
Iné názvy:
- slovensky – húsenica čínska
- tibetsky – yartsa gunbu
- čínsky – DONG CHONG Xia cǎo
- latinsky – O phiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis
Popis terapeuta:
Použitie testovaná v praxi:
- podpora výkonu a skrátenie fáz regenerácie + Reishi, Coriolus
- zlepšenie odolnosti voči stresu + Reishi, Hericium
- regulácia plodnosti a sexuálnych dysfunkcií / porúch (podpora libida)
- podpora funkcie obličiek
- regulácia štítnej žľazy + Reishi, Agaricus
- posilnenie imunitného systému + väčšina ostatných húb
- pozdvihnutie ľudskej nálady + Reishi, Hericium
- podpora funkcie srdca a kardiovaskulárneho systému + Reishi, Agaricus, Shiitake
- podpora funkcie pľúc, ich funkcie a regenerácie, napr. pri astme, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, emfyzém pľúc + Reishi, Coriolus
- anti-aging a zníženie oxidačného stresu + Resihi, Polyporus
- pomoc s infekciami, napr. borelióza + Coriolus
Ďalšie motívy pre použitie Cordycepsu:
zlepšenie kvality spermií, impotencia, predčasná ejakulácia, zvyšuje hladinu testosterónu, astma (predovšetkým u detí), pretrvávajúci kašeľ, choroby pľúc (COPD, emfyzém, rozdutie), alergická nádcha, opakujúce sa infekcie močových ciest, únavy, vyčerpania, ochrana pečene (cirhózy , hepatitídy), vírusové či bakteriálne infekcie, osteoporóza, znižuje cholesterol, regenerácia svalov, stimuluje obeh krvi a reguluje menštruáciu (krvácanie z maternice, silná menštruácia …), podpora pri zlyhávaní obličiek, stresové stavy, aktivuje fagocytózu makrofágov, podporuje spánok (je- Ak málo energie), ateroskleróza, arytmia, zvyšuje počet trombocytov (trombocytopénia po chemoterapiách), borelióza, strach, depresia, profilaxiu očkovanie (+ Coriolus), alergia na spermie, slabá imunita od detstva
Kontraindikácie: Nepodávať večer (iba pri stavoch veľkého vyčerpania áno)! Nie pri stavoch nespavosti, horúcich ochoreniach, u akútnych zápalov, pri všetkých stavoch horúčosti. Opatrne v tehotenstve.
TCM charakteristika:
- teplota – teplá
- chuť – sladká
- tropizmus – pľúca, obličky
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:
- doplňuje ľadvinový yang a ming men
- posilňuje pľúcne yin
- vyživuje esenciu obličiek
- transformuje hlien a zastavuje kašeľ
- upokojuje ducha
- podporuje obrannú qi
V akej forme užívať vitálny huby?
Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.
Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.
Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.
Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).
Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.
Stručný opis
Cordyceps ( Cordyceps sinensis) Je známy pod viacerými menami, sú nimi napr. Dong Chong Xia Cao / húsenica v zime, tráva v lete /, húsenica čínska, v angličtine caterpillar mushroom, Ophiocordyceps sinensis ai. Patrí do rodu húb Cordyceps, sem sa radí aj ďalšie druhy, akou sú C. militaris, C. liangshamensis, C. gunnii ai. (V dnešnej dobe je známe približne 700 druhov húb z rodu Cordyceps). Jedná sa o vřeckovýtrusnou jedlú parazitickú špongiu. Jej výtrusy sa zachytí na povrchu húsenice motýľa Thitarodes armoriacanus. Húsenica je doslova hubou nakazená a pre svoje ďalšie vývojové štádium sa zahrabává do pôdy. Tu je však parazitickú hubou postupne strávená za živa. Cordyceps vyplní celú jej chitínový schránku svojim sklerócií, ktoré je základom pre zrelú špongiu. Tento dej, cyklus, môže zabrať až 6 rokov. V poslednom roku, v letných mesiacoch,huba pomocou produkovaných mykotoxínov húsenicu definitívne usmrtí a z jej hlavy doslova vyrazí hlavičkovitý útvar, ktorý sa volá stromatum. Stromy majú červenohnedú farbu a dosahujú veľkosť až 8-10 cm. V týchto útvaroch dochádza ku tvorbe spor, ktoré sa opäť uvoľňujú do okolia, aby mohli infikovať ďalšie motýlie larvy.
Cordyceps rastie v nadmorských výškach nad 3500 metrov, a to hlavne v horách Tibete, v čínskych provinciách Sichuan, Yunnan atď. Na náhorných plošinách. Huba sa zbiera v období od apríla do augusta. Vo voľnej prírode je však už málo k nájdeniu. Podľa všetkého počas 25 posledných rokov poklesol výskyt o 90%, čo samozrejme zvýšilo jej hodnotu na trhu, a preto sa táto huba pestuje aj umelo. Najkvalitnejšími však stále zostávajú kvasený z Tibetskej náhornej plošiny. Cena 4 kusov sa môže pohybovať okolo 100 USD, 1 ks huby pritom váži približne 0,5 gramu, a ten teda stojí cca 500, -Sk. Vzhľadom na dopyt a cene sa na trhu môžu objaviť aj iné huby z rodu Cordyceps, napr. Militaris, ktoré sú za Cordyceps sinensis (CS) vydávané. Hoci majú veľmi podobné účinky, nemôžu húsenica čínska nahradiť.V roku 2001 sa vďaka DNA sekvenovanie podarilo identifikovať kmeň CS-4 (Paecilomyces hepialy), ktorý sa pod týmto označením predáva od roku 2005. SK-4 je považovaný za najúčinnejší kmeň mycélia Cordycepsu, ktorý je pestovaný umelo, tj. Na substráte. Najprv bola tým substrátom sója, ale tu je riziko, že sa použije sója geneticky modifikovaná, či sa objavujú alergie na sóju, je tu súvislosť medzi sójou a rakovinou prsníka atď., Bola zvolená na substrát ryže.
A prečo je Cordyceps tak žiadaný? Je to dané hlavne tým, ako pôsobí na zdravie živočíchov, ľudí nevynímajúc. Účinky Cordycepsu sú s úspechom využívané v tradičnej čínskej a tibetskej medicíne. Dochované starodávne príbehy popisujú, ako pasáci yaku odhalili účinky Cordycepsu. Zvieratá, ktorá okrem trávy spásli aj Cordyceps bola vitálnejší, silnejší i zdravšie a tiež potentnější. To samozrejme prinútilo pastierov, aby sami túto hubu začali využívať. Písané historické záznamy, ktoré máme k dispozícii, potom pochádzajú z doby cca 620 nl Sú súčasťou čínskych herbárov. Pre západný svet bol Cordyceps “objavený” až v roku 1726. Vtedy bol na mykologickej konferencii, ktorá sa konala v Paríži, predstavený odborníkom. Bol síce vedený v mykologických atlasoch, ale o jeho účinkoch sa nevedelo, to sa zmenilo až o viac ako 2 storočia neskôr.V roku 1964 bol Cordyceps zaradený medzi rastlinná liečivá do súčasnej čínskej farmakológie.
Čo v Cordycepsu nájdeme?
Cordyceps je nositeľom mnohých bioaktívnych zlúčenín, tj. Takých, ktoré ovplyvňujú fungovanie živého organizmu. Tieto môžu pôsobiť aj samostatne, ak sú z huby izolované, ale pôsobí aj vo vzájomnej súčinnosti, čo je dôležitejšie. Regulujú potom celý organizmus, nielen niektorý orgán.
Zložky v Cordycepsu
Nukleozidy a nukleobáze
Chemické analýzy odhalili, že v Cordycepsu je viac ako 10 nukleozidovým a zlúčenín od nich odvodených. Jedná sa napr. O adenín, adenozín, guanín, guanozín, inozín, hypoxantín, cytidín, cytozín a v neposlednom rade cordycepin. Receptory, na ktoré sa nukleozidy viažu, sú na mnohých telových bunkách, a to vrátane buniek nervových a imunitných. Nukleozidmi potom väzbou na receptor regulujú funkcie buniek. U imunitných buniek, akými sú makrofágy, môže po väzbe adenozínu na receptor dôjsť k zvýšeniu syntézy protizápalových cytokínov, rastového faktora, ktorý podporuje novotvorbu ciev a i. Pre Cordyceps je úplne jedinečnou zložkou cordycepin. Jedná sa o 3′-deoxyadenosin. Táto zlúčenina úspešne bojuje s rakovinovými bunkami. Viaže sa na adenozinové receptor A3, čím blokuje proliferáciu, teda množenie rakovinových buniek, a naštartuje u nich apoptotické procesy,ktoré vedú k zániku rakovinové bunky. Cordycepin tiež neutralizuje voľné radikály, moduluje aktivitu imunitného systému, ochraňuje kardiovaskulárny systém, pôsobí proti rozvoju aterosklerózy. Existujú aj štúdie, ktoré popisujú, že jeho podávanie znižuje bolesť a zvyšuje produkciu pohlavných hormónov.
nukleotidy
Medzi tieto zlúčeniny, ktoré sú v Cordycepsu patrí napr. Uridín 5-monofosfát (UMP), adenozín 5-monofosfát (AMP), guanozín 5-monofosfát (GMP). Tieto zasahujú do funkcie imunitného sytému, posilňujú ho, ďalej upravujú metabolizmus mastných kyselín, podporujú vstrebávanie železa z tráviaceho traktu a hojenie a obnovu poškodených tkanív.
steroly
Cordyceps je bohatý na sterolovej zlúčeniny, tj. Zlúčeniny, ktoré obsahujú sterolovej jadro. Najhojnejšie sa v Cordycepsu vyskytuje ergosterol a jeho zlúčeniny. Jmenujeme pár najznámejších: Δ 3ergosterol, ergosterol peroxid, ceraterol, β-sitosterol, daucosterol, stigmasterol, campesterol, H1-A ai. sterolová zlúčeniny sú známe svojimi cytotoxickými účinkami, ktoré sú namierené proti rakovinovým bunkám a baktériám či kvasinkám. Sitosterol je možné využiť v liečbe zväčšenej prostaty, pôsobí tiež preventívne proti vzniku rakoviny prostaty, hrubého čreva a prsníkov. Iné steroly, napr. Campesterol a stigmasterol obmedzujú vstrebávanie cholesterolu z čreva do krvného obehu. Posledný menovaný sterol, teda H1-A, je účinnou podporou regenerácie obličiek, na druhú stranu však dokáže bunky ničiť, a to tie rakovinové. Vďaka vplyvu na imunitný systém, ktorého aktivitu mierni, H1-A využiť u autoimunitných ochorení.
bielkoviny
Huby, hoci sú radené skôr do rastlinnej ríše, obsahujú veľké množstvo bielkovín. Medzi bielkoviny patrí enzýmy. V Cordycepsu tiež niektoré nájdeme, napr. DNázy, ktoré štiepia DNA, serínové proteinázy, ktoré sú schopné pomôcť rozpúšťať krvné zrazeniny, tj. Pôsobí fibrinolytickej.
Okrem komplexných bielkovín sú v Cordycepsu tiež ich stavebné prvky, čo sú aminokyseliny. Cordyceps obsahuje aj tie esenciálne, teda tie, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a musí mu byť dodávané zvonku. Menujme napríklad tryptofán. Z tejto aminokyseliny sa vytvára serotonín, čo je dôležitý neurotransmiter, ktorého nedostatok sa prejaví depresiami.
Zlúčené, ktoré obsahujú viac ako 10 aminokyselín, teda polypeptidy, sú v Cordycepsu tiež hojne zastúpené. Mnohé dokážu regulovať krvný tlak, rozširovať cievy, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti zápalu a neutralizovať voľné radikály. Do skupiny polypeptidov patrí napr. Cordymin, cordycedipeptid A, cordycedipeptid A, cordyceamidy A a B a myriocin, ktorý dokáže zabíjať patogénne baktérie.
Tuky a voľné mastné kyseliny
Tu je podobná situácia ako u bielkovín, je vlastne zvláštne, že huby obsahujú tuky, čo je doménou živočíchov či rastlinných semien a orechov. V Cordycepsu sa nachádza 28 nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Sú to napr. Kyselina laurová, Kristovou, pentadecylová, palmitoolejová, palmitát, olejová či stearová.
Mastné kyseliny sú jednak stavebnými prvkami, môžu z nich byť syntetizované ďalšie produkty, ale môžu pochody v tele ovplyvňovať priamo, keď sa viažu na receptory na bunkách. Zapájajú sa tak do regulácie metabolizmu tukov, cukrov a aktivity imunitného systému. Kyselina palmitová sa napr. Viaže na receptory buniek v pankrease, ktoré tvoria inzulín. Väzbou zvyšuje jeho syntézu a uvoľnenie do obehu, čím poklesne glykémie.
polysacharidy
Polysacharidy, zložené cukry, sú veľmi podstatnou zložkou Cordycepsu. Je možné ich deliť na mimobunkovej (extracelulárnej, exopolysacharidy) a tie, ktoré sú súčasťou buniek (intracelulárnu). Polysacharidy vykazujú protirakovinovú, protiinfekčné aktivitu. Harmonizujú fungovanie imunitného systému, znižujú koncentráciu tukov a cukrov v krvi a neutralizujú voľné radikály.
Účinky polysacharidov sa líši podľa zloženia, tj. Z akých monosacharidov sú složné, ako sú rozvetvené a akú majú molekulárnu hmotnosť. Najviac sú študované glukány, v Cordycepsu sú oba druhy, alfa i beta.
Extracelulárnej polysacharidy (EPS) sú hubami tvorené a následne uvoľňované. Radíme ich k menším, lebo majú molekulárnu hmotnosť 5-200 kDa. Majú výraznú imunomodulačná a antioxidačnú aktivitu. Medzi tieto polysacharidy patrí napr. Molekula EPS-1A, jedná sa o málo rozvetvený polysacharid (1 → 6) -α-d-glukóza a (1 → 6) -α-d-manóza.
Intracelulárnu polysacharidy (IPS) sú extrahované z hubových mycélia či plodníc Cordycepsu. Tu sú najväčšou skupinou glukány, a to hlavne 1,3-β-D-glukány, 1,3-α-D-glukány a 1,4-α-D-glukány. Ich molekulárnej hmotnosť je vyššia ako u extracelulárnych polysacharidov. Pohybuje sa v hodnotách 7,7-1180 kDa. IPS s molekulárnou hmotnosťou 8,1-460 kDa sú najsilnejšími antioxidanty, pôsobí protizápalovo, ale vie imunitný systém tiež posilniť. Podieľa sa na boji s rakovinou, a navyše znižujú glykémiu a cholesterol. Do tejto skupiny patria glukán označený CPS-2, ktorý je možné využiť aj pre ochranu a zlepšenie činnosti zlyhávajúcich obličiek. Ďalším polysacharidom je CPS-1 – rozvetvený glukomannogalaktan, ktorý sa izoluje z mycélia a vyznačuje sa imunostimulačnými účinkami a schopnosťou znižovať glykémiu a neutralizovať voľné radikály.Jeho antioxidačné sila je podobná ako u vitamínu C.
Nerozpustný polysacharid je aj nerozpustná vláknina v podobe chitínu. Ten je dôležitý napr. Pre podporu peristaltiky a správne zloženie črevnej mikroflóry.
Okrem polysacharidov sú v Cordycepsu zastúpené i samostatné monosacharidy, disacharidy alebo oligosacharidy. Za zmienku určite stojí D-manitol, ktorý sa bežne používa ako sladidlo, ale v medicíne je podávaný pri zvýšenom vnútrolebkovom tlaku, zvyšuje totiž vylučovanie tekutín.
Ďalší zložky Cordycepsu
Nemôžeme vynechať ani ďalšie zaujímavé zložky, ktoré sú v hubách síce menej zastúpené, ale dotvárajú ich celkovú účinnosť.
Jedná sa o minerály, stopové prvky a samozrejme tiež vitamíny. Medzi minerály v Cordycepsu patrí napr. Draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, mangán, zinok a selén. Cordyceps obsahuje vitamín D, E a K, ďalej potom vitamíny zo skupiny B a v menšom množstve aj vitamín C.
Cordyceps má tiež analgetické, tj. Bolesť znižujúce účinky, za nimi stoja hlavne protizápalové aurantiamidy.
Dôležitou zložkou Cordycepsu je aj melanín, ktorý funguje ako silný antioxidant a je súčasť pigmentu, ktorý je aj v našom organizme a dáva farbu vlasom, očiam, pokožke i.
Už sme spomenuli tryptofán, ktorý je základom pre neurotransmiter serotonín, v Cordycepsu sú tiež sekundárne metabolity, a to aj ďalší neurotransmiter, ktorý má skôr tlmivý efekt, tj. GABA (kyselina gama-aminomaslová), ďalším metabolitom je aj lovastatín, ktorý znižuje hladinu lipidov. “Novou” aminokyselinou je ergotionein, ktorý neutralizuje voľné radikály a ochraňuje bunky pred poškodením.
V našom zozname nemožno vynechať ani cordysininy. Tie sú známe svojimi protizápalovými účinkami a znižujú tiež oxidačný stres, pretože obmedzujú tvorbu superoxidových iónov.
Čo dokáže Cordyceps?
Vo zozname zložiek sme priblížili aj niektoré ich účinky, je teda len logické, že týmito účinkami disponuje aj celá huba. Ale samozrejme je v nej väčší potenciál, pretože sa jednotlivé zložky v účinkoch vzájomne posilňujú. Cordyceps má veľmi univerzálne využitie. Nie je snáď zdravotný problém, na ktorý by nemohol byť využitý. Na niektorých je však skutočným expertom. V ďalšom texte vám priblížime niektoré z účinkov, ktoré boli popísané v rôznych vedeckých textoch. Ide o výsledky z pokusov na bunkových kultúrach, laboratórnych zvieratách, ale aj dobrovoľníkoch, čo je veľmi dôležité. Už sme tiež spomenuli, že Cordyceps využíva aj tradičná čínska medicína, aj o nej sa neskôr zmienime.
Cordyceps zatočí s rakovinovými bunkami
Počty ľudí, ktorí trpia rakovinou, každoročne rastú. Našťastie dnes už nie je diagnóza rakovina rozsudkom smrti. Napriek tomu je to veľmi vážne ochorenie a aj napriek pokrokom v diagnostike a liečbe môže končiť smrťou. Mnohé typy rakoviny môžu mať dedičný podklad, napr. Gény BRCA u rakoviny prsníka, iné sa vyvíja na podklade infekcie, rakovina krčka maternice, či nesprávnym spôsobom života, rakovina pľúc a čriev. Vážnosti choroby zodpovedá aj liečba, ktorá je mnohokrát veľmi agresívny a pacienta poškodzujúce. Hľadajú sa nové možnosti, ako rakovinu liečiť bez toho, aby bol pacient oslabený.
Cordyceps sa testuje na bunkových kultúrach, tj. Sú vytvorené z rôznych typov rakoviny. K nim sa potom pridáva Cordyceps či z neho extrahované zložky a sleduje sa, ako rakovinové bunky reagujú na prítomnosť Cordycepsu. Je dokázané, že rakovinové bunky sa vplyvom Cordycepsu prestávajú deliť, je totiž zastavený bunkový cyklus, nádor sa teda nezväčšuje. A čo viac, vďaka Cordycepsu rakovinové bunky umierajú, prepadajú apoptóze, lebo sú aktivované vnútrobunkové signálne cesty a následne kaspázy a bunka zahynie. Tento účinok má Cordyceps na rakovinu pľúc, lymfóm, fibrosarkómu, rakovinu prostaty, prsníka, semenníkov a črevá, ale zdravé bunky Cordyceps nepoškodzuje.
Cordyceps tiež obmedzuje metastázovaniu, tj. Schopnosť rakovinových buniek vycestovať z nádorovej masy do cievneho či lymfatického riečiska … Pôsobí priamo na bunky a ich pohyblivosť, ale obmedzuje tiež štiepenie medzibunkovej tkaniva. Ak je táto rozštiepená, môže jej rakovinová bunka ľahšie prejsť.
Výsledky podobné tým na bunkových kultúrach získavajú vedci tiež v pokusoch na laboratórnych zvieratách. Najčastejšie sa jedná o myši a potkany, ktoré trpia rakovinou a je im podávaný Cordyceps, ich stav je porovnaný s chorými zvieratami, ktorým nebolo podané nič. Ukazuje sa, že vďaka Cordycepsu zvieratá prežívajú dlhšiu dobu, dokonca sa zmenšuje nádorové mäsa a je prítomné oveľa menej metastáz. Cordyceps pomohol aj myšiam, ktoré mali glioblastóm, veľmi agresívny, v podstate neliečiteľné tep nádoru.
Cordyceps nepôsobí na rakovinové bunky len priamo, ale posilňuje aj protinádorovú imunitu, čím sa zapojí imunitný systém do boja s rakovinou oveľa aktívnejšie a efektívnejšie.
Niwa Y, Matsuura H, Murakami M, Sato J, Hirai K, Sumi H. Evidence that naturopathic therapy including Cordyceps sinensis prolongs survival of patients with hepatocellular carcinoma. Integr Cancer Ther. 2013; 12 (1): 50-68.
Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2 / M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014; 9: 15.
Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated Apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014; 21 (12): 1516-24.
Chen LS, Stellrecht CM, Gandhi V. RNA-DIRECTED agent, cordycepin, induces cell death in multiple Myeloma cells. Br J Haematol. 2008; 140 (6): 682-391.
Yoshikawa N, Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, Shinozuka K, Kunitomo M. Antitumor activity of Cordycepin in mice. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2004; 31 Suppl 2: S51-3.
Wong YY, Moon A, Duffin R, Barthet-Barateig A, Meijer HA, Clemens MJ, de Moor CH. Cordycepin inhibits proteín synthesis and cell adhesion through effects on signal transduction. J Biol Chem. 2010 22; 285 (4): 2610-21.
Zhou X, Meyer CU, Schmidtke P, Zepp F. Effect of cordycepin on interleukín-10 production of human peripheral blood mononuclear cells. Eur J Pharmacol. 2002 Oct 25; 453 (2-3): 309-17.
Jing Ji, Juan Liu, Haijuan Liu, and Yueling Wang, “Effects of fermented Mushroom of Cordyceps sinensis, Rich in Selenium, on Uterine Cervix Cancer,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 173180, 7 pages , 2014.
Lee EJ, Kim WJ, Moon SK. Cordycepin suppresses TNF-alpha-induced invasion, migration and matrix metalloproteinase-9 expression in human bladder cancer cells. Phytother Res. 2010 Jun 17.
Wang H, Zhang J, Sit WH, Lee CY, Wan JM. Cordyceps cicadae induces G2 / M cell cycle arrest in MHCC97H human hepatocellular carcinoma cells: a proteomic study. Chin Med. 2014; 9: 15.
Liu W. C, Chuang W. L, Tsai M. L, Hong J. H, McBride W. H, Chiang SK Cordyceps sinensis health supplement enhances recovery from Taxol-induced leucopenia. Exp Biol Med (Maywood) 2008; 233: 447-55.
Wu J. Y, Zhang Q. X, Leung PH Inhibítory effects of etyl acetate extract of Cordyceps sinensis mycélium on various cancer cells in culture and B16 melanómu in C57BL / 6 mice. Phytomedicine. 2007a; 14: 43-9.
Chou SM, Lai WJ, Hong TW, Lai JY, Tsai SH, Chen YH, Yu SH, Kao CH, Chu R, Ding ST, Li TK, Shen TL. Synergistic property of cordycepin in cultivated Cordyceps militaris-mediated Apoptosis in human leukemia cells. Phytomedicine. 2014; 21 (12): 1516-24.
Cordyceps si s imunitným systémom rozumie
Cordyceps výrazne zasahuje do aktivity imunitného systému. Ovplyvňuje hlavne jeho bunkovú zložku, tj. Bunky vrodenej imunity -makrofágy, neutrofily, dendritické bunky, ale aj bunky získané imunity – lymfocyty. Táto komplexná modulácia aktivity imunitných buniek vedie tiež k zvýšeniu produkcie toľko potrebných ochranných protilátok.
Naviac je Cordyceps veľmi silným prostriedkom, ktorý posilňuje a regeneruje fyzikálne bariéry medzi telom a prostredím, cez ktoré môže do tela prenikať nebezpečenstvo, napr. Baktérie. Jedná sa o sliznice a pokožku.
Vráťme sa ale k imunitným bunkám, tie reagujú hlavne na polysacharidy, pre ktoré majú na svojom povrchu receptory. Ak sa nadviaže polysacharid na receptor, dochádza k aktivácii vnútrobunkových procesov, ktoré môžu viesť k tvorbe pôsobkov, ktoré dokážu ničiť baktérie (defenziny, laktoferín), ďalej potom cytokíny, ktoré ovplyvňujú aktivitu ďalších častí imunitného systému, a to napr. IL-1, TNF-alfa, IL-6, v prípade napr. makrofágov a dendritických buniek je potom zvýšená aj fagocytóza, tj. schopnosť pohltiť, spracovať, popr. zabiť cudzorodé častice, čo sú aj baktérie či virióny. Časti pohlcených častíc potom tieto bunky vystavujú na svojom povrchu, kde ich môžu rozpoznať aj ďalšie imunitné bunky, v tomto prípade T lymfocyty, ktoré ďalej aktivujú aj B lymfocyty, a teda aj tvorbu protilátok. To pomáha v obrane proti infekciám a tiež proti rakovinovým bunkám.
Teraz sme popisovali iba aktivačný účinky, Cordyceps však môže imunitný aktivitu aj tlmiť, a to v prípade, že je dlhodobo patologicky zvýšená. Dostáva tak imunitný systém do harmónie. Potláča chronické zápaly, znižuje výskyt alergických reakcií aj autoimunitných chorôb. Sú popísané aj štúdie na dobrovoľníkoch, ktoré potvrdzujú, že je podávanie Cordycepsu prospešné napr. Pre pacientov s autoimunitným ochorením štítnej žľazy, u ktorých po užívaní Cordycepsu dochádza k poklesu hladín autoprotilátok. U myší sú potom pokusy potvrdzujúce účinnosť u systémového lupusu.
Testovaný bol i na dobrovoľníkoch, ktorí mali autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, u nich došlo k zníženiu koncentrácie autoprotilátok, u myší potom veľmi dobre dopadla liečba systémového lupusu.
V prípade alergií boli vykonávané pokusy s astmatickými myšami, u ktorých došlo k zníženiu hyperreaktivity dýchacích ciest, zápalu v dýchacích cestách, tj. Znížilo sa aj poškodenie sliznice.
Upokojenie imunitného systému bolo pozorované aj v prípade klinických štúdií, ktoré sledovali možnosť využiť Cordyceps pri transplantáciách. Keďže po nich je nutné podávať imunosupresíva, aby sa imunitný systém príjemcu transplantátu neobrátil proti darovanému orgánu a nezničil ho. Pri klinickej štúdii s pacientmi po transplantácii obličiek sa ukázalo, že pridanie Cordycepsu k štandardnej terapii je pre pacientov prínosom, zlepšuje prijatie orgánu a uzdravenie.
Li S. P, Yang FQ Mixture of nucleosides with immune enhancing effect. 2008b China Patent. CP: 2008; 10124405.0.
Ka WL S, Kwok WC, Kai K. S, Nam L. K, Wai KLC Immunomodulatory activities of HERBSnSENSES Cordyceps -in vitro and in vivo studies. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2006; 28: 341-60.
Kim G. Y, Ko W. S, Lee J. Y, et al., Editors. Water extract of Cordyceps militaris enhances maturation of Murine bone marrow-derived dendritic cells in vitro. Biol Pharm Bull. 2006a; 29: 354-60.
Kim K. M, Kwon Y. G, Chung H. T, et al., Editors. Metanol extract of Cordyceps pruinosa inhibits in vitro and in vivo inflammatory mediators by suppressing NF-kappaB activation. Toxicol Appl Pharmacol. 2003; 190: 1-8.
Kim C. S, Lee S. Y, Cho S. H, et al., Editors. Cordyceps militaris induces the IL-18 expression via its promoter activation for IFN-gamma production. J Ethnopharmacol. 2008; 120: 366-71.
Wu Y, Sun H, Qin F, Pán Y, Sun C. Effect of various extracts and a POLYSACCHARIDE from the edible mycélia of Cordyceps sinensis on cellular and humoral immune response against ovalbumín in mice. PhytotherRes. 2006; 20: 646-52.
Ding C, Tian P, Jia L, et al.The synergistic effects of C. Sinensis with CsA in preventing allograft rejection. Front Biosca. 2009; 14: 3864-71.
Kim K. M, Kwon Y. G, Chung H. T, et al., Editors. Metanol extract of Cordyceps pruinosa inhibits in vitro and in vivo inflammatory mediators by suppressing NF-kappaB activation. Toxicol Appl Pharmacol. 2003; 190: 1-8.
Hsu CH, Sun HL, Sheu JN, Ku MS, Hu CM, Chan Y, Lue KH. Effects of the immunomodulatory agent Cordyceps militaris on airway inflammation in a mouse asthma model. Pediater Neonatol. 2008; 49 (5): 171-8.
Park DK, Park HJ. Etanol Extract of Cordyceps militaris Grown on Germinated Soybeans Attenuates Dextran-Sodium-Sulfate- (DSS-) Induced Colitis by Suppressing the Expression of Matrix Metalloproteinases and Inflammatory Mediators. BioMed research international 01/2013; 2013: 102918.
Chen JL, chen YC, Yang SH, Ko YF, chen SY. Immunological alterations in lupus-prone autoimmune (NZB / NZW) F1 mice by mycélia Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis-induced redistributions of peripheral mononuclear T lymphocytes. Clin Exp Med. 2009 Dec; 9 (4): 277-84.
Ding C, Tian PX, Xue W, Ding X, Yan H, Pán X, Feng X, Xiang H, Hou J, Tian X.
Efficacy of Cordyceps sinensis in long term treatment of renal transplant patients. Front Biosca (Elite Ed). 2011; 3: 301-7.
Cordyceps pomáha s cukrovkou
Mnoho druhov vitálnych húb disponuje proticukrovkovými účinky, tj. Znižujú glykémiu u diabetikov. Pokusy sú vykonávané hlavne na diabetických hlodavcoch, u ktorých sa táto choroba umelo vyvolá podanie streptozocínu. Ten poškodzuje pankreas, ktorá tvorí menej inzulínu, čím dochádza k zvýšeniu koncentrácie cukrov v krvi, hyperglykémia. Pri dlhotrvajúcej zvýšenej hladine krvných cukrov dochádza k väzbe cukrových častí aj na krvné farbivo. V krvi potom nájdeme glykovaný hemoglobín. Ak je však diabetickým hlodavcom podávaný Cordyceps, dochádza k zníženiu glykémie, poklesu koncentrácie glykovaného hemoglobínu a zvyšuje sa aj sekrécie inzulínu, a to aj preto, že Cordyceps ochraňuje a regeneruje tkanivo pankreasu. Navyše sa zlepšuje citlivosť buniek práve na inzulín, vďaka tomu totiž dochádza k prechodu glukózy z krvi do buniek. Ak bunky nereaguje na inzulín,glukóza zostáva v krvi.
Cordyceps je možné využiť na to, aby sme mali svoju glykémiu pod kontrolou.
Li SP, Zhang GH, Zeng Q, Huang ZG, Wang YT, Dong TT, Šiemu KW.
Hypoglycemic activity of POLYSACCHARIDE, with antioxidation, isolated from cultured Cordyceps mycélia. Phytomedicine. 2006; 13 (6): 428-33.
Balon T. W, Jasman A. P, Zhu JS A fermentation product of Cordyceps sinensis increases whole-body insulin sensitivity in rats. J Altern Complement Med. 2002; 8: 315-23
Choi S. B, Park C. H, Choi M. K, Jun D. W, Park S. Improvement of insulin resistance and insulin secretion by water extracts of Cordyceps militaris, Phellinus linteus, and Paecilomyces tenuipes in 90% pancreatectomized rats. Biosca Biotechnol Biochem. 2004; 68: 2257-64.
Kan WC, Wang HY, Chien CC, Li SL, Chen YC, Chang LH, Cheng CH, Tsai WC, Hwang JC, Su SB, Huang LH, Chuu JJ. Effects of Extract from Solid-State fermented Cordyceps sinensis on Type 2 Diabetes Mellitus. Evid Based Complement Alterna Med. 2012; 2012: 743107.
Cordyceps a jeho antioxidačná aktivita
Voľné kyslíkové a dusíkovej radikály, napr. Superoxidové anión, peroxid vodíka, hydroxylový anión, peroxinitrit ai., Sú jednak potrebné pri boji s niektorými patogénmi, tj. Baktériami, hubami, ale jednak poškodzujú bunky. Sú pre nich doslova toxické. Narušujú bunkové membrány, dochádza totiž k peroxidácie lipidov, narúšajú však aj DNA. Majú teda rakovinotvorné a mutagénne účinky a urýchľujú degeneratívne procesy v tele. Voľné radikály v nadbytku vznikajú pri strese, v znečistenom prostredí, po vystavení UV žiareniu, pri dlhodobom zápale atď.
Určité množstvo vie dialo neutralizovať, pri nadbytku však na to už nestačí a je nutné prijímať antioxidanty zvonku, teda potravou. Cordyceps obsahuje zložky, ktoré dokážu voľné radikály vychytávať a neutralizovať. Pri testovaní v roztokoch s voľnými radikálmi sa preukázalo, že Cordyceps je veľmi účinný pri neutralizácii superoxidového aniónu a hydroxylového radikálu. Boli tiež robené pokusy na zvieratách, kedy sa podávanie Cordycepsu prejavilo v poklese známok oxidačného stresu, a navyše sa zvýšila aj aktivita telu vlastných enzýmov, ktoré voľné radikály neutralizujú, tj. Napr. Glutatión peroxidázy.
Cordyceps je teda aj vďaka jeho schopnosti znižovať oxidačný stres možné považovať za prevenciu proti degeneratívnym pochodom a rakovine.
Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Antioxidant activity of the extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Phytother Res. 2000a; 14: 647-9.
Yamaguchi Y, Kagota S, Nakamura K, Shinozuka K, Kunitomo M. Inhibítory effects of water extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis on raised serum lipid peroxide levels and aortic cholesterol deposition in atherosclerotic mice. Phytother Res. 2000b; 14: 650-2.
Yu H. M, Wang B. S, Huang S. C, Duh PD Comparison of protective effects between cultured Cordyceps militaris and natural Cordyceps sinensis against oxidative damage. J Agric Food Chem. 2006; 54: 3132-8.
Cordyceps proti starnutiu
Tradičná čínska medicína využíva Cordyceps ako životabudič, urýchľovač rekonvalescencie atď. A tento vplyv vlastne potvrdzujú aj pokusy. Jednak je to dané tým, že Cordyceps bojuje s voľnými radikálmi atď. Pri pokusoch s umelo “ostařenými” myšami, ktorým bola podaná D-galaktózy, sa použitia Cordycepsu prejavilo “omladením”. Došlo k zlepšeniu reakcií na podnety, ale aj schopnosti sa učiť, prijímať nové informácie a pamätať si ich. Zvýšila sa tiež potencie. V podstate došlo k oživeniu celého organizmu.
Wang YH, Ye J, Li CL, Cai SQ, Ishizaki M, Katada M. An experimental study on anti-aging action of Cordyceps extract. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2004; 29 (8): 773-6.
Ji DB, Ye J, Li CL, Wang YH, Zhao J, Cai SQ antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009; 23 (1): 116-22.
Cordyceps proti infekciám
Cordyceps obsahuje veľké množstvo látok, ktoré majú ničivý vplyv na vírusy, baktérie, ale aj iné huby a parazity. Navyše posilňuje imunitný systém, čo z neho robí výborného pomocníka v boji proti infekciám. Účinky sa testujú v prípade vírusov napr. Na bunkách, ktoré sú nakazené vírusmi alebo priamo na zvieratách, pri ktorých je podávanie Cordycepsu často spojené s predĺženie času prežitia. Cordyceps vie u vírusov narušiť syntézu vírusovej RNA a DNA, takže sa vírusu nemôžu množiť. Je tomu tak aj u HIV, kedy blokuje ich reverznú transkriptázu. Cordyceps si však poradí aj s hepatitídou C. Tieto protihepatitické účinky sú potvrdené aj u pacientov, ktorým bol cordyceps pridaný k štandardnej terapii. U týchto pacientov dochádza k výraznému zlepšeniu stavu, zníženie vírusovej záťaže atď.
Cordyceps nie je len protivírusový. Účinkuje tiež na mnohé baktérie, a to aj na veľmi nebezpečné. Tieto testy väčšinou prebiehajú priamo na kolóniách baktérií, ku ktorým sa Cordyceps pridá a sleduje sa, čo sa stane …, napr. U streptokokov dochádza k obmedzeniu rastu kolónie, baktérie sa nemnožia. U potkanov nakazených streptokoky tak podávanie Cordycepsu vedie k zlepšeniu stavu a predĺženie života oproti krysám, ktoré na infekciu umierajú. Podobne potom Cordyceps zvláda aj kvasinky, teda aj kandidy.
Wang SX, Liu Y, Zhang GQ, Zhao S, Xu F, Geng XL, Wang HX. Cordysobin, a noviel alkaline serine protease with HIV-1 reverse transcriptase inhibítory activity from the medicinal mushroom Cordyceps sobolifera. J Biosca Bioeng. 2012; 113 (1): 42-7.
Ueda Y, Mori K, Satoh S, Dansako H, Ikeda M, Kato N. Anti-HCV activity of the Chinese medicinal fungus Cordyceps militaris. Biochem BIOPHYS Res Commun. 2014; 447 (2): 341-5. 12.
Zhou L, Yang W, Xu Y, Zhu Q, Ma Z, Zhu T, Ge X, Gao J. Short-term curative effect of cultured Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Mycélia in chronic hepatitis B. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 1990; 15 (1): 53-5, 65.
Kuo CF, Chen CC, Luo YH, Huang RY, Chuang WJ, Sheu CC, Lin YS. Cordyceps sinensis mycélium protects mice from group A streptococcal infection. J Med Microbiol. 2005; 54 (Pt 8): 795-802
Wong JH, Ng TB, Wang H, Sze SC, Zhang KY, Li Q, Cordymin, an antifungal peptide from the medicinal fungus Cordyceps militaris. Phytomedicine. 2011; 18 (5): 387-92.
Park BT, Na KH, Jung EC, Park JW, Kim HH. Antifungal and Anticancer Activities of a Protein from the Mushroom Cordyceps militaris. The Korean Journal of Physiology & Pharmacology: Official Journal of the Korean Physiological Society and the Korean Society of Pharmacology. 2009; 13 (1): 49-54
Cordyceps a sexuálne a reprodukčné aktivita
Cordyceps je hubou, ktorá vylepšuje náš zdravotný stav komplexne, nie je sa teda čomu diviť, že dokáže zvýšiť aj potenciu, libido a reprodukčné schopnosti. Vďaka cordycepsu sa totiž môže zvýšiť produkcie testosterónu v tele, čo samozrejme tiež zlepšuje a zvyšuje tvorbu spermií, ako aj ich kvalitu a pohyblivosť. Je tým tiež podporená sexuálna aktivita. Cordyceps tiež vie uvoľňovať cievy, rozširovať ich, čo je dôležité v prípade erektilnej dysfunkcie, pretože za nimi môže stať práve zhoršené prekrvenie pohlavných orgánov. U žien potom Cordyceps pôsobí podobne, teda prekrvuje a zcitlivuje pohlavné orgány, zvyšuje sexuálnu túžbu a prežívanie. U nich totiž podporuje tvorbu 17 β-estradiolu (estrogénu). Cordyceps vďaka tomu, že zvyšuje hladiny hormónov, je možné využiť aj v prípadoch, keď hladiny hormónov klesajú, napr. V prípade starnutia.
Chang Y, Jeng KC, Huang KF, Lee YC, Hou CW, Chen KH, Cheng FY, Liao JW, Chen YS Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats. Am J Chin Med. 2008; 36 (5): 849-59.
JIN Hong-LAN1, GUO Rui-xin2 Influence of Cordyceps Sinensis on Reproduction and testis Morphology in Mice. Shenzhen Journal of Integrated Chinese and Western Medicine. 2005-6
Hirokazu Kawagishi, Kentaro Okamura, Fumio Kobayashi, Noriko Kinjo. Estrogenic Substances from the mycélia of Medicinal Fungus Cordyceps ophioglossoides (Ehrh.) Fr. (Ascomycetes). IntJMedMushr.v6.i3.40 2004
Bu-Miina Huang, Kuei-Yang Hsiao, Pei-Chin Chuang, Meng-Hsing Wu, Hsien-An Pan, and Shaw-Jenq Tsai. Upregulation of Steroidogenic Enzymes and Ovarian 17β-Estradiol in Human granulosa-Luteín Cells by Cordyceps sinensis Mycélium. Biology of Reproduction May 1, 2004 vol. 70 no. 5 1358-1364
Drewes S. E, George J, Khan F. Recent findings on natural products with erectile-dysfunction activity. Phytochemical. 2003; 62: 1019-25
Proti únave fyzickej i psychickej, posilnenie kondície
V predchádzajúcom texte už bolo naznačené, že Cordyceps pôsobí na celý organizmus, že ho posilňuje a tonizuje. Teraz si popíšeme, ako môže pomôcť s únavou a zvýšiť výkonnosť. Únavu pozná snáď každý z nás, či už sme unavení psychicky, či fyzicky. V oboch prípadoch nám môže Cordyceps pomôcť. V prípade fyzickej únavy je preukázané, že Cordyceps túto napr. Pri športovom výkone odďaľuje. Športujúci človek, vrátane vrcholových športovcov. Práve s vrcholovými športovcami, ktorí majú enormnú záťaž, boli vykonávané pokusy. Pri užívaní Cordycepsu zvládnu byť dlhšie aktívni, oddiali sa nástup únavy, vydrží dlhšie aktívni bez známok únavy. To je dané aj tým, že Cordyceps obsahuje na energiu bohaté zlúčeniny, zlepšuje bunkové dýchanie, okysličenie svalov i využitie kyslíka v organizme. Cordyceps znižuje riziko pretrénovania.Okrem toho je Cordyceps tiež pomocníkom po športovom výkone, teda v dobe regenerácie. Tu pomáha rýchlejšie odbúravať vo svaloch nahromadený laktát, zlepšuje regeneráciu svalov, ktoré mávajú po záťaži rôzna mikrozranění. Podobné pokusy sa vykonávajú aj na myšiach či krysách, ktoré sa nechajú plávať vo vodnom valci, ak im je podávaný Cordyceps, vydržia plávať o cca 20 minút dlhšie bez známok vyčerpania než ich kolegyne bez Cordycepsu.
Už sme naťukli aj stres a únavu psychickú. Aj s týmto Cordyceps môže pomôcť. Je totiž dokázané, že má antidepresívne účinky. Jeho podávanie myšiam u týchto zlepšuje schopnosť sa adaptovať na nové podmienky, zlepšuje reakcie, schopnosť učenia, ale aj pohyblivosť. Bližšie výskumy odhalili, čo za tým stojí. Cordyceps ovplyvňuje adrenergné a dopaminergné systému v nervovej sústave. Vie tiež zvýšiť koncentráciu serotonínu, čo je antidepresívny neurotransmiter.
Cordyceps je teda vhodným posilňovačom nielen pre športovcov, ale pre všetkých ľudí, vrátane tých duševne pracujúcich.
Siu K. M, Mak D. H, Chiu P. Y, Poon M. K, Du Y, Ko KM Pharmacological basis of “Yin-Nourishing” and “Yang-invigorating” actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb. Life Sci. 2004; 76: 385-95.
Rossi P, Buonocore D, Altobelli E, Brandalise F, Cesaroni V, Iozzi D, Savino E, Marzatico F. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alterna Med. 2014; 2014: 979613.
Colson S. N, Wyatt F. B, Johnston D. L, Autrey L. D, Fitzgerald Y. L, Earnest CP Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effect on muscle tissue oxygen saturation. J Strength Cond Res. 2005; 19: 358-63.
Nishizawa K, Torii K, Kawasaki A, et al., Editors. Antidepressant-like effect of Cordyceps sinensis in the mouse tail suspension test. Biol Pharm Bull. 2007; 30: 1758-62.
Cordyceps a jednotlivé orgány
Z vyššie napísaného iste vyplýva aj to, že Cordyceps má potenciál ochraňovať a regenerovať mnohé orgány v našom tele. Spomenuli sme pankreas v súvislosti s cukrovkou, ale rovnaký vplyv má aj na obličky a pečeň.
Obličky sú veľmi zaťažovaným orgánom, prechádza nimi aj značné množstvo škodlivých látok, ktoré ich môžu poškodzovať, a to vrátane cukru u diabetikov. Sú tiež častým cieľom autoimunitných zápalov. Stretávame sa teda s mnohými ľuďmi, ktorí majú zníženú funkciu obličiek, či dokonca narušenú tak, že potrebujú dialýzu a transplantáciu. Mnohé štúdie dokazujú, že Cordyceps veľmi pozitívne ovplyvňuje stav obličiek. Pri jednom pokuse na krysách boli ich obličky vystavené ischémiu, tj. Bol zastavený prívod krvi do obličiek, na čo sú obličky značne citlivé a dochádza k ich poškodeniu, ktoré pretrváva aj po obnovení prietoku krvi, ktoré môže dokonca stav obličiek ešte zhoršiť. Krysy, ktoré dostávali Cordyceps, mali oveľa menej poškodené obličky než tie, ktoré Cordyceps nedostali. Cordyceps pôsobil ako prevencia pred smrťou buniek, navyše znižoval zápal,ku ktorému vplyvom zákroku došlo, pretože výrazne neutralizoval vo veľkej miere vznikajúce voľné radikály. Ďalším príkladom je sklerotizácia obličiek, čo je proces, pri ktorom dochádza k rozmnoženiu mezangiálních buniek, ktoré produkujú medzibunkovú hmotu, ktorá nahrádza funkčné tkanivo. Tieto procesy Cordyceps výrazne spomaľuje, až úplne zastavuje. Tým udrží funkcia obličiek.
Nemôžeme opomenúť ani fakt, že Cordyceps chráni obličky aj pred toxickým poškodením, v tomto prípade cyklosporínu A, ktoré sa podáva napr. Pri transplantáciách či autoimunitných chorobách. Podávanie Cordycepsu znižuje poškodenie obličiek vyvolané liekom, čo je dobrá správa pre pacientov, ktorí musia liek užívať.
Pečeň je tiež veľmi zaťažovaným orgánom a aj im môže Cordyceps uľaviť. Hoci majú veľkú regeneračnú kapacitu, často negatívny vplyv preváži a pečeň podliehajú stukovatenie, fibróze a cirhóze, či dokonca rakovine. To môže byť spôsobené zvýšenými hladinami tukov, vysokým príjmom toxických látok, ale tiež infekciami. Hepatitídy sme spomenuli už vyššie u infekčných chorôb, kedy Cordyceps zlepšuje stav pacientov s hepatitídou C aj B.
Vďaka zníženiu hladiny lipidov obmedzuje jeho ukladanie do pečene a tiež ochraňuje pečeňové tkanivo pred toxickými látkami, vrátane voľných radikálov, a obmedzuje fibrotizačný procesy, kedy dochádza k vzniku nefunkčné tkaniva na úkor tej funkčné. V takom prípade je Cordyceps účinný pri degradácii kolagénu, ktoré za fibrotizácia stojí.
Pri oboch orgánov pôsobí Cordyceps ako prevencia poškodenia, tak aj ako regenerácia poškodeného tkaniva.
Zhao SL Advance of treatment for Cordyceps on chronic Hepatic diseases. Shanxi Zhong Yi. 2000; 16: 59-60.
Gong H. Y, Wang K. Q, Tang SG Effects of Cordyceps sinensis on T lymphocyte subsets and hepatofibrosis in patients with chronic hepatitis B. Hunan Yi Ku Da Xue Xue Bao. 2000; 25: 248-50
Liu Y. K, Shen W. Inhibitive effect of Cordyceps sinensis on experimental Hepatic Fibrosis and its possible mechanism. World J Gastroenterol. 2003; 9: 529-33.
Zhu J. L, Liu C. Modulating effects of extractum semien persicae and cultivated Cordyceps hyphae on immuno-dysfunction of inpatients with posthepatitic cirrhosis. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 12 (195): 207-9.
Wu Z. L, Wang X. X, Cheng WY Inhibítory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL. Cell Biochem Funct. 2000; 18: 93-7.
Wojcikowski K, Johnson D. W, Gobë G. Medicinal herbal extracts-renal friend or Foe? Part two: Herbal extracts with potential renal benefits. Nephrology (Carlton) 2004; 9: 400-5.
Wojcikowski K, Johnson D. W, Gobë G. Herbs or natural substances as complementary therapies for chronic kidney disease: Ideas for future studies. J Lab Clin Med. 2006; 147: 160-6.
Chyau CC, Chen CC, Chen JC, Yang TC, Shu KH, Cheng CH. Mycélia glycoproteins from Cordyceps sobolifera ameliorate cyklosporínu-induced renal tubuly dysfunction in rats. J Ethnopharmacol. 2014; 153 (3): 650-8.
Lu L. Study on effect of Cordyceps sinensis and Artemisinin in preventing Recurrence of lupus nefritída. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie Heza Zhi Zhongguo Zhongxiyi Jiehe Zazhi / Chinese J. Integrated Traditional Western Med./Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Xue Hui, Zhongguo Zhong Yi Yan Jiu Yuan Zhu Ban 2002; 22: 169-71.
Zheng F, Li LS, Chu XM. Effects of fermented cordyceps on acute renal damage induced by gentamycín in rats. China J. Chin. Material Med. 1994; 19: 494-7.
Zhao X, Li L. Cordyceps sinensis in protection of the kidney from cyklosporínu A nephrotoxicity. Chung-Hua Aj Hsueh TsaChih 1993; 73 (410-2): 447.
Cordyceps a tuky
Veľká časť populácie trpí zvýšenou hladinou lipidov, teda hyperlipidémiou, najčastejšie je zvýšený cholesterol. Hoci sa jedná o stav, ktorý nebolí, môže vyústiť v aterosklerózu a tiež akútne stavy v podobe srdcového či mozgového infarktu. Tuky sa totiž ukladajú do cievnych stien, v ktorých sa rozvíja zápal, dochádza k ich zhrubnutie, poškodenie a strate pružnosti, navyše tvoriace sa aterómové pláty zmenšujú priesvit ciev a môže tiež dôjsť k ich ruptúre, aktiváciu zrážacieho systému, vzniku trombov atď. Preto je dôležité nechávať si hladinu lipidov kontrolovať, a ak je zvýšená toto riešiť. Niekedy stačí diéta, inokedy je nutné nasadiť lieky. Pomôcť však môže tiež Cordyceps. Podľa pokusov hlavne na laboratórnych zvieratách sa potvrdilo, že Cordyceps znižuje hladiny lipidov, tj. LDL, triglyceridov, i celkového cholesterolu, u zvierat,ktoré sú kŕmené vysokotučné diétou. Obmedzuje tiež akumuláciu lipidov v pečeni a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu HDL. Je tiež doložené, že Cordyceps znižuje kumuláciu tukov v tukových bunkách, adipocytoch, znižuje tiež aktivitu lipázy, ktorá je produkovaná pankreasom a napomáha tráveniu tuk v čreve, ktoré sa potom lepšie dostávajú do krvného obehu. Ak je aktivita znížená, je viac tukov vylučuje stolicou z tela.
Cordyceps teda výrazne znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, ale tiež môže napomôcť pri chudnutí.
Shimada T, Hiramatsu N, Kasai A, Mukai M, Okamura M, Yao J, Huang T, Tamai M, Takahashi S, Nakamura T, Kitamura M. Suppression of adipocyte differentiation by Cordyceps militaris through activation of the aryl hydrocarbon receptor. Am J Physiol Endocrinol Metabo. 2008 Oct; 295 (4): E859-67.
Guo P, Kai Q, Gao J, Lian ZQ, Wu CM, Wu CA, Zhu HB. Cordycepin prevents hyperlipidémia in hamsters fed a high-fat diét via activation of AMP-activated proteín kinase. J Pharmacol Sci. 2010; 113 (4): 395-403.
Kim SB, Ahn B, Kim M, Ji HJ, Shin SK, Hong IP, Kim CY, Hwang BY, Lee MK. Effect of Cordyceps militaris extract and active Constituents on metabolic parameters of obesity induced by high-fat diét in C58BL / 6J mice. J Ethnopharmacol. 2014; 151 (1): 478-84.
záver
Do nášho prehľadu sme iste nezahrnuli všetko, čo je možné o Cordycepsu nájsť, už len preto, že nové sa stále objavujú nové poznatky o zložení a účinkoch Cordycepsu. Ale snáď sa nám podarilo ukázať, že Cordyceps je veľmi silná, všestranná huba, na organizmus pôsobí komplexne. Hoci sme jej účinky rozpísali každý zvlášť, je nutné si uvedomiť, že takto pôsobí v tele naraz. Teda ovplyvňuje imunitný systém a zároveň reguluje hladinu cukrov a tukov, zároveň s tým zvyšuje výkonnosť, ochraňuje tkanivá atď. Jednotlivé výskumy, resp. výsledky z nich získané, majú svoje limity, jednak je nevýhodou, že existuje málo klinických, teda ľudských štúdií, a ďalšie nevýhodou je, že neexistuje štandardizovaný prípravok, s ktorým by sa výskum robil, a tak každá výskumná skupina využíva iný extrakt, iný preparát , ale dôležité je, že dochádzajú k tomu,že Cordyceps má pozitívne účinky na zdravie živých tvorov, teda aj človeka. Viac odkazov na štúdie, článkov i rád nájdete na našich stránkach.