED žiarovky. Preto minimálne 3 hodiny pred spánkom odložte mobily, tablety, vypnite televíziu a sadnite si napríklad k peknej knižke, drahej polovičke alebo k deťom.

Časté príčiny nespavosti

  • stres
  • zlá psychická kondícia
  • somatické bolesti
  • užívanie alkoholu, drog, nadmerné pitie kávy, čierneho čaju
  • chybné spacie návyky (nepravidelné zaspávanie a vstávanie)
  • nevhodné usporiadanie spálne (nevhodný matrac, posteľ, vankúš)

Keď už bylinky nepomáhajú

V poslednej dobe sa obľúbenou cestou, ako sa dozvedieť príčiny nespavosti, stalo spánkové laboratórium. Častou príčinou nespavosti totiž býva aj hlasité a nepravidelné chrápanie. To spôsobuje takzvané apnoické pauzy, kedy prestaneme na viac ako 10 sekúnd dýchať. V spánkovom laboratóriu vyšetria práve frekvenciu páuz a stanovia diagnózu, aby bol váš spánok zase pokojnejší.

Čo by vám poradili babičky

  • Medovka – má upokojujúce účinky a čaj z nej vám navodí pokojnejší spánok. Stačí zaliať sušenú alebo čerstvú medovku vriacou vodou a vypiť najneskôr dve hodiny pred spaním
  • Mlieko s medom – ide o starú klasiku, ktorá ľuďom často pomáha. Pred spaním si dajte pohár teplého mlieka s lyžicou medu. Ak mlieko neznášate, skúste vodu s medom
  • Odvar z kozlíka lekárskeho – čaj pre lepší spánok z rozdrveného kozlíka lekárskeho je ďalším tipom našich babičiek. Desať až dvanásť hodín lúhujte rozdrvený koreň kozlíka a potom odvar vypite
  • Kúpeľ – horúci kúpeľ s vašou obľúbenou vôňou vás ukolíše k spánku veľmi ľahko. Skúste levanduľový olejček alebo vonnú soľ. Po kúpeli si choďte hneď ľahnúť.

Náš tip

Obmedzte konzumáciu kofeínových nápojov, čierneho či zeleného čaju v popoludňajších alebo podvečerných hodinách. Účinky teínu, stimulujúce látky zo zeleného čaju, pôsobia jemnejšie, ale o to dlhšie oproti kofeínu v káve. Každopádne môžeme vrelo odporučiť liečivú tinktúru, s ktorou máme bohaté skúsenosti a spokojných zákazníkov POLNOČNÝ POKOJ

Spálňa len pre spánok

Spálňa je miestom len na spánok. Odstrániť by ste mali všetky rušivé elementy vrátane televízie, počítača a mobilného telefónu. Miestnosť, v ktorej zaspávate, pravidelne vetrajte a upratujte.

Čo je spánková paralýza

Spánková paralýza stav medzi spánkom a bdením, kedy si mozog uvedomuje realitu len čiastočne, ale nedokáže ju odlíšiť od sna. Môže sa vám zdať, že bdiete, mozog to však nevie. Ľudia postihnutí touto paralýzou sa v tomto stave nemôžu hýbať, rozprávať a ani inak reagovať. Časté sú tiež halucinácie a pocity ohrozenia. Spánkovou paralýzou preto odborníci obvykle vysvetľujú fenomén únosu mimozemskými bytosťami.

Veríme, že dodržiavaním spánkovej hygieny bude váš spánok hlboký a plnohodnotný. Prajeme krásne sny!

Similar Posts