Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Chaga

chaga-rezavec-šikmý-herpetické-meningitída-herpes

Iné názvy:

 • slovensky – rezavec šikmý
 • latinsky –  Inonotus obliquus

Popis terapeuta: 

Chaga  čiže rezavec šikmý k nám prišiel z ruskej Sibíri zo severných oblastí Číny. Obyvatelia Sibíri z nej varí oddávna odvary na liečbu nádorov a nazývajú ju “Dar od boha”. 
Chaga  sa používa u rôznych  infekčné ochorenia . Svojim pôsobením je podobná  Coriolu , ktorý skenuje organizmus, vyhľadáva najrôznejšie patogény a tie potom likviduje. Chaga tento účinok smeruje  k tráviacemu traktu a k pečeni.
Pôsobí dobre je u tzv.  “Skrytého patogénu”  (popisujem ho v hubári u huby Coriolus).
Vďaka jej tropizme ju používam  u rôznych črevnej problémov  a  na podporu trávenia . Používa sa napríklad  u zápchy.
Chaga  pôsobí hojivo a ochranné na žalúdočnú sliznicu, a to pri  gastritídach aj vredoch . Tento vplyv sa pripisuje hlavne betulinové kyseline.
Má výrazné  protizápalové pôsobenie,  dávam ju  u črevných zápalov . imunitný systém dokáže nielen stimulovať, ale aj tlmiť, čo je výborné u rôznych  autoimunitných problémov . A vďaka tropizme k tráviacemu traktu sa používa ako doplnková liečba u  Crohnovej choroby  či  ulceróznej kolitídy .
Podobne ako Coriolus má výrazné  protirakovinové pôsobenie.  Používa sa hlavne u  rakoviny čriev a pečene.
Dokáže chrániť pečeň a tiež je regenerovať. Používa sa u  hepatitíd .
Vďaka svojmu tropizme k srdcu dokáže  harmonizovať duši Shen , podporuje  mentálne funkcie, pamäť, sústredenie.
V účinku trochu vyzerá ako keby sme skombinovali  Coriolus  a  Hericium .
Nesmiem zabudnúť zdôrazniť, že Chaga je aj výborný  antioxidant  a  adaptogén . pomáha zpomlovat starnutie buniek a dokáže v organizme vytvárať rezistenciu voči vonkajšiemu porstředí.

Použitie testované v praxi:

 • aktivácia imunitného systému v prípade bakteriálnej a vírusovej infekcie + Coriolus, ABM, Reishi, Maitake
 • regulácia cholesterolu a tlaku krvi + Reishi, Maitake, Auricularia
 • podporuje kardiovaskulárny systém
 • podporuje a prečistenie čriev + Hericium
 • pôsobí protizápalovo + Reishi
 • doplnková terapia nádorov a prevencia nádorov + podľa typu nádoru

Ďalšie motívy pre použitie Chaga:

podpora pri diabete, analgetické účinky (zmierňuje bolesti), hepatoprotektívne účinky (ochrana pečene), podpora mentálnych funkcií – pamäť, koncentrácia, myslenie (inhibuje enzým acetylcholínesterázu v mozgu), detoxikačné pôsobenie, silné antioxidačné pôsobenie, podpora trávenia, gastritídy, žalúdočné či dvanástnikové vredy, podpora pri športe (s Coriolem a Cordyceps), Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, ekzémy, psoriáza, čistí krv, leukémie, malária, podporuje oči a vlasy, je to asi najsilnejší adaptogén, antiaging účinky, protialergické pôsobenie (prevencia proti anafylaktický šok ), pásový opar, kandidóza, hepatitída C, infekčných ochoreniach, či už bakteriálnych, vírusových, pomáha aj v prípade herpetických vírusov

TCM charakteristika:

 • teplota – teplá
 • chuť – sladká
 • tropizmus – pečeň, slezina, srdce (obličky, žalúdok)

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

 • vyživuje pečeň, obličky a srdce
 • premieňa hlien
 • oživuje krv
 • upokojuje duchapodporuje obrannú qi

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Chaga  ( Inonotus obliguus , rezavec šikmý, breza mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patrí medzi drevokazné huby. Je niekoľkoročná a vytvára dva druhy plodníc, a to pohlavné a nepohlavné. Po napadnutí stromu vytvorí tmavé, temne čierne “rozpukané” plodnice, v ktorých sa nachádzajú chlamydospory, tj. Výtrusy. Tieto plodnice môžu prežívať aj niekoľko rokov a majú sú cca 10-35 cm veľké. Neskôr sa zrením huby a odumieraním nakazeného stromu, ktorého kmeňom huba prerástla, sa vytvorí druhý typ plodníc, ktoré obsahuj pohlavné spory – bazidiospory. Táto plodnice je väčšia a môže mať a môže dorásť aj niekoľkých metrov. Chaga parazituje hlavne na listnatých stromoch, najčastejšie ju nájdeme na brezách, z ktorých získava tiež dôležitou zložku betulín, ktorý má širokospektrálne liečebné účinky.

Chaga je rozšírená na severnej pologuli. Veľmi dobre je známa v Rusku, kde je aj súčasťou tradičnej ruskej medicíny. Rovnako tak je ale známa aj v tradičnej čínskej medicíne.

Huba je známa už z čias pred cca 4000 rokmi, využívali jej Mezopotámci, Egypťania, Číňania ai. Chaga je opísaná tiež v čínskom “herbári” Shen Nong Ben Cao Jing. V Rusku a na Sibíri potom bola využívaná nielen na liečenie, ale aj k šamanským rituálom, a to hlavne Khanty / Oystaky, ktorí jej tiež dali meno, ktoré sa dnes najčastejšie používa. Chaga si doprial aj cár Vladimir Monomach či Rasputin … Zmieňuje ju tiež Solženicin vo svojej knihe Rakovina. Chaga nebola neznáma ani pôvodným obyvateľom Japonska, tj. Ainu. Varili si z nej čaj, ktorý pili pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka atď. A aj oni využívali prášok zo sušenej huby k náboženským obradom.

Chaga však bola známa aj indiánom v Severnej Amerike.

V novodobých dejinách bola Chaga študovaná od roku 1864 JG N Dragendorffem v St. Peterburgu. Výrazný pokrok v skúmaní húb sa dosiahlo v 20. storočí, odhalilo sa jej zloženie a začali sa vedecky skúmať jej účinky.

zloženie chaga

Účinky huby sa vždy odvíjajú od jej zloženia. Preto sa vykonávali a vykonávajú analýzy, ktoré identifikujú jednotlivé zložky tejto unikátnej huby.

polysacharidy

Jednou z najdôležitejších zložiek Chaga sú polysacharidy, ktoré majú mnoho účinkov. Môžu znižovať oxidačný stres, stimulovať imunitný systém, regulovať glykémiu, pôsobí protirakovinové atď. Tie nerozpustné v podobe “hrubej” vlákniny pôsobí ako probiotikum, tj. Potrava pre mikroflóru, ktorú udržujú zdravú, naviac tiež podporujú črevnú peristaltiku. V Chaze je mnoho typov polysacharidov, ktoré sa od seba líšia zložením, molekulárnou hmotnosťou, vetvením. Od zloženie polysacharidu sa tiež odvíja ich účinky. Najznámejšie sú β (1 → 3) -glukany. Ďalej sú to potom aj xylogaloktoglukany, ktoré vykazujú protirakovinové účinky. Novšie opísaný polysacharid je vo vode rozpustný a je známy pod označením IP3. Je zložený z týchto sacharidov: rhamóza, Arabinóza, glukóza a galaktóza. Tieto sú v polysacharidu v v pomere 2,5: 4,6: 1: 2,6. IP3 je silným imunostimulant.

Mykosteroly, steroidné zlúčeniny

Pre huby sú typické tzv. Mykosteroly, čo sú steroidné zlúčeniny, ktorých základom je cholesterolové jadro s rôznymi postrannými reťazcami. Až 45% sterolov zastupuje lanosterol, 25% tvoria inotodiol a ďalej potom sú to ergosterol (vitamín D2), fecosterol, episterol, β-sitosterol atď. Sterolová zlúčeniny vykazujú protinádorové účinky a dokážu bojovať s mnohými typmi vírusov.

terpénové zlúčeniny

Terpénové zlúčeniny majú výrazný protirakovinový a protiinfekčné potenciál. Z Chaga boli extrahované tieto terpény, napr. P-hydroxybenzoická kyselina, kyselina ferulová, foskoperianol D, lanostan, kyselina trametenolická ai.

Betulín a kyselina betulinová

Jedinečnú zlúčeninou v Chaze je betulín a kyselinu betulinovou (3β-hydroxylup-20 (29) -en-28-ová kyselina). Vo forme, v akej sú v hube, sa dobre vstrebávajú z tráviaceho traktu, dostanú sa teda do tela. Obe tieto zlúčeniny patria medzi triterpény a to vo forme, ktorá je stráviteľná, teda že sa zlúčeniny dostanú z čreva do tela. Obe zlúčeniny patria medzi triterpény a Chaga ich do seba doslova “naťahuje” zo svojho hostiteľa, teda z brezy. Betulín je zlúčeniny, z ktorej sa neskôr ďalšími reakciami stáva kyselina betulinová. Obe zlúčeniny majú protiinfekčné, hlavne protivírusové, protinádorové a lipémie znižujúce účinky.

melanín

Chaga je tiež bohatá na melanín, čo je farbivo vznikajúce z aminokyseliny tyrozínu. Nachádza sa aj v našom tele, dodáva farbu vlasom, očiam, pokožke …

Melanín je silným antioxidantom, ochranou proti pôsobeniu slnečných lúčov, znižuje jeho genotoxicitu, je genoprotektivní a protirakovinový.

Fenoly a fenolové zlúčeniny

Vďaka extrakčným postupom sa z chaga podarilo izolovať tiež fenolové zlúčeniny. Tieto disponujú protirakovinovými, protiinfekčnými aj antioxidačnými účinkami. V Chaze sa nachádzajú napr. Ceresole, syringol, mequinol, guaiacol, ďalej potom je to kyselina galická, protokatechurická kyselina a polyfenoly 3,4-dihydroxybenzalacetone, inonoblin A, phelligridin D.

Aminokyseliny a bielkoviny

Pri vymenovavani zložiek Chaga nie je možné opomenúť ani aminokyseliny a bielkoviny. V Chaze sú aj tie aminokyseliny, ktoré si organizmus nevie sám vyrobiť. Podrobnými rozbory sa zistilo, že zrelá Chaga skrýva 14 aminokyselín, jej mycélium dokonca 16. Nejzastoupenější sú glycín, cysteín a tryptofán. Z bielkovín môžeme menovať napr. Chitinázu.

Tuky a mastné kyseliny

V rastlinnej ríše je pomerne chudobná na tuku, teda okrem semien. Preto môže byť prekvapujúce, že v hube je možné nájsť mastné kyseliny, a to hlavne tie nenasýtené, teda zdraviu prospešné, napr. Kyselina linolová, olejová … Chaga neobsahuje cholesterol.

Vitamíny, minerálne a stopové prvky

Chaga je možné využiť aj ako zdroj minerálnych a stopových prvkov a vitamínov. Obsahuje napr. Sodík, horčík, vápnik, meď, železo, zinok, mangán, germánium …, z vitamínu sú to hlavne vitamíny skupiny B a D, obsahuje tiež β-karotén.

využitie chaga 

Už ste boli oboznámení s niektorými zložkami, z ktorej sú v Chaze. Zďaleka nie sú všetky, ale už aj tie spomínané dávajú tušiť, že Chaga v sebe skrýva mnoho silu a schopnosti ovplyvniť zdravotný stav.

Chaga v súlade s imunitným systémom

Mnohé zložky Chaga dokážu ovplyvniť funkcie a reaktivitu imunitného systému. Správne fungujúci imunitný systém zaistí ochranu proti infekciám i rakovinovým bunkám a zároveň neútočia na antigény vlastného tela a alergény. Chaga napomáha dostať imunitný systém do rovnováhy, posilňuje jeho obranné reakcie a zmierňuje jeho zvýšenú aktivitu v prípade autoimunitných a alergických zápalov. 

Najvýraznejšie ovplyvňujú imunitný systém polysacharidy, beta glukány. Ich účinnosť sa testuje napr. Na bunkových kultúrach, kedy je polysacharidový extrakt pridaný k bunkám imunitného systému a sleduje sa, ako sa zmení ich správanie. V prítomnosti chaga sa testované bunky viac delia, aktivujú sa, produkujú prozápalové cytokíny, ktoré aktivujú ďalšie zložky imunitného systému. U fagocytov zvyšuje ich fagocytárnu schopnosti, tj. Ich schopnosť pohlcovať, v prípade vírusov a baktérií aj zabiť, cudzorodé častice. Vplyvom Chaga sú tiež aktivované T lymfocyty. Je zdokumentované aj to, že Chaga zvyšuje produkciu potrebných protilátok B lymfocyty.

Skúmanie imunitu posilňujúcich účinkov sa robí aj na laboratórnych zvieratách. Jeden z pokusov testoval, či dokáže Chaga posilniť aktivitu imunitného systému aj v prípade, že sú zvieratá dostať imunosupresíva. Časti testovaných krýs, ktorá dostávala cyklofosfamid a mali utlmené imunitné reakcie, bola podaná tiež Chaga. U týchto potkanov došlo k nárastu aktivity imunitného systému, a to už po 8 dňoch.

Chaga teda dokáže “prelomiť” účinky aj silných imunosupresív.

Teraz sa pozrieme aj na jej protizápalové účinky. Tie sa overovali v pokusoch na myšiach, u ktorých bol vyvolaný zápal čriev, obdoba Crohnovej choroby. Ak je myšiam podávaná Chaga, znižuje sa závažnosť ochorenia. Myšou nestrácajú na hmotnosti, nie sú prítomné vysiľujúce krvavé hnačky, pri vyšetrení čreva sa preukázalo, že vo sliznica je zdravšie, nie je tak poškodená, zápal je výrazne tlmený v porovnaní s myšami, ktoré Chaga nedostávali.

Protizápalový efekt sa potvrdil aj v prípade chronickej pankreatitídy. Choré zvieratá boli kŕmené tiež polysacharidy z chaga, pri histologickom rozbore na konci pokuse sa ukázalo, že pankreas vykazuje menší rozsah poškodenia, nie je infiltrovaný imunitnými bunkami, ktoré by svojou aktivitou tkanivo rozvrátilo.

Chaga môže byť tiež pomocníkom alergikov. Pri štúdiách na alergických myšiach sa preukázalo, že podávanie extraktu vedie k zníženiu tvorby IgE, teda protilátok spätých s alergiami.

Je teda zrejmé, že Chaga harmonizuje imunitný systém, vyrovnáva jeho aktivitu tak, aby nám čo najlepšie slúžil.

Yoon TJ, Lee SJ, Kim EY, Cho EH, Kang TB, Yu KW, Suh HJ. Inhibítory effect of chaga mushroom extract on compound 48/80-induced anaphylactic shock and IgE production in mice. Int Immunopharmacol. 2013 Apr; 15 (4): 666-70.

Ko SK, Jin M, Pyo MY.Inonotus obliquus extracts suppress antigén-specific IgE production through the modulation of Th1 / Th2 cytokines in ovalbumín-sensitized mice. J Ethnopharmacol. 2011 Oct 11; 137 (3): 1077-82.

Hu Y, Sheng Y, Yu M, Li K, Ren G, Xu X, Qu J. Antioxidant activity of Inonotus obliquus POLYSACCHARIDE and its amelioration for chronic pankreatitída in mice. Int J Biol Macromol. 2016 Mar 5. pii: S0141-8130 (16) 30229-X.

Xu X, Li J, Hu Y. Polysaccharides from Inonotus obliquus sclerotia and cultured mycélia stimulate cytokine production of human peripheral blood mononuclear cells in vitro and their chemical characterization. Int Immunopharmacol. 2014 Aug; 21 (2): 269-78. doi: 10.1016 / j.intimp.2014.05.015.

Kim YR. Immunomodulatory Activity of the Water Extract from Medicinal Mushroom Inonotus obliquus. Mycobiology. 2005; 33 (3): 158-62.

Kim YO, Han SB, Lee HW, Ahn HJ, Yoon YD, Jung JK, Kim HM, Shin CS. Immuno-stimulating effect of the endo-POLYSACCHARIDE produced by Submerged culture of Inonotus obliquus. Life Sci. 2005; 77 (19): 2438-56.

Harikrishnan R, Balasundaram C, Heo MS. Inonotus obliquus containing diét enhances the Inna immune mechanism and disease resistance in olive flounder Paralichythys olivaceus against Uronema marinum. Fish Shellfish Immunol. 2012; 32 (6): 1148-54.

 

Chaga ako nepriateľ rakovinových buniek

Kým si Chaga veľmi dobre rozumie s bunkami imunitného systému, iné je to v prípade rakovinových buniek. Je možné povedať, že s nimi je doslova na kordy.

Proti rakovine bojuje dvojitým mechanizmom. Jednak v súčinnosti s imunitným systémom (posilnenie aktivity makrofágov, NK buniek, T lymfocytov), ​​a na druhej strane obsahuje bioaktívne zložky, ktoré sú pre rakovinové bunky toxické, sú to napr. Polysacharidy, terpény (betulín, kyselina betulinová).

To je veľmi dôležité, pretože ľudí, ktorí ochorejú nádorovým ochorením pribúda. Aj keď sa väčšina chorých vylieči, sú stále prípady, keď pacient choroby podľahne. Navyše aj liečba samotná je veľmi náročná a zaťažené mnohými nežiaducimi účinkami, a môže zanechať aj trvalé následky. Vedci sa teda stále snažia nájsť čo najšetrnejší a najúčinnejší spôsob, ako rakovinu liečiť a vyliečiť.

Existuje veľa výskumov, ktoré overujú protirakovinové účinky Chaga, je už potvrdené, že si poradí s melanómom, rakovinou vaječníkov, pľúc, mozgu, čriev, pečene i leukémiou.

Najčastejšie sa jej účinky testujú na bunkových kultúrach z určitého typu rakovinových buniek, ku ktorým je pridaná. Pri týchto pokusoch sa najlepšie sleduje, ako rakovinové bunky na prítomnosť Chaga reagujú. Dochádza k zablokovaniu delenie buniek, je zastavený bunkový cyklus, znižuje sa výrazne ich životaschopnosť, a čo viac, je u nich navodená apoptóza, tj. Bunková smrť. Sú totiž aktivované kaspázy, aktivované proteíny proapoptotické a blokované tí antiapoptotické. Okrem iného dokáže Chaga tiež zabrániť metastázovanie. Inhibuje totiž tvorbu metaloproteinázy nádorovými bunkami. Jedná sa o enzýmu, ktoré štiepia medzibunkovú hmotu. Ak je táto uvoľnená, rakovinové bunky sa jej môžu ľahšie “pretlačiť” a vycestovať do krvného či lymfatického systému …

Bolo tiež sledované, ako Chaga pôsobí, ak sa podá zvieratám. U myší, ktoré trpeli rakovinou pľúc so spontánnym metastazováním a dostávali Chaga, sa metastázovanie výrazne znížilo, a to o 25%, navyše došlo aj k redukcii objemu nádoru, a to o 60%. Navyše Chaga redukovala tvorbu nových ciev, ktoré by vyvádzali živiny k rakovinovým bunkám.

Lee KR, Lee JS, Lee S, Son YK, Kim GR, Sim YC, Song JE, Ha SJ, Hong EK. POLYSACCHARIDE isolated from the liquid culture broth of Inonotus obliquus suppresses invasion of B16-F10 melanómu cells via AKT / NF-κB signaling pathway. Mol Med Rep. 2016 Sep 23.

Lee KR, Lee JS, Song JE, Ha SJ, Hong EK. Inonotus obliquus-derived POLYSACCHARIDE inhibits the migration and invasion of human non-small cell lung carcinoma cells via suppression of MMP-2 and MMP-9. Int J Oncol. 2014 Dec; 45 (6): 2533-40.

Kang JH, Jang JE, Kumar Mishra S, Lee HJ, ergosterol peroxide from Chaga mushroom (Inonotus obliquus) Exhibits anti-Cancer activity by down-regulation of the β-catenin pathway in colorectal Cancer. J Ethnopharmacol. 2015 Jul 22. pii: S0378-8741 (15) 30047-7. 

Wang Q, Mu H, Zhang L, Dong D, Zhang W, Duan J. Characterization of two water-soluble lignín metabolites with antiproliferative activities from Inonotus obliquus. Int J Biol Macromol. 2015 Mar; 74: 507-14. doi: 10.1016 / j.ijbiomac.2014.12.044.

Betulinic acid, a natural compound with potent anticancer effects. Mullauer FB, Kessler JH, Medema JP Anticancer Drugs. 2010; 21 (3): 215-27. 2010; 24 (1): 90-114.

Schmidt ML, Kuzmanoff KL, Ling-Indeck L, Pezzuto J.Betulinic acid induces Apoptosis in human neuroblastómu cell lines. M. European Journal of Cancer. 1997; 33 (12): 2007-10.

Chaga ako antioxidant

Vplyvom vystavenie stresu, znečistenia, počas chronických infekcií atď. Vzrastá tvorba voľných radikálov. Ide o vysoko reaktívne zlúčeniny, ktoré reagujú napr. S lipidmi bunkových membrán aj DNA, sú teda rakovinotvorné a mutagénne, urýchľujú aj degeneratívne procesy, vrátane degenerácie mozgu. V tele sú zlúčeniny a enzýmy, ktoré voľné radikály neutralizujú, tvorba avšak často prevyšuje ich kapacitu. Je teda nutné ich telu dodávať zvonku, silnými antioxidanty sú potrebné vitamín C a E, glutatión …, ale aj komponenty Chaga, hlavne fenolové zlúčeniny, triterpény, polysacharidy atď. Chaga je tiež zdrojom superoxiddismutázy, enzýmu, ktorý si s voľnými radikálmi poradia.

Overenie antioxidačných účinkov prebieha často v roztokoch, kedy je k roztoku s voľnými radikálmi pridaná Chaga. Tá je veľmi účinná v neutralizácii hydroxylových radikálov. Prebiehali tiež pokusy na bunkovej kultúre, ktorá sa vystavila pôsobeniu peroxidu vodíka v koncentrácii, ktorá je pre nich toxická a životaschopnosť bunkovej kultúry klesá pod 40%, pokiaľ je však pridaná Chaga, zvýšila sa životaschopnosť na 90%.

Antioxidačné účinky je možné testovať aj na živých modeloch. Najčastejšie potkany či myši sú vystavené situáciám, ktoré zvyšujú oxidačný stres. To sa prejaví aj zvýšením niektorých hodnôt v krvi, napr. Malondialdehydu. V prípade podávania chaga sa jeho hodnoty nezvyšujú. Nedochádza teda k peroxidácii bunkových membrán.

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam je teda Chaga prevenciou degeneratívnych ochorení, ale aj rakoviny atď. 

Du X, Mu H, Zhou S, Zhang Y, Zhu X. Chemical analysis and antioxidant activity of polysaccharides Extracted from Inonotus obliquus sclerotia. Int J Biol Macromol. 2013; 62: 691-6. 

Zheng W, Zhang M, Zhao Y, Miao K, Pan S, Cao F, Dai Y. Analysis of antioxidant metabolites by solvent extraction from sclerotia of Inonotus obliquus (Chaga). PhytoChi Anal. 2011 toleranciu k frustrácii; 22 (2): 95-102. 

Liang L, Zhang Z, Wang H. Antioxidant activities of extracts and subfractions from Inonotus Obliquus. Int J Food Sci Nutr. 2009; 60 Suppl 2: 175-84. 

Xu HY, Sun JE, Lu ZM, Zhang XM, Dou WF, Xu ZH. Beneficial effects of the ethanol extract from the dry matter of a culture broth of Inonotus obliquus in Submerged culture on the antioxidant defence system and regeneration of pancreatic beta-cells in experimental diabetes in mice. Nat Prod Res. 2010; 24 (6): 542-53.

Chaga sa nezľakne ani infekcií

Nie je snáď nikto, kto by vo svojom živote neprerobil nejaké infekčné ochorenie, aj napriek tomu, že je imunitný systém silný majú infekčné patogény stratégie, ako ho prekabátiť a obísť. Mnohé infekcie sú veľmi nebezpečné a môžu rýchlo končiť smrťou. Na mnohé vírusové infekcie navyše neexistuje žiadna liečba, a ubúda aj liečebných možností v prípade bakteriálnych chorôb, pretože sa zvyšuje rezistencia baktérií k antibiotikám. Vyvíjajú sa teda nové antibiotiká a zároveň sa hľadajú látky, ktoré by dokázali baktérie zabíjať, či aspoň zamedziť ich množenie.

Chaga posilňuje imunitný systém, ktorý je teda odolnejšie, a ak už infekcia vyhrá, je to len dočasné a rýchlo zlikvidovaná. Naviac však huba vďaka svojmu zloženiu priamo pôsobí na infekčné patogény.

Dokáže zatočiť s mnohými druhmi vírusov. Sú medzi nimi aj herpetické vírusy, ktoré sú typické tým, že prežívajú skryto v tele a môžu sa reaktivovať. Je nimi promořeno až 98% populácie. Väčšinou sa prejavujú nepríjemnými opary, ale niekedy môžu spôsobiť aj herpetickou meningoencefalitídu. Štúdia vykonávaná na bunkách nakazených herpetickým vírusom potvrdila, že pridanie Chaga má na vírus negatívny dopad. Kým bunky zostávajú nedotknuté, vírus je “odstránený”. Nenašlo sa v nich vírusovej DNA. Boli tiež uskutočnené štúdie na myšiach, ktoré boli nakazené herpetickým vírusom HSV2 (genitálne typ). Keď im nebola podávaná Chaga väčšina myší zomrela, v skupine, ktorá dostala Chaga, zvýšila sa pravdepodobnosť prežitia dokonca o 90%.

Medzi ďalšie vírusy, ktoré Chaga dokáže zničiť, sú aj vírusy hepatitídy B a C. Tie sú pôvodcami chronického zápalu pečene, ktorý často končí fibrózou pečene, cirhózou, niekedy aj rakovinou pečene. Liečba antivirotikami mnohokrát nie je účinná. Podávanie Chaga však znižuje replikáciu, tj. Množenie vírusu, a zvyšuje účinnosť terapie.

Chaga sa obáva aj HIV, obmedzuje totiž jeho vstup do bunky. Ak sa vírus nedostane do bunky, nerozvinie sa infekcia.

Chaga je úspešná aj v potieranie zvieracích infekcií. Ukázalo sa, že pôsobí proti mačacím vírusom, napr. Kalicivírusu a vírusu mačacej chrípky.

Baktérie sú ďalšími mikroorganizmy, ktoré môžu byť Chaga zabíjané, a to aj tie, ktoré sú bežne veľa rezistentné a nebezpečné. Hovoríme tu napr. O mykobaktériami, teda pôvodcoch TBC, ktoré sa liečia niekoľko mesiacov aj štvorkombinácia antibiotík. Ďalej zabíja pseudomonády atď.

Zabraňuje tiež infikovanie, ako bolo preukázané v prípade kampylobaktermi, ktorý spôsobuje črevnú infekciu. Aby ju mohol vyvolať, musí sa uchytiť na črevnú sliznicu. A presne tu pôsobí Chaga, bráni mu v uchytenia.

Musíme tiež spomenúť antiparazitárne účinky. Chaga pôsobí proti plazmodiím, tj. Pôvodcom malárie, a antitrypanozomík (spôsobujú “spavú” choroba).

Polkovnikova MV, noštek NN, Garaev TM, Kondrashin NG, Finogenova MP, Shibnev VA. A study of the antiherpetic activity of the chaga mushroom (Inonotus obliquus) extracts in the Vero cells infected with the herpes simplex vírus. Vopr Virusol. 2014 Mar-Apr; 59 (2): 45-8.

Razumov IA, Kazachinskaia EI, Puchkova LI, Kosogorova TA, Gorbunova IA, Loktev VB, Tepliakova TV. Protective activity of aqueous extracts from higher mushrooms against Herpes simplex virus type-2 on albino mice model. Antibiot Khimioter. 2013; 58 (9-10): 8-12.

Shibnev VA, Mishin DV, Garaev TM, Finogenova NP, Botikov AG, Deryabin PG. Antiviral activity of Inonotus obliquus fungus extract towards infection caused by hepatitis C vírus in cell cultures. Bull Exp Biol Med. 2011; 151 (5): 612-4.

Cichewicz RH, kúzlo SA. Chemistry, biological activity, and chemotherapeutic potential of betulinic acid for the prevention and treatment of cancer and HIV infection. Med Res Rev. 2004; 24 (1): 90-114.

S Panthong, S Chuchawankul. Antioxidation and antiproliferation of etanol extracts from edible mushrooms against U937 human monocytic leukemia cells. Planta Med 2016; 82 (S 01): S1-S381

Chaga a civilizačné choroby

Dnešná doba je spojená so zvýšeným výskytom mnohých chorôb, ktoré sú naviazané na nesprávny spôsob života, tj. Zlé stravovacie návyky, málo pohybu, fajčenie atď. Do tejto skupiny zaraďujeme aj diabetes II a hyperlipémiu. Oba stavy spôsobujú zdravotné ťažkosti, ktoré môžu výrazne skrátiť život, či veľmi znížiť jeho kvalitu.

cukrovka

Diabetes II je stav, kedy je zvýšená hladina cukrov v krvi, na rozdiel od diabetu Aj, ktorý je autoimunitným zápalom pankreasu, je tento často spojený s inzulinorezistencia. Bunky nezodpovedajú na inzulín, inzulínu teda môže byť v organizme dostatok, ale “nefunguje”. Zvýšená koncentrácia cukrov spôsobuje poškodenie cievnych stien, nervov, orgánov (napr. Sietnice, obličiek …). Bolo vykonané mnoho štúdií, ktoré potvrdili, že podávanie Chaga má antidiabetickej účinky. Jedná sa o pokusy na myšiach či potkanoch, u ktorých je navodený stav podobný ľudskej cukrovke II. Chorí hlodavce majú vysokú hladinu cukrov v krvi, ak im je však podávaná Chaga, klesá glykémie na normálne hodnoty, zlepšuje sa tolerancia glukózy a je prelomená inzulinorezistencia. Bunky sa opäť stávajú citlivé k inzulínu. Navyše Chaga chráni pankreas pred poškodením zápalom a voľnými radikálmi.Udržuje ju teda funkčné a schopnú produkovať inzulín.

hyperlipidémia 

Zvýšené hladiny tukov sú rizikové pre rozvoj aterosklerózy, ktorá je charakterizovaná ukladaním tukov do cievnej steny. V cievach prebieha zápal, stráca pružnosť, znižuje sa priesvit …, zvyšuje sa krvný tlak, objavujú sa ischemickej choroby srdca i dolných končatín, aj akútne stavy ako infarkt myokardu.

Pri pokusoch na hlodavcoch, ktoré sú kŕmené špeciálne vysokotučné diétou, dochádza k nárastu koncentrácií lipidov v krvi. Ak je časti skupiny podávaná Chaga, stav sa mení. Klesajú hodnoty celkového cholesterolu, triglyceridov, LDL, ale zvyšuje sa hodnota “dobrého” cholesterolu HDL.

Melanínové komplex v Chaze navyše zvyšuje tvorbu adiponektínu v tukových bunkách. Ten pôsobí protizápalovo a ovplyvňuje metabolizmus tukov a znižuje glykémiu. Gén pre adiponektínu je viac aktívna u chudých ľudí, jeho aktivita klesá s nárastom hmotnosti. Podávanie melanínového komplexu myšiam s nadváhou mohlo spôsobiť zníženie objemu tukového tkaniva.

Xu HY, Sun JE, Lu ZM, Zhang XM, Dou WF, Xu ZH. Beneficial effects of the ethanol extract from the dry matter of a culture broth of Inonotus obliquus in Submerged culture on the antioxidant defence system and regeneration of pancreatic beta-cells in experimental diabetes in mice. Nat Prod Res. 2010; 24 (6): 542-53.

Diao BZ, Jin WR, Yu XJ. Protective Effect of Polysaccharides from Inonotus obliquus on streptozotocínom-Induced Diabetic Symptoms and Their Potential Mechanisms in Rats. Evid Based Complement Alterna Med. 2014; 2014: 841496. 

Lu X, Chen H, Dong P, Fu L, Zhang X. Phytochemical characteristics and hypoglycaemic activity of fraction from mushroom Inonotus obliquus. J Sci Food Agric. 2010; 90 (2): 276-80. 

Lee JH, Hyun CK. Insulin-sensitizing and beneficial lipid-metabolic effects of the water-soluble melanín complex Extracted from Inonotus obliquus. Phytother Res. 2014 Sep; 28 (9): 1320-8.

Bao-zhong Diao, Wei-rong Jin, Xue-jing Yu. Protective Effect of Polysaccharides from Inonotus obliquus on streptozotocínom-Induced Diabetic Symptoms and Their Potential Mechanisms in Rats. Evid Based Complement Alterna Med. 2014; 2014: 841496.

Chaga a ochrana orgánov

Chaga je veľmi prospešná pre mnohé orgány, ktoré dokáže posilňovať, podporovať regeneráciu a taky zabraňovať ich poškodeniu. Tento efekt je viditeľný u tráviaceho systému. Chaga pôsobí hojivo na sliznicu žalúdka, ktorá je často dráždené a rozvíja sa zápal, tj. Gastritída. Navyše Chaga zabíja aj baktériu Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje zápal, žalúdočné vredy a môže stáť aj za rakovinou žalúdka.

Ďalším orgánom, ktorý ťaží z podávania Chaga sú pečeň. Aj ona sú enormne zaťažovaná a môže dôjsť k ich poškodeniu. Proti nemu je Chaga chránené, pretože znižuje oxidačný stres vznikajúce pri pečeňovým poškodenie, ktoré by pečeň ešte viac rozvrátilo. To bolo potvrdené v pokuse na myšom, ktoré boli vystavené toxickému terc-butyl hydroperoxidu.

Chaga pomáha tiež obličkám. Prospieva im znížením oxidačného stresu, znížením glykémiu, podporuje regeneráciu. Pri pokusoch s krysami, ktorým boli poškodené obličky pri cukrovke, sa výrazne znížili obličkové funkcie a dochádzalo k prepúšťaniu albumínu do moču, a naopak v krvi rástli hodnoty kreatinínu. Podávanie Chaga obnovilo funkcie a integritu glomerulárnych membrán, znížilo zápal atď. To sa prejavilo zlepšením funkcií, do moču unikalo menej albumínu a kreatinín filtroval do moču. Iná štúdia preukázala, že kyselina betulinová pomáha aj pri fibróze obličiek. K tomu môže dôjsť v prípade dlhodobého poškodzovania (toxickými látkami, lieky, infekciami), kedy je poškodená tkanivo nahradená väzivom. Krysám s fibrózou obličiek vedcami podávali práve kyselinu betulinovou, počas terapie sa zlepšila funkcie obličiek, v krvi poklesli hodnoty kreatinínu, urey,kyseliny močovej atď., znížila sa tvorba TGF beta, teda zlúčeniny podporujúce tvorbu väzivového tkaniva. Obličky krýs teda boli chránené proti ďalšími poškodzovanie a u mnohých došlo aj na zvrátenie stavu. 

Chou YJ, Kan WC, Chang CM, Peng YJ, Wang HY, Yu WC, Cheng YH, Jhang YR, Liu HW, Chuu JJ. Renal Protective Effects of Low Molecular Weight of Inonotus obliquus POLYSACCHARIDE (LIOP) on HFD / STZ-Induced Nephropathy in Mice. Int J Mol Sci 2016; 17 (9).

Hong KB, Noh DO, Park Y, Suh HJ. Hepatoprotective Activity of Water Extracts from Chaga Medicinal Mushroom, Inonotus obliquus (Higher Basidiomycetes) Against terc-Butyl hydroperoxidov-Induced oxidative Liver Injury in Primary Cultured Rat Hepatocytes. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (11): 1069-76

Sharma A, Thakur R, Lingaraju MC, Kumar D, Mathesh K, Telang AG, Singh TU, Kumar D. Betulinic acid attenuates renal Fibrosis in rat chronic kidney disease model. Biomed Pharmacother. 2017 Mar 5; 89: 796-804. 

Huang, NL Inonotus obliquus. Edible Fungi of China 2002, 21, 7-8.

Saar M. Fungi in Khanty folk medicine. J Ethnopharmacol. 1991; 31 (2): 175-9.

 

Chaga proti zrážaniu krvi

Zvýšená zrážanlivosť krvi môže byť spôsobená jednak genetickou predispozíciou, ale aj chorobnými stavmi, napr. Zápaly, aterosklerózou … Tvorba trombov je daná zhlukovaním, tj. Agregáciou krvných doštičiek a ďalej tiež aktivitou koagulačné kaskády. Vytvorené tromby znižujú priesvit ciev, ale môžu sa tiež odtrhnúť a embolizovat napr. Do cievneho riečiska pľúc či mozgu a pacienta zabiť. Chaga podľa pokusov zasahuje do procesu agregácie trombocytov. V prípade pokusov in vitro sa znížila agregácia až o 71%. Pri extrakcii inhibičného peptidu, ktorý je c Chaze obsiahnutý sa agregácie znížila až o 90%. Tento peptid by mohol byť využitý pri liečbe pacientov, u ktorých je riziko, že sa rozvinie trombóza.

Hyun KW, Jeong SC, Lee DH, Park JS, Lee JS. Isolation and characterization of a noviel Platelet aggregation inhibítory peptide from the medicinal mushroom, Inonotus obliquus. Peptides. 2006 Jun; 27 (6): 1173-8.

Chaga a kondície

Chaga je možné využiť aj pre posilnenie fyzickej kondície. Tento efekt vedci zistili pri pokusoch na myšiach. Využili ich 64 a podávali im 14 dní polysacharidy extrahované z chaga. Potom hodnotili ich fyzičku a porovnávali s údajmi, ktoré získali pred tým, než s liečbou začali. Myši umiestnili do vodnej nádrže a nechali ich plávať. U myší sa zvýšila výdrž, a navyše sa aj po fyzickom výkone urýchlila regenerácia. To sa potvrdilo odberom krvných vzoriek 30 minút po záťaži, keď sa testovala hladina laktátu. Ten vzniká spaľovaním cukrov bez prísunu kyslíka, tj. V anaeróbnych podmienkach a zvyšuje sa pri vyčerpaní. Koncentrácia laktátu boli pri užívaní Chaga oveľa nižšia. Naopak boli vyššie hodnoty glykogénu (zásobného sacharidu, ktorý sa spaľuje ako prvý pri fyzickej aktivite) v pečeni a svaloch vyšší. Boli teda skôr pripravené na ďalšiu záťaž.Extrakt teda výrazne oddialil nástup únavy a urýchlil regeneráciu.

Yue Z, Xiuhong Z, Shuyan Y, Zhonghua Z. Effect of Inonotus Obliquus Polysaccharides on physical fatigue in mice. J Traditi Chin Med. 2015 Aug; 35 (4): 468-72.

záver

Nie je asi možné pochybovať o tom, že je Chaga pre naše zdravie prospešná, či už ako “liek”, alebo ako prevenciu proti mnohým chorobám. Harmonizuje imunitný systém, chráni a regeneruje orgány, spomaľuje starnutie … Pôsobí teda na organizmus ako na celok, čo väčšina chemických liekov nevie, tie často rieši len jeden problém.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica