Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Cordyceps militaris

IMG_6070

Iné názvy:

 • slovensky – húsenica červená
 • tibetsky –  yartsa gunbu
 • čínsky – dōng chóng xià cǎo
 • latinsky – Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps militaris

V akej forme užívať vitálne huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Cordyceps militaris (húsenica červená) je vreckovýtrusá huba, ktorá parazituje na kuklách motýľov. Najčastejšie sa jedná o LISA. Tieto kukly sú ukryté v pôde, tlejúcom dreve alebo machu.
Cordyceps militaris rastie hlavne v listnatých a zmiešaných lesoch. Menej často aj mimo les, a to na miestach, kde sa vyskytuje hostiteľský hmyz. Môžeme ho nájsť v nížinách i na vyššie položených miestach, a to od júna do decembra. Huba nie je jedlá.
Plodnice huby vyrastájú z pôdy, z hostiteľskej kukly, dorastá nadzemné výšky asi len 20-60 mm. Plodnice má nepravidelný kyjovitý či valcovitý, je sploštená, drsná. Má tmavo oranžovú až červenú farbu. Hlúbik huby je valcovitý, lysí a má svetlejšiu farbu ako plodnice, zostáva v pôde, tak hlboko, ako hlboko bola larva / kukla hostiteľa.
Hoci nie je huba jedlá, že hojne vyhľadávaná, pretože podobne ako jej kolega Cordyceps sinensis sa využíva v tradičných medicínach na liečbu mnohých chorôb. Je však taktiež preskúmaná modernou vedou, ktorá preukazuje jej účinky pomocou pokusov i klinických štúdií.
 

Použitie testované v praxi:

 • protirakovinové účinky
 • posilňuje imunitný systém
 • antioxidant
 • protimikrobiálne účinky
 • zlepšenie plodnosti
 • zníženie cholesterolu
 • protizrážanlivé účinky

Zložky v Cordycepsu

C. militaris má veľmi komplexné zloženie, ktoré mu umožňuje modulovať funkcie buniek i celého organizmu. Spomenieme len niektoré.

sacharidy
Ako ďalšie huby je aj Cordyceps militaris bohatý na polysacharidy, teda aj alfa a beta glukány s postrannými väzbami 1 → 3 aj 1 → 6, ktoré majú mnohé účinky, napr. Antioxidačné, imunostimulačné, protirakovinové atď.
Obsahuje tiež voľné jednozložkové cukry, tj. monosacharidy, a to manózy, glukózu, galaktózu ai.
nie je možné opomenúť ani obsah nerozpustnej vlákniny, ktorá zlepšuje fungovanie čreva, peristaltiku a tiež slúži ako potrava pre “hodné” črevné baktérie.
Aminokyseliny a peptidy
Cordyceps militaris je tiež bohatý na aminokyseliny, teda stavebné prvky bielkovín. Obsahuje aj tie, ktoré si telo nevie samo vyrobiť, teda tie esenciálne. Nejzastoupenější je lyzín, kyselina glutámová, prolín, treonín, arginín a alanín. Mycélia huby sú potom bohaté na kyselinu asparágovú, valín a tyrozín.
Vedľa aminokyselín obsahuje tiež komplexné bielkoviny, medzi ktoré patrí aj enzýmy. Obsahuje enzýmy, ktoré majú fibrinolytickú aktivitu, tj. Rozkladajú tromby. Ďalej potom obsahuje enzým neutralizujú voľné radikály, tj. Superoxiddismutázu.
Najvýznamnejšie z peptidov v C. militaris je Cordymin, ktorý má výrazné protizápalové účinky.
mastné kyseliny
Hoci sú huby málo kalorické a netučné, obsahujú tiež mastné kyseliny. Výhodou je, že v nich prevažujú tie vhodné mastné kyseliny, tj. Polynenasýtené mastné kyseliny, napr. Linolénová a linolová. U nasýtených kyselín, ktorých je oveľa menej, cca 30% zo všetkých mastných kyselín, je nejzastoupenější kyselina palmitová.
Adenozín a cordycepin
Adenozín a cordycepin sú veľmi dôležité zložky Cordycepsu militaris. Adenozín je nukleozid, ktorý sa zapája do množstva pochodov v tele. Moduluje aktivitu nervového systému a v medicíne sa používa k spomaleniu srdcového rytmu pri tachykardiách. Cordycepin je 3′-deoxyadenosin, ktorý má mnoho funkcií, je treba vyzdvihnúť jeho protirakovinové účinky, ale moduluje tiež aktivitu imunitného systému, znižuje hladinu cukrov atď.
minerálne látky
Cordyceps militaris je tiež zdrojom minerálnych prvkov. V huby sa vyskytuje vo veľkom množstve vápnik, kremík, horčík, sodík, fosfor, síra, zinok, selén atď.
vitamíny
Okrem minerálnych látok sú v Cordycepsu k nájdeniu tiež vitamíny. Jedná sa hlavne o vitamín B3, vitamín E a karotenoidy, tých obsahuje viac druhov. Vedci identifikovali napr. Cordyxanthin 1-4. Nechýba ani vitamín D.
fenolové zlúčeniny
Fenolové zlúčeniny v C. militaris obsiahnuté majú výrazné antioxidačné účinky. V C. militaris môžeme nájsť napr. Quercetin, kyselinu škoricovú či p-hydroxybenzoovej kyselinu.
flavonoidy
Aj toto zlúčeniny majú výrazné antioxidačné účinky. V C. militaris je napr. Genistein, daidzein či glycitein.

Čo dokáže Cordyceps?

C. militaris je podobne ako jeho kolega C. sinensis veľmi obľúbenou hubou v tradičnej čínskej medicíne. Ako sa však ukazuje pomocou vedeckých pokusov a štúdií majú tieto huby skutočne mnohé organizmus pozitívne ovplyvňujúce účinky. Pár sme ich vymenovali aj tu. C. militaris toho vie ešte viac.

Protirakovinové účinky

Cordyceps militaris je vďaka obsahu polysacharidov a cordycepinu úspešný v boji s rakovinou. A to dvojakým spôsobom, jednak pôsobí na rakovinové bunky, zabraňuje ich rastu a zabíja ich, a jednak posilňuje imunitný systém, aby sa tento obrátil proti rakovinovým bunkám a dokázal ich sám zabiť.
Existuje mnoho štúdií, ktoré tieto účinky potvrdzujú, vykonávajú sa hlavne na bunkových kultúrach, ktoré obsahujú bunky testované rakoviny a k nim sa pridáva C. militaris. Sleduje sa, ako na bunky pôsobí. Toto bolo vyskúšané napr. U leukemických buniek, buniek rakoviny prsníka, hrubého čreva, pľúc atď. Rakovinové bunky strácajú životaschopnosť, prestávajú sa deliť a dochádza u nich k apoptóze, čo je druh bunkovej smrti.
Okrem tých pokusov in vitro sú robené aj pokusy na laboratórnych zvieratách, najčastejšie na myšiach. Aj v nich sa potvrdzuje, že C. militaris má protirakovinové účinky, napr. V prípade myší, ktoré mali implantované ľudské bunky rakoviny hrubého čreva, došlo u nich k zmenšeniu nádoru pri podávaní C. militaris a predĺžil prežitie zvierat. Podobné výsledky boli aj s rakovinou prsníka, pri podávaní C. militaris výrazne poklesol rast nádoru oproti neliečeným myšiam. Bližšie skúmanie ukázalo, že dochádza k zníženiu počtu imunitných buniek (Treg lymfocytov), ​​ktoré tlmia imunitnú odpoveď v prospech tých, ktoré ju posilňujú.
Nie inak tomu bolo v prípade využitia etanolového extraktu u myší s lymfómom. Časť chorých myší bola liečená extraktom z C. militaris, časť ničím. U liečebných myší došlo k zmenšeniu nádorovej hmoty, ako sa ukázalo, deje sa to hlavne vďaka spusteniu apoptózy v rakovinových bunkách.
C. militaris však nepotláča rakovinové bujnenie len tým, že rakovinové bunky zabíja a aktivizuje imunitný systém, ale tiež tým, že zabraňuje vzniku nových ciev, ktoré rýchlo sa množiace bunky rakoviny potrebujú, aby im doručili potrebné množstvo živín a kyslíka a odviedli vznikajúci oxid uhličitý . V pokusoch s ľudskými melanomovými bunkami sa ukázalo, že obmedzuje tvorbu cievneho rastového faktora nádorovými bunkami.
Takto by sme mohli pokračovať ďalej … existuje nepreberné množstvo štúdií, ktoré sa zaoberajú protirakovinovými účinkami C. militaris
Jeong MH, Lee CM, Lee SW et al. Cordycepin-Enriched Cordyceps militaris induces immunomodulation and tumor growth delay in mouse-derived breast cancer. Oncol Rep. 2013 Oct; 30 (4): 1996-2002.
Jae Gwang Park, Young-Jin Son, Tae Ho Lee, et al., “Anticancer Efficacy of Cordyceps militaris Etanol Extract in a Xenografted Leukemia Model,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2017, Article ID 8474703, 7 pages , 2017. doi: 10.1155 / 2017/8474703
Ruma IM, Putranto EW, Kondo E et al. Extract of Cordyceps militaris inhibits Angiogenesis and suppresses tumor growth of human Malignant melanómu cells. Int J Oncol. 2014 Jul; 45 (1): 209-18.

Vplyv na imunitu

Je nesporné, že dobre fungujúci imunitný systém je k životu potrebný. Akonáhle je oslabený, jeho funkcie narušené, trpíme rôznymi chorobami, či už sa jedná o infekcie, autoimunitné choroby či alergie. C. militaris veľmi dobre pôsobí na imunitný systém. Dokáže ho podporiť v aktivite, čo je dôležité pri boji s infekciami a rakovinou.
Existuje aj štúdie na dobrovoľníkoch, v tomto prípade sa jednalo o štúdii na zdravých kórejským mužom, ktorá potvrdzuje, že podávanie C. militaris v dávke 1,5 g denne zlepšuje fungovanie imunitného systému, 39 mužov dostávalo C. militaris a 40 placebo. Po 4 týždňoch sa ukázalo, že došlo k nárastu aktivitu NK buniek, zvýšila sa proliferácia lymfocytov, produkcia cytokínov, napr. Interferónu gama, interleukínu 2 alebo tumor necrosis faktoru alfa. C. militaris teda posilnil bunkovú imunitu u zdravých dospelých mužov.
Mnohí vedci podobne ako v prípade rakovín sledujú aj priame pôsobenie C. militaris priamo na bunky imunitného systému, aby odhalili spôsob, akým imunity ovplyvňuje. Imunitné bunky v jeho prítomnosti zvyšujú svoju funkciu, dochádza k vyššej produkcii cytokínov, u makrofágov sa zvyšuje schopnosť pohlcovať materiál, vrátane rakovinových buniek a patogénov.
Dokonca, aj keď je myšiam podávaný cyklofosfamid, čo je silné imunosupresívum, nedochádza k úplnému potlačenie imunitného systému.
C. militaris však imunitný systém len neposilňuje, ale tiež vie jeho reakcie, ktoré by mohli orgazmus poškodiť, mierniť. Jedná sa hlavne o prípady alergií a autoimunitných reakcií. V jednom z mnohých testov sa potvrdilo, že Cordycepin tlmí oneskorenú precitlivenosti reakciu. V inej štúdii sa potvrdilo, že dokáže tlmiť aj “klasickú” alergickú reakciu, ktorá sa rozvíja v prítomnosti protilátok IgE, tlmí tiež závažnej anafylaktickej reakcie u myší.
C. militaris sa môže tiež uplatniť u tlmenie zápalu v črevách, kedy je u myší vyvolaná obdoba Crohnovej choroby. Dochádza k zníženiu koncentrácie prozápalových cytokínov, zvýšenie počtu tlmivých buniek atď.
Kang Ho Joon, Baik Hyun Wook, Kim Sang Jung, Lee Seong Gyu, Ahn Hong yup, Park Ju Sang, Park Sang Jong, Jang Eun Jeong, Park Sang Woon, Choi Jin Young, Sung Ji Hee, and Lee Seung Min. Journal of Medicinal Food. October 2015, 18 (10): 1164-1172.
Zhu SJ, Pán J, Zhao B, et al. Comparisons on enhancing the IMMUNITY of fresh and dry Cordyceps militaris in vivo and in vitro. J Ethnopharmacol. 2013 Oct 7; 149 (3): 713-9.
Liu JY, Feng CP, Li X et al. Immunomodulatory and antioxidative activity of Cordyceps militaris polysaccharides in mice. Int J Biol Macromol. 2016 May; 86: 594-8.
Xiong Y, Zhang S, Xu L, Song B, Huang G, Lu J, Guan S. Suppression of T-cell activation in vitro and in vivo by cordycepin from Cordyceps militaris. J Surg Res. 2013 Dec; 185 (2): 912-22.
Oh JY, Choi WS, Lee CH, Park HJ. The etyl acetate extract of Cordyceps militaris inhibits IgE-mediated Allergic responses in masť cells and passive cutaneous anaphylaxis reaction in mice. J Ethnopharmacol. 2011 May 17; 135 (2): 422-9.
Park DK, Park HJ. Etanol Extract of Cordyceps militaris Grown on Germinated Soybeans Attenuates Dextran-Sodium-Sulfate- (DSS-) Induced Colitis by Suppressing the Expression of Matrix Metalloproteinases and Inflammatory Mediators. BioMed Research International. 2013; 2013: 102918.
Antioxidačná aktivitaV Cordycepsu je veľké množstvo zlúčenín, ktoré majú antioxidačné účinky, tj. Vychytávajú, neutralizujú toxické voľné radikály, ktoré sa dávajú do súvislosti s degeneratívnymi, ale aj nádorovými procesy. V tomto ohľade sa uplatňujú hlavne polysacharidy, superoxiddismutáza a fenoly, flavonoidy atď. Navyše C. militaris podporuje antioxidačné mechanizmy, ktorými telo disponuje.
Tento neutralizačné efekt je prevenciou proti vzniku rakoviny, degeneratívnym procesom v organizme atď.
Vďaka tomu dochádza k zníženiu oxidácie bunkových membrán, tvorbe oxidovaného LDL atď. Neutralizuje ako kyslíkové radikály, tak tie hydroxylové.
Zhan, Yu & Dong, C.-H & Yao, Yi-Jian. (2006). Antioxidant Activities of Aqueous Extract from Cultivated Fruit-bodies of Cordyceps militaris (L.) Link In Vitro. Journal of Integrative Plant Biology – J INTEGR PLANT BIOL. 48. 1365-1370. 10.1111 / j.1744-7909.2006.00345.x.
QY Shen. Research Cordyceps oxygen free radical and hydroxyl free radical action. Guangxi Plant. 3, 252 (2001).

protimikrobiálne účinky

Infekčné patogény sú všade okolo nás. Pred nákazou nás chráni imunitný systém, a ten tiež patogény zničí, ak spôsobili infekciu. Veľakrát je však nutné brať antibiotiká, pretože by si imunitný systém sám neporadil. Dochádza však k javu, kedy sa baktérie stávajú k antibiotikám necitlivé, tj. Prežívajú aj v ich prítomnosti, a tak sa hľadajú ďalšie možnosti liečby. S tým môže pomôcť aj C. militaris. Vedci testovali jeho účinnosť napr. Na pneumokoka, hemofyla, E. coli, zlatého stafylokoka ai. Pri pridaní C. militaris k bakteriálnej kolónii na želatínové podklade, táto sa zmenší, tj. V mieste vkvapnutí extrakte dôjde k vytvoreniu zóny bez baktérií.
Ani vírusy nie sú proti C. militaris imúnny. Vďaka tomu, že potláča aktivitu reverznej transkriptázy, zabraňuje Cordymin množeniu vírusu HIV. Účinkuje však aj proti chrípkovému vírusu. Ak je C. militaris podaný nakazeným zvieratám, dochádza k zníženiu vírusovej záťaže v pľúcach a zvyšuje sa počet preživších zvierat. Ďalším vírusom, proti ktorému môže C. militaris zasiahnuť je vírus hepatitídy C, ktoré veľmi často končia aj rakovinou pečene.
Môže tiež ničiť ostatné huby, teda hlavne tie, ktoré môžu nakaziť aj človeka, napr. Fusarium oxysporum, ale aj kvasinky Candida albicans.
Ohta Y, Lee JB, Hayashi K, Fujita A, Park DK, Hayashi T. In Vivo Anti-influenza Virus Activity of an Immunomodulatory ACIDIC POLYSACCHARIDE Isolated from Cordyceps militaris Grown on Germinated Soybeans. J Agric Food Chem. 2007 Dec 12; 55 (25): 10194-9.
Lee S, Lee HH, Kim J, Jung J, Moon A, Jeong CS, Kang H, Cho H.Anti-tumor effect of Cordyceps militaris in HCV-infected human hepatocarcinoma 7.5 cells. J Microbiol. 2015 Jul; 53 (7): 468-74.
Zhou X, Cai G, He Y, Tong G. Separation of cordycepin from Cordyceps militaris fermentation supernatant using preparative HPLC and evaluation of its antibacterial activity as an NAD + -dependent DNA Ligase inhibítor. Experimental and Therapeutic Medicine. 2016; 12 (3): 1812-1816. doi: 10.3892 / etm.2016.3536.
Park BT, Na KH, Jung EC, Park JW, Kim HH. Antifungal and Anticancer Activities of a Protein from the Mushroom Cordyceps militaris. The Korean Journal of Physiology & Pharmacology: Official Journal of the Korean Physiological Society and the Korean Society of Pharmacology. 2009; 13 (1): 49-54. doi: 10.4196 / kjpp.2009.13.1.49.
Wong JH, Ng TB, Wang H, Sze SC, Zhang KY, Li Q, Lu X.Cordymin, an antifungal peptide from the medicinal fungus Cordyceps militaris. Phytomedicine. 2011 Mar 15; 18 (5): 387-92.

Zlepšenie plodnosti

C. militaris je zaujímavý aj tým, že zvyšuje plodnosť mužov. Pri jeho podávaní, ako preukázali testy na hlodavcoch dochádza k výraznému zlepšeniu kvality i kvantity spermií. Dochádza k celkovému zvýšeniu spermií a tiež k zlepšeniu ich pohyblivosti. Pri ďalších výskumov sa ukázalo, že Cordycepin vie pomôcť zvýšiť koncentráciu testosterónu. To sa u samcov prejavilo nárastom hmotnosti, kedy sa zvýšil podiel svalovej hmoty, zvýšil sa príjem potravy aj tekutín. Je teda veľmi pravdepodobné, že rovnaký efekt bude mať C. militaris aj u človeka.
Chang, Y. Jeng, KC Huang, F. Lee, YC Hou, CW Chen, KH Cheng, FY Liao, JW and Chen, YS 2008. Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in sprague-Dawley rats . The American J. Chinese Medicine 36 (5): 849-859.
Patel, KJ and Ingalhalli, RS .2013. Cordyceps militaris An important medicinal mushroom. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 2 (1): 315-319.
Hong, P., Choi1, YS, Woo1, SO, Han, SM, Kim, HK, Lee, MR, Nam, SH and Korean, HN 2011. stimulátorov effect of Cordyceps militaris on testosterone production in male mouse. Journal of Mycology 39 (2): 148-150.

pomoc diabetikomDiabetes mellitus je teraz značne rozšírenú chorobou, zvlášť potom druhý typ, ktorý je spojený so zlým životným štýlom s nadbytkom potravy y nedostatkom pohybu. Tu nemusia hrať úlohu ani tak nedostatok inzulínu ako to, že bunky na prítomnosť inzulínu nereagujú. V prípade prvého typu sa jedná o autoimunitné zápal pankreasu, pri ktorej dochádza k deštrukcii buniek produkujúcich inzulín. Tu sa teda vždy stretávame s jeho nedostatkom. Pri vysokej koncentrácii cukrov v krvi dochádza k poškodzovaniu ciev, nervov, orgánov i k oslabeniu imunitného systému. V testoch sa ukazuje, že C. militaris dokáže pomôcť regulovať hladinu glykémie. Pokusy sú najčastejšie vykonávané na potkanoch a myšiach, u ktorých sa vyvolá stav zodpovedajúci ľudskému diabetu typu I alebo II. Ak je zvieratám podávaný C. militaris dochádza k zníženiu glykémie, množstvo glykovaného hemoglobínu ai. A nielen to,dochádza tiež k zvýšeniu citlivosti na inzulín. Vďaka protizápalovému účinku dochádza k zníženiu zápalu v pankrease a k zlepšeniu produkcie inzulínu. Ďalšou pridanou hodnotou C. militaris je tiež to, že zlepšuje stav kostnej u diabetikov. Aj táto tkanivo trpí zvýšenou hladinou cukru a dochádza ľudovo povedané k odvápňovania kostí a ich oslabenie. Tento stav môže C. militaris zvrátiť a podávanie C. militaris sa zvýši kostnej denzita.
Zhang, G., Huang, Y., Bian, Y., Wong, JH, Ng, TB and Wang H. 2006. hypoglycemic activity of the fungi Cordyceps militaris, Cordyceps sinensis, Tricholoma mongolicum and Omphalia lapidescens in streptozotocínom-induced diabetic rats . Appl. Microbiol. Biotechnol. 72: 11521-156.
Silva, DD, Rapior, R. Hyde, K. and Bahkali, A. 2012. Medicinal mushroom in prevention and control of diabeties mellitus. Oncol. Rep. 56: 1-29.
Qi W, Zhang Y, Yan Y, et al. The Protective Effect of Cordymin, a Peptide PURIFIED from the Medicinal Mushroom Cordyceps sinensis, on Diabetic osteopénie in Alloxan-Induced Diabetic Rats. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine: ECAM. 2013; 2013: 985636.

Zníženie cholesteroluHypercholesterolémia je pomerne nebezpečný stav, lebo nemusíme ani vedieť, že máme zvýšené tuky. Tie sa však usadzujú v cievach, hromadí v pečeni a dochádza k poškodeniu, tj. K ateroskleróze a steatóze. Ateroskleróza sa potom môže prejaviť ako zvýšený krvný tlak, angína pektoris a trebárs aj ako akútny infarkt myokardu. Je teda potrebné poznať hodnoty tukov v krvi a snažiť sa ich dostať do normálu, ak sú zvýšené. S tým často pomôže i len samotná zmena diéty. Inokedy sa musí nasadzovať hypolipidemiká. Ale je možné využiť aj pomoc prírody. Podľa pokusov na zvieratách s vysokými hodnotami cholesterolu, LDL atď. Sa ukázalo, že podávanie C. militaris tieto hodnoty znižuje. Navyše znižuje aj hodnoty triglyceridov a celkové index aterogenity, lebo sa zvyšuje hodnota tzv. Dobrého cholesterolu, tj. HDL.
Gao J, Lian ZQ, Zhu P, Zhu HB. Lipid-lowering effect of cordycepin (3′-deoxyadenosine) from Cordyceps militaris on hyperlipidemic hamsters and rats. Yao Xue Xue Bao. 2011 Jun; 46 (6): 669-76.
Sang Mong Lee, Nam Sook Park, Eunju Park. Effects of Cordyceps militaris Cultivated on Rice on Lipid Metabolism in Rats Fed High Fat-cholesterol diets. Preventive Nutrition and Food Science m, Vol.11 No.1, 2006.3, 36-41 (6 pages).

Protizrážanlivé účinky a rozpúšťanie trombovZvýšená zrážanlivosť krvi z akejkoľvek príčiny spôsobuje problémy. Obmedzuje priesvit ciev a znižuje prietok krvi. Vzniknutá krvný zátka sa však môže aj odtrhnúť a môžu sa dostať napr. Do pľúc či mozgu a postihnutý môže aj zomrieť. Veľakrát je nutné “riediť” krv napr. U dlhodobo ležiacich pacientov, u pacientov po operáciách, po prekonaných trombózach atď.
C. militaris jednak vie obmedzovať zhlukovaniu krvných doštičiek, teda znižuje vytváranie krvnej zátky. Ďalej však vie aj pomôcť už vzniknutý trombus “rozpúšťať”. Obsahuje totiž fibrinolytickej enzýmy, ktoré degradujú fibrín a urýchľujú rozpad trombu.
Kwon HW, Shin JH, Lim DH et al. Antiplatelet and antithrombotic effects of cordycepin-Enriched WIB-801CE from Cordyceps militaris ex vivo, in vivo, and in vitro. BMC Complement Altern Med. 2016 Dec 7; 16 (1): 508.
Kim JS, Sapkota K, Park SE, Choi BS. A fibrinolytic enzyme from the medicinal mushroom Cordyceps militaris. J Microbiol. 2006 Dec; 44 (6): 622-31.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica