Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Agarikon

agar

Iné názvy:

  • slovensky – verpáník lekársky
  • latinsky – Laricifomes officinalis
Verpáník lekársky(Laricifomes officinalis, Agarikon, Quinine Čonka) je chorošovitá drevokazná huba, ktorá rastie na severnej pologuli, a to hlavne vo vyšších oblastiach Európy (napr. V Alpách, Karpatoch), Rusku, Kanade, Ázii atď. Napadá hlavne smrekovce a vytvára vytrvalé plodnice , ktoré môžu byť aj viac ako 60 cm dlhé. Tvarom pripomínajú kopyto alebo stĺp. Sprvu sú žlto biele a mäkké, ale s pribúdajúcimi rokmi tmavnú (bývajú žltohnedé) a tvrdnú. Huba nie je jedovatá, ale vzhľadom k svojej konzistencii a chuti, ktorá je pomerne horká, sa nevyužíva v kuchyni, len ako liečebný prostriedok. Anglický názov je odvodený práve od horkej chuti, ľudia si totiž mysleli, že obsahuje chinín. Verpáník sa môže sušiť a drviť na prášok, používať kúsky na odvary a čaje atď. V tradičných medicínach je využívam tisícročia, bol nájdený aj u múmie staré 5000 rokov,ktorá bola uchovaná v ľade.
Má svoje pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne, ale hojne sa využívala aj v Európe. V čase antiky bol známy ako liek na tuberkulózu a ovčie kiahne, ale aj ako preháňadlo a prostriedok proti poteniu. Jeho využitie vtedy zdokumentoval Pedanius Dioscorides v roku 65 nášho letopočtu. Je tiež dôležitou súčasťou iránskej tradičnej medicíny, kde je tiež známy pod názvom Gharikon. Tu je huba využívaná pri liečbe ischiase, svalovej slabosti, bronchitídy, zápchy, bolesťou žalúdka, žltačky, horúčky a poštípanie hmyzom. Podľa spisov má tiež diuretický (močopudný) efekt. V Severnej Amerike bol tiež hojne využívaný na šamanským rituálom a boli z neho vyrezávané i sošky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj ako astringent, má sťahujúce účinky aj na cievy, a mohlo tak dôjsť k zastaveniu krvácania z rany. Okrem toho sa využíva tiež pri astme.Pri bolestiach svalov a kĺbov sa využíva ako obklad.

Obsah účinných látok:

Vo verpáníku sa skrýva veľké množstvo biologicky aktívnych látok, najvýznamnejšími sú:

  • nenasýtené mastné kyseliny
  • steroly
  • bioflavonoidy
  • bielkoviny
  • vitamíny B, P, E a A
  • kyselina agarová, agaricin
  • kyselina eburikolová
  • kyselina polyporenová
  • kyselina versisponová D (versisponic acid)
  • kyselina fomeficinová F, G (fomefficin acid)
  • kyselina dehydroeburikolová
  • kyselina laricinolová (laricinolic acid)
  • kyselina officinalová (officinalic acid)
  • kyselina officinomalonová
  • kyselina pinikolová (pinicolic acid)
  • fomefficinol A, B
  • fomlakton A-C
  • obtusifoldienol
  • eburikodiol
  • eburikal
  • fomitopsiny
  • zeatiny
  • kumaríny

Dôležitou súčasťou sú aj polysacharidy, medzi nimi sú hojne zastúpené manofukogalaktany, čo sú polysacharidy z viacerých cukrových zložiek, obsahujú galaktózu, manózy, fukóza atď. Vo verpáníku nechýba ani beta glukány (1-3 i 1-6) a ich zlúčené s bielkovinami.

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Účinky verpáníku:

Zatiaľ čo tradičné medicíny verpáník využívajú hojne, vedeckému skúmaniu zatiaľ uniká či skôr je vzácny, v prírode postupne mizne a je nutné ho začať pestovať umelo. Hoci je štúdií málo, dokazujú veľkú silu verpáníku. Rozhodne zatiaľ nepokrývajú všetky účinky.

Protimikrobiálny účinky:

Štúdie vykonávané posledné roky ukazujú, že má verpáník protimikrobiálny účinky. Potvrdila sa jeho schopnosť ničiť mnohé vírusy, napr. Vírusy kiahní, chrípky, hepatitídy C alebo herpetické vírusy.

Okrem protivirového pôsobenia sú potvrdené tiež protibakteriálne účinky. V jeho prítomnosti sa nedarí Mycobacterium tuberculosis, tj. Pôvodcu tuberkulózy. Jedná sa o veľmi odolnú, rezistentný baktériu, ktorú je nutné liečiť aj 4kombinací antibiotík. Ďalšími baktériami, ktoré verpáník ničia, tiež patrí medzi odolné proti antibiotikám, napr. Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), Escherichia coli, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Enterococcus feacalis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes.

Ďalej tiež ničí kvasinky, tj. Napr. Candida albicans, plesne a patogénne huby, napr. Alternaria solani, Aspergillus terreus, Fusarium oxysporum …

Verpáník je natoľko silní, že účinkuje aj proti parazitom, a to proti Trypanosoma congolense. Je to príbuzný parazit trypanozómy spôsobujúce u ľudí spavú chorobu. Parazit sa prestáva množiť a umiera už pri dávke 7,0-27,1 mmol.

Protizápalové účinky:

Zložky verpáníku vie ovplyvniť imunitný systém, jeho aktivitu. Zápal je primárne hojivý proces, ale pri narušení imunitných funkcií, pokiaľ je zápal príliš silný alebo nie je riadne ukončený sa však stáva deštruktívnym. Triterpenové lanostan v podobe officinomalonových kyselín A-H a fomitopsinu A majú protizápalové účinky, ak sú pridané k aktivovaným imunitným bunkám, došlo k obmedzeniu tvorby pôsobkov, ktoré zápal podporujú. Dochádza k výraznému zníženiu produkcie oxidu dusíka.

Imunitu posilňujúce účinky:

Už samotný fakt, že huba obsahuje veľké množstvo polysacharidov a najmä beta glukánov, dáva tušiť, že bude mať tiež imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpáník podporuje bunkovú imunitu, a to napr. Vďaka posilneniu fagocytózy makrofágov, zvýšenie tvorby enzýmov ničiacich patogény, tj. Lyzozýmu atď.

Protinádorové účinky:

Počty ľudí, ktorí sa musia potýkať s nádorovými ochoreniami, stále stúpa, a aj napriek pokrokom v medicíne niektorí pacienti choroby podľahnú. Ani liečba nemusí byť úplne bez rizika. Je teda snaha nájsť bezpečné látky, ktoré by ničili nádorové bunky, ale nie tie zdravé, ako to vidíme u rádioterapie i chemoterapie. Protinádorovú aktivitu zaisťujú lanostanové triterpény, napr. Fomitopsin C, kyselina pinikolová … tieto látky boli testované na rôznych nádorových typoch, na rakovine prsníka, krčka maternice, pečene a pľúc. Ukázalo sa, že dokážu obmedziť množenie nádorových buniek, a dokonca donútiť k začatiu apoptózy, tj. Procesu, ktorý končí smrťou bunky. Pri pokusoch na myšiach s týmito nádormi sa podarilo zistiť, že dochádza k zníženiu objemu nádorov, došlo k nekróze, odumretí, nádorové masy. Liečebné sa ukázali už dávky od 20 mg / l,tie dokázali obmedziť rast nádoru až o 65,31%. Ďalším mechanizmom, ako terpénové lanostan z verpáníku obmedzujú rast nádoru, je zníženie tvorby nových ciev. Nádor je viac metabolicky aktívny než zdravé tkanivá, potrebuje viac živín a kyslíka, produkuje pôsobky, ktoré podporujú rast nových ciev, ale lanostan jeho produkciu znižujú. Je pravdepodobné, že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.

Protinádorovo nepôsobí iba lanostan a terpény, ale aj polysacharidy. Ich účinky boli testované na myšiach sa sarkómom. U myší, ktoré dostávali polysacharidy z Agarikonu, došlo k zmenšeniu nádoru a tiež zvýšenie protinádorovej imunity.

Ďalšie účinky:

Pri skúmaní toho, aké enzýmy môže verpáník ovplyvniť sa odhalilo, že pôsobí na enzým, ktorý reguluje aktivitu molekuly, na ktorú sa na povrchu bunky viaže inzulín, tj. Inzulínového receptora, a môže tak zlepšiť stav pacientov s cukrovkou druhého typu. Zvýšená aktivita tyrozinové fosfatázy 1B je spojená s cukrovkou a obezitou, látky z verpáníku znižujú aktivitu enzýmu až o 85%.

Ďalším efektom je tlmenie aktivity trombínu, takže je znížená tvorba trombov, čo môže u mnohých ľudí byť pozitívne, napr. U pacientov s trombózami, po embolizácii, po operáciách atď.

Hubové zložky terpény, polysacharidy, bioflavony atď., Sú tiež silnými antioxidantmi, od toho sa odvíja aj ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj spomalenie starnutia. To je dané znížením oxidačného stresu, teda aj spomalením degeneratívnych procesov v tele. Flavonoidy boli testované na myšiach, ktoré dostávali rôznu dávku flavonoidov a jedna skupina nič. Tie myši, ktoré boli liečené hubou mali v lepšom stave mozgové tkanivo, funkcia imunitného systému a zvýšila sa aktivita enzýmov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Štúdia teda dokázala, že majú flanovoidy z Agariconu anti-senilnej účinky.

Blanchette RA, Compton BD, Turner NJ, Gilbertson RL. 1992. Nineteenth century shaman grave Guardians are vyrezávané Fomitopsis officinalissporophores. Mycologia. 84 (1): 119-124.
Masahiko Isaka, et al. Fomitopsins Aj and J, 24-metyl-lanostan triterpenoids from fruiting bodies of the wood-rot basidiomycete Fomitopsis sp. Phytochemistry Letters , Volume 29 , February 2019, Pages 178-181
Vazirian M, Faridfar S, Eftekhari M. “Gharikon” / “Agharikon” a Valuable Medicinal Mushroom in Iranian Traditional Medicine. Iran J Med Sci. 2016; 41 (3 Suppl): S34.
Hwang CH, Jaki BU, Klein LL, et al. Chlorinated coumarins from the polypore mushroom Fomitopsis officinalis and their activity against Mycobacterium tuberculosis. J Nat Prod. 2013; 76 (10): 1916-1922. doi: 10.1021 / np400497f
Girometta C. Antimicrobial properties of Fomitopsis officinalisin the light of its BioActive metabolites: a review. Mycology. 2018; 10 (1): 32-39. Published 2018 Oct 25. doi: 10.1080 / 21501203.2018.1536680
 International Journal of Medicinal Mushrooms  >  Volume 7, 2005 Issue 3  > Paul E. Stamets. Antipox Properties of Fomitopsis officinalis (Vill .: Fr.) Bond. et Singer (Agarikon) from the Pacific Northwest of North America
Naranmandakh S ,  Murata T ,  Odonbayar B , et al. Lanostan triterpenoids from Fomitopsis officinalis and their trypanocidal activity. J Nat Med.  2018 Mar; 72 (2): 523-529. doi: 10.1007 / s11418-018-1182-1.
Han J ,  Li L ,  Zhong J , et al. Officimalonic acids AH, lanostan triterpenes from the fruiting bodies of Fomes officinalis. Phytochemistry.  2016 Oct; 130: 193-200. doi: 10.1016 / j.phytochem.2016.05.004.
Shi ZT ,  Bao HY ,  Feng S . Antitumor activity and structure-activity relationship of seven lanostan-type triterpenes from Fomitopsis pinicola and F. officinalis. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi.  2017 Mar; 42 (5): 915-922. doi: 10.19540 / j.cnki.cjcmm.20170121.017.
Hu M, Zhang H, Feng B, Liu K, Guo S. Extraction of polysaccharides from Fomes officinalis Ames and their antitumor activity. Exp Ther Med. 2013; 6 (2): 451-454. doi: 10.3892 / etm.2013.1163.
Wu HT ,  Lu FH ,  Su YC , et al. In vivo and in vitro anti-tumor effects of fungal extracts. Molecules.  2014 Feb 21; 19 (2): 2546-56. doi: 10.3390 / molecules19022546.
Hwang, CH, BU Jaki, LL Klein, DC Lankin, J. McAlpine, JG Napolitano, SG Franzblau, SH Cho, PE Stamets, GF Pauli. 2012. “Biological and chemical evaluation of anti-TB coumarins from the polypore mushroom, Fomitopsis officinalis.” Planta Medica 2012; 78 DOI: 10.1055 / s-0032-1321157.
Teplyakova, TV, NV Purtseva, TA Kosogova, VA Khanin, VA Vlassenko. 2012. Antiviral activity of polyporoid mushrooms (higher Basidiomycetes) from Altal mountains from Russia. International Journal of Medicinal Mushrooms. 14 (1): 37-45.
S Sturm, K Gallmetzer, A Friedl, et al.Laricifomes officinalis – a rich source of pharmacologically active triterpenes. Planta Med 2016; 82 (S 01): S1-S381
DOI: 10.1055 / s-0036-1596557.
UlrikeGrienke , et al. European medicinal polypores – A modern view on traditional uses. Journal of Ethnopharmacology , Volume 154, Issue 3 , 3 July 2014, Pages 564-583.
Daria S. Khramova, Naranmandakh Shinen, Ganbaatar Jamsranjav, et al. Structure characterization of the mannofucogalactan isolated from fruit bodies of Quinine Čonka Fomitopsis officinalis. Carbohydrate Polymers , Volume 199 , 1 November 2018, Pages 161-169.
Feng W ,  Yang JS . Structural Studies of Physiologically Active Polysaccharides of the Quinine Čonka Fomitopsis Officinalis J Asian Nat Prod Res.  2015; 17 (11): 1065-72. doi: 10.1080 / 10286020.2015.1054378.
Sha AL . Effects of the Fomes officinalis flavonoids on anti-šenil action in the aging model mice. Zhongguo Ying Yong Sheng Li Xue Za Zhi.  2016 Feb 8; 32 (2): 121-123. doi: 10.13459 / j.cnki.cjap.2016.02.007.
Wuliya, Palida, BAI Li, et al. The immune-potentiating effect of Fomes officinalis polysaccharides. Journal of Xinjiang Medical University, 2003-06 .