
Iné názvy:
- slovensky – trúdnikovec pestrý
- čínsky – yun zhi
- latinsky – Coriolus versicolor
- japonsky – kawaratake
Popis terapeuta:
Použitie v praxi:
- Doplnková terapia pri rakovine a prevencia rakoviny
- Zlepšenie znášanlivosti chemoterapie a rádioterapie – posilnenie imunitného systému
- Podpora pri poruchách funkcie pečene
- Posilnenie telesného obranného systému, predovšetkým proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam
- protiplesňový účinok
Ďalšie motívy pre použitie Coriolu:
chráni a regeneruje sliznice, infekcia močových ciest !, Papilomavírusové infekcie !, chlamýdie (s polypore) !, vírusovej infekcie (opary, chrípka, bradavice …), mykózy (Canido …), tinnitus, edém, u IMC a sinusitíd ,
zápaly čriev a žalúdka, v preventívnej medicíne posilňuje vertikálnu os – os potencionality, základ pre dobré tehotenstvo (+ Cordyceps), hepatoprotektívne účinky, hepatitídy, cirhózy, zápaly kĺbov, melanóm, nefritídy, nádorové ochorenia pod pupkom, lymfóm, leukémia, rakovina maternice , pŕs, žalúdka, pľúc, hrubého čreva, akútna sinusitída, podporná liečba pri HIV, únavové stavy,
infekcie horných dýchacích ciest, herpes (opar), EB viróza, mononukleóza, autoimunitné problémy, uštipnutie hmyzom (externe s octom), akútna bronchitída, celoročná alergická nádcha
TCM charakteristika:
- teplota -mierne chladný, preto použiteľný u horúčosťou, zápalov (niektoré zdroje uvádzajú mierne teplý)
- chuť – sladká
- tropizmus – slezina, srdce, žalúdok (niektoré zdroje uvádzajú aj obličky, esenciu obličiek)
Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:
- dopĺňa slezinu
- odvádza vlhkosť a transformuje hlien, odvádza patogény / toxíny
- vyživuje srdce a ducha Shen
- doplňuje yin pečene a obličiek
- ochladzuje teplo
V akej forme užívať vitálny huby?
Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.
Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.
Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.
Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).
Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.
Stručný opis
Coriolus ( Coriolus versicolor , Trametes versicolor, trúdnikovec pestrá, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazné huba, ktorá patrí medzi choroša a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch či pňoch listnáčov v miernom podnebnom pásme Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ anglický názov, a vytvára trsy, ktoré sú strechovito usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2-8 cm. Je pre neho typické béžovej pásy na hnedom alebo šedom podklade, povrch klobúku pôsobí zamatovo.
Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 nl, teda z obdobia starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k posilneniu zdravia, fyzického i duševnej a posilnenie energie čchi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako “liečivka”. Pre “vedecký” svet bol objavený až v 60.-70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedci extrahovaný z Coriolu polysacharid s označením PKS, u ktorého sa vzápätí preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roka 1965 potom potvrdili, že PKS má aj protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, kedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Rovnako je na tom Kórea, kedy sa Coriolus podáva až 70% pacientov s rakovinou. Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií,ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu.
Zložky v Coriolu
V nasledujúcom texte vám podrobnejšie priblížime zloženie Coriolu, lebo sú to práve komponenty, ktoré obsahuje, ktoré z neho robia jedinečný liečivý prostriedok.
Polysacharidy a od nich odvodené zlúčeniny
Polysacharidy, tj. Zložené cukry, sú bez diskusií veľmi dôležitú, či možno najdôležitejšie zložkou huby. Polysacharidy sú jednak vo vode rozpustné, ktoré sa môžu vstrebať tráviacim traktom to krvi, a jednak nerozpustné, ktoré zostávajú v čreve, slúži ako zdroj živín pre črevné baktérie a podporujú črevnú peristaltiku.
My sa zameriame hlavne na tie rozpustné, pretože tie majú mnoho účinkov na ľudské zdravie. Medzi najznámejšie polysacharidy z Coriolu patrí dekretované exopolysacharidy beta-1,3 / beta-1,6- D-glukóza, glukány a polysacharid B. Čo je však ešte zkoumanější z Coriolu než polysacharidy samotné, sú molekuly, ktorých základnou stavebnou jednotkou sú polysacharidy, ale sú na nič naviazané bielkovinové molekuly. Jedná sa o polysacharidopeptidy a medzi ne patrí Krestin (PSK) a polysacharidopeptid PSP. Obe tieto zlúčeniny sú biologicky veľmi aktívne. Sú u nich preukázané napr. Protirakovinové účinky, priamo zabíjajú rakovinové bunky, ale vie tiež blokovať tvorbu metastáz a ochraňovať organizmus pred ničivým pôsobením protirakovinové terapie. Sú tiež silnými Imunostimulanciá a antioxidanty.
bielkoviny
Nemenej dôležitou zložkou Coriolu sú tiež aminokyseliny a bielkoviny. Coriolus v sebe skrýva veľké množstvo aminokyselín, i tých, ktoré si telo nedokáže vytvoriť sama, tj. Esenciálnych. Jedná sa o 18 aminokyselín, medzi nimi sú najhojnejšie zastúpené kyselina asparagová, treonín, glycín, alanín, valín, leucín atď. Aminokyseliny môže telo využiť ako zdroj energie, premeniť na sacharidy, ale hlavne na stavbu bielkovín. Dôležitými bielkovinami v Coriolu sú enzýmy, mnohé z nich vie štiepiť rôzne druhy substrátov na menšie molekuly, napr. Laktáza Štětí laktózu, tj. Mliečny cukor na monosacharidy D-glukózu a D-galaktózu. Tento enzým je tiež využívaný v priemyselne, kedy napomáha rozkladu lignocelulózy, vie však tiež odstrániť nečistoty. V Coriolu je tiež RNáza, ktorá degraduje ribonukleovej kyseliny, superoxiddismutáza, ktorá slúži ako antioxidant,α-galaktozidáza, ktorá štiepi galaktózu a mnohé druhy proteázy, ktoré štiepia bielkoviny.
Nemôžeme zabudnúť ani na veľmi dôležitú imunomodulačnú bielkovinu, jej označenie je YZ-1. Ide o bielkovinu, ktoré má vplyv na B lymfocyty, teda zasahuje do tvorby protilátok v dvoch triedach, a to IgM aj IgG.
Ďalší zložky
Coriolus to nie sú len polysacharidy a bielkoviny. Obsahuje ďalšie veľmi významné zložky.
Sú nimi tiež steroly a triterpenoidy, ktoré vykazujú antioxidačné, protiinfekčné a tiež protinádorové účinky. Do tejto skupiny patria zlúčeniny, ako sú ergosta-7,22, dién-3-beta-ol, fungisterol, beta-sitosterol a ergosterol (vitamín D2).
V Coriolu sú obsiahnuté tiež vitamíny, a to hlavne tie zo skupiny B, ďalej potom už spomínaný vitamín D2, ale aj v malom množstve vitamín C.
Nechýba ani minerálne a stopové prvky. Najväčší podiel má draslík, horčík, zinok, železo, meď a iné.
S čím si Coriolus poradia?
Coriolus pracuje pre imunitný systém
Coriolus je vďaka svojmu zloženiu veľmi dobrým pomocníkom pre udržanie optimálneho fungovania imunitného systému. Je doložené mnohými štúdiami, že vie harmonizovať jeho aktivitu. Posilniť ho pri boji s infekciami a rakovinovými bunkami, ale naopak umírnit v prípade chronických zápalov, alergických a autoimunitných zápalov i.
Najprv sa zameriame na prvú spomínanú časť, na posilnenie aktivity. Imunitný systém musí byť dostatočne výkonný, aby si dokázal poradiť s patogénmi a nádorovými bunkami. Coriolus zvyšuje počty imunitných buniek a tiež ich aktivitu. Imunitné bunky, akými sú makrofágy, neutrofily ai., Môžu účinnejšie pohlcovať, fagocytovať, cudzorodé častice, rozložiť ich a predložiť k rozpoznaniu ďalším bunkám. Naviac tvorí aj signálnu pôsobky, cytokíny a chemokiny (TNF alfa, interferóny, IL-6, IL-8, IL-1 beta …), ktoré vytvára mikroprostredie, ktoré je pre imunitné bunky aktivujúce. V prítomnosti Coriolu je tiež podporená cytotoxicita NK buniek a CD8 T lymfocytov. Tie produkujú látky (granzymy, perforiny …), ktorými môžu napr. Nakazenej či rakovinové bunky priamo zabiť.
Coriolus tiež aktivuje T lymfocyty a B lymfocyty, čo vedie k vytváraniu protilátok, ktoré sú potrebné k obrane proti opakovaným infekciám. Ak si po prvej infekcii urobíme dostatok protilátok, po druhom stretnutí sa s ňou, už neochorieme.
Teraz sa pozrieme bližšie na PSK, ten bol testovaný v in vitro pokusoch, kedy bol pridávaný k dendritickým bunkám. Ukázalo sa, že podporuje ich vyzrievanie, teda aj schopnosť stimulovať ďalšie deje v imunitnom systéme, prezentovať antigén, produkovať cytokíny ai. Pokusy na zvieratách sa zistilo, že ak je k vakcíne pridaný aj PSK, dochádza k vyššej stimulácii imunitného systému a tvorbe protilátok proti vstreknutá látke, čo je u očkovanie žiaduce.
Existujú aj výsledky klinických štúdií, kedy bol 100 zdravým dobrovoľníkom podával extrakt z Coriolu a ďalšie byliny – šalvie červenokmenné. Časť dobrovoľníkov dostávala placebo, tj. Neúčinnú látku, aby bolo možné porovnať výsledky medzi oboma skupinami. Po skončení užívania sa vykonávalo testovanie na zistenie parametrov týkajúcich sa imunitného systému, jeho aktivácie a buniek. Ukázalo sa, že užívanie Coriolu a šalvie vedie k zvýšeniu počtu T lymfocytov, produkciu interferónu gama a expresiu receptora pre interleukín-2. Došlo tak k posilneniu imunitného systému. Autori štúdie tiež sledovali stav pečene a obličiek dobrovoľníkov, aby zistili, či používanie preparátov nemalo negatívny vplyv na tieto orgány. Tieto však zostali nedotknuté, nedošlo k narušeniu ich funkcie.
Okrem posilnenie imunitného systému vie Coriolus aj oslabiť jeho reaktivitu, kedy útočia na neškodné alergény a svoje vlastné štruktúry. Vďaka Coriolu sa znižuje produkcia IgE, čo sú protilátky spojené s alergiami. Dochádza k posunu v reakciách imunitného systému od alergickej do obrannej. V prípade autoimunitných zápalov účinkuje Coriolus podobne. Pri testovaní Coriolu na myšiach s Crohnovou chorobou sa u týchto myší zápal výrazne znížil, myši nestrácali toľko na hmotnosti, boli vitálnejší atď.
Imunitný systém a jeho fungovanie je tiež silne ovplyvnené črevnou mikroflórou, do ktorej zloženie Coriolus tiež zasahuje. Podávanie PSP vedie k úprave črevnej mikroflóry, zvyšujú sa počty potrebných bifidobaktérií a laktobacilov, zatiaľ čo počty patogénnych a potenciálne nebezpečných baktérií sa znížili, tj. Napr. Niektorých druhov klostrídií.
Harikrishnan R, Kim MC, Kim JS, Balasundaram C, Heo MS. Effect of Coriolus versicolor supplemented diét on Inna immune response and disease resistance in kelp Grouper Epinephelus bruneus against Listonella anguillarum. Fish Shellfish Immunol. 2012 Feb; 32 (2): 339-44.
Engel AL, Sun GC, Gad E, Rastetter LR, Strobe K, Yang Y, Dang Y, Disis ML, Lu H. Protein-bound POLYSACCHARIDE activates dendritic cells and enhances OVA-specific T cell response as vaccine adjuvant. Immunobiology. 2013 Dec; 218 (12): 1468-76.
Pallavi K, Dowd SE, Villafuerte J, Yang X et al. Effects of polysaccharopeptide from Trametes versicolor and amoxicilín on the gut microbiome of healthy volunteers: a Randomized clinical trial. Gut Microbes. 2014 Jul 1; 5 (4): 458-67.
Pang ZJ. Effect of POLYSACCHARIDE Krestin on the up-regulation of macrophage colony stimulating factor gene expression in protecting mouse peritoneal macrophages from oxidative injury. Am J Chin Med. 2003; 31 (1): 11-23.
Wong CK, Tse PS, Wong EL, Leung PC, Fung KP, Lam CW. Immunomodulatory effects of yun zhi and danshen capsules in health subjects – a Randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study. Int Immunopharmacol. 2004; 4 (2): 201-11.
Kuan YC, Wu YJ, Hung CL, Sheu F. Trametes versicolor Proteín YZP Activates Regulatory B Lymphocytes – Gene Identification through De Novo Assembly and Function Analysis in a Murine Acute Colitis Model. Fang D, ed. PLoS ONE. 2013; 8 (9): e72422.
Yang SF, Zhuang TF, Si YM, Qi KY, Zhao J. Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways.Mol Immunol. 2015 Mar; 64 (1): 144-51.
Jeong SC, Yang BK, Kim GN, Jeong H, Wilson MA, Cho Y, Rao KS, Song CH. Macrophage-stimulating activity of polysaccharides Extracted from fruiting bodies of Coriolus versicolor (Turkey Tail Mushroom). J Med Food. 2006 Summer; 9 (2): 175-81.
Liu WK, Ng TB, Sze SF, Tsui KW. Activation of peritoneal macrophages by polysaccharopeptide from the mushroom, Coriolus versicolor.Immunopharmacology. 1993 Sep-Oct; 26 (2): 139-46.
Ho CY, Lau CB, Kim CF, Leung KN, Fung KP, Tse TF, Chan HH, Chow MS. Differential effect of Coriolus versicolor (Yunzhi) extract on cytokine production by Murine lymphocytes in vitro.Int Immunopharmacol. 2004; 4 (12): 1549-57.
Coriolus proti bolesti
Bolestivé stavy zažíva snáď každý z nás. Vychádzajú z podráždenie nervových zakončení, čo sa môže stať aj v priebehu zápalu, kedy imunitné bunky a bunky poškodených tkanív produkujú pôsobky vážiacu sa na receptory na nervových zakončeniach.
Polysacharidovej peptidy PSP boli využité v pokuse, keď bola myšiam podaná kyselina octová, čo u nich vyvolalo silnú bolestivú reakciu, ktorú zmiernilo práve PSP. Myši sa opäť správali podobne ako pred aplikáciou kyseliny octovej. Autori sa pokúsili kvantifikovať ono zníženie bolesti, a podľa všetkého sa znížila o 93%. Coriolus je teda možné považovať za analgetikum a jeho účinky sú závislé na dávke. Pri zvolení iných dávok je možné naopak vyvolať bolestivú reakciu, zvýšiť zápalovú aktivitu imunitného systému.
V inej štúdii sa potom zisťovala role interleukín 2 a aktivity časti hypotalamu v cítení bolesti a účinky PSP. Autorom sa podarilo zistiť, že podávanie PSP zvyšuje prah bolesti, znižuje teda i bolestivosť, a to v súčinnosti s interleukínom 2, ktorý je PSP aktivovaný a potom sa viaže na hypotalamus.
Gong S, Zhang HQ, Yin WP, Yin QZ, Zhang Y, Gu ZL, Qian ZM, Tang PL. Involvement of interleukín-2 in analgézie produced by Coriolus versicolor POLYSACCHARIDE peptides. Zhongguo Yao Li Xue Bao. 1998 Jan; 19 (1): 67-70.
Chan SL, Yeung JH. POLYSACCHARIDE peptides from COV-1 strain of Coriolus versicolor Induce hyperalgesia via inflammatory mediator release in the mouse. Life Sci. 2006 Apr 18; 78 (21): 2463-70.
Coriolus vo vojne s nádormi
Coriolus je najviac študovaný v odbore onkológia, kde je veľmi účinným pomocníkom. Súčasný štýl života a stav prostredia je spojený s vyšším výskytom rakovín. Aj keď mnoho pacientov rakovinu prežije, stále som prípady, kedy pacient choroby podľahne. Ale aj liečba samotná môže byť veľmi náročná a môže zanechať trvalé následky. A tak sa vedci stále snaží nájsť nové možnosti, ako pacientov liečiť, vyliečiť, popr. znížiť vplyv protinádorovej terapie.
Testovanie účinkov Coriolu sa vykonáva na bunkových kultúrach z rôznych typov rakovinových buniek, na zvieratách, ale aj na pacientoch.
Coriolus pôsobí proti rakovine viac mechanizmy. Už vyššie sme opísali, ako Coriolus zvyšuje protinádorovú imunitu. Imunitný systém si tak môže s rakovinou poradiť. Ale čo viac, v Coriolu obsiahnuté zlúčeniny pôsobí priamo na rakovinové bunky. Ak je pridaný Coriolus k napr. K bunkám rakoviny prsníka, pľúc, prostaty, tráviaceho traktu, lymfómov, leukémiu atď., Dochádza k zastaveniu delenia týchto buniek, nádorové mäsa sa teda nezväčšuje. V bunkách je tiež zahájený proces, na ktorého konci je bunkový smrť, apoptóza. Rakovinových buniek teda v bunkovej kultúre ubúda. Coriolus má tiež protimetastatické účinky. Znižuje pohyblivosť buniek nádoru a obmedzuje ich schopnosť odtrhnúť sa z hlavného nádoru a vycestovať do krvného či lymfatického obehu. Coriolus tiež znižuje aktivitu metaloproteinázy, tie vedia štiepiť medzibunkovú hmotu. Ak je táto rozvoľnené,môžu jej lepšie prejsť aj rakovinové bunky, ak však je “hustá”, kompaktný, brzdí priechod nebezpečných buniek.
Ak sa pozrieme na klinické štúdie, tak môžeme spomenúť využitie PSK u pacientok s rakovinou prsníka, ktoré boli v štádiu I-III. Tieto ženy podstupovali protirakovinovú terapiu a PSK znížil poškodenie imunitného systému, ktoré túto liečbu sprevádza. Imunitný systém tak mal silu bojovať s rakovinou, ale aj s možnými infekciami, ktoré často liečbu komplikujú. PSK je tiež vhodný pre ženy, ktoré trpia rakovinou krčka maternice a maternice. Zvyšuje ich možnosti na prežitie. Dochádza totiž k zvýšeniu citlivosť nádorových buniek k chemoterapii, tá tak lepšie zaberá. V inej štúdii sa ukázalo, že podávanie 3-6 mg Coriolu pacientom s rakovinou žalúdka predlžuje dobu prežitia, a to dokonca aj u pacientov v pokročilých štádiách s metastázami. Podobné výsledky boli dosiahnuté aj u pacientov s rakovinou pažeráka a čreva.
Už bolo poukázané na to, že Coriolus zvyšuje účinnosť protinádorovej terapie, ako u chemoterapie, tak u rádioterapia. Ak je využitá rádioterapia samostatne je zmenšenie nádoru 11%, ak je pridaný Coriolus, je zmenšenie 36% a 5-ročnej prežitie sa tiež zvyšuje, a to až na 80% oproti 48%, pokiaľ nie je používaný Coriolus.
Veľmi dobrý efekt bol dosiahnutý aj u pacientov s rakovinou pečene, ktoré mali veľmi zlú funkciu. Týmto pacientom bola podávaná už len úľavová terapie, tj. Paliace. Nemohla im byť podávaná klasická chemoterapia, ktorá by pečeň úplne zničila. 15 pacientov dostávalo Coriolus alebo placebo. U pacientov, ktorí dostávali Coriolus došlo k spomaleniu postupu choroby. K zhoršeniu pacientov s placebom došlo za 2,5 mesiaca, u pacientov s Coriolem to bolo 4,2 mesiaca. Celková doba prežitia bola tiež dlhší u pacientov s Coriolem, a to 6,5 mesiaca vs. 2,2 mesiaca u pacientov s placebom. Coriolus tiež u pacientov zlepšil chuť k jedlu a zmenšil bolesti.
Ďalšie štúdií bola napr. S pacientmi s karcinómom žalúdka. Pacienti dostávali chemoterapiu + Coriolus (207 pacientov) a časť iba chemoterapiu (103 pacientov). U pacientov v štádiu choroby stage II došlo k zlepšeniu 5-ročného prežitia. U pacientov s Coriolem to bolo 84,4%, u pacientov bez Coriolu 67,6% pacientov.
Štúdia z Japonska z toku 1994 ukazuje pozitívny vplyv Coriolu u pacientov s karcinómom žalúdka, ktorým bola vykonaná resekcia. 262 pacientov bolo rozdelených do skupín s chemoterapiou + Coriolus proti chemoterapii samotnej. 5-ročnej prežitie bolo v skupine s Coriolem 70,7% a bez Coriolu 59,4%.
Coriolus je možné využiť aj u pacientov s kolorektálnym karcinómom. V jednej štúdii bolo 63 pacientov, ktorí boli liečení chemoterapiou a časti bol na liečbu pridaný Coriolus, u týchto pacientov bolo 3-ročnej prežívanie bez relapsu 76,2% u pacientov bez Coriolu 47,8%. A 3-ročné prežitie bolo 80,8% vs. 52,8%. Podobne pozitívne dopadla aj štúdie sa 101 pacientov v Japonsku.
Existujú aj štúdie s pacientmi s rakovinou pľúc. 5 kontrolovaných štúdií dokladá, že u pacientov, ktorým bol pridaný k terapii Coriolus sa predĺžila doba prežitia.
Sú aj štúdie, ktoré využívajú polysacharidové peptidy PSP, ak sú pridané k cyklofosfamidu pri liečbe rakovinou chorých krýs, dochádza k zvýšeniu účinnosti liečby. Ak je PSP podávané už pred začatím podávania cyklofosfamidu, dôjde k spomaleniu vylučovanie tohto lieku. Dlhšie sa udrží v tele a je teda možné využiť nižšiu dávku a je možné podávať menej často. Doba, po ktorú zostáva v tele potrebnej liečebná koncentrácia, sa predĺži až o 43%. Toto by pomohlo aj pacientom, znížilo by to dopady chemoterapie na pacienta. V ďalších testoch sa PSP použil priamo na bunky rakoviny, ak je pridaný k cyklofosfamidu, zníži sa životaschopnosti nádorových buniek o ďalších 22%.
Coriolus sa nezľakne žiadnej infekcie
Ako už ste sa dozvedeli, Coriolus vie zabíjať rakovinové bunky, neodolávajú mu však ani infekčné patogény. A je jedno, či sú to vírusy, baktérie, kvasinky, plesne a i.
Coriolus je ničí nepriamo, keď posilňuje odpoveď imunitného systému proti infekciám, ale potom tiež priamo. Obsahuje totiž komponenty, ktoré pôsobia na patogény ničivo. Tento fakt je veľmi dôležitý, pretože najmä u baktérií sme svedkami toho, ako sa stávajú čoraz menej citlivé k antibiotikám. Nie je možné ich zabiť. Je teda dôležité hľadať nové možnosti, ktorými by bolo možné nakazené pacientov liečiť.
Testy na protivírusové pôsobenie sa sobáš buď priamo na bunkách infikovaných vírusmi, alebo na zvieracích modeloch.
Coriolus bol testovaný v súvislosti s HIV, kedy sa preukázalo, že PSK pôsobí proti tomuto vírusu. Jednak dokáže inhibovať reverznú transkriptázu, tú vir potrebuje k replikáciu, tj. Množenie, a jednak znižuje schopnosť vírusu viazať sa na bunky, tj. Na lymfocyty, do ktorých vstupuje a nakazí ich. Pokiaľ do lymfocytov neprenikne, umiera vírus v krvnom riečisku. Obmedzí sa tým tiež rozširovanie infekcie, kedy sú lymfocyty v kontakte s inými lymfocyty a vzájomne sa môžu nakaziť. Coriolus je účinný aj proti herpetickým vírusom, ktoré vo väčšine prípadov robia len “opary”, môžu však spôsobiť aj vážne ochorenie v podobe herpetické meningoencefalitídy. Herpetické vírusy pretrvávajú v organizme, zostávajú skryté, a pri oslabení sa reaktivujú. Coriolus je však dokáže inaktivovať. Obmedziť ich replikáciu atď.
Ďalej dokáže Coriolus ničiť aj papilomavírusy, ktoré sú dávané do priamej spojitosti s rakovinou krčka maternice či hrtana. Prebehlo mnoho štúdií s trpiacimi práve týmto vírusom. V jednej z nich bolo 100 žien s infekciou HPV, u 88% z nich došlo pri užívaní Coriolu k vyliečeniu. Výsledky boli HPV negatívne. Ďalšie štúdie, v nich bolo 200 žien s HPV potom dokázala, že podávanie preparátu Coriolus-MRL je tiež veľmi účinný a u 95% žien došlo k vymiznutiu infekcie. Ak už ženy mali zmeny na krčku maternice, tieto sa tiež zlepšili. V ničenia HPV je tiež účinná kombinácia Coriolus, Reishi spoločne so sírovcem žltooranžovými. Tieto pôsobia proti sérotypom 16 a 18
Vedci vytvorili štúdiu, v ktorej využili Coriolus, Reishi a sírovec žltooranžový na odstránenie papilomavírusu v ústach, jednalo sa o sérotyp 16 a 18. V štúdii bolo 61 pacientov, u ktorých bola laboratórne potvrdená Papilomavírusové infekcie. 20 pacientkam bol podávaný sírovec, 41 pacientok užívalo kombináciu Coriolu s Reishi. Liečbe prebiehala 2 mesiace. V skupine pacientok sa sírovcem došlo k zvýšeniu odstraňovanie, klírens vírusu o 5%. V prípade kombinácie Coriolu s Reishi to bolo 88%.
Nielen s vírusmi si Coriolus dokáže poradiť. Úspešne zabíja aj mnohé baktérie, aj tie nebezpečné a k antibiotikám necitlivé. Pri pokusoch priamo na bakteriálnych kolóniách aj na laboratórnych zvieratách sa preukázalo, že extrakt z Coriolu možno použiť pri liečbe infekcií spôsobených E. coli. Jedná s hlavne o močové infekcie, ďalej potom pseudomonády, zlatého stafylokoka, salmonely, streptokoky, klebsiely ai. Dokonca Coriolus potlačil rast kolónie listériou. Tou sa najčastejšie nakazíme jedlom, a to aj tým nakupovaným v obchodoch.
Baktérie a vírusy nie sú jediní patogény, na ktoré Coriolus platí, ten dokonca mieri do vlastných radov a má tiež protikvasinkové a protihubové účinky.
Coriolus tiež ničí kvasinky a plesne, napr. Aspergila.
Donatini B. Control of oral human papillomavírus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. Int J Med Mushrooms. 2014; 16 (5): 497-8.
Matijašević D, Pantic M, Raškovice B, Pavlović V, Duvnjak D, Sknepnek A, Nikšić M. The Antibacterial Activity of Coriolus versicolor Metanol Extract and Its Effect on Ultrastructural Changes of Staphylococcus aureus and Salmonella enteritidis. Front Microbiol. 2016 Aug 4; 7: 1226.
Donatini B.Control of oral human papillomavírus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial.Int J Med Mushrooms. 2014; 16 (5): 497-8.
Richard A. Collins, Tzi Bun Ng. Polysaccharopeptide from Coriolus versicolor has potential for use against human Immunodeficiency vírus type 1 infectionLife Sciences – LIFE SCI, vol. 60, no. 25, pp. PL383-PL387, 1997.
Karaman M, Jovin E, Malbasa R, Matavuly M, Popović M. Medicinal and edible lignicolous fungi as natural sources of antioxidative and antibacterial agents. Phytother Res. 2010; 24 (10): 1473-81.
Basaran DÜLGER. Antimicrobial Activity of the Macrofungus Coriolus versicolor (L. ex Fr.) Quel Turk. J. Biol., 23, (1999), 385-392.
Couto S, da Silva DP. Coriolus versicolor supplementation in HPV patients. 20th European Congress of Obstetrics and Gynaecology, 2008.
Hirose K, Hakozaki M, Kakuchi J, Matsunaga K, Yoshikumi C, Takahashi M, Tochikura TS, Yamamoto. A biological response modifier, PSK, inhibits reverse transcriptase in vitro. N. Biochem BIOPHYS Res Commun. 1987; 149 (2): 562-7.
Tzi Bun Ng, Hexiang Wang, Wan DCC Polysaccharopeptide from the turkey tail fungus Trametes versicolor (L.:Fr.) Pilát inhibits human Immunodeficiency vírus type 1 reverse Transciptase and Protease. Int J Med Mushr. 2006; 8 (1): 39-43.
Coriolus ako silný antioxidant
Antioxidačné účinky Coriolu sú veľmi dôležité, pretože voľné radikály, tj. Zvýšený oxidačný stres stojí za zrýchlením degenerácie organizmus, ale tiež má prorakovinné a mutagénne pôsobenie. Voľné radikály sú totiž vysoko reaktívne a reagujú napr. S tukmi v bunkových membránach, dochádza k peroxidácii lipidov, čo naruší membránu a poškodí až zahubí bunku, podobne môžu voľné radikály poškodiť aj DNA buniek. Voľné radikály vznikajú v tele aj vo fyziologických podmienkach, napr. Pri metabolizme živín, pri obrane proti patogénom atď., Ale s nimi si telo vie poradiť a neutralizovať ich. Ak však prevýši tvorba schopnosť neutralizácie, dochádza k poškodeniu organizmu. Je teda nutné dodávať antioxidanty zvonku. Sú nimi napríklad vitamín C, E …, ale práve taktiež Coriolus.
V štúdiách je popísané, že má Coriolus antigenotoxické účinky, tj. Ochraňuje bunkovú DNA pred voľnými radikálmi. Ich pôsobením totiž dochádza k DNA ku zlomom. Ak sú leukocyty vystavené pôsobeniu 2,2-diphenylpikrylhydrazylu a peroxidu vodíka, dochádza k ich poškodeniu. Ak je však pridaný Coriolus, k poškodeniu nedochádza, pretože sú voľné radikály neutralizované.
Nervové bunky sú obzvlášť citlivé na pôsobenie voľných radikálov a ich vplyvom dochádza k degenerácii mozgového tkaniva. Pri pokusoch na potkanoch, ktoré vedci vystavili vysokému stresu, ktorý zvýšil tvorbu voľných radikálov, došlo k poškodeniu neurónov. Ale podanie polysacharidov z Coriolu znížilo oxidačný stres, a navyše posilnilo telu vlastné antioxidačné mechanizmy. Coriolus teda ochránil nervové tkanivo pred voľnými radikálmi.
Knežević A, Živković L, Stajić M, Vukojevic J, Milovanović I, Spremo-Potparević B. Antigenotoxic Effect of Trametes spp. Extracts against DNA Damage on Human Peripheral White Blood Cells. Scientific World Journal. 2015; 2015: 146378.
Chen J, Jin X, Zhang L, Yang L. A study on the antioxidant effect of Coriolus versicolor POLYSACCHARIDE in rat brain tissues. AFR J Traditi Complement Altern Med. 2013 Oct 3; 10 (6): 481-4. eCollection 2013.
Sun X, Sun Y, Zhang Q, Zhang H, Yang B, Wang Z, Zhu W, Li B, Wang Q, Kuang H. Screening and comparison of antioxidant activities of polysaccharides from Coriolus versicolor.Int J Biol Macromol. 2014; 69: 12-9.
nervový systém
V minulom oddielu sme spomenuli, ako Coriolus vďaka svojim antioxidačným schopnostiam ochraňuje nervovú sústavu. Má však komplexnejší pôsobenie na mozog.
Boli robené pokusy testujúci vplyv Coriolu na zvieratách, u ktorých bol vyvolaný stav zodpovedajúci ľudskej Alzheimerovej choroby. Spoločne s Coriolem boli myšiam podávané aj flavonoidy z Gingko. Účinky liečby sa prejavili v zlepšení mentálnych a pamäťových schopností zvierat. Boli testované napr. Na vo vodnom a Y bludisku. Myšiam sa zlepšila orientácia a tiež si dokázali oveľa lepšie zapamätať cestu. Obaja podanej látky pôsobia jednak ako antioxidant, a jednak modulujú zápal v mozgu, ku ktorému pri Alzheimerovej chorobe dochádza. Tým sú nervové bunky chránené pred poškodením a smrťou.
Zápal v mozgu dokáže tlmiť aj látka lipoxin A. Na rovnakom modeli, ako bol predošlý spomínaný, sa ukázalo, že Coriolus zvyšuje produkciu tejto látky v mozgu, a aj tým tlmí zápal a spomaľuje degeneratívne pochody.
Fang X, Jiang Y, Ji H, Zhao L, Xiao W, Wang Z, Ding G. The Synergistic Beneficial Effects of Ginkgo Flavonoid and Coriolus versicolor POLYSACCHARIDE for Memory Improvements in a Mouse Model of Dementia. Evid Based Complement Alterna Med. 2015; 2015: 128394.
Trovato A, Siracusa R, Di Paola R, Scuti M et al. Redox modulation of cellular stress response and lipoxin A4 expression by Coriolus versicolor in rat brain: Relevancia to Alzheimer ‘s disease pathogenesis. Neurotoxicology. 2016 Mar; 53: 350-8
Proti cukru a cholesterolu a k ochrane pečene
Cukrovka, diabetes mellitus, je stav, kedy dochádza k zvýšeniu glykémie. To môže byť dané poškodením pankreasu, ktorá nedokáže produkovať dostatok inzulínu, čo je hlavne v prípade typu I, či sa tkanivá môžu stať k inzulínu rezistentné, nereagujú na jeho pôsobenie a glukóza nepreniká do buniek, ale zostáva v krvnom obehu. Diabetici môžu mať akútne stavy, napr. Hyper či hypoglykemické kóma, ale aj stavy chronické, kedy aj mierne zvýšené hodnoty glykémie môžu narušovať cievy, nervy i tkaniva. Preto sa u diabetikov častejšie stretávame s poškodením obličiek, sietnice, narušenou funkciou imunitného systému, zle sa hojacimi kožnými defekty atď. Coriolus môže diabetikom pomôcť. Bol z neho extrahovaný napr. Ternatin, cyklická bielkovina, ktorá je účinná v znižovaní glykémie a ochraňuje tiež tkanivo pečene.V štúdii s diabetickými myšami podávanie ternatinu podkožne implantovanou pumpou došlo k vyrovnaniu glykémie. Navyše došlo k zmenšeniu kumulácie tukov v pečeni, nedochádzalo teda k ich stukovatenie.
Podobne sa správajú aj polysacharidy. Tú tlmí aktivitu alfa glukozidázy aj alfa amylázy, ktorých aktivita vedie k hyperglykémii.
Coriolus neznižuje len koncentráciu cukru v krvi, ale aj koncentráciu lipidov, pôsobí hypolipidemickej. U potkanov, ktoré boli kŕmené vysokotučné diétou, došlo k zvýšeniu hladín tukov v krvi. To sa však zmenilo, keď sa podával Coriolus, výrazne sa redukovali hodnoty LDL, triglyceridov atď., Navyše sa zvýšila koncentrácia HDL. Tým výrazne pokleslo riziko rozvoja kardiovaskulárnych a pečeňových chorôb.
Coriolus je tiež ochrancom pečene, ktoré môžu byť poškodzovaná ukladaním tukov, ale tiež pôsobeniach toxických látok. Takou je napríklad aj paracetamol, ktorý môže spôsobiť aj zlyhanie pečene, ak sa užíva v dávkach vyšších ako odporúčaných. V jednej štúdii sa sledoval vplyv paracetamolu na pečeň a zároveň vplyv PSP. Pri poškodení pečene paracetamolom sa zvyšuje tiež oxidačný stres, ktorý ďalej ešte viac deštruuje tkanivo pečene. PSP však výrazne znižuje koncentrácie voľných radikálov a tiež obmedzil väzbu paracetamolu na mikrozomálne bielkoviny pečeňových buniek. Ochranný efekt bol pozorovaný aj pri poškodení pečene alkoholom či tetrachlorid.
Farghali H, Masek K. Immunopharmacologic agents in the amelioration of Hepatic injuries. Int J Immunopharmacol. 1998 Apr-May; 20 (4-5): 125-39.
Kim BK et al. Effects of a hot water extract of Trametes versicolor on the recovery of rat liver function. Int J Med Mushr. 2000; 2 (1): 35-42
Su CH, Lai MN, Ng LT. Inhibítory effects of medicinal mushrooms on α-amyláza and α-glucosidase – enzymes related to hyperglycemia.
Food Funct. 2013; 4 (4): 644-9.
Yang JP, Hsu T, Lin F, Hsu W, Chen Y. Potential antidiabetic activity of extracellular polysaccharides in Submerged fermentation culture of Coriolus versicolor LH1.Carbohydr poly. 2012; 90 (1): 174-80.
Takemori K, Ito H, Murai A, Masuda S, Yamada K, Uemura D, horí F. Ternatin, a cyclic peptide isolated from mushroom, and its derivative suppress hyperglycemia and Hepatic fatty acid synthesis in spontaneously diabetic KK-A (y) mice .
Sook Yee Hor, Elham Farsi, Mun Fei Yam, Norazimah Mat Nuyah, Mohd. Zain Asmawi. Lipid lowering effects of Coriolus versicolor extract in poloxamér 407-induced hypercholesterolaemic rats and high cholesterol-fed rats. Journal of Medicinal Plants Research Vol. 5 (11), pp. 2261-2266
Moon SP, Koh JB. Effects of Liquid Culture of Coriolus versicolor on Lipid Metabolism and Enzyme Activities in Rats Fed High Fat Diet. Korean J Nutr. 2004; 37 (2): 88-94. Korean.
Coriolus pre ženy
Coriolus je veľmi prospešný hlavne pre ženy. Jednak teda znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice, pretože lieči infekcie HPV, ale aj ozdravuje krčok maternice. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 21 žien, sa zisťovali účinky gélu s Coriolem a ďalších bylín na krčok maternice, ktorý bol Nerakovinový zmenený. 12 dňová liečenie stačilo na to, aby došlo k zlepšeniu stavu krčka maternice. Došlo k regenerácii zmeneného epitelu. Podľa škály určujúci ťarchu zmien (5 dobrý stav, 1 zmeny s krvácaním) sa z priemerného skóre 3,3 dostali ženy na skóre 4,4. A ako ďalšie plus podávaním gélu došlo k úprave vaginálnej mikroflóry. Zvýšila sa koncentrácia laktobacilov a vyrovnalo sa pH.
Palacios S, Losa F, Dexeus D, Cortés J. Beneficial effects of a Coriolus versicolor-based vaginal gél on cervical epithelization, vaginal microbiota and vaginal health: a pilot study in asymptomatic women. BMC Womens Health. 2017 Mar 16; 17 (1): 21.
Coriolus proti osteoporóze
Osteoporóza je úbytok kostného tkaniva, jej mineralizácie, denzity. Kosti sa stávajú krehkejšie, aj po malom úraze či samovoľne môže dôjsť k zlomeninám. Najčastejšie sú to zlomeniny krčku bedra, ale aj stavcov. Tieto zlomeniny sa potom tiež dlho a zle hoja. Veľmi často sa stretávame so zmenami v kostnom metabolizme u diabetikov. Autori jednej štúdie, ktorí sledovali, či Coriolus dokáže znížiť glykémiu u diabetických myší, prišli náhodou tiež na to, že podávanie Coriolu nielen znížilo glykémiu, ale tým aj ochránilo kostné tkanivo, a čo viac. Pod vplyvom Coriolu došlo nielen k obmedzeniu straty kostnej hmoty, ale aj k jej obnove a posilnenie. Coriolu by teda bolo možné využiť aj u pacientov s osteoporózou.
Chen CH, Kang L, Lo HC, Hsu TH, Lin FY, Lin YS, Wang ZJ, chen ST, Shen CL. Polysaccharides of Trametes versicolor Improve Bone Properties in Diabetic Rats. J Agric Food Chem. 2015 Oct 28; 63 (42): 9232-8.
Coriolus ako “čistička”
V časti o zložení Coriolu sme písali, že je bohatý aj na enzýmy. Tie sú schopné odbúravať rôzne druhy škodlivín, ktoré človek produkuje. Mnohé sa dostávajú do pôdy, vody atď., A je veľmi ťažké, až nemožné ich odstrániť. Coriolus vie rozložiť toxické látky na netoxické a ľahšie odstrániteľné. Boli robené napr. Pokusy s odstraňovaním antibiotík z odpadových vôd a kalu farmaceutické firmy. Ak sa dostanú antibiotiká do prírody, je to veľký problém. Coriolem sa vedci pokúsili odstrániť erytromycín, tetracyklín a sulfametaxazol. K Coriolu ešte pridali šedokorku. Obe huby pracovali v súčinnosti a dokázali znížiť koncentráciu všetkých antibiotík v odpadovom bahne.
Podobný efekt sa môže dosiahnuť aj pri odstraňovaní aflatoxínu, ktorý je toxický pre pečeň a je produktom plesne Aspergilus flavus. Ten často napáda obilniny, môže intoxikácie napr. Kukuričnú múku, ktorá sa potom musí vyhodiť. Ale Coriolus obmedzuje aktivitu Aspergilu a vie ho tiež zabiť, tým sa zníži aj produkcia aflatoxínu B1. To však nie je všetko, v Coriolu sa nachádzajúce enzýmy rozštiepi už vyprodukovaný aflatoxín na neškodné látky.
Asi nie je pochýb o tom, že veľkým problémom sú pesticídy, ktoré sa dostávajú do pôdy, vody, a nie je možné ich odstrániť, pritom sú vysoko toxické. Preto sú mnohé už zakázané. Coriolus dokáže toxické pesticídy, napr. Metalyxyl, atrazín ai. Biodegradovat na netoxické zlúčeniny. Takto dokáže degradovať aj xanthenová farbivá, napr. Erytrosin (E127), a azofarbivá.
Aydin S. Enhanced biodegradation of antibiotic combinations via the sequential treatment of the sludge Výsledný from pharmaceutical Wastewater treatment using white-rot fungi Trametes versicolor and Bjerkandera adusta. Appl Microbiol Biotechnol. 2016 Apr 1.
Scarpari M, Bello C, Pietricola C, Zachariáša M, et al. Aflatoxín control in maize by Trametes versicolor. Toxins (Basel). 2014 Dec 17; 6 (12): 3426-37.
Bending GD, Friloux M, Walker A. Degration of contrasting pesticides by white rôt fungi and its relationship with ligninolytic potential. Femsa Microbiol Lett. 2002 Jun 18; 212 (1): 59-63.
Itoh K, YATO C. Decolorization and degradation of xanthene dyes by a white rot fungus, Coriolus versicolor. J Environ Sci Health A Tox Hazard subst Environ Eng. 2004; 39 (9): 2383-9.
záver
Coriolus je ako ostatné vitálne huby veľmi silným prostriedkom pre ovplyvnenie mnohých funkcií v organizme, k ničeniu rakovinových buniek aj infekčných patogénov. Veľkou výhodou potom je aj možnosť využitia Coriolu pre odbúravanie škodlivín v životnom prostredí. Výskumy pracujúci s Coriolem sú zamerané hlavne na jeho protirakovinové účinky. Tu je jeho najväčšia sila, a to taká, že presvedčil aj lekára a Coriolus bol prenesený aj do klinických výskumov a v Japonsku aj do praxe, teda zaradený do liečby pacientov.