Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Auricularia

IMG_6032

Iné názvy:

 • slovensky –  Judášovo ucho
 • latinsky –  Auricularia polytricha

Použitie testované v praxi:

 • liečba obehového systému + Reishi
 • znižovanie rizika trombózy + Reishi
 • prevencia a doplnková terapia arteriosklerózy + Reishi, Shiitake
 • regulácia úrovne krvných tukov + Shiitake
 • redukcia zápalov, najmä kožných, slizničných a očných + Shiitake, Reishi
 • imunomodulačné účinky
 • antioxidant

Ďalšie motívy pre použitie Auricularie:

leukorea (belavý hlienovitý výtok), hemoroidy, stimulácia črevnej peristaltiky, zápcha, kŕče, nadváha, hypertenzia, znižuje cholesterol, zápaly kĺbov, zvyšuje prísun kyslíka do krvi, spomaľuje starnutie, slabosť po pôrode, tinnitus, lumbago,

TCM charakteristika:

 • teplota – neutrálny
 • chuť – sladká
 • tropizmus – pečeň, slezina

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny: 

 • vyživuje yin a zvlhčuje
 • dopĺňa qi a vyživuje krv
 • oživuje krv, zastavuje bolesť
 • vyživuje pľúca
 • zastavuje krvácanie (maternica, hemoroidy)
 • posilňuje pohyb čriev

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálne huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga napr triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa napríklad pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínová bariéra hubovej bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Auricularia  ( Auricularia polytricha, Boltcovitka chlpatá, v Ázii je nazývaná Yung ngo, Kikurage, Mokurage, v ai wood ear mushroom) je drevokazná jedlá huba. Plodnice Auricularia rastú hlavne na kmeňoch a pňoch listnatých stromov (javory, duby, jasene, bez) a vytvára trsy. Je možné ju nájsť po celý rok, teda aj v zime, pokiaľ nie je obzvlášť krutá. Auricularia dostala svoje meno podľa svojho tvaru a konzistencie. Pripomína totiž ľudské ucho, boltec. Plodnice má totiž želatinózní, pružnú, gumovitú štruktúru, na povrchu môže mať aj jemné chĺpky. Farba plodníc je v rôznych odtieňoch hnedej. Auricularia je veľmi často pridávaná do ázijských jedál. Nemá výraznú hubovú chuť, ani vôňu, ale jedlu dodáva svojou konzistenciou ďalší rozmer, tj. Jemné chrupnutie. Auricularia však nie je len vyhľadávanou potravinou, ale hlavne liečivým prostriedkom, s ktorého pomocou rieši, napr. Tradičná čínska medicína,rôzne zdravotných ťažkostí. Zápisky, ktoré dokladajú využitie Auricularia a jej cielené pestovanie, sa datujú do doby 600 nl tradičná čínska medicína. Sú dokumenty, ktoré popisujú jej cielené pestovanie už v od roku 600 nl Vedecky Auricularia opísal a zaradil v roku 1789 JBF Bulliard, pomenoval ju Tremella auricula-juda. Až v Toce 1897 bola Auricularia premenovaná a zaradená do rodu Auriculariaceae. Toto urobil rakúsky botanik R. Wettstein.Až v Toce 1897 bola Auricularia premenovaná a zaradená do rodu Auriculariaceae. Toto urobil rakúsky botanik R. Wettstein.Až v Toce 1897 bola Auricularia premenovaná a zaradená do rodu Auriculariaceae. Toto urobil rakúsky botanik R. Wettstein.

zloženie Auricularia

Účinky Auricularia sú dané hlavne jej zložením. Auricularia v sebe skrýva veľké množstvo bioaktívnych látok, ktoré ovplyvňujú pochody v živých organizmoch, teda aj v človeku. Niektoré zásadné zložky priblížime v ďalšom texte.

sacharidy

Huby sú z najväčšej častí tvorené vodou, a hneď po nej sú to sacharidy. Najvýznamnejšie sú polysacharidy. Existujú dve skupiny, vo vode nerozpustné, ktoré “pracujú” v čreve, posilňujú peristaltiku a sú zdrojom živín pre črevnú mikroflóru, tj. Prebiotikum, a potom polysacharidy, ktoré sa z čreva vstrebávajú. Tieto sú nositeľmi veľa účinkov, medzi ktoré patrí účinky imunomodulačné, antioxidačné, protirakovinové ai. Presné účinky polysacharidov sa odvíja od ich veľkosti, hmotnosti i rozdielneho vetvenia. Do tejto skupiny sa radia tiež veľmi dobre známe β-D-glukány, a to hlavne β- (1 → 3, a potom tiež kyslé heteropolysacharidy, ktoré sa skladajú z D-xylózy, D-manózy, D-glukózy a D-glukuronické kyseliny. v Auricularia je tiež možné v menšom množstve nájsť monosacharidy, a to glukózu, rhamózu, galaktózu, manóza a Arabinóza, aj tieto vykazujú napr.antioxidačné účinky.

Aminokyseliny a enzýmy

Podobne ako iné huby je aj Auricularia bohatá na aminokyseliny, tj. Stavebné prvky bielkovín. Sú v nej obsiahnuté ako neesenciálne, ktoré si telo vie vytvoriť, aj esenciálne, ktoré si telo nevie vytvoriť, aminokyseliny. Nejzastoupenější sú v Auricularia tieto aminokyseliny: kyselina glutámová, serín, aspartam, glycín, prolín, lyzín, alanín, treonín, tyrozín, leucín, v malom množstve je tam tiež arginín, metionín, cysteín, valín, histidín atď.

Okrem aminokyselín sú v Auricularia prítomné tiež bielkoviny, a to aj v podobe enzýmov, ktoré môžu štiepiť a modifikovať, syntetizovať iné látky, ide napr. O glukoamylázu, glukóza 2oxidázu, veľmi dôležité sú enzýmy s antioxidačným potenciálom, tj. Superoxiddismutáza a glutationperoxidáza, ďalej potom sú to katalázy, proteázy ai.

Nemôžeme zabudnúť ani na, pre Auricularia špecifický proteín, a to sekundárne metabolit, ktorý je inhibítorom trombínu, tj. Obmedzuje “zrážanie” krvi. Pôsobí antitromboticky.

mastné kyseliny

Auricularia, hoci to v rastlinnej ríši nebýva moc časté, je tiež zdrojom mastných kyselín. Tie sú v nej zastúpené v pre ľudské zdravie dobrom pomere, tj. Nenasýtené mastné kyseliny prevažujú nad tými nasýtenými. Z nenasýtených môžeme v Auricularia nájsť napr. Kyselinu olejovú linolovú či arachidonovú, z mononenasýtených potom kyselinu palmitoolejovou a z nasýtených je možné menovať kyselinu palmitovú a myristovej. Do skupiny lipidov v Auricularia patrí tiež ceramidy a cerebrospinálny likvor, čo sú glykolipidy. Tieto látky znižujú zápaly a tiež cíti bolesť.

Vitamíny a minerály

Auricularia nám tiež môže pomôcť doplniť vitamíny a minerálne a stopové prvky. Z vitamínov sú to hlavne vitamíny skupiny B, tj. Tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténová, pyridoxín, a potom tiež je to vitamín D. Z minerálov a stopových prvkov je možné v Auricularia nájsť sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, selén, zinok, meď atď.

Ďalší zložky Auricularia

V Auricularia sú obsiahnuté ďalšie látky. Veľmi dôležité sú napr. Polyfenoly, terpény a flavonoidy. Tieto zlúčeniny majú protirakovinové, protiinfekčné a antioxidačné účinky.

Okrem toho sú v Auricularia tiež steroly. Tie sú zastúpené cerevisterolem (3 beta, 5 alpha, 6 beta -trihydroxyergosta-7, 22-dién) (2) a 9-hydroxycerevisterolem (3 beta, 5 alpha, 6 beta, 9 alpha -tetrahydroxyergosta-7, 22-dién) a už skôr menovaným ergosterolu (vitamín D2).

V Auricularia je možné nájsť tiež saponíny a alkaloidy. Za zmienku tiež stojí auritoxin. Jedná sa o heteromanoglukan, ktorý je zo 45% tvorený glukózou, ďalej obsahuje manózy a tiež xylózy, len 6% sú aminokyseliny. Pri testovaní jeho nebezpečnosti sa tiež určovala smrteľná dávka, tj. Dávka smrteľná. U myší je to dávka 56 mg / kg ak je auritoxin podaný podkožne, pokiaľ je podaný ústami, je myš zabitá až pri dávke 454 mg / kg. Príznaky otravy sú napr. Ospalosť, tras, slzenie a krvácanie z nosa, lebo auritoxin zabraňuje zrážaniu krvi. Niet sa však prečo obávať, že by sme sa mohli otráviť. Auritoxinu nie je v hubách veľa, a na otravu by sme museli skonzumovať desiatky kíl huby naraz.

Kedy Auricularia pomáha? 

Ak vezmeme do úvahy pestrosť zloženia Auricularia, je jasné, že takéto budú aj účinky na zdravie živých tvorov. Tieto sú stále testované a overované.

imunitný systém

Imunitný systém je pre život nepostrádateľný. Chráni nás pred nebezpečenstvom zvonku, ale aj zvnútra tela. Jeho aktivita bráni, aby sme ochoreli infekciami, všetko začína už na bariérach, ktoré nenechajú patogény preniknúť do organizmu, tj. Pokožka, sliznice, a ak sa to stane, už sú pripravené bunky imunitného systému a látky, ktoré patogény zahubí, a nielen patogény, aj rakovinové bunky. Aby sa toto mohlo stať, je potrebné mať dostatočne silný imunitný systém, a teda ho aj posilňovať. Na druhú stranu sú však aj situácie, kedy je vhodné imunitný systém “upokojiť”, a to v prípade, že bojuje aj s neškodnými podnetmi, tj. Alergény, či sa dokonca obracia proti telu a tvorí autoprotilátky.

Vysoký podiel polysacharidov sa stará o posilnení aktivity imunitného systému, pretože sú na povrchoch imunitných buniek pre tieto zložky receptory. Po väzbe polysacharidu a receptora dochádza k aktivovaniu vnútrobunkových signálnych dráh, ktoré zaistia delenie, teda množenie aktivované imunitné bunky, produkciu prozápalových cytokínov potrebných pre rozvoj obranného zápalu, tj. Napr. TNF alfa, IL-1beta, IL-6 … Ak sa jedná o fagocyty, u nich dôjde i posilnenie fagocytózy a vnútrobunkového zabíjanie. Časti patogénu potom vystaví na svojom povrchu, aby ich mohli identifikovať aj ďalšie bunky, tj. T lymfocyty, ktoré následne aktivujú aj B lymfocyty a dochádza k produkcii protilátok namierených proti patogénu, ktorý do tela vnikol. Polysacharidy teda celkovo posilní protiinfekčné a protirakovinovú imunitu. Toto sa preukázalo,ak boli polysacharidy Auricularia pridávané priamo k bunkám imunitného systému získaných z krvi.

Boli však robené pokusy aj na hlodavcoch, kedy tiež dochádza k tomu, že sa zvieratá lepšie vysporiadavajú s infekciou, ktorou sú nakazení, vďaka posilneniu imunitného systému. Auricularia je v tomto ohľade natoľko silná, že dokáže obmedziť aj účinky imunosupresív. Zvieratá bola vystavená pôsobeniu cyklofosfamidu, chemoterapeutikum s imunosupresívnymi účinkami, alebo ionizujúcemu žiareniu, ktoré ničia krvotvorbu. Ak bola podávaná Auricularia, nedošlo u pokusných zvierat k výraznejšiemu útlmu imunitného systému. Nedošlo k výraznému poklesu počtov imunitných buniek, bunky boli plne funkčné a životaschopné. Tento poznatok by mohol byť využitý u pacientov s rakovinou, lebo u nich pri liečbe dochádza aj k imunosupresii, čím sú vystavení riziku infekčných ochorení, ktorá však pre nich môžu byť aj smrteľná.

Teraz sa bližšie podívaná na imunotlumivé účinky. U predisponovaných jedincov môže imunitný systém považovať za nebezpečné aj alergény a vlastné antigény. Zápal, ktorý tieto reakcie sprevádza, poškodzuje tkanivá, a tým i zdravie človeka. Ohrozujúce pre organizmus však môže byť aj sprvu obranný zápal, ktorý je však príliš silný či trvá príliš dlho. Auricularia má aj protizápalové účinky. Rolu hrá aj použitá dávky, ak je dávka polysacharidov vysoká, dochádza k tlmenie imunitného systému.

V pokuse na krysách sa preukázal práve tento inhibičný efekt. Krysám bol podaný lipopolysacharid, zložka bakteriálnej steny, na ktorej imunitný systém reaguje a začína sa brániť. Ovšem ak k tomu dôjde v pľúcach, je riziko, že zápal poškodí túto krehkú tkanivo. U potkanov došlo k takému poškodeniu pľúcneho tkaniva. Ak však bola podávaná aj Auricularia, bol výsledok iný. Histologické skúmanie odobratej vzorky pľúcneho tkaniva a tekutina z bronchoalveolárního výplachu preukázali, že zápalové zmeny v pľúcach sú oveľa menšie, rovnako tak nie sú pľúca tak masívne infiltrované imunitnými bunkami, tj. Hlavne neutrofily, boli tiež nižšie hodnoty toxických voľných kyslíkových radikálov a prozápalových cytokínov a bol prítomný oveľa menší opuch. Funkcia pľúc teda zostala zachovaná.

Zuo JC, Zeng YQ, He XW, Wang QX. Effect of Auricularia auricula POLYSACCHARIDE on PBMCs proliferation and cytokine expression in vitro. Zhong Yao Cai. 2008 Jan; 31 (1): 76-9.
Nech ti dám D, Reza MA, Lee SJ, Jo WS, Park SC. Anti-inflammatory Activity of DICHLOROMETHANE Extract of Auricularia auricula-Juda in RAW264.7 Cells. Toxicol Res. 2011 Mar; 27 (1): 11-4. 
Ukai S, Kiho T, Hara C, Kuruma I, Tanaka Y.Polysaccharides in fungi. XIV. Anti-inflammatory effect of the polysaccharides from the fruit bodies of several fungi. J Pharmacobiodyn. 1983; 6 (12): 983-90.
Čuan-Yun LI, Xue-Ping Y, Bin L, Reheman HN, Yang G, Zhan S, Qi MA. Auricularia auricular-Juda POLYSACCHARIDE attenuates lipopolysaccharide-induced acute lung injury by inhibiting oxidative stress and inflammation. Biomed Rep. 2015 Jul; 3 (4): 478-482. 
Nguyen TL, Wang D, Hu Y, Fan Y et al. Immuno-enhancing activity of sulfated Auricularia auricula polysaccharides. Karbohydrátmi poly. 2012 Aug 1; 89 (4): 1117-22. 
Nech ti dám D, Reza MA, Lee SJ, Jo WS, Park SC. Anti-inflammatory Activity of DICHLOROMETHANE Extract of Auricularia auricula-Juda in RAW264.7 Cells. Toxicol Res. 2011 Mar; 27 (1): 11-4.

Auricularia v boji s rakovinou

Malígny (zhubná) ochorenia sú v populácii stále častejšie, môže za to zlá životospráva, znečistenie prostredia, ale aj odovzdávanie genetickej informácie. Mnohé typy rakovín sú dedičné. Mnohé rakoviny sú preventabilné, je možné im predchádzať napr. Zmenou stravy, zaradením antioxidantov do stravy atď. Vďaka skríningu niektorých typov rakoviny a osvete chodia pacienti často v prvých štádiách ochorenia, kedy majú nádej na vyliečenie najväčší. Veľa ich teda prežíva, sú však aj rakoviny a ich štádia, kedy už nie je možné pacienta zachrániť. Liečba rakoviny samotná je potom veľmi zaťažujúce a môže zanechať trvalé následky. Hľadajú sa teda nové možnosti, ako pacientov s rakovinou liečiť a hlavne vyliečiť. Vedci sa nevyhýbajú ani pomoci z prírody. Vitálne huby sú zdrojom mnohých látok, ktoré účinne bojujú s nádorovými bunkami. Tie má v sebe aj Auricularia.Funguje dvoma spôsobmi, jednak posilňuje imunitný systém, protinádorovú imunitu, a jednak sama bojuje s nádorovými bunkami.

Testy sa veľmi často vykonáva na kultúre vytvorené z rakovinových buniek, ku ktorým sa pridá Auricularia a sleduje sa, čo sa s bunkami stane, teda sleduje sa, akým mechanizmom Auricularia pracuje. Nádorové bunky sa v prítomnosti Auricularia prestávajú deliť, nádor teda prestáva rásť. Dochádza totiž k blokovaniu syntézy DNA, pred rozdelením bunky je potreba zdvojiť množstvo DNA, aby časť zostala v materskej bunke a časť prešla do bunky dcérskej. Naviac sa Auricularia tiež podieľa na spustenie apoptózy, tj. Druhu bunkovej smrti, aktivuje intracelulárne pochody, ktoré vedú k aktivácii kaspázy, zablokovanie protiapoptotických proteínov, aktiváciu tých proapoptotických atď. Rakovinová bunka na konci procesu umiera. Auricularia tiež poškodzuje mitochondrie, čo sú také továrne dodávajúca bunke energiu a tiež zaisťujú bunkové dýchanie, prestanú ak fungovať,bunky je odsúdená k zániku. Tieto pokusy boli vykonávané napr. Na bunkách rakoviny pažeráka, pľúc, leukémie či sarkómu.

Vykonávajú sa však aj pokusy na potkanoch. Je totiž nutné overiť, či Auricularia funguje rovnako in vitro aj in vivo. Ak je podaná krysám a rakovinou prostaty, dochádza k obmedzeniu rastu nádoru, pretože ako in vitro zabíja rakovinové bunky.

Ukázalo sa tiež, že Auricularia je rádioprotektívny, a obmedzuje teda následky vystavenia žiareniu. Pri rádioterapii teda nedochádza k tam výraznému poškodeniu imunitného systému a znižuje tiež oxidačný stres, ktorý procedúru sprevádza. Tento jav sa sledoval ako na bunkách samotných, tak i na krysách vystavených radiácii.

Bai H, Wang Z, Cui J, Yun K, Zhang H, Liu RH, Fan Z, Cheng C. Synergistic radiation protective effect of purified Auricularia auricular-Juda POLYSACCHARIDE (AAP IV) with grape seed procyanidins. Molecules. 2014 Dec 11; 19 (12): 20675-94.
Yu J, Sun R, Zhao Z, Wang Y. Auricularia polytricha polysaccharides Induce cell cycle arrest and Apoptosis in human lung cancer A549 cells. Int J Biol Macromol. 2014 Jul; 68: 67-71. 
Reza MA, Jo WS, Park SC. Comparative antitumor activity of jelly ear culinary-medicinal mushroom, Auricularia auricula-Júda (Bull.) J. Schrot. (Higher Basidiomycetes) extracts against tumor cells in vitro. Int J Med Mushrooms. 2012; 14 (4): 403-9.
Reza MA, Hossain MA, Lee SJ, Yohannes SB, nech ti dám D, Rhee MH, Jo WS, Suh JW, Park SC. Dichlórmetán extract of the jelly ear mushroom Auricularia auricula-Juda (higher Basidiomycetes) inhibits tumor cell growth in vitro. Int J Med Mushrooms. 2014; 16 (1): 37-47.
Feng Y, Wu J, Feng X, Tao D, Hu J, Qin J, Li X, Xiao W, Gardner K, Judge SI, Li QQ, Gong J. Timing of Apoptosis Onset depends on cell cycle progression in peripheral blood lymphocytes and lymphocytic leukemia cells. Oncol Rep. 2007 Jun; 17 (6): 1437-44.

Auricularia a lipidy

Zvýšené hladiny tukov v krvi sú spojené hlavne s chorobami kardiovaskulárneho systému a pečene. Tuky sa totiž ukladajú do cievnych stien, v ktorých sa potom rozvíja zápalová reakcia a ďalšie procesy, ktoré vedú ku zhrubnutie cievy, strate pružnosti, tvorbe ateromových plátov, zmenšenie priesvitu cievy, zvýšenie rizika vzniku trombov atď. Rozvíja sa teda ateroskleróza, dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, ischemickej chorobe aj akútnym príhodám s náhlymi uzávery ciev. Tuky sa tiež ukladajú do pečene, kde spôsobujú steatózou, ktorá vyústiť vo fibrózu a následne aj cirhózu. S vysokými hladinami tukov sa stretávame hlavne u ľudí, ktorí trpia nadváhou, existujú však aj formy dedičné, kedy môže byť človek chudý …, mnohokrát stačí úprava životného štýlu, aby sa hladiny tukov znížili, mnohokrát je však nutné nasadiť farmaká – hypolipidemiká. Je však možné využiť aj vitálne huby,treba Auricularia. Auricularia podľa pokusov na myšiach dokáže hladinu tukov znižovať. Keď sú myši kŕmené vysokocholesterolovou diétou, dochádza u nich k nárastu koncentrácie lipidov v krvi. Tá však klesá, ak je krysám pridaná k potrave tiež Auricularia. Znižuje sa hladina celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, naopak sa zvyšujú koncentrácie tzv. Dobrého cholesterolu, tj. HDL. K poklesu koncentrácie tukov dochádza aj vďaka tomu, že sa zvyšuje ich vylučovanie stolicou, teda obmedzuje sa vstrebávanie z čreva do krvi. Hypolipidemické účinky sú dané hlavne polysacharidy a fenoly.Znižuje sa hladina celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, naopak sa zvyšujú koncentrácie tzv. Dobrého cholesterolu, tj. HDL. K poklesu koncentrácie tukov dochádza aj vďaka tomu, že sa zvyšuje ich vylučovanie stolicou, teda obmedzuje sa vstrebávanie z čreva do krvi. Hypolipidemické účinky sú dané hlavne polysacharidy a fenoly.Znižuje sa hladina celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov, naopak sa zvyšujú koncentrácie tzv. Dobrého cholesterolu, tj. HDL. K poklesu koncentrácie tukov dochádza aj vďaka tomu, že sa zvyšuje ich vylučovanie stolicou, teda obmedzuje sa vstrebávanie z čreva do krvi. Hypolipidemické účinky sú dané hlavne polysacharidy a fenoly.

V inej štúdii využívajúce podobný model, teda hlodavce kŕmené vysokotučné diétou, sa navyše preukázalo, že Auricularia tiež pomáha k zníženiu hmotnosti, v tomto prípade obmedzovala jej nárast, došlo totiž k zníženiu ukladanie tukov do tukových buniek (adipocytov). Okrem sledovania hmotnosti autori testovali taky funkciu pečene, ktorá bývajú tuky poškodená. V krvi hodnotili pečeňové testy, tj. Pečeňové enzýmy, ktoré sú v bunkách pečene a uvoľňujúce sa pri poškodení bunky. V prípade hlodavcov, ktorí mali Auricularia, sa pečeň toľko nepoškodila, pečeňové testy sa nezhoršili. Naviac Auricularia zasahuje tiež do funkcie génov, blokuje tie, na podklade ktorých sa zvyšuje produkcia tukov.

V inej štúdii sa autori tiež zamerali na skúmanie funkcie Auricularia u hypercholesterolemických krýs. Časť extrakt dostávala, časť nie. U tých, ktoré dostávali extrakt, došlo k normalizácii koncentrácie lipidov. Celkový cholesterol poklesol o 35% po 29 dňoch užívania extraktu, bez toho aby krysy brali čokoľvek iné, čo by cholesterol znižovalo. Táto fakty jednoznačne ukazujú, že je Auricularia účinná v znižovaní koncentrácie lipidov v krvi, je teda aj prevenciu proti vzniku, popr. zhoršovanie, srdcovo-cievnych ochorení. Čo by mohlo byť využité aj v humánnej medicíne.

Zhao S, Rong C, Liu Y, Xu F, Wang S, Duan C, Chen J, Wu X. Extraction of a soluble POLYSACCHARIDE from Auricularia polytricha and evaluation of its anti-hypercholesterolemic effect in rats. Karbohydrátmi poly. 2015 May 20; 122: 39-45. 
Reza MA, Hossain MA, nech ti dám D, Jo WS, Hsu WH, Park SC. Hypolipidemic and Hepatic Steatosis Preventing Activities of the Wood Ear Medicinal Mushroom Auricularia auricula-Juda (Higher Basidiomycetes) Etanol Extract In Vivo and In Vitro. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (8): 723-34.
Chen G, Luo YC, Li BP, Li B, Guo Y, Li Y, Su W, Xiao ZL. Chen G, Luo YC, Li BP, Li B, Guo Y, Li Y, Su W, Xiao ZL. Effect of POLYSACCHARIDE from Auricularia auricula on blood lipid metabolism and lipoproteín lipase activity of ICR mice fed a cholesterol-Enriched diét. J 
Kaneda T and Tokuda S. The hypocholesterolemic effect of two edible mushrooms: Auricularia auricula (tree-ear) and Tremella fuciformis (white jelly-leaf) in hypercholesterolemic rats. Nutrition Research. 1996; 1699 (10): 1721-1725.
Yi MA, Tang J, Han C. Isolation and purification of polysaccharides from wood ear (Auricularia auricular) and their hypoglycemic, hypolipidemic and antioxidant activities. 2005 IFT Annual Meeting. ift.confex.com 18B-13. 
Byung-Keun Yang, Ji-Young Ha, Sang-Chul Jeong, Young-Jae Jeon, Kyung-Soo Ra, Surajit Das, Jong-Won Yun, Chi-Hyun Song. Hypolipidemic effect of an exo-biopolymér produced from Submerged mycelial culture of Auricularia polytricha in rats Biotechnology Letters 2002, Volume 24, Issue 16, pp 1319-1325.
ZHAO Shuang, LIU Yu, XU Feng, WANG Shou-xian, CHEN Jie, Genga Xiao-li. Hypolipidemic Function of Auricularia polytricha Protein Extract. Modern Food Science and Technológ, 2013-05.
Shuang Zhao, Chengbo Rong, Yu Liu, Feng Xu, Shouxian Wang, Changling Duan, Jie Chen, Xiaoya Wu. Extraction of a soluble POLYSACCHARIDE from Auricularia polytricha and evaluation of its anti-hypercholesterolemic effect in rats. Carbohydrate Polymers Volume 122, 20 May 2015, Pages 39-45.

 

kardiovaskulárna sústava

Už vyššie sme priniesli prehľad o tom, ako môže Auricularia pomôcť ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému, keď znižuje ukladanie tukov do ciev. Navyše znižuje tiež poškodzujúce oxidačný stres. Je však nutné uviesť aj to, že pôsobí priamo na srdcový sval. Nepôsobí teda len sprostredkované. Vedci vytvorili štúdiu, do ktorej boli zaradené starnúcej myši. V priebehu starnutia dochádza k poklesu srdcových funkcií. To sa prejaví poklesom ejekčnej frakcie, oslabenie srdcového sťahu atď. Ak je myšiam podávaná huba, zlepšujú sa tieto parametre.

Vďaka tomu, že Auricularia tiež znižuje oxidačný stres, je možné ju využiť pri ischemicko-reperfúzneho poškodenia srdcového svalu. Pri prerušení a znovuobnovenie prietoku krvi cievami totiž dochádza k veľkému nárastu tvorby voľných kyslíkových radikálov, ktoré ďalej poškodzujú srdcový sval.

Wu Q, Tan Z, Liu H, Gao L, Wu S, Luo J, Zhang W, Zhao T, Yu J, Xu X. Chemical characterization of Auricularia auricula polysaccharides and its pharmacological effect on heart antioxidant enzyme activities and left ventricular function in aged mice. Int J Biol Macromol. 2010 Apr 1; ​​46 (3): 284-8. 
Ye TM, Qian LB, Cui J, Wang HP, ye ZG, Xia Q. Auricularia auricular POLYSACCHARIDE protects myocardium against ischémie / reperfusion injury. Zhongguo Ying Yong Sheng Li Xue Za Zhi. 2010 May; 26 (2): 154-8

 

Ochrana pečene Auricularia

Pečeň je pre nás nenahraditeľným a nenahraditeľným orgánom. Sú tiež vysoko zaťažovaná, pretože nimi prechádza veľké množstvo škodlivín, ktoré odbúravajú, navyše sa podieľajú na metabolizme živín a syntéze mnohých proteínov, vrátane zrážacích faktorov. Hoci majú veľké regeneračné schopnosti, napr. Keď poskytneme časť pre transplantáciu, odobratý kus z 90% “dorastie”, môžu byť poškodená. Poškodenie sa najčastejšie prejaví fibrotizácia, kedy je funkčná tkanivo nahradená väzivom, ak navyše dochádza aj k prestavbe pečene, jedná sa o cirhózu. Takáto pečeň samozrejme strácajú svoju funkciu, čo môže človeka ohroziť aj na živote.

Už vyššie bolo spomenuté, že Auricularia chráni pečeň aj vďaka tomu, že znižuje koncentráciu tukov, teda aj ich ukladanie do pečeňového tkaniva. Navyše podporuje aj regeneráciu pečeňového tkaniva a obmedzuje oxidačný stres spojený so zápalovými procesmi v pečeni.

V jednej štúdii dostali krysy vysoké dávky paracetamolu, ktorý je pre pečeň toxický. Jedna skupina krýs však dostávala pred podaním paracetamolu aj extrakt z Auricularia. U týchto potkanov nebolo poškodenie pečene tak rozsiahle ako u potkanov, ktoré Auricularia nedostali. U týchto potkanov došlo k výraznému nárastu hodnôt pečeňových enzýmov, v pečeni boli výrazné nekrózy (odumrie tkanív) a zápal. To u krýs s Auricularia nebolo.

Je tiež dobré spomenúť, že Auricularia môže ochraňovať pečeň aj v prípade ich napadnutia vírusovými hepatitíd, jednak moduluje aktivitu imunitného systému, a na druhej strane potláča vírus samotný.

Chellappan DK, Ganasen S, Batumalai S, Candasamy M, Krishnappa P, Dua K, Chellian J, Gupta G. THE PROTECTIVE ACTION OF THE AQUEOUS EXTRACT OF Auricularia polytricha IN PARACETAMOL induced hepatotoxicity IN RATS. Recent Pat Drug delive formule. 2015 Oct 30. [Epub ahead of print
Chiu WC, Yang HH, Chiang SC, Chou YX, Yang HT. Auricularia polytricha aqueous extract supplementation decreases Hepatic lipid accumulation and improves antioxidative status in animal model of nonalcoholic fatty liver. Biomedicína (Taipei). 2014; 4: 12.

Antioxidačné účinky Auricularia

Voľné radikály, či už sa jedná o kyslíkové, alebo dusíkovej, môžu v telu veľmi uškodiť. Reagujú totiž s mnohými zlúčeninami a poškodzujú tak bunky aj tkanivá. Ich vplyvom napr. Dochádza k peroxidácii lipidov bunkovým membrán, či dokonca interagujú a narušujú DNA. Sú teda aj rakovinotvorné a mutagénne, výrazne tiež urýchľujú degenerácii. Voľné radikály vznikajú v tele aj za fyziologických podmienok, tie sú však neutralizované enzýmy a ďalšími zlúčeninami, ktoré má telo k dispozícii. V prípade stresových situácií, zápaloch, vystavenie škodlivinám atď. Sa však zvyšuje produkcia voľných radikálov a neutralizačné mechanizmy tela sú prevýšené. Preto je dôležité, aby sme prijímali antioxidanty s potravou. Sú nimi napr. Vitamín C, E, ale aj flavonoidy, fenoly atď., Ktoré môžeme nájsť tiež v vitálnych hubách, Auricularia nevynímajúc.Auricularia je bohatá na fenolové zlúčeniny, flavonoidy, polysacharidy ai., Ktoré sú veľmi silnými antioxidantmi, lebo vychytávajú a neutralizujú voľné radikály.

Pri pokusoch, keď je Auricularia pridávaná k roztokom so zlúčeninami produkujúcimi voľné radikály sa ukázalo, že ich dokáže účinne odstraňovať, neutralizovať. V tomto procese sa uplatňujú ako polysacharidy, tak už spomínané fenoly či terpenoidy.

Naviac je Auricularia sama tiež zdrojom enzýmov, ktoré voľné radikály neutralizujú, obsahuje totiž superoxiddismutázu a glutationperoxidázu. V živých organizmoch tiež podporuje aktivitu týchto enzýmov, lebo aj telo nimi disponuje.

Kho YS, Vikineswary S, Abdullah N, Kuppusamy UR, Oh HI Antioxidant capacity of fresh and processed fruit bodies and mycélium of Auricularia auricula-Juda (Fr.) quel. J Med Food. 2009; 12 (1): 167-74.
Acharya K, Samui K, Rai M, Dutta BB, Acharya R. Antioxidant and nitric oxide Synthase activation properties of Auricularia auricula. Indian J Exp Biol. 2004; 42 (5): 538-40.
Asatiani M et al. Antioxidant activity of Submerged cultured mycélium extracts of higher Basidiomycetes mushrooms, Int J Med Mush. 2007; 9

protizrážanlivé účinky

Mnohé choroby získané aj vrodené, vrátane nádorových ochorení, chronických zápalov, kam spadá aj ateroskleróza, sú spojené s vyšším rizikom tvorby krvných zátok, tj. Trombov. Tie môžu nielen zúžiť, ale až úplne upchať cievu, môžu sa však tiež odtrhnúť a stať sa trombembolem, ktorý sa dostane do cievneho riečiska pľúc či mozgu. To môže človeka aj zabiť. Pacienti tak musí užívať lieky na “riedenie” krvi.

Auricularia dokáže obmedziť zhlukovaniu krvných doštičiek, ktoré vytvára krvný zátku a inhibuje aktivitu trombínu. Auricularia bola testovaná aj v pokusoch na potkanoch, ktorom sa podávali polysacharidy z huby získané. U týchto potkanov došlo k zníženiu agregácie trombocytov, podobne ako to vidíme pri podávaní aspirínu, ktorý sa u pacientov bežne podáva.

Yoon SJ, Yu MA, Pyun YR, Hwang JK, Chu DC, Juneja LR, Mourão PA. The nontoxic mushroom Auricularia auricula contains a POLYSACCHARIDE with anticoagulantom activity mediated by antitrombínu. Thromb Res. 2003; 112 (3): 151-8.
Agarwal KC, Russo FX, Inhibition of human and rat Platelet aggregation by extracts of Mu-er (Auricularia auricula). Thromb Haemost. Parks RE Jr. 1982; 48 (2): 162-5.

nervová sústava

Auricularia je tiež prínosná pre nervovú sústavu, a to aj vďaka tomu, že pôsobí antioxidačne, tým spomaľuje degeneratívne procesy aj v mozgu. Naviac môže byť prevenciou či spomaľovačom progresie Alzheimerovej choroby. Pri nej sa vytvára zvýšene beta amyloid, ktoré sa v podobe plátov ukladá v mozgu. Amyloid je však toxický pre nervové bunky, a tak dochádza k ich zániku a človek stráca mentálne schopnosti. Za tvorbou beta amyloidu stojí aj enzým označený BACE1. Tento enzým sa viaže na amyloid, odštepuje z neho toxický beta amyloid, ktoré sa potom uloží v mozgu. Auricularia však vie tento enzým blokovať, obmedziť ako aktivitu. Zníži sa teda tvorba beta amyloidu. Tento efekt na enzým má podľa všetkého látka z Auricularia, ktorá je z hispidinu odvodeným polyfenolom, ktorý preniká do mozgu.

http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,3a24b2df76f12ae0,44ab31e9573a147f.html

 

Auricularia v boji proti hyperglykémii

Diabetes mellitus, tj. Ľudovo cukrovka, je ochorenie charakterizované zvýšenou glykémií, tj. Koncentráciou cukrov v krvi. V jednoduchosti môžeme povedať, že rozoznávame dva typy. Diabetes Aj, ktorý je autoimunitných ochorením s tvorbou protilátok a deštrukciou pankreasu, kedy dochádza k poklesu až úplnému chýbanie inzulínu. Títo pacienti vždy užívajú inzulín. Potom je tu diabetes II, ktorý je spojený skôr s vyšším vekom a obezitou. Produkcia inzulínu môže byť znížená, ale tiež nemusí a v tom prípade sa totiž jedná o inzulinorezistencia, kedy bunky nereagujú na inzulín. Cukor horšie preniká do vnútra bunky a zostáva v krvnom obehu. Pacienti sa liečia zmenou životného štýlu, antidiabetikami, v ťažších prípadoch aj inzulínom. Zvýšené koncentrácie cukrov v krvi poškodzujú cievy, nervy a tkanivá. U diabetikov sa tak častejšie môžeme stretnúť so slepotou spôsobenú poškodením sietnice,zlyhaním obličiek, zle sa hojacimi defekty, kedy je nutné dokonca vykonať aj amputáciu, diabetikov tiež sprevádzajú neuropatickej bolesti atď.

Auricularia, resp. jej účinky, boli overené v mnohých štúdiách. Preukázalo sa, že účinkuje podobne dobre ako antidiabetikum metformín. Podávanie Auricularia diabetickým myšiam vedie k zvýšeniu metabolizmu cukrov, tie sú oveľa rýchlejšie spracované, využité, či uložené vo forme glykogénu. Auricularia ďalej znižuje aktivitu α-amylázy, čím sa tiež znižuje trávenie sacharidov v čreve. Antioxidačné schopnosti Auricularia potom tiež ochraňujú tkanivo pankreasu pred poškodením, takže si dlhšie zachováva schopnosť tvoriť inzulín.

V jednej z vykonávaných štúdií sa preukázalo, že Auricularia a psyllium majú takmer zhodnú schopnosť adsorbovať glukózu, tá sa teda nedostáva do tela a nedochádza k nárastu glykémie po jedle.

U potkanov, u ktorých bol vyvolaný diabetes, boli využité polysacharidy, pri podávaní došlo k zníženiu glykémiu, väčšej tolerancii glukózy, zníženie koncentrácie glykovaného hemoglobínu ai.

Auricularia je teda schopná regulovať glykémiu, znižovať ju, a tak chrániť organizmus pred poškodením cukry.

Wu NJ, Chiou FJ, Weng YM, Yu ZR, Wang BJ. In vitro hypoglycemic effects of hot water extract from Auricularia polytricha (wood ear mushroom). Int J Food Sci Nutr. 2014 Jun; 65 (4): 502-6. 
Yuan Z, He P, Takeuchi H. Ameliorating effects of water-soluble polysaccharides from woody ear (Auriculariaauricula-Júda Quel.) In genetically diabetic KK-Ay mice. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1998 Dec; 44 (6): 829-40.

Auricularia proti bolesti

Auricularia je možné tiež využiť v tlmenie bolesti. Bolesť tlmí i len tým, že znižuje hladinu cukrov v krvi, pretože obmedzuje poškodenie nervov. Navyše ovplyvňuje zápal, ktorý tlmí, v mieste zápalu sú produkované mnohé pôsobky, ktoré môžu dráždiť nervové zakončenia a pôsobiť bolesť. Zníženie zápalu teda vedie k zníženiu bolesti.

V jednej štúdii bola využitá frakcia z Auricularia, ktorá obsahovala ceramidy, steroidy, cerebrospinálny likvor atď. Pri testovaní sa ukázalo, že miera zníženie bolestivosti je možné porovnať s využitím acylpyrínu.

Kiyotaka Koyama, Michiko Akiba, Tooru Imaizumi, Kaoru Kinoshita, Kunio Takahashi, Akira Suzuki, Shingo Yano, Syun Horie, Kazuo Watanabe. Antinociceptive Constituents of Auricularia polytricha. Planta Med. 2002 Mar; 68 (3): 284-5.

 

Auricularia proti infekciám

Infekčné choroby postihnú každého z nás. Z väčšiny infekcií sa po pár dňoch plne uzdravíme. Niektoré sú však veľmi ťažké a môžu nás ohroziť na živote. Na väčšinu vírusových infekcií neexistuje liečba, je možné liečiť napr. Herpetické infekcie, baktérie je možné zabíjať antibiotikami, problém však je, že u baktérií dochádza k nárastu rezistencie, tj. Baktérie nereagujú na antibiotickú terapiu. Je snaha vyvíjať nové antibiotiká, aby sme mohli naďalej čeliť bakteriálnym infekciám, a hľadajú sa aj látky z prírody, ktoré pôsobia antimikrobiálne.

Auricularia obsahuje zložky, ktoré takto pôsobia. Vďaka štúdiám vykonaných na kultúrach tvorených baktériami sa potvrdilo, že Auricularia zamedzuje delenie baktérií, tie sa teda nemnožia a dokáže ich tiež zabíjať. Je účinná proti zlatému stafylokoky, enterokokom, pseudomonádami, E. coli atď. Sú to baktérie, ktoré veľmi často človeka infikujú, a pritom je terapia pomerne náročná a často neúčinná.

Auricularia však zaberá aj na vírusy. Tu je možné menovať napr. Vírus pseudomoru choroby, HIV (blokuje reverznú transkriptázu, obmedzuje tak replikáciu vírusu), herpetické vírusy atď.

Účinnosť Auricularia je preukázaná aj proti kandide, ktorá často napáda oslabené pacientov a môže spôsobiť závažné zdravotné problémy.

Nguyen TL, Chen J, Hu Y, Wang D, Fan Y, Wang J, Abul S, Zhang J, Qin T, Chen X, Chen X, Khakame SK, Dang BK. In vitro Antiviral activity of sulfated Auricularia auricula polysaccharides. Karbohydrátmi poly. 2012 Oct 15; 90 (3): 1254-8.
Cai M, Lin Y, Luo YL, Liang HH, Sun P. Extraction, Antimicrobial, and Antioxidant Activities of Crude Polysaccharides from the Wood Ear Medicinal Mushroom Auricularia auricula-Juda (Higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (6): 591-600.

 

Obličky tiež ťažia z účinkov Auricularia

Auricularia je tiež prospešná pre obličky. Vďaka zníženiu glykémie klesá riziko poškodenia obličiek cukry, ktoré sa dostávajú do moču. Ďalej potom tu hrá úlohu neutralizácie voľných radikálov, ich zvýšená koncentrácia poškodzuje obličkovou tkanivo.

V jednej štúdii autori navodili u potkanov diabetes, u potkanov došlo aj na nefritíde, tj. Zápalu obličiek. Prejavilo sa to poklesom funkcií, obmedzilo sa vylučovanie kreatinínu, urey atď., Ktorých hodnoty sa zvýšili v krvi. Ak bola krysám podávaná Auricularia, bola na konci štúdie zlepšená obličková funkcia. Znížil sa zápal, zlepšila sa vylučovacia funkcia obličiek atď.

Auricularia teda dokáže ochraňovať a regenerovať obličkovou tkanivo, čo by sa mohlo využiť aj v klinickej praxi.

Hu X, Liu C, Wang X, Jia D, Lu W, Sun X, Liu Y, Yuan L. Hpyerglycemic and anti-diabetic nefritída activities of polysaccharides separated from Auricularia auricular in diét-streptozotocínom-induced diabetic rats. Exp Ther Med. 2017 Jan; 13 (1): 352-358.

záver

Auricularia je veľmi čo sa účinkov týka univerzálny huba, je ňou možné riešiť mnoho zdravotných problémov či im predchádzať. Veľmi podstatný je vplyv na kardiovaskulárny systém a tiež na systém imunitný.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica