Iné názvy:
- slovensky – šampiňón brazílsky / mandľový
- čínsky – ju song rong
- latinsky – Agaricus blazei Murill
- japonsky – himemtsutake
Použitie testované v praxi:
- liečba alergií a autoimunitných ochorení + Reishi, Hericium
- stimulácia imunitného systému, ochrana pred infekciou + Coriolus, Reishi, Shiitake
- prevencia rakoviny u vysoko rizikových skupín
- doplnková terapia rakoviny – podľa typu nádoru
- regulácie úrovne cukru v krvi + Maitake, Coprinus
- terapie zápalových ochorení
- ochrana pred infekciami, usmrcovanie patogénov
Ďalšie motívy pre použitie Agaricus:
nádorové ochorenia pod “pupkom”, kožné ochorenia, podpora a ochrana pečene, podporuje peristaltiku čriev, znižuje vysoký krvný tlak, regulácia krvných tukov, znižuje cholesterol, doplnková terapia arteriosklerózy, spazmy ciev DK (+ Reishi)
TCM charakteristika:
- teplota – teplá
- chuť – sladká, ľahko pálivá
- tropizmus – slezina, žalúdok, črevá
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:
- posilňuje qi celého organizmu
- posilňuje obrannú qi
- transformuje hlieny, zastavuje kašeľ
- zmierňuje kŕče
- vypudzuje červami
V akej forme užívať vitálny huby?
Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.
Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.
Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.
Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).
Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.
Stručný opis
Agaricus blazei Murill (V Japonsku Himematsutake, v Číne Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade šampiňóny mandľový, Agaricus brasiliensis) je huba patriaci medzi šampiňóny, ktorej domovinou je Južná Amerika. Zbierali ho hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paula pri dedine Piedade. Túto špongiu používali nielen ako potravinu (je veľmi chutná, vonia po mandliach), ale hlavne ako liečebný prostriedok. Prvýkrát ju opísal mykológ WA Murill v roku 1945. Jej predstavenie svetu však prebehlo v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, pretože si všimol jej účinkov. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967, a to belgickým botanikom Heinemann. Vďaka rozklíčování jeho zloženie a pokusom, ktoré sa následne vykonávali, sa potvrdil vplyv agaric na organizmus. O špongiu začal byť veľký záujem a teraz sa pestuje komerčne po celom svete.Medzi najväčších producentov agaric patrí Japonci.
Agaricus patrí do čeľade Agariaceae (pečářkovité). Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal aj meno – slnečné huby. Klobúk má priemer cca 2-12 cm, podobné dĺžky je aj noha. U mladých húb je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa “rozstrapká”. Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť u mladých húb svetlé a čokoládovo hnedej bazidiospory u starších húb.
Zložky v agaric
Agaricus si našiel cestu do celého sveta, čo je dané jeho účinky, ktoré sú potvrdené mnohými štúdiami. Je možné ho využiť ako prevenciu proti vzniku mnohých chorôb alebo ako liečbu. Na jeho účinky má určite najväčší vplyv zloženie huby.
Ako u iných húb tvoria väčšinu huby voda, ďalej sú v ňom polysacharidy, bielkoviny, tuky a mnohé ďalšie látky, ktoré si preberieme nižšie.
Cukry, polysacharidy
Nejzkoumanější súčasťou agaric sú polysacharidy, ktoré majú mnoho účinkov. Modulujú aktivitu imunitného systému, neutralizujú voľné radikály, pôsobí protirakovinové atď.
Medicínsky najatraktívnejšie sú beta glukány. V agaric je viac typov beta glukánov, rôzne rozvetvených s rozdielnou molekulárnou hmotnosťou. Nejzastoupenější sú glukány s kostrou (1-6) -beta i (1-3) -beta, (1-4) D, na ňu potom nasadajú ďalšie reťazce, ktoré vytvára vetvenia a mení funkcie polysacharidu. Náš prípravok Agaricus obsahuje 30% polysacharidov.
Agaricus neskrýva len polysacharidy, ale aj jednoduchšie cukry, napr. Disacharid theralózu, či alkoholový cukor manitol. Ten sa využíva aj v medicíne, a to u pacientov, ktorí majú zvýšený vnútrolebečný tlak. Manitol totiž odvodňuje.
Polysacharidy sú známe svojimi imunitu stimulujúcimi účinkami, vykazujú tiež protirakovinovú a antioxidačnú aktivitu.
Vyššie spomínané sacharidy sa vstrebávajú to krvi črevnej sliznicou. Agaricus však obsahuje aj hrubú vlákninu, tá sa nevstrebáva a podporuje správne zloženie mikroflóry a tiež peristaltiku čriev.
Aminokyseliny a bielkoviny
Mohlo by sa zdať, že Agaricus nebude obsahovať veľké množstvo bielkovín a aminokyselín, opak je však pravdou. V agaric je mnoho druhov aminokyselín, i tých esenciálnych, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. Nejzastoupenější sú arginín, glycín, kyselina glutámová, alanín ai.
V agaric nenájdeme len tieto stavebné kamene bielkovín, ale bielkoviny samotnej. Tu môžeme spomenúť treba aktívne enzýmy, ktoré štiepia mnohé zlúčeniny a podľa toho majú svoj názov. Jedná sa napr. O laktázu, endo-β-1, 3-glukanáza, lignín degradujúce enzýmy. Dôležité sú aj tie, ktoré vedia degradovať nebezpečné zlúčeniny, napríklad herbicídy, na netoxické zlúčeniny.
Agaricus je tiež bohatý na lektíny, čo sú bielkoviny s sacharimetrickou zložkou.
Tuky, mastné kyseliny
Agaricus je bohatý aj na mastné kyseliny, a to nasýtené i nenasýtené, ktoré sú veľmi prospešné pre naše zdravie, pretože pomáhajú znižovať hodnoty cholesterolu krvi, tlmí alergické reakcie atď. V agaric sa nachádza značné množstvo kyseliny palmitovej a linoleovej, viac je tej nenasýtené, čo je žiaduce.
Ďalší zložky agaric
Agaricus obsahuje aj ďalšie zložky, ktoré majú nezanedbateľný význam.
Jedná sa napr. O fenolové zlúčeniny, kam patrí aj kyselina galická, syringová, pyrogalol ai., Ďalej sú to flavonoidy. V tejto skupine sú myricetínu, krysin, katechín, hesperetin atď. Obe spomínané skupiny sú silnými antioxidantmi.
V agaric môžeme tiež nájsť o steroidné zlúčeniny, jednou z nich je ergosterol, teda vitamín D2, ďalej potom sú to cerevisterol …
Terpenoidy, medzi ktorými sú blazeispirols B, C, E a F, ktoré majú ergostanovou štruktúry, ďalej potom aj blazeispirol A.
Chuť dodávajú hube aj organické kyseliny, ako sú kyselina octová, oxálová, jablčná či mravčej.
Nemôžeme opomenúť, že Agaricus obsahuje aj minerálne a stopové prvky, môžeme v ňom nájsť draslík, fosfor, horčík, zinok, selén, meď a iné. Sú v ňom tiež vitamíny, hlavne potom vitamín D a vitamíny zo skupiny B.
S čím všetkým môže Agaricus pomôcť?
Už sme spomenuli niektoré dôležité zložky agaric, a nie je ich málo, a je teda len logické, že tieto bioaktívne zlúčeniny môžu ovplyvňovať fungovanie organizmu mnohými spôsobmi, tj. Pôsobiť na mnoho zdravotných ťažkostí. Teraz sa na niektoré z nich pozrieme.
Štúdia s agaric
Agaricus v súlade s imunitným systémom
Imunitný systém podobne ako srdce nemôže prestať pracovať ani na chvíľu. Len vďaka nemu môžeme prežiť. Ako je zrejmé u pacientov s ťažkými imunodeficity. Bez starostlivosti umierajú v už v novorodeneckom veku na infekcie. Imunita nás chráni proti vplyvom vonkajším, ale aj tým vnútorným, pomáha hojiť rany atď. Jeho dôležitou úlohou je rozoznať vlastné štruktúry, antigény, od tých cudzích, proti ktorým sa potom obracia. Jedná sa napr. O vírusy, baktérie atď. Niekedy však imunitný systém považuje za nebezpečné aj neškodné antigény, ako je to v prípade alergénov a bojuje aj proti nim a rozvíja sa alergický zápal. Môže sa však obrátiť aj proti vlastným antigénom a rozvíja sa autoimunitné zápal.
Na jednej strane je teda potrebné imunitný systém podporiť v boji s nebezpečenstvom, ale na druhej strane, ak útočí aj na iné ciele, jeho reaktivitu mierniť.
Agaricus toto vie. Vykonávajú sa testy ako na bunkových kultúrach, kedy sa k imunitným bunkám, napr. Makrofágom, pridáva extrakt a sleduje sa, ako sa mení ich správanie. Dochádza u nich k zvýšenej proliferáciu, aktiváciu, posilňuje sa fagocytóza a tiež produkcia cytokínov, ktoré ďalej aktivujú a posilňujú imunitnú odpoveď, ide napr. O IL-1, IL-12, IL-6, TNF-alfa, INF gamma či rastové faktory. Za týmto efektom stojí väzba polysacharidov na receptory, ktoré majú imunitné bunky na svojich povrchoch. Väzba polysacharidu a receptora spúšťa vnútrobunkovú signálnu kaskádu, ktoré vedie k prepisu génov zodpovedných za vyššie spomínané funkcie. Agaricus nestimuluje len makrofágy, ale aj lymfocyty či NK bunky a v jeho prítomnosti sa zvyšuje produkcia protilátok B lymfocyty. Tento stimulačný efekt bol testovaný aj v prípade očkovacích vakcín, okrem antigénov patogénu,proti ktorému očkujeme, musí vakcína obsahovať aj látky, ktoré stimulujú imunitný systém, aby došlo k tvorbe špecifických protilátok a pamäťových buniek. Až potom je očkovanie úspešné a imunitný systém nedá patogénu žiadnu šancu. Pokus sa vykonával na hlodavcoch a oproti “obyčajnej” vakcíne došlo k väčšiemu nárastu produkcie potrebných protilátok.
Ak hovoríme o protilátkach, nemôžeme opomenúť, že Agaricus zvyšuje tiež produkciu IgA, čo je dôležitá protilátka na slizniciach, ktoré vďaka nej “prepustí” menej patogénov do organizmu.
Teraz sme uviedli prípady, keď Agaricus pomáha posilniť imunitný systém, a je na čase ukázať, že vie pracovať aj opačne. Tlmivý vplyv agaric bol opísaný aj v klinických štúdiách, keď bol podávaný pacientom, ktorí majú ulceróznu kolitídu alebo Crohnovu chorobu, čo sú zápalové ochorenia čreva, na ktorých má podiel imunitný systém. Časť pacientov dostávala neúčinnú látku a časť Andosan, u druhej skupiny došlo po 21 dňoch k poklesu hodnôt zápal posilňujúcich cytokínov, napr. IL-2, TNF alfa, IL-6. Pri skúmaní čreva sa ukázalo, že skutočne došlo k zmierneniu zápalu. Sami pacienti sa subjektívne cítili lepšie, boli aktívnejší, mali menej črevných ťažkostí atď.
Protizápalový efekt sa prejavil aj u potkanov, ktorým bol vyvolaný zápal v pľúcach. Ak bol krysám podávaný Agaricus, došlo k výraznému utlmeniu zápalu, a teda nedošlo k tak masívnemu poškodeniu pľúcneho tkaniva. Autori toto potvrdili aj prevedením CT pľúc.
Agaricus môže byť prínosný aj v prípade alergií a teda aj alergického zápalu, ktorý pretrváva a môže poškodiť tkanivá. V prípade alergických reakcií je zvýšená aktivita T lymfocytov, ktoré sa označujú ako Th2, a tie produkujú cytokíny podporujúce tvorbu IgE protilátok. Tie potom môžu byť merané v krvi, keď potvrdzujeme alergie krvnými testami. U alergických zvierat sa ukázalo, že Agaricus je schopný zvýšiť aditívu Th1 lymfocytov v neprospech Th2, utlmil sa alergický zápal a znížila produkcia IgE. Agaricus uľaví alergikom aj astmatikom.
Wang P, Li XT, Sun L, Shen L. Anti-Inflammatory Activity of Water-Soluble POLYSACCHARIDE of Agaricus blazei Murill on Ovariectomized Osteopenic Rats. Evid Based Complement Alterna Med. 2013; 2013: 164817.
Nakajima A, Ishida T, Koga M, Takeuchi T, Mazda O, Takeuchi M. Effect of hot water extract from Agaricus blazei Murill on antibody-producing cells in mice. Int Immunopharmacol. 2002; 2 (8): 1205-11.
Forland DT, Johnson E, Tryggestad AM, Lyberg T, Hetland G. An extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill stimulates monocyte-derived dendritic cells to cytokine and chemokiny production in vitro. Cytokíny. 2010; 49 (3): 245-50.
Ni WY, Wu MF, Liao NC, Yeh MY, Lu HF, Hsueh SC, Liu JY, Huang YP, Chang CH, Chung JG. Extract of medicinal mushroom Agaricus blazei Murill enhances the non-specific and adaptive immune activities in Balb / c mice. In Vivo. 2013 Nov-Dec; 27 (6): 779-86.
Cui L, Sun Y, Xu H, Xu H, Cong H, Liu J. A POLYSACCHARIDE isolated from Agaricus blazei Murill (ABP-AW1) as a potential Th1 IMMUNITY-stimulating adjuvant. Oncol Lett. 2013 Oct; 6 (4): 1039-1044.
Padilha MM, Avila AA, Sousa PJ, Cardoso LG, Perazza FF, Carvalho JC. Anti-inflammatory activity of aqueous and alkaline extracts from mushrooms (Agaricus blazei Murill). J Med Food. 2009; 12 (2): 359-64.
Ellertsen LK, Hetland G. An extract of the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill can protect against allergy. Clin Mol Allergy. 2009 May 5; 7: 6.
Forland DT, Johnson E, Saetri L, Lyberg T, Lygren I, Hetland G. Effect of an extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill on expression of cytokines and calprotectin in patients with ulcerative colitis and Crohn ‘s disease. Scanda J Immunol. 2011 Jan; 73 (1): 66-75.
Kawamura M, Kasai H, He L, Deng X, Yamashita A, Terunuma H, et al. Antithetical effects of hemicellulase-treated Agaricus blazei on the maturation of Murine bone-marrow-derived dendritic cells. Immunology 2005; 114: 397-409.
Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E (2016) Effect of the Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSanTM, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Crohn Disease in a Randomized Single-Blinded placebo Controlled Study. PLoS ONE 11 (7): e0159288.
Protirakovinové účinky agaric
Rakovina je veľkým zdravotným problémom tejto doby. Je stále viac pacientov, ktorí ňou trpia. Našťastie aj čoraz viac pacientov, ktorí rakovinu porazí. Sú však aj cez moderné liečebné postupy pacienti, ktorí chorobe podľahnú. A liečba samotná býva veľmi náročná a má veľa nežiaducich účinkov, ktoré môžu byť aj celoživotné. Vedci teda stále hľadajú možnosti, ako pacientom pomôcť. Nájsť vhodný liek či aspoň prostriedok, ako zvýšiť efektivitu súčasnej terapie jej zmierňovania. Sú preto vykonávané aj pokusy s agaric. Jedná sa o štúdie in vitro s využitím bunkových kultúr, tak sa zvieratami aj s dobrovoľníkmi.
Podľa štúdií in vitro je možné určiť presné mechanizmy účinkov agaric na rakovinové bunky. V prítomnosti agaric dochádza u rakovinových buniek k zástave delenie, znižuje sa ich životaschopnosť a dochádza tiež k aktivácii signálnych dráh, na ktorých konci je apoptóza, tj. Smrť rakovinové bunky. Navyše Agaricus výrazne obmedzuje aj schopnosť rakovinové bunky vycestovať z nádorovej masy, tj. Znižuje metastázovanie nádorov. Toto bolo testované s bunkami rakoviny pečene, pľúc, vaječníkov, prsníka, prostaty, krvným malignít atď.
V pokusoch s laboratórnymi zvieratami potom boli tieto účinky tiež potvrdené. Ak sú zvieratá s rakovinou kŕmené agaric dochádza dokonca aj k zmenšeniu nádoru a dlhšiemu prežitie zvierat.
Pre nás sú ale najpodstatnejšie klinickej štúdii, teda tie, v ktorých sú zapojení pacienti.
Pokusy s agaric sú vykonávané na bunkových kultúrach, na pokusných zvieratách, ale tiež existujú klinické štúdie s dobrovoľníkmi. V jednej štúdii boli pacientky s gynekologickými karcinómov, tj. Rakovinou maternice, krčka maternice a vaječníkov. Týmto pacientkam bol na liečbu pridaný tiež Agaricus. Podávanie agaric zabránilo tomu, aby vplyvom chemoterapia došlo k utlmeniu aktivity imunitného systému. Naopak sa zvýšila aktivita NK buniek, ktoré môžu rakovinové bunky ničiť. Pacientky potom v dotazníkoch uviedli, že sa cítia lepšie, sú menej unavené, nedošlo k tak výraznej strate vlasov a nestratili ani chuť k jedlu. Celkovo teda liečbu znášali oveľa lepšie.
Ďalšie štúdie opisuje účinok agaric u 67 pacientov s rakovinou v remisii. Po dobu 6 mesiacov užívali granulovaný prášok z agaric a na záver vypĺňali dotazníky, v ktorých porovnávali svoj stav pred a po užívaní agaric. Aj tu pacienti popísali, že sa cíti lepšie, viac vitálny, posilnili sa aj ich mentálne funkcie, naopak nepocítili žiadne negatívne účinky spojené s liečbou agaric.
Uvedieme ešte štúdii, v ktorej bolo 40 pacientov s myelómom. Títo boli liečení vysokými dávkami chemoterapeutík a nasledovala transplantácie kmeňových buniek. K ich liečbe lekári pridali Agaricus, druhej skupine bolo podávané placebo. Agaricus bol nasadený na začiatku chemoterapie a bol užívaný 7 týždňov. U pacientov s agaric sa zvýšil počet tlmivých T lymfocytov a dendritických buniek, tiež sa zvýšila expresia niektorých cytokínov, napr. IL-1ra, IL-5 a IL-7. Tým došlo k žiaduce modulácii aktivity imunitného systému.
Jon-Magnus Tangen, Anne Tierens, Jo Caers, et al., “Immunomodulatory Effects of the Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract AndoSan in Patients with Multiple Myeloma Undergoing High Dose Chemotherapy and Autologous Stem Cell Transplantation: A Randomized, Double Blinded Clinical Study , “BioMed Research International, vol. 2015, Article ID 718539, 11 pages, 2015.
Kobayashi H, Yoshida R, Kanada Y, Fukuda Y, Yagyu T, Inagaki K, Kondo T, Kurita N, Suzuki M, Kanayama N, Terao T.Suppressing effects of daily oral supplementation of beta-glukán Extracted from Agaricus blazei Murill on spontaneous and peritoneal disseminated metastasis in mouse model. J Cancer Res Clin Oncol. 2005; 131 (8): 527-38.
Jumes F. M, Lugarini D, Pereira AL, de Oliveira A, Christoff Ade O, Linde GA, do Valle JS, Colauto NB, Acco A. Effects of Agaricus brasiliensis mushroom in Walker-256 tumor-bearing rats. Can J Physiol Pharmacol. 2010; 88 (1): 21-7.
Yu CH, Kan SF, Shu CH, Lu TJ, Sun-Hwang L, Wang PS Inhibítory mechanisms of Agaricus blazei Murill on the growth of prostate cancer in vitro and in vivo .. J Nutr Biochem. 2009; 20 (10): 753-64.
Ahn WS, et al Natural killer cell activity and quality of life were improved by consumption of a mushroom extract, Agaricus blazei Murill Kyowa, in gynecological cancer patients undergoing chemotherapy .. Int J Gynecol Cancer 2004; 14 (4): 589-594.
X. Tian, Z. Lun and H. Ito. Clinical observation on treatment of acute non lymphocytic leukemia with Agaricus blazei. J. Lanzhou Med. Coll. 20 (1994), pp. 169-171
Mizuno T. Medicinal properties and clinical effects of culinary-medicinal mushroom Agaricus blazei Murill (Agaricomycetideae) (Review). Int J Med Mushr 2002; 4: 299-312.
Li X, Zhao X, Wang H, Han J, Liu LA POLYSACCHARIDE from the fruiting bodies of Agaricus blazei Murill induces Caspase-dependent Apoptosis in human leukemia HL-60 cells.Tumour Biol. 2014 Sep; 35 (9): 8963-8.
Yu CH, Kan SF, Shu CH, Lu TJ, Sun-Hwang L, Wang PS. Inhibítory mechanisms of Agaricus blazei Murill on the growth of prostate cancer in vitro and in vivo. J Nutr Biochem. 2009 Oct; 20 (10): 753-64.
Agaricus ako priateľ diabetika, zmiernenie vplyvu diabetu
Cukrovka, diabetes mellitus, je charakterizovaná akú zvýšenou glykémií, tj. Koncentráciou cukru v krvi. V jednoduchosti je možné povedať, že rozoznávame dva hlavné typy, diabetes I, čo je autoimunitné ochorenie, pri ktorom je ničomník tkanivo pankreasu a dochádza k zníženiu až zastavenie produkcie inzulínu a pacient musí inzulín užívať, a diabetes II, ktorý je skôr u starších a obéznych ľudí. Môže u nich byť znížená produkcia inzulínu, ale aj tu hrá úlohu inzulinorezistencia, tj. Bunky nereagujú na prítomnosť inzulínu. Zvýšená glykémie je problematická v tom, že poškodzuje cievy, nervy, a teda aj orgány, hlavne potom sietnicu, obličky, ale tiež sa horšie hojí kožné rany a je tiež znížená imunita. Je preto dôležité, aby pacienti dodržiavali diétu, brali lieky či si pichali inzulín podľa pokynov lekára a hladiny glykémie.
Glykémie môže byť regulovaná aj mnohými hubami, i agaric. Toto bolo potvrdené ako pri pokusoch s diabetickými zvieratami, tak v štúdiách s pacientmi.
Na myšiach, u ktorých je podaním streptozocynu vyvolaný stav zodpovedajúce ľudskej cukrovke, sa preukázalo, že Agaricus znižuje glykémiu a tiež zlepšuje glukózovú toleranciu. Toto dokáže vďaka tomu, že aktivuje bunky pankreasu k produkcii inzulínu, ochraňuje pankreas pred poškodením. Tým nedochádza k poklesu tvorby inzulíny. Vie tiež prelomiť inzulinorezistencia a opäť bunky “zcitlivět”.
Dôležité je tiež to, že pomocou agaric je možné zmierniť následky cukrovky, kedy sú napr. Poškodené nervy či narušená krvotvorba atď.
neuropatickej bolesti
Pokiaľ dôjde vplyvom vysokej glykémie k narušeniu perfidních nervov, objavujú sa tzv. Neuropatickej bolesti. Tie sa môžu objavovať aj v pokoji, alebo je neúmerne vysoká bolesť aj pri malom podnete. Agaricus bol testovaný na myšiach, časť myší s narušenými nervami boli kŕmené aj agaric, časť nie. Sledovali sa hodnoty glykémie, správanie myší, ich hmotnosť atď. Ukázalo sa, že myšiam, ktorým bol dávaný aj Agaricus sa zvýšil prah bolesti. Zniesli intenzívnejšie bolestivý podnet, bez ucukol labkou než myši, ktoré Agaricus nedostávali. Dochádza teda zrejme k ochrane nervov a aj ich regeneráciu.
Môžeme spomenúť aj klinickú štúdiu, kedy pacienti trpiaci cukrovkou II dostávali buď placebo spoločne s antidiabetikami, alebo Agaricus. Pacienti s agaric mali na záver štúdii lepšie kontrolovanú glykémiu ako pacienti s placebom.
Anémia u diabetikov
Diabetes, resp. zvýšená glykémie, môže stáť aj za vznikom anémie. Ukázalo sa, že tento problém je riešiteľný podávaním agaric spoločne s Reishi. U myší s diabetom a anémiou došlo jednak k porovnanie hladiny cukru, tak k vylepšeniu krvných parametrov. Bola podporená erytropoézu v kostnej dreni a tiež sa obmedzil zánik už existujúcich erytrocytov, tj. Predĺžila sa doba prežitia, ktorá je u diabetikov skrátená.
Vitak TY, Wasser SP, Nevo E, Sybirna NO. The Effect of the Medicinal Mushrooms Agaricus brasiliensis and Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) on the Erythron System in Normal and streptozotocínom-Induced Diabetic Rats. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (3): 277-86.
Hsu CH, Liao YL, Lin SC, Hwang KC, Chou P. The mushroom Agaricus Blazei Murill in combination with metformín and gliklazidom improves insulin resistance in type 2 diabetes: a Randomized, double-blinded, and placebo-controlled clinical trial. J Altern Complement Med. 2007 Jan-Feb; 13 (1): 97-102.
Oh TW, Kim YA, Jang WJ, Byeon JU, Ryu CH, Kim JO, Ha YL. Semipurified fractions from the Submerged-culture broth of Agaricus blazei Murill reduce blood glucose levels in streptozotocínom-induced diabetic rats. J Agric Food Chem. 2010; 58 (7): 4113-9.
Ji W, Huang H, Chao J, Lu W, Guo J. Protective Effect of Agaricus brasiliensis on STZ-Induced Diabetic Neuropathic Pain in Rats. Evid Based Complement Alterna Med. 2014; 2014: 679259.
Agaric proti voľným radikálom
Voľné radikály, oxidačný stres … sú dávané do priamej súvislosti s civilizačnými chorobami, hlavne potom rakovinou a degeneratívnymi procesmi. Lebo voľné radikály pôsobí na bunky doslova toxicky, narúšajú bunkové membrány, a čo viac aj bunkovú DNA. Produkcia voľných kyslíkových radikálov je prirodzená a sprevádza mnoho procesov v tele, napr. Metabolizmus živín, imunitné obranné reakcie. Na takto vzniknuté radikály má však telo zlúčeniny a enzýmy, ktoré ich dokážu neutralizovať. V prípade zvýšenej tvorby však koncentrácia radikálov prevýši neutralizačné kapacitu. Preto je dôležité telu dodávať antioxidanty stravou. V tomto ohľade pomôžu aj hríby, teda aj Agaricus. Pri pokusoch sa preukázalo, že pri pridaní agaric do roztokov s voľnými radikálmi dochádza k ich vychytávania a neutralizáciu. Podobne tak u zvierat,ktoré sú vystavené stresu a je zvýšený oxidačný stres. Ten je možné merať napr. Hodnotami malondialdehydu, ktoré vzniká pri pôsobení voľných radikálov na bunkovej membrány.
V tomto ohľade sú veľmi účinné flavonoidy, fenolové zlúčeniny a tiež polysacharidy z agaric.
Neutralizácia voľných radikálov je prevencii proti civilizačným chorobám a spomalí sa degeneratívne procesy, vrátane tých v mozgu.
Vďaka antioxidačným účinkom sa spomaľujú degeneratívne procesy, vrátane tých v mozgu.
SY Tsai, HL Tsai, and JL Mau, “Antioxidant properties of Agaricus blazei, Agrocybe cylindracea, and Boletus edulis. LWT – Food Science and Technology. Volume 40, Issue 8,, Pages 1392-1402
Hakim-Silva RA, Velloso JC, Khalil NM, Khalil OA, Brunetti IL, Oliveira OM. Chemical, enzymatic and cellular antioxidant activity studies of Agaricus blazei Murrill. An Acad Bras Cienc. 2013; 85 (3): 1073-81.
Jia S, Li F, Liu Y, Ren H, Gong G, Wang Y, Wu S. Effects of extraction methods on the antioxidant activities of polysaccharides from Agaricus blazei Murrill. Int J Biol Macromol. 2013 Nov; 62: 66-9.
Protiinfekčné pôsobenie agaric
Sme stále vo vojne s patogénmi. Denne na nás útočia, prenikajú do tela atď. Mnohé pokusy sú odrazené už na telových bariérach, tj. Patogény neprejdú skrz pokožku a sliznice. Sú zlikvidované už tam. Ale môžu sa tiež dostať do organizmu, kde je na ne pripravený imunitný systém, aby sa s nimi vysporiadal. Protiinfekčné pôsobenie agaric má dvojaký mechanizmus. Jednak výrazne posilňuje protiinfekčné imunitu, a jednak jeho zložky vie patogény priamo zabíjať. Sú pre nich toxické, zatiaľ čo telovým bunkám neuškodí. Navyše Agaricus posilňuje aj zdravie pokožky a slizníc. Hľadanie nových možností liečby infekčných ochorení je veľmi dôležité. Na väčšinu vírusových infekcií liečba neexistuje a v prípade baktérií dochádza k nárastu rezistencie k antibiotikám.
Agaricus je v boji s vírusmi veľmi úspešný, toto je možné testovať na bunkových kultúrach, v ktorých sú bunky nakazené vírusom či na nakazených zvieratách, ale sú aj klinické štúdie potvrdzujúce efekt agaric. Agaricus je možné využiť proti herpetickým infekciám, tie môžu spôsobiť nepríjemné opary, ale aj závažné choroby ako herpetickou meningoencefalitídu. Pri pokusoch na myšiach sa ukázalo, že Agaricus podávané pred infikovaním znižuje kožné prejavy, teda rozsah kožného poškodenia herpetickým vírusom a tiež urýchľuje hojenie lézie. Naviac u nakazených myší znížil Agaricus úmrtnosť oproti nakazeným myšiam, ktoré ho nedostali.
Na bunkových kultúrach potom vedci zistili, že Agaricus obmedzuje vstup vírusu do bunky, bez toho vírus nemôže spôsobiť ochorenie, nemôže sa množiť a zahynie.
Agaricus tiež úspešne ničí togaviry či vírusy hepatitíd B a C.
V prípade bakteriálnych infekcií je Agaricus tiež účinný. Poradí si napr. So streptokokom, ktorý je príčinou zápalov pľúc. Vedci ním nakazili myši, u ktorých sa následne rozvinula pneumónie. Ak bol myšiam podávaný Agaricus, znížila sa bakterémia, tj. Baktérie v krvi, a tiež pľúcne prejavy. Viac myšou nákazu prežilo. Podobné pokusy boli vykonávané aj s koliformnými baktériami, teda patogénmi nachádzajúcimi sa v črevách. Tieto boli pridané myšiam do brušnej dutiny a došlo k rozvoju ťažkého zápalu pobrušnice. U myší, ktorým bol podávaný Agaricus, došlo k zmierneniu priebehu infekcie a zníženie úmrtnosti.
Agaric je možné riešiť aj niektoré parazitárne choroby, napr. U rýb je to nákaza Vlasovka Slezové či u ľudí je to nákaza plazmódia, pôvodcovia malárie.
Sorimachi K, Ikehara Y, Maezato G, Okubo A, Yamazaki S, Akimoto K, et al. Inhibítory effect of Agaricus blazei Murril fractions on cytophatic effect induced by Western equine encephalitis (WEE) vírus on VERO cells in vitro. Biosca Biotech Biochem 2001; 65: 1645-7.
Inuzuka H, Yoshida T. Clinical utility of ABCL (Agaricus Mushroom Extract) treatment for C-type hepatitis. Jpn Pharmacol Ther 2002; 30: 103-7.
Bernardshaw S, Johnson E, Hetland G. An extract of mushroom Agaricus blazei Murill Administered orally protects against systemic Streptococcus pneumoniae infection in mice. Scanda J Immunol 2005; 62: 393-8.
Grind B, Hetland G, Johnson E. Effects on gene expression and viral load of a medicinal extract from Agaricus blazei in patients with chronic hepatitis C infection. Int Immunopharmacol. 2006 Aug; 6 (8): 1311-4.
Bernardshaw S, Hetland G, grind B, Johnson E. An extract of the mushroom Agaricus blazei Murill protects against lethal septicemia in a mouse model of Fecal peritonitída. Shock. 2006; 25 (4): 420-5.
Valadares DG, Duarte MC, Ramírez L, Chávez-Fumagalli MA, Lage PS, Martins VT, Costa LE, Ribeiro TG, Régis WC, Soto M, Fernandes AP, Tavares CA, Coelho EA.
Therapeutic efficacy induced by the oral administration of Agaricus blazei Murill against Leishmania amazonensis. Parasitol Res. 2012; 111 (4): 1807-16.
Valadares DG, Duarte MC, Oliveira JS, Chávez-Fumagalli MA, Martins VT, Costa LE, Leite JP, Santoro MM, Régis WC, Tavares CA, Coelho EA. Leishmanicidal activity of the Agaricus blazei Murill in different Leishmania species. Parasitol Int. 2011; 60 (4): 357-63.
Hetland, G .; Johnson, E .; Eide, DM; Samuelsen, ABC; Wiker, HG Antimicrobial effects of β-glucans and pectinata and of the Agaricus. blazei-based mushroom extract, Andosan ™ Examples of mouse models for pneumococcal-, Fecal bacterial-, and mycobacterial infections. In Microbial Pathogens and Strategies for Combating Them: Science, Technology and Education; Mendez-Vilas, A., Ed .; Formatex: Badajoz, Spain, 2013; pp. 889-898
de Jesus Pereira NC, Régis WC, Costa LE, de Oliveira JS, da Silva AG, Martins VT, Duarte MC, de Souza JR, Lage PS, Schneider MS, Melo MN, Soto M, Soares SA, Tavares CA, Chávez-Fumagalli MA, Coelho EA. Evaluation of adjuvant activity of fractions derived from Agaricus blazei, when in association with the recombinant LiHyp1 proteín, to protect against Visceral leishmaniasis. Exp Parasitol. 2015 Jun; 153: 180-90.
Vysoký krvný tlak a hyperlipidémie
Veľká časť populácie, mladých ľudí nevynímajúc, má zvýšenú hladinu lipidov. Toto nemusí dlho pôsobiť žiadne viditeľné problémy, ale postupne dochádza k rozvoju aterosklerózy, kedy sa tuky ukladajú do cievnej steny, ktorú poškodzujú. Dochádza k “upchávaním” ciev, zvýšene sa tvoria krvné zátky atď. To môže vyústiť v rozvoj ischemickej choroby srdca či ischemickej choroby dolných končatín, vysoký krvný tlak, ale môže dôjsť aj k akútnym stavom, akým je infarkt myokardu. Veľakrát pomôže zmeniť životosprávu. Obmedziť príjem tukov, zaradiť pohybovú aktivitu, inokedy je nutné nasadiť lieky znižujúce cholesterol. Hypolipidemické účinky boli preukázané aj u agaric. Tieto boli zistené v štúdii, v ktorej bolo 90 žien, ktoré trpeli nadváhou a mali zvýšenú hladinu cholesterolu. Žene užívali Agaricus 8 týždňov. Po tejto dobe boli vykonané testy.U týchto žien došlo k poklesu hmotnosti, hoci počas užívania agaric nijako nemenili životný štýl, a tiež sa znížila hladina cholesterolu. Hypolipidemické účinky agaric potvrdzujú aj štúdie na hlodavcoch, ktorým je podávaná vysokotučná diéta. Dochádza u nich k zvýšeniu lipidov v krvi a tiež zvýšenie krvného tlaku, pokiaľ je však pridaný Agaricus, je efekt nevhodnej stravy anulovaný. Dochádza je zníženie celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, ale zvyšuje sa hodný cholesterol HDL. Dochádza tiež k poklesu krvného tlaku a spomalenie srdcovej frekvencie. Srdcové funkcie sa zlepšujú a v krvi sa znižujú parametre, ktoré by naznačovali poškodenie srdcového svalu.ktorým je podávaná vysokotučná diéta. Dochádza u nich k zvýšeniu lipidov v krvi a tiež zvýšenie krvného tlaku, pokiaľ je však pridaný Agaricus, je efekt nevhodnej stravy anulovaný. Dochádza je zníženie celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, ale zvyšuje sa hodný cholesterol HDL. Dochádza tiež k poklesu krvného tlaku a spomalenie srdcovej frekvencie. Srdcové funkcie sa zlepšujú a v krvi sa znižujú parametre, ktoré by naznačovali poškodenie srdcového svalu.ktorým je podávaná vysokotučná diéta. Dochádza u nich k zvýšeniu lipidov v krvi a tiež zvýšenie krvného tlaku, pokiaľ je však pridaný Agaricus, je efekt nevhodnej stravy anulovaný. Dochádza je zníženie celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, ale zvyšuje sa hodný cholesterol HDL. Dochádza tiež k poklesu krvného tlaku a spomalenie srdcovej frekvencie. Srdcové funkcie sa zlepšujú a v krvi sa znižujú parametre, ktoré by naznačovali poškodenie srdcového svalu.ktoré by naznačovali poškodenie srdcového svalu.ktoré by naznačovali poškodenie srdcového svalu.
Agaricus bol na svojej hypolipidemické účinky testovaný aj v klinickej štúdii. Bol podávaný 90 ženám, ktoré trpeli nadváhou a zvýšeným cholesterolom. Po 8 týždňoch užívania agaric došlo u žien k zníženiu hmotnosti i cholesterolu. Tento efekt potvrdzujú aj mnohé štúdie na hlodavcoch.
Okrem zníženie hladiny tukov vie Agaricus ovplyvniť aj krvný tlak. Pokusy na hypertenzívnych potkanoch, u ktorých dochádza samovoľne k nárastu krvného tlaku, preukázali, že ak sú krysy kŕmené peletami obsahujúcimi Agaricus, dôjde k zníženiu krvného tlaku a spomalenie srdcovej frekvencie. To sa nestalo u potkanov, ktoré Agaricus nedostali. Bol vykonaný aj ultrazvuk srdca a ten zistil, že dochádza aj k zlepšeniu funkcie srdca a jeho ochrane. V krvi krýs s agaric sa znížila koncentrácia známok poškodenia srdcového svalu.
Toshiro W, Ayako K, Satoshi I, Kumar MT, Shiro N, Keisuke T. antihypertenzív effect of gamma-aminobutyric acid-Enriched Agaricus blazei on mild hypertensive human subjects. Nippon Shokuhin Kagaku Kogaku Kaisha 2003; 50: 167-73.
Kweon MH, Kwon ST, Kwon SH, Ma MS, Park YI. Lowering effects in plasma cholesterol and body weight by mycelial extracts of two mushrooms: Agaricus blazei and Lentinus edodes. Korean J Microbiol Biotechnol 2002; 30: 402-9.
Tsubone H, Makimura Y, Hanafusa M, Yamamoto Y, Tsuru Y, Motoi M, Amano S. Agaricus brasiliensis KA21 improves CIRCULATOR functions in spontaneously hypertensive rats. J Med Food. 2014 Mar; 17 (3): 295-301.
Ochrana pečene
Pečeň je pre fungovanie organizmu nepostrádateľné. Majú veľký regeneračný potenciál, ale napriek tomu môžu byť poškodená. Sú totiž vystavovaná toxínom, chemikáliám, liekom, ale aj tukom., Ktoré prijímame. V pečeni tak ich vplyvom môže dochádzať k zvýšeniu oxidačného stresu a rozvoju zápalu. Pečeň fibrotizují a môže sa rozvinúť cirhóza so zlyhávaním pečene. Pre testovanie vplyvu agaric na pečeň bol krysám podaný tetrachlórmetán. Ak bol krysám tiež podávaný Agaricus, zredukuje sa poškodenie. Pečeňové bunky menej odumierajú a nedochádza k tak výraznej fibrotizácii tkaniva. V krvných testoch potom nie zachytené výrazné zvýšenie pečeňových enzýmov ALT, AST ai., Ktoré by ukazovalo na poškodenie pečeňových buniek. Agaricus teda podporuje funkciu pečene a ich regeneráciu. Tento jav je aj u hepatitíd B a C,ktoré vedú k nezvratným poškodením pečene a mnohokrát tiež k pečeňovými karcinómu. Pacientom s hepatitídou B sa pri podávaní agaric zlepšila funkcie pečene, znížili sa markery svedčiace pre odumieranie pečeňových buniek, rovnaké to bolo u pacientov s hepatitídou C, klesla koncentrácia pečeňových enzýmov ALT, AST v krvi, a tiež aktivita GTP, dochádza tiež k poklesu hodnôt bilirubínu. Pacienti udávajú, že majú viac sily, zníži sa bolesti pod rebrami, bolesti brucha …
Agaricus bol tiež testovaný v prípade neonatálnej žltačky, čo je stav priamo nesúvisiace s pečeň, ale je sprevádzaný rozpadom červených krviniek a zvýšením hladiny bilirubínu, ktorý pečeň novorodencov nedokážu odbúrať. Vysoké hodnoty bilirubínu môžu byť toxické pre vyvíjajúci sa nervovú sústavu dieťaťa. Ak bola krysám, u ktorých bol vyvolaný stav zodpovedajúci novorodeneckej žltačke, podávaný Agaricus, rýchlejšie klesali hodnoty bilirubínu, dochádza k posilneniu pečeňových funkcií.
Zhang L, Yuan B, Wang H, Gao Y.Therapeutic effect of Agaricus brasiliensis on phenylhydrazine-induced neonatal jaundice in rats. Biomed Res Int. 2015; 2015: 651218.
Wu MF, Hsu YM, Tang MC, Chen HC, Chung JG, Lu HF, Lin JP, Tang NY, Yeh C, Yeh MY. Agaricus blazei Murill extract abrogates CCl4-induced liver injury in rats. In Vivo. 2011 Jan-Feb; 25 (1): 35-40.
Al-Dbass AM, al-Daihan SK, Bhat RS. Agaricus blazei Murill as an efficient hepatoprotective and antioxidant agent against CCl4-induced liver injury in rats. Saudi J Biol Sci. 2012 Jul; 19 (3): 303-9.
The mushroom Agaricus blazei Murill extract normalizes liver function in patients with chronic hepatitis B. Hsu CH, Hwang KC, Chiang YH, Chou P. J Altern Complement Med. 2008; 14 (3): 299-301.
Clinical utility of ABCL (Agaricus Mushroom Extract) treatment for C-type hepatitis. Jpn Pharmacol Ther. 2002; 30: 103-7
Observation on the treatment effect of Agaricus blazei to the liver function of chronic hepatitis patients. Wang L. and Ma H. J Lanzhou Med Coll. 2004; 20: 24-26.
Psychika, mozgové funkcie a kvalita života
Kvalita nášho života sa odvíja od fyzického i duševného zdravia, našich pocitov atď. Táto doba však prináša veľa stresu a psychickej nepohody, mnohé faktory potom urýchľujú degeneratívne procesy, vrátane tých prebiehajúcich v nervovej sústave, atď.
V štúdii, ktorej sa zúčastnili zdraví dobrovoľníci, sa preukázalo, že 12-týždňová podávanie agaric má vplyv na ich život. Po doužívaní totiž vypĺňali dotazníky. Dobrovoľníci udávali, že sa zmiernila únava, malátnosť, cítili sa viac činnosti pre, mali energiu, obmedzilo sa vypadávanie vlasov aj šedivenie. Navyše sa tiež zvýšilo prekrvenie končatín, zlepšila sa kvalita spánku atď. Došlo teda k celkovému zlepšeniu kvality života testovaných dobrovoľníkov.
Sledoval sa tiež vplyv agaric na psychiku, hlavne potom na úzkosti. Toto sa testovalo na krysách, ktoré vedci vystavili situáciám vyvolávajúcim úzkosti. Krysy, ktoré dostávali Agaricus, sa oveľa lepšie vyrovnávali so stresovými situáciami. Neboli toľko úzkostné, ani hladina monoamíny a kortikosterónu, ktorá sa zvyšuje pri strese, toľko nevzrástla.
Agaricus má vplyv aj na naše mentálne schopnosti, jednak znižuje oxidačný stres, ktorý stojí za degeneratívnymi procesmi aj v mozgu, ale sú tu aj iné mechanizmy, ktorými chráni a posilňuje mozog. Ukázalo sa totiž, že znižuje tvorbu a ukladanie β-amyloidu v centrálnej nervovej sústave. Tento jav je pritom charakteristický pre Alzheimerovu chorobu, kedy sa vytvárajú plaky, ktoré sú pre nervové bunky toxické. Agaricus teda môže slúžiť ako prevencia vzniku Alzheimerovej choroby alebo môže spomaliť jej progresiu.
Zhang C, Gao X, Sun Y, Sun X, Wu Y, Liu Y, Yu H, Cui G. anxiolytic Effects of Royal Sun Medicinal Mushroom, Agaricus brasiliensis (Higher Basidiomycetes) on ischémia-Induced Anxiety in Rats. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (1): 1-10.
Motoi M, Motoi A, Yamanaka D, Ohno N. Open-Label Study of the Influence of Food Containing the Royal Sun Mushroom, Agaricus Brasiliensis KA21 (Higher Basidiomycetes), on the Quality of Life of Healthy Human Volunteers. M Motoi et al. Int J Med Mushrooms 17 (9), 799-817. 2015.
Zhang C, Gao X, Sun Y, Sun X, Wu Y, Liu Y, Yu H, Cui G. anxiolytic Effects of Royal Sun Medicinal Mushroom, Agaricus brasiliensis (Higher Basidiomycetes) on ischémia-Induced Anxiety in Rats. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (1): 1-10.
Bennett L, Kersaitis C, Macaulay SL, et al. Vitamín D2-Enriched Button Mushroom (Agaricus bisporus) Improves Memory in Both Wild Type and APPswe / PS1dE9 Transgenic Mice. Koronyo-Hamaoui M, ed. PLoS ONE. 2013; 8 (10): e76362.