Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Coprinus

IMG_6056

 Iné názvy:

  • slovensky –  Hnojník obyčajný
  • čínsky – jītuǐ gu
  • latinsky –  Coprinus comatus

 

Použitie testované v praxi:

  • regulácia úrovne krvného cukru pri diabete (hlavné indikácie) + Maitake
  • podpora metabolizmu a trávenia + Auricularia
  • zlepšenie krvného obehu + Agaricus, Hericium
  • doplnková terapia sarkómov a nádorov závislých od hormónov + Agaricus, Reishi, Coriolus, Shiitake

Ďalšie motívy pre použitie Coprinu:

hypertenzia, znižuje tvorbu rakovinových buniek v prsiach, hemoroidy, zápaly, zápcha

TCM charakteristika:

  • teplota – neutrálny
  • chuť – sladká
  • tropizmus – Pi (slezina), Wei (žalúdok)

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

  • posilňuje Qi Pi (sleziny) a Wei (žalúdka)
  • podporuje Yin Wei (žalúdka), Shen (obličiek), Fei (pľúc)
  • u Re (horúčosti) z Xu (nedostatku)

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Coprinus  ( Coprinus comatus ) je huba, ktorá rastie od leta do jesene, a to hlavne na otvorených miestach, tj. Lúkach, okrajoch lesov, záhradách … uprednostňuje pôdu, ktorá je bohatá na dusík. Osídľuje oblasti severnej pologule, hlavne potom Európu a Severnú Ameriku.

Coprinus je jedlý, ale konzumujú sa iba mladé plodnice, ktoré sú biele a uzavreté, neskôr výrazne tmavnú a sú menej chutné, až nepožívateľné. Po konzumácii Coprinu sa neodporúča piť alkohol, môže mať účinky ako Antabus, tj. Vyvolá zvracanie.

Hnojník je možné pestovať aj umelo, a to aj v miestnostiach.

Coprinus bol prvýkrát popísaný dánskym prírodovedcom OF Müllerinem v roku 1780. Dostal meno Agaricus comatus, ako Coprinus comatus ho označil v roku 1797 Ch. H. Persoon.

Coprinus má podobne ako iné vitálny huby zdraviu prospešné účinky, ktoré sa samozrejme odvíjajú od jeho zloženia, resp. zlúčenín, ktoré obsahuje.

zloženie

polysacharidy:

Polysacharidy tvoria v sušine najväčší podiel. V Coprinu sú polysacharidy nerozpustné vo vode, tj. Vláknina, ktorá podporuje trávenie, peristaltiku a tiež správne zloženie črevného mikrobiomu. Okrem nerozpustných polysacharidov v sebe Coprinus skrýva tiež vstrebateľné polysacharidy, kam patrí aj glukány. Ide o rôzne vetvené α-D-glukány: α-D-Glcp- (1 → 6) – alebo α-D-Glcp- (1 → 6) -α-D-Glcp- (1 → 6). Nechýba ani β-D-glukány.

V Coprinu sa tiež nachádzajú pentasacharidy a disacharidy, napr. Α, α-trehalóza [α-D-Glcp- (1↔1) -α-D-Glcp].

Aminokyseliny a bielkoviny:

Veľmi dôležitou súčasťou Coprinu sú tiež aminokyseliny. Analýzami sa zistilo, že obsahuje 8 esenciálnych aminokyselín valín> leucín> lyzín> izoleucín> treonín> fenylalanín> tryptophan> metionín. Veľké zastúpenie má aj kyselina glutámová, ktoré mu dodáva dobrú chuť. Naviac prekvapivo Coprinus obsahuje tiež ornitín a gama aminomaslovou kyselinu (GABA), čo je neurotransmiter regulujúci neuronálne excitabilite a svalový tonus. Vodný extrakt z Coprinu dovedie blokovať aktivitu enzýmu konvertujúceho enzýmu, až o 30%, funguje teda ako ACE inhibítory podávané pacientom s vysokým krvným tlakom.

Minerály a vitamíny:

 Minerálne a stopové prvky sú v Coprinu zastúpené vápnikom, horčíkom, sodíkom, draslíkom, železom, meďou, zinkom, mangánom.

Z vitamínov je v Coprinu vitamín B1, B2, kyselina niacinová, vitamín C

Mastné kyseliny:

Rozbory zloženia Coprinu odhalili, že v sebe má tiež mastné kyseliny. A to 2 nenasýtené – linolovú a olejovú, a 3 nasýtené – palmitovú, stearovú a myristovej.

Ďalšie látky:

Coprinus Dala obsahuje saponíny, steroidy, terpenoidy, flavonoidy, alkaloidy a srdcové glykozidy či comatin – fenolové substancie s hypoglykemickú aktivitou.

http://ijbpas.com/pdf/1427617338MS%20IJBPAS%202015%202494.pdf

Kalaw SP, Albinto RF 2014 – Functional activities of Philippine wild strain of Coprinus comatus 

(OF Müll.: Fr.) Pers and Pleurotus cystidiosus OK Miller grown on rice straw based substrát Formulation. Mycosphere 5 (5), 646-655, Doi 10.5943 / mycosphere / 5/5/5

účinky Coprinu

Vzhľadom k tomu, z koľkých zložiek sa Coprinus skladá, je len logické, že bude mať tiež rôzne účinky, o niektorých sa zmienime v ďalšom texte.

imunita

Imunitný systém je pre náš život veľmi dôležitý. Jeho nedostatočnej funkcie sú spojené s častými infekciami, u ťažkých imunodeficientnou aj so smrťou. Jeho prílišná aktivita ale môže poškodiť tkaniva. Coprinus je vďaka svojim zložkám účinný v ovplyvnenie imunitného systému. Vie imunitný systém podporiť vo funkcii, ale tiež ho tlmiť, ak je reakcia imunitného systému nadmerná, alebo je namierená proti neškodným antigénom (alergénom), či dokonca vlastným antigénom, ako to vidíme v prípade autoimunitných chorôb.

Polysacharidy z Coprinu, ak sú pridané k bunkovej kultúre, dokážu podporiť aktivitu makrofágov a tiež produkciu oxidu dusnatého. Došlo tiež k proliferácii, teda rozmnoženiu imunitných buniek.

Jeho stimulačné účinky vedci testovali napr. Na kačiek. 320 kačica rozdelili do 4 skupín. Každú kŕmili inú stravou, 1 skupinu bežnú a ďalšie s rôznymi koncentráciami Coprinu 2%, 4%, 6%. Kačica, ktoré mala potravu sa rýchlejšie vyvíjala a rástla. Navyše sa ukázalo, že u nich došlo k zvýšeniu aktivity imunitného systému, zvýšil sa počet imunitných buniek aj koncentrácie prozánětových cytokínov.

V inej štúdii sa preukázalo, že Coprinus vie znižovať zápal, túto schopnosť majú triglyceridy, ktoré sú v ňom obsiahnuté, spoločne s tým došlo aj k zníženiu oxidačného stresu a tiež vnímavosť bolesti. Znižuje teda taktilný hyperalgéziu, ktorá sprevádza zápal.

Na ergothion bohatý extrakt z Coprinu tiež znižuje zápal vyvolaná UV-B žiarením.

Takashi Asahi, Xiaohong Wu, Hiroshi Shimoda, Shinsuke Hisako, Etsuko Harada, Tomomi Kanno, Yoshimasa Nakamura, Yoji Kato, and Toshihiko Osawa. A mushroom-derived amino acid, ergothionein, is a potential inhibítor of inflammation-related DNA halogenation Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry Vol. 80, Iss. 2,2016

LI Wen, YANG Yan, ZHOU Shuai, WU Di, WANG Wenhan, LIU Yanfang, JIANG Jun, ZHANG. β-Glucan Content and In Vitro immunological Activity of Crude Water soluble POLYSACCHARIDE Fractions from Eight Edible Fungi. Jingsong Laboratory of Agricultural Genetics and Breeding of Shanghai, Shanghai 201403, China)  

Ren J, Shi JL, Han CC, Liu ZQ, Guo JY. Isolation and biological activity of triglycerides of the fermented mushroom of Coprinus comatus. BMC Complement Altern Med. 2012 Apr 24; 12: 52.

ZHANG Ya-xue, WANG Tao, YIN Zhong-Qiong et al. Effects of Spent Coprinus comatus Substrate on Growth and Immune Function in Ducks [J]. , 2011, 38 (11): 14-18.

rakovina

Malignity sú v dnešnej dobe v populácii pomerne časté. Najviac sa vyskytujú rakoviny hrubého čreva a konečníka, pľúc, u žien potom aj prsníka a krčka maternice, u mužov prostaty. Hoci sú možnosti dnešnej medicíny veľké, stále sú pacienti, ktorí chorobe podľahnú. Ani liečba samotná nie je úplne bezpečná a sprevádza ju množstvo nežiaducich účinkov. Aj kvôli tomu sa vedci stále snaží nájsť možnosti, ako pacientmi zachrániť, a pritom použiť liečbu, ktorá bude šetrná. Hľadajú teda aj látky, ktoré sú obsiahnuté v prírode, aj hubách.

Coprinus podľa pokusov vie bojovať s rakovinou. V štúdiách na bunkových kultúrach z rakovinových buniek, napr. Buniek rakoviny vaječníkov, sa preukázalo, že tieto v prítomnosti Coprinu strácajú životaschopnosť. Naviac sa aktivujú vnútrobunkové signálne cesty, ktoré vedú k smrti nádorovej bunky.

Vďaka svojej protihormonální aktivite je možné využiť Coprinus aj u rakoviny prostaty, jej bunky reagujú na prítomnosť testosterónu, lebo majú receptory, ktoré ho naviažu. Ďalej potom je to rovnaké u rakoviny prsníka či vaječníkov. Pod vplyvom hormónov tieto nádory viac rastú. Preto sú pri liečbe hormonálne senzitívnych nádorov využívané blokátory hormónov. Coprinus u rakoviny prostaty funguje ako androgénnej antagonista. Viaže sa na receptor pre mužské pohlavné hormóny, ale neaktivuje ho a znemožní väzbu mužských pohlavných hormónov, ktoré by nádorový rast potencuje. V prítomnosti Coprinu dochádza tiež k zníženiu proliferácie a životaschopnosti rakovinových buniek.

Coprinus nielenže zabíja rakovinové bunky, ale aj posilňuje protinádorovú imunitu. Imunitný systém potom viac útočia na rakovinové bunky a zabíja ich. Toto vedci zistili pri pokusoch na bunkách sarkómu. Okrem pokusov in vitro, na bunkovej kultúre, sa vykonávali tiež pokusy na myšiach, ktorým bol nádor implantovaný. U myší s nádorom, ktorým bol podávaný Coprinus, došlo k zvýšeniu počtu imunitných buniek, zväčšila sa slezina aj týmus, teda imunitný orgány. Počas liečby sa tiež zmenšil nádor.

Dotan N, Wasser SP, Mahajna J. The culinary-medicinal mushroom Coprinus comatus as a natural antiandrogenic modulátor. Integr Cancer Ther. 2011; 10 (2): 148-59. 

Rúhanie-Toub A, Wasser SP, Agbarya A, Fares F. Inhibítory effect of etyl acetate extract of the shaggy inc cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (Higher Basidiomycetes) fruit bodies on cell growth of human ovarian cancer. Int J Med Mushrooms. 2013; 15 (5): 457-70.

Asatiani MD, Wasser SP, Nevo E, Ruimte N, Mahajna J, mäsiarsky AZ. The Shaggy Inc Cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (OFMull .: Fr.) Pers. (Agaricomycetideae) substances interfere with H2O2 induction of the NF-kappaB pathway through inhibition of Ikappaalpha phosphorylation in MCF7 breast cancer cells. Int J Med Mushrooms. 2011; 13 (1): 19-25.

Zaidman BZ, Wasser SP, Nevo E, Mahajna J. Coprinus comatus and Ganoderma lucidum interfere with androgén receptor function in LNCaP prostate cancer cells. Mol Biol Rep. 2008 Jun; 35 (2): 107-17. Epub 2007 Mar 13.

Jiang XG, Lian MX, Han Y, Lv SM. Antitumor and immunomodulatory activity of a POLYSACCHARIDE from fungus Coprinus comatus (Mull.:Fr.) Gray. Int J Biol Macromol. 2013 Jul; 58: 349-53.

diabetes 

Cukrovka, diabetes mellitus, je ochorenie, ktoré je spojené so zvýšenou glykémií, teda hladinou cukrov v krvi, pokiaľ nie je liečená. V jednoduchosti je možné povedať, že rozoznávame dva typy. Typ Aj je autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu pankreasu, ktorý vedie k zničeniu buniek, ktoré produkujú inzulín. Pacienti teda majú nedostatok inzulínu a je nutné ich liečiť jeho podávaním. Pri type II nemusí byť problémom nedostatok inzulínu, ale tiež inzulinorezistencia. Tento typ je skôr u ľudí, ktorí trpia nadváhou atď. Coprinus vie hladinu cukrov v krvi regulovať. Toto bolo preukázané mnohými štúdiami. Tie boli vykonávané na myšiach či krysách. U týchto hlodavcov je vyvolaný stav, ktorý zodpovedá ľudskému diabetu, a to napr. Podaním alloxanu či streptozocínu. U hlodavcov dochádza k nárastu hladiny cukrov, glykovaného hemoglobínu atď.Ak je však hlodavcom k potrave pridávaný tiež Coprinus, dochádza k poklesu glykémie aj koncentrácie glykovaného hemoglobínu, zlepšuje sa aj tolerancia glukózy a je obnovená inzulinosenzitivita.

Naviac u neliečených hlodavcov došlo tiež k skokovému zvýšeniu hmotnosti potom, čo bol vyvolaný diabetes, u hlodavcov s Coprinem k tomuto nedošlo.

Han C, Yuan J, Wang Y, Li L. hypoglycemic activity of fermented mushroom of Coprinus comatus rich in vanadium. J Trace Elem Med Biol. 2006; 20 (3): 191-6.

Bailey CJ, Turner SL, Jakeman KJ, Hayes WA. Effect of Coprinus comatus on plasma glucose concentrations in mice. Planta Med. 1984; 50 (6): 525-6.

Antioxidanční aktivita

Voľné radikály vznikajú pri bežných pochodoch v tele, ale s nimi si vie telo poradiť a neutralizovať ich. V prípade vystavenia škodlivinám, zápalu, stresu sa však tvorba voľných radikálov výrazne zvyšuje a telo už nie je schopné ich neutralizovať. Voľné radikály sú vysoko reaktívne a môžu reagovať s lipidmi v membránach buniek, dochádza k lipoperoxidáciu, ale tiež môžu reagovať s bielkovinami, aj DNA. Voľné radikály teda urýchľujú degenerácii organizmu, sú rakovinotvorné a mutagénne. Je teda dobré telu pomôcť a dostať mu antioxidanty s potravou. Je možné využiť aj Coprinus. Jeho antioxidačné účinky boli testované v roztokoch s voľnými radikálmi, v prítomnosti Coprinu dochádzalo k poklesu koncentrácie voľných radikálov. Bol tiež testovaný na zvieratách, ktorým bol podaný alloxan či tetrachlórmetán, teda toxické látky, ktoré vyvolajú poškodenie tkaniva,a teda aj oxidačný stres. V krvi sa zvyšujú hodnoty súvisiace s peroxidácie lipidov aj aktivita katalázy. Coprinus však tomuto stavu predchádza. Jeho podávanie znižuje oxidačný stres. S veľkým úspechom vychytá napr. Superoxidové radikály, a to vďaka fenolům, flavonoidom a polysacharidom.

Popović M, Vukmirović S, Stilinović N, Capo I, Jakovljević V. Anti-oxidative activity of an aqueous suspension of commercial preparation of the mushroom Coprinus comatus. Molecules. 2010 15 (7): 4564-71.

Li B, Lu F, Suo X, Nan H, Li B. Antioxidant properties of cap and stipe from Coprinus comatus. Molecules. 2010; 15 (3): 1473-86.

antiinfekčnej účinky

Infekcia, resp. infekčné mikróby sú všade okolo nás, a za to, či ochorieme alebo nie, zodpovedá náš imunitný systém. Ale aj keď je silný, tak môžeme ochorieť. Patogén totiž majú schopnosti a mechanizmy, tak do tela preniknúť, obísť imunitný systém atď. Mnohé, najmä vírusové infekcie, potom môžu veľmi rýchlo končiť smrťou. Pritom na veľmi málo vírusových infekcií existujú lieky. U baktérií je to inak, tu máme k dispozícii antibiotiká, ale veľký problém je, že sa zvyšuje rezistencia baktérií k antibiotikám. Antibiotiká nezaberajú. Stále sa teda hľadajú možnosti, ako bojovať s infekciami.

Coprinus účinne bojuje s niektorými vírusovými infekciami, napr. S HIV, pretože blokuje reverznú transkriptázu, vďaka ktorej môže dôjsť k replikáciu vírusu.

Baktérie, na ktorých bol Coprinus úspešne testovaný, sú napr. Aj zlatý stafylokok. Vie inhibovať rast kolónií. Baktérie sa nemnožia, pri vyšších dávkach potom i umierajú. Ďalej si Coprinus poradí aj s Pseudomonas aeruginosa, ktorá veľmi často osídľuje pľúca chorých s cystickou fibrózou. Za týmto efektom stojí coprinuslakton, čo je (3R, 4S) -2-metylén-3,4-dihydroxypentanoickou kyselinu 1,4-laktón.

Ďalej potom bojuje aj s parazitmi, a to napr. Nematódy a nematódami. Obsahuje totiž látky, ktoré hlísty znehybní.

Zhao S, Rong CB, Kong C, Liu Y, Xu F, Miao QJ, Wang SX, Wang HX, Zhang GQ. A noviel laccase with potent antiproliferative and HIV-1 reverse transcriptase inhibítory activities from mycélia of mushroom Coprinus comatus. Biomed Res Int. 2014; 2014: 417461.

Luo H, Liu Y, Fang L, Li X, Tang N, Zhang K. Coprinus comatus damages nematódov cuticles mechanically with spiny balls and produces potent toxins to immobilize nematodes. Appl Environ Microbiol. 2007; 73 (12): 3916-23. 

de Carvalho MP, Gulotta G, do Amaral MW, Lünsdorf H, Sasse F, Abraham WR. Coprinuslactone protects the edible mushroom Coprinus comatus against biofilminfections by blocking both quorum-sensing and morami. Environ Microbiol. 2016 Nov; 18 (11): 4254-4264.

Ochrana pečene

Pečeň je pre organizmus veľmi dôležitá, nie sú len detoxikačné jednotkou, ale tiež sa v nich metabolizujú živiny, syntetizujú bielkoviny ai. Pečeň môžu byť poškodené toxínmi, lieky, infekciami atď. Dochádza k ich fibrotizácia a následne aj cirhóze a zlyhania. Coprinus vie predchádzať poškodeniu pečene. Krysám bol podaný alkohol a došlo k poškodeniu pečene. Časti krýs bol podaný Coprinus a u nich nedošlo k tak výraznému poškodeniu, nezvýšila sa koncentrácia pečeňových enzýmov ALT, AST v krvi, nedošlo tiež k narušeniu mitochondriálnych membrán atď. Coprinus tiež zabránil rozvoju stukovatenie pečene.

Ozalp FO, Canbek M, Yamac M, Kanbak G, Van Griensven LJ, Uyanoglu M, Senturk H, Kartkaya K, Oglakci A. Consumption of Coprinus comatus POLYSACCHARIDE extract causes recovery of alcoholic liver damage in rats. Pharm Biol. 2014; 52 (8): 994-1002.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica