
Iné názvy:
-
slovensky – verpáník lekársky
-
latinsky – Laricifomes officinalis
Obsah účinných látok:
Vo verpáníku sa skrýva veľké množstvo biologicky aktívnych látok, najvýznamnejšími sú:
- nenasýtené mastné kyseliny
- steroly
- bioflavonoidy
- bielkoviny
- vitamíny B, P, E a A
- kyselina agarová, agaricin
- kyselina eburikolová
- kyselina polyporenová
- kyselina versisponová D (versisponic acid)
- kyselina fomeficinová F, G (fomefficin acid)
- kyselina dehydroeburikolová
- kyselina laricinolová (laricinolic acid)
- kyselina officinalová (officinalic acid)
- kyselina officinomalonová
- kyselina pinikolová (pinicolic acid)
- fomefficinol A, B
- fomlakton A-C
- obtusifoldienol
- eburikodiol
- eburikal
- fomitopsiny
- zeatiny
- kumaríny
Dôležitou súčasťou sú aj polysacharidy, medzi nimi sú hojne zastúpené manofukogalaktany, čo sú polysacharidy z viacerých cukrových zložiek, obsahujú galaktózu, manózy, fukóza atď. Vo verpáníku nechýba ani beta glukány (1-3 i 1-6) a ich zlúčené s bielkovinami.
V akej forme užívať vitálny huby?
Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.
Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.
Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.
Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).
Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.
Účinky verpáníku:
Zatiaľ čo tradičné medicíny verpáník využívajú hojne, vedeckému skúmaniu zatiaľ uniká či skôr je vzácny, v prírode postupne mizne a je nutné ho začať pestovať umelo. Hoci je štúdií málo, dokazujú veľkú silu verpáníku. Rozhodne zatiaľ nepokrývajú všetky účinky.
Protimikrobiálny účinky:
Štúdie vykonávané posledné roky ukazujú, že má verpáník protimikrobiálny účinky. Potvrdila sa jeho schopnosť ničiť mnohé vírusy, napr. Vírusy kiahní, chrípky, hepatitídy C alebo herpetické vírusy.
Okrem protivirového pôsobenia sú potvrdené tiež protibakteriálne účinky. V jeho prítomnosti sa nedarí Mycobacterium tuberculosis, tj. Pôvodcu tuberkulózy. Jedná sa o veľmi odolnú, rezistentný baktériu, ktorú je nutné liečiť aj 4kombinací antibiotík. Ďalšími baktériami, ktoré verpáník ničia, tiež patrí medzi odolné proti antibiotikám, napr. Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), Escherichia coli, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Enterococcus feacalis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes.
Ďalej tiež ničí kvasinky, tj. Napr. Candida albicans, plesne a patogénne huby, napr. Alternaria solani, Aspergillus terreus, Fusarium oxysporum …
Verpáník je natoľko silní, že účinkuje aj proti parazitom, a to proti Trypanosoma congolense. Je to príbuzný parazit trypanozómy spôsobujúce u ľudí spavú chorobu. Parazit sa prestáva množiť a umiera už pri dávke 7,0-27,1 mmol.
Protizápalové účinky:
Zložky verpáníku vie ovplyvniť imunitný systém, jeho aktivitu. Zápal je primárne hojivý proces, ale pri narušení imunitných funkcií, pokiaľ je zápal príliš silný alebo nie je riadne ukončený sa však stáva deštruktívnym. Triterpenové lanostan v podobe officinomalonových kyselín A-H a fomitopsinu A majú protizápalové účinky, ak sú pridané k aktivovaným imunitným bunkám, došlo k obmedzeniu tvorby pôsobkov, ktoré zápal podporujú. Dochádza k výraznému zníženiu produkcie oxidu dusíka.
Imunitu posilňujúce účinky:
Už samotný fakt, že huba obsahuje veľké množstvo polysacharidov a najmä beta glukánov, dáva tušiť, že bude mať tiež imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpáník podporuje bunkovú imunitu, a to napr. Vďaka posilneniu fagocytózy makrofágov, zvýšenie tvorby enzýmov ničiacich patogény, tj. Lyzozýmu atď.
Protinádorové účinky:
Počty ľudí, ktorí sa musia potýkať s nádorovými ochoreniami, stále stúpa, a aj napriek pokrokom v medicíne niektorí pacienti choroby podľahnú. Ani liečba nemusí byť úplne bez rizika. Je teda snaha nájsť bezpečné látky, ktoré by ničili nádorové bunky, ale nie tie zdravé, ako to vidíme u rádioterapie i chemoterapie. Protinádorovú aktivitu zaisťujú lanostanové triterpény, napr. Fomitopsin C, kyselina pinikolová … tieto látky boli testované na rôznych nádorových typoch, na rakovine prsníka, krčka maternice, pečene a pľúc. Ukázalo sa, že dokážu obmedziť množenie nádorových buniek, a dokonca donútiť k začatiu apoptózy, tj. Procesu, ktorý končí smrťou bunky. Pri pokusoch na myšiach s týmito nádormi sa podarilo zistiť, že dochádza k zníženiu objemu nádorov, došlo k nekróze, odumretí, nádorové masy. Liečebné sa ukázali už dávky od 20 mg / l,tie dokázali obmedziť rast nádoru až o 65,31%. Ďalším mechanizmom, ako terpénové lanostan z verpáníku obmedzujú rast nádoru, je zníženie tvorby nových ciev. Nádor je viac metabolicky aktívny než zdravé tkanivá, potrebuje viac živín a kyslíka, produkuje pôsobky, ktoré podporujú rast nových ciev, ale lanostan jeho produkciu znižujú. Je pravdepodobné, že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.
Protinádorovo nepôsobí iba lanostan a terpény, ale aj polysacharidy. Ich účinky boli testované na myšiach sa sarkómom. U myší, ktoré dostávali polysacharidy z Agarikonu, došlo k zmenšeniu nádoru a tiež zvýšenie protinádorovej imunity.
Ďalšie účinky:
Pri skúmaní toho, aké enzýmy môže verpáník ovplyvniť sa odhalilo, že pôsobí na enzým, ktorý reguluje aktivitu molekuly, na ktorú sa na povrchu bunky viaže inzulín, tj. Inzulínového receptora, a môže tak zlepšiť stav pacientov s cukrovkou druhého typu. Zvýšená aktivita tyrozinové fosfatázy 1B je spojená s cukrovkou a obezitou, látky z verpáníku znižujú aktivitu enzýmu až o 85%.
Ďalším efektom je tlmenie aktivity trombínu, takže je znížená tvorba trombov, čo môže u mnohých ľudí byť pozitívne, napr. U pacientov s trombózami, po embolizácii, po operáciách atď.
Hubové zložky terpény, polysacharidy, bioflavony atď., Sú tiež silnými antioxidantmi, od toho sa odvíja aj ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj spomalenie starnutia. To je dané znížením oxidačného stresu, teda aj spomalením degeneratívnych procesov v tele. Flavonoidy boli testované na myšiach, ktoré dostávali rôznu dávku flavonoidov a jedna skupina nič. Tie myši, ktoré boli liečené hubou mali v lepšom stave mozgové tkanivo, funkcia imunitného systému a zvýšila sa aktivita enzýmov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Štúdia teda dokázala, že majú flanovoidy z Agariconu anti-senilnej účinky.
DOI: 10.1055 / s-0036-1596557.