Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Hericium

IMG_6149

Iné názvy:

  • slovensky – koralovec ježovitý
  • japonsky – yamabushitake
  • čínsky – hou Tou gu
  • latinsky –  Hericium erinaceus

 
 

Popis terapeuta: 

Hericium  čiže koralovec ježovitý je zvláštna huba, ktorá pripomína leviu hrivu a má pomerne rôznorodé účinky.
V praxi ho používam asi v štyroch situáciách.
Po prvé je  Hericium  veľmi dobré u rôznych tráviacich problémov, hlavne ak ich sprevádza horúco. Čínska medicína popisuje tieto stavy ako horúco v žalúdku. Hericium má schopnosť  harmonizovať žalúdok a trávenie a ochraňuje a upokojuje sliznice , používa sa teda u problémov tráviaceho traktu, ako sú  gastritídy, žalúdočné vredy, pálenie záhy, reflux a tiež zlepšuje zažívanie.  Dokáže  upokojovať sliznice  tráviaceho traktu. Ak chceme použiť  Hericium  k harmonizácii tráviaceho traktu, je lepšie použiť ho vo forme prášku (nie extraktu). 

Druhá oblasť, kde  Hericium  používam, sú rôzne  neurologické problémy , ako je  demencia, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, neuropatia  či neurasténie.  V súčasnosti je totiž  Hericium  predmetom mnohých štúdií, ktoré skúmajú jeho schopnosť stimulovať produkciu NGF (nervového rastového faktora). NGF je proteín, ktorý stimuluje rast nervových buniek a napomáha nervy nielen chrániť, ale aj opravovať je, ak sú poškodené. Podpora NGF podľa najnovších výskumov zlepšuje tiež prežitie ľudí  po prekonanom infarkte . Znižuje riziko  zlyhania srdca .

Už starí Číňania poznali tieto jeho možnosti a používali ho  k podpore mentálnych funkcií a pamäte ,  sústredenia . Chodí mi tiež študenti, ktorí Hericium berú v skúškovom období.

Je vhodné ho použiť, ak sme vo stresovej záťaži, najmä ak sa stres prejavuje na našom tele (tzv.  Somatizáciu stresov ). Tieto stavy sa prejavujú rôzne, treba  tlaky okolo žalúdka či na hrudi, knedľou hrdla, pocitom vnútornej rozochvenosti, pnutím, rozpínaním, predmenštruačným syndrómom, podráždenosťou, depresiou, nepravidelným cyklom  pod. Popisované príznaky sú spôsobené tzv. Stagnáciou pečene a sú zvyčajne skomplikované emóciami .  Hericium  je vhodné v týchto prípadoch doplniť čínskymi bylinkami, ktoré dokážu uvoľniť stagnovaná pečeň. Ako napríklad v jednej zmesi na uvoľnenie pečene, ktorú nájdete tiež v hubárov.

No a nakoniec rovnako ako ostatné huby má Hericium výrazné  imunomodulačné a protirakovinové účinky . Používa sa u nádorov hornej a strednej časti tráviaceho traktu a pečene.
Často sa používa, ak je potrebné regulovať  Helicobacter pylori .

Na úplný záver musím zdôrazniť, koralovec je veľmi chutný ak ho spracujete ako potravinu.

Použitie testovaná v praxi:

  • regulácia žalúdočných a črevných problémov, najmä pri gastrointestinálnom zápale + Reishi, Shiitake, Coprinus
  • prevencia nádorových porúch, predovšetkým rakoviny žalúdka, čriev, pažeráka a kože – podľa typu nádoru
  • posilnenie imunitného systému + ktorákoľvek vitálny huba
  • doplnková terapia pri nervových ochorení + Reishi, Cordyceps
  • tíšenie depresívnych nálad + Cordyceps
  • nepokoj a poruchy spánku + Reishi

Ďalšie motívy pre použitie Hericia:

problémy žalúdku, gastritídy, upokojuje sliznice, Helicobacter pylorii, celiakia + Resihi, neurasténie, stres, pôsobí na NGF faktor u neurodegeneratívnych ochorení (demencie, Parkinson (ak je s depresiou + Cordyceps), Alzheimer (+ Reishi), roztrúsená skleróza .. .), zlepšuje fungovanie nervového systému, neuropatia, zlepšenie koncentrácie, posilnenie peristaltiky čriev (skôr odvar zo sušeného Hericia), multirezistentnej zlatý stafylokok, nádorové ochorenia (žalúdka, pažeráka, hrubého čreva, pečene, krčka maternice), stres, vnútorný nepokoj

TCM charakteristika:

  • teplota – neutrálny
  • chuť – sladká, fádne
  • tropizmus – slezina, žalúdok, srdce (podľa iných zdrojov + pečeň, obličky či všetky okruhy)

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

  • posilňuje žalúdok a reguluje jeho Qi
  • dopĺňa slezinu a napomáha tráveniu
  • upokojuje ducha Shen a posilňuje činnosť mozgu
  • pôsobí na všetky orgánové sústavy

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Hericium erinaceus  (koralovec ježovitý, japonsky Yamabushitake, čínsky Hou Tou Gu, anglicky Lion’s Mane)

Hericium získalo svoj český a anglický názov podľa tvaru plodnice. Tá totiž pripomína morský koral alebo leví hrivu. Plodnice sú veľké cca 7-15 cm, môžu však byť aj oveľa väčšie, a to až 40 cm. Plodnice sú kopovité a na dolnej strane sú “rozstrapkané” s prevismi, ktoré sú podobné ostnům. Hericium rastie na kmeňoch poranených listnatých stromov a na pňoch, a to hlavne v oblastiach na severnej pologuli. Môžeme teda miesta nálezu nájsť v Európe, Ázii i Severnej Amerike.

Hericium je huba jedlá a veľmi chutná. Má svoje miesto v gastronómii ázijských národov. Nie je však len potravinou, ale hlavne liečivkou, ktorá je využívaná hlavne v tradičných medicínach v Ázii, teda aj tej čínskej. Ale poznali ho aj indiáni zo Severnej Ameriky, existujú dôkazy, že len v podobe prášku nosili stále pri sebe a využívali jeho liečivé sily pri ošetrovaní otvorených rán, a to hlavne na dezinfekciu a zastavenie krvácania. K “vedeckému” zdokumentovanie huby došlo až v 18. storočí. Postarali sa o to dva mykológovia, prvým bol Francúz JBF Bulliard, ktorý mu dal meno Hydnum erinaceus, svoje súčasné meno dostalo Hericium Ch. H. Persoon v roku 1797.

Znalosti o liečivých účinkoch huby sa rýchlo rozšírili, a preto tiež začala byť huba skúmaná vedecky. Existuje mnoho štúdií, pokusov, ktoré potvrdzujú účinnosť Hericia. Tým vzrástla aj dopyt po ňom, a teda začalo byť tiež komerčne pestované.

Hericium a jeho zložky

Účinky Hericia sú bezpochyby dané jeho zložením, tj. Obsahom bioaktívnych látok. Huby sú z veľkej časti tvorené vodou a v sušine sú potom najviac zastúpené polysacharidy, ďalej bielkoviny a tuky. Tým však výpočet zložiek zďaleka nekončí a budeme sa venovať aj ďalším zložkám v ďalšom texte.

Cukry – polysacharidy a polysacharidy s bielkovinami

Polysacharidy predstavujú významnú súčasť huby. V Hericiu sa nachádza viac typov. Polysacharidy nerozpustné, tj. Tzv. Hrubej vlákniny, ktoré sa nevstrebávajú. Slúži ako potrava pre črevné baktérie, tým sa urovnáva črevná mikroflóra a zlepšuje motilita čriev. Ďalej potom sú to polysacharidy rozpustné, ktoré sa vstrebávajú a prenikajú tak do organizmu, ale môžu ovplyvňovať aj sliznicu v čreva, cez ktorú prestupujú. Dôležitými zástupcami polysacharidov v Hericiu sú beta glukány, a to hlavne β-1,3 a β-1,6 rozvetvené glukány. Ďalej sú to polysacharidy, keď jeden nesie pomenovanie HEPF3. Ide o heteropolysacharid, kde sú hlavnými zložkami fukóza a galaktóza. V Hericiu bol identifikovaný aj heteropolysacharid HPB-3 zloženie z fukóza, d-galaktózy a d-glukózy. Okrem polysacharidov môžeme v Hericiu nájsť tiež monosacharidy, a to napr. Arabitol,glukóza, trehalóza a manitol, ktorý sa využíva aj v lekárskej praxi, podporuje vylučovanie tekutín.

Hericium je tiež bohaté na zlúčeniny vytvorené zo sacharidov a bielkovín. Jedná sa napr. O proteoglykánov HEG-5.

Polysacharidy a proteoglykánmi majú silné imunomodulačné vlastnosti, pôsobí protirakovinové aj antioxidačne.

Terpény, fenoly, aromatické zlúčeniny

Terpénové zlúčeniny sú veľmi podstatnou súčasťou Hericia, rovnako tak fenoly a aromatické zlúčeniny. Prvé menované majú výrazné antioxidačné, protirakovinové aj protiinfekčné účinky. Spomínané zložky tiež podporujú tvorbu neurálního rastového faktora, ktorý je dôležitý pre regeneráciu nervového tkaniva, teda aj tej mozgovej.

Hericium tabuľkaTerpénové zlúčeniny sú zastúpené erinaciny a tie fenolové hericenony, ktoré môžeme nájsť v priloženom zozname.

 

Aminokyselina a bielkoviny

Hericium je zdrojom kvalitných aminokyselín a bielkovín. Obsahuje mnoho druhov aminokyselín, a to aj tých, ktoré si telo nevie samo vyrobiť. Nejzastoupenější sú L-alanín a L-leucín, najmenej je v Hericiu L-tryptofánu, L-fenylalanínu. Z bielkovín môžeme menovať veľmi dôležité enzýmy. Tieto vedia degradovať a rozkladať mnohé zlúčeniny, napr. Celulózu, lignín, iné bielkoviny aj zložené cukry. Medzi tieto enzýmy radíme napr. Β-amylázu, α-amylázu, proteázu, β-glukozidázu, laktázu ai.

tuky

Nie je príliš obvyklé, aby sa v rastlinnej ríši vyskytovali aj tuky, pokiaľ sa nejedná o semená. Ale huby obsahujú mastné kyseliny a tuky. Vo vyššej miere potom tie nenasýtené, ktoré som zdraviu prospešné, ide napr. O kyselinu olejovú, linoleovú. Ďalej sú v Hericiu tiež nasýtené mastné kyseliny, tj. Kyselina palmitová a stearová.

Upozorníme tiež na glykolipidy, teda zlúčeniny cukrov a tukov, v tomto prípade sa jedná napr. O cerebrospinálny likvor B a E, ktoré znižujú toxicitu chemoterapeutík na obličky a majú tiež využitie v liečbe rakoviny.

steroidné zlúčeniny

V Hericiu môžeme tiež nájsť steroidné zlúčeniny, tj. Zlúčeniny, ktoré majú cholesterolové jadro. Hericium obsahuje ergosterol, čo je vitamín D2, ďalej sú to 5-α-ergostanu-3-on, 5-α-stigmastén-22-en-3-on and 5-α-stigmastan-3-on, kampesterol, kampestanol, erinaroly A-F. Tieto zlúčeniny sa niekedy označujú aj ako fytohormóny. Tieto zlúčeniny majú protirakovinové aj antibakteriálne účinky.

Vitamíny a minerály

Nemôžeme nespomenúť minerálne a stopové prvky a vitamíny. Aj tie sú v Hericiu zastúpené. Z neorganických prvkov sú to napr. Sodík, fosfor, draslík, horčík, vápnik, selén, zinok, meď atď. Vitamíny v Hericiu zastupujú vitamíny skupiny B a vitamín D.

S čím Hericium pomáha.

Vyššie spomenuté zlúčeniny, a to sme nevymenovali všetky, sú zodpovedné za účinky Hericia. A tie sú skutočne rôznorodé a niektoré z nich si priblížime ďalej.

Hericium ako balzam pre nervovú sústavu

Hericium je absolútne unikátne v tom, ako pôsobí na nervovú sústavu. Žiadna iná rastlina či huba nevie, čo Hericium. Vykonávané výskumy odhalili, že hericenony a erinaciny podporujú produkciu neurálního rastového faktora v nervovej sústave. Pod vplyvom tohto faktora dochádza k tvorbe nových nervových buniek, regeneruje sa nervové tkanivo, nervové bunky sú odolnejšie proti vplyvom, dlhšie prežívajú, podporuje tiež životaschopnosť cholinergných neurónov atď. Jednoznačným prínosom je Hericium v ​​prípadoch, keď dochádza k degeneratívnym procesom v mozgu či pri poranení – poškodenie nervov, miechy …

Mnohé štúdie uskutočňované na hlodavcoch dokazujú, že Hericium výrazne urýchľuje regeneráciu a návrat funkcie poškodeného nervu. Myšiam bol napr. Poranený nerv tak, aby došlo k strate hybnosti končatiny, časti myší bolo podávané Hericium, časti nič. U myší, ktorým bolo podávané Hericium, došlo k obnoveniu hybnosti, došlo teda aj reinervaci, a to vďaka podpore delenie neurónov, ale aj rastu nervových výbežkov.

Ak sa bližšie pozrieme napr. Na erinacin A, tak pri nej je dokázané, že chráni nervové bunky pred toxickými vplyvmi. Myšiam bola podaná látka, ktorá spôsobí stav, ktorý je obdobou ľudskej Parkinsonovej choroby. Dochádza teda k deštrukcii neurónov, ktoré tvoria dopamín a v nigrostriatálne oblasti. Pri podávaní Hericia došlo k menšiemu zániku týchto buniek a nerozvinula sa tak Parkinsonova choroba. To sa prejavilo jednak v správaní myší, ale aj počas histologického skúmania vzorky mozgu.

neuropatickej bolesti

Neuropatickej bolesti sú časté u diabetikov, lebo sú nervy poškodené zvýšenou koncentráciou cukrov v krvi. Takí pacienti môžu cítiť bolesť či iné vnemy bez príčiny, alebo aj malý podnet vnímajú ako veľa bolestivý. Hericium vie ochrániť nervové bunky pred pôsobením cukrov. Podávanie Hericia diabetickým krysám sa prejavilo zvýšením prahu bolesti, tj. Potkany boli vystavené bolestivým podnetom, ak pre nich bola bolesť veľká, ucukol končatinou. Krysy s Hericiem zniesli bez trhnutiu silnejšie podnety. Navyše je nutné spomenúť, že Hericium samo dokáže tiež znížiť hladinu cukrov a obmedziť oxidačný stres.

Degeneratívne ochorenie mozgu

Degeneratívne ochorenie mozgu sú veľmi časté, zvlášť potom u seniorov. Mnohé sú veľmi vážne a môžu nastupovať aj skôr, a to je napr. Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Uskutočnili sa aj pokusy na dobrovoľníkoch s diagnostikovanou ľahkou demenciou. V skupine bolo 7 pacientov a u 6 z nich bolo pri testoch po skončení užívania zaznamenané zlepšenie mentálnych funkcií. Zlepšili sa komunikačné schopnosti, ale aj schopnosť porozumieť a pamäť.

Do inej štúdie bolo zaradených 30 pacientok, tie boli rozdelené do 2 skupín. Jedna skupina dostávala Hericium, druhá neúčinnú látku, tj. Placebo. Štúdia trvala 16 týždňov a pacientok s Hericiem došlo k vylepšeniu kognitívnych funkcií.

psychika 

Hericium pozitívne ovplyvňuje ako mentálne, tak psychický stav človeka. Opäť prebehli štúdie práve aj s dobrovoľníkmi. V jednej boli pacientky s poruchami spánku a depresiami. 4 týždne užívali Hericium a počas tej doby u nich došlo k zmierneniu prejavov depresie, úzkosti i podráždenosti. Lepšie sa im zaspávalo a zlepšila sa aj kvalita spánku. Užívanie Hericia tiež posilnilo sústredenie.

Hericium pomáha tiež proti ženám, ktoré majú depresie v menopauze, teda ako sprievodný príznak. 30 dobrovoľníčkam bolo podávané Hericium alebo, a to formou koláčikov. V priebehu štúdie sa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky, ale naopak. U žien, ktoré dostávali koláčiky s Hericiem, sa zmiernili dopady menopauzy, ako po stránke fyzickej, tak po tej psychicky. Zmiernili sa depresie aj úzkosti, zlepšila sa koncentrácia a sústredenie.

V niektorých štúdiách bol využitý aj štandardizovaný prípravok, a to Amyloban3399, ktorý je bohatý na amylobandiny, hericenony a amycenony z Hericia. Podávanie preparátu zdravým dobrovoľníkom. Zlepšuje mentálne funkcie, pri užívaní je ľahšie učenie, je zlepšená pozornosť, posilnená motivácia atď. Okrem pokusov na zdravých dobrovoľníkoch sa Amyloban3399 podával tiež pacientom so schizofréniou, u nich došlo k zlepšeniu stavu a stabilizáciu. Pozitívneho efektu bolo tiež dosiahnuté u pacientov s nespavosťou.

Potvrdený bol tiež antidepresívny účinok amycenonu u myší, ktoré boli vystavené stresovým situáciám, ich reakcie na ne bola pri podávaní amycenonu “pokojnejšia”, rovnakého efektu sa podarilo dosiahnuť s bežne predpisovaným antidepresívom paroxetínom.

demyelinizačné choroby

Niektoré choroby sprevádza demyelinizácia, tj. Strata myelínových obalov axónov, čo vedie k narušeniu vedenia vzruchu. Stretávame sa s tým hlavne u roztrúsenej sklerózy mozgovomiechová. Tu je myelín deštruované imunitným systémom, sú totiž produkované protilátky proti jeho komponentom. Aj v tomto prípade sa Hericium ukázalo ako dobrý pomocník. Podľa pokusov je podpora produkcie neurálního rastového faktora spojená aj s novotvorbou myelínu a remyelinizací.

Uviedli sme niekoľko prípadov chorôb nervového systému a psychiky, pri ktorých môže byť Hericium nápomocné pri liečbe. Je potrebné zdôrazniť, že Hericium je možné užívať preventívne, ako sme už spomenuli, zmierňuje dopady toxických látok, oxidačného stresu atď. Na nervové bunky, zabraňuje a spomaľuje postup degenerácie.

Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T.Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009; 23 (3): 367-72.
Kawagishi H, Zhuang C, Shnidman E. The anti-Dementia effect of Lion ‘s Mane mushroom and its clinical application. Townsend Letter for Doctors and Patients, 2004
Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K.Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010; 31 (4): 231-7.
Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T.Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009; 23 (3): 367-72.
Kawagishi H, Zhuang C, Shnidman E. The anti-Dementia effect of Lion ‘s Mane mushroom and its clinical application. Townsend Letter for Doctors and Patients, 2004
Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K.Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010; 31 (4): 231-7.
Kolotushkina EV, Moldavci MG, Voronin KY, Skibo GG The influence of Hericium erinaceus extract on myelination process in vitro. Fiziol ZH 2003; 49 (1): 38-45.
Grygansky AP, Moldavci MG, Kolotushkina OV, Skibo GG Hericium erinaceus (Bull .: Fr.) Pers. extract effect on nerve cells. Int J Med Mushr. 2001; 3 (2-3): 152
Kawamoto K, Matsuda H. Nerve rastového faktora and wound healing. Prog Brain Res. 2004; 146: 369-84
Zhang Yi, Yang Shao-long, Wang Ai-hong, et al., “Protective Effect of Etanol Extracts of Hericium erinaceus on Alloxan-Induced Diabetic Neuropathic Pain in Rats,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Article ID 595480, in press.
SC Apfel et al. Recombinant human nerve growth factor in the treatment of diabetic polyneuropathy. Neurology. 1998; 51: 695-702.
Long-term treatment with recombinant nerve growth factor for HIV-associated sensory neuropatiou. G. Schifitto et al. Neurology. 2001; 57: 1313-1316
Myong Ki Kim, Woon Yong Choi, Hyeon Yong LeeNeuroprotective effect of Hericium erinaceus against oxidative stress on PC12 cells. Arch Physiol Biochem 2014 Oct 30: 1-7. 
Kah-Hui Wong, Murali Naidu, Pamela David, et al., “Peripheral Nerve Regeneration Following Crush Injury to Rat Peroneal Nerve by Aqueous Extract of Medicinal Mushroom Hericium erinaceus. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2011, Article ID 580752, 10 pages, 2011.
Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009 Mar; 23 (3): 367-72.
Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010 Aug; 31 (4): 231-7.

imunita 

Nie je nadsadené, keď napíšeme, že nás imunitný systém udržuje pri živote. Ľudia s ťažkými imunodeficity zomierajú už v dojčenskom veku na vážne infekcie, pokiaľ nie sú liečení. Imunitný systém nás chráni pred škodlivými vplyvmi z okolitého prostredia, ale aj proti tým vo vnútri tela. Jeho práca je náročná a musí byť plne koordinovaná, zohratá, dobre načasovaná, odpoveď dostatočne silná aj dlhá. Ak je krátka a slabá, nedôjde k odstráneniu nebezpečenstva, ak silná alebo dlhotrvajúca môže dôjsť k poškodeniu tkanív vplyvom aktivity imunitných buniek. Imunitný systém sa tiež musí naučiť rozpoznávať vlastné bielkovinové štruktúry na povrchoch buniek a odlišovať od tých cudzích, ktoré môžu byť škodlivé, napr. Infekčná patogén, ale tiež musí rozpoznať cudzie, ktoré nie je nebezpečné, a to napr. Alergény.V prípade vlastných antigénov a alergénov by imunitný systém nemal reagovať, ak áno, rozvíja sa autoimunitné a alergický zápal.

Hericium a posilnenie imunitnej odpovede

Hericium je podobne ako iné huby zložené z veľkého množstva polysacharidov, ktoré majú imunostimulačné účinky. Viažu sa totiž na receptory na imunitných bunkách, ktoré sú takto aktivované. U takto stimulovaných buniek dochádza k vyššiemu delenia, zvyšuje sa teda počet imunitných buniek, produkujú väčšie množstvo pôsobkov, tj. Cytokínov, chemokiny, rastových faktorov, ktoré ďalej posilňujú imunitnú odpoveď, u fagocytujúcich buniek sa zvyšuje ich fagocytárnu aktivita, tj. Účinnejšie pohlcujú cudzorodé častice, napr. aj baktérie a vírusové partikúl. Zvyšuje sa tiež efektivita zabíjanie pohlcených vírusov a baktérií a schopnosť informovať o ich prítomnosti ďalšie imunitné bunky. Fagocyty totiž “vystaví” antigény zabitých vírusov a baktérií na svoj povrch, kde je svojimi receptory môžu identifikovať a byť aktivované ďalšie imunitné bunky, hlavne T lymfocyty.Polysacharidy z Hericia tiež zvyšujú cytotoxickú aktivitu NK buniek, ktoré priamo zabíjajú napr. Baktérie či vírusy napadané bunky a bunky rakovinové. Hericium teda aktivuje imunitný systém ako celkom nielen niektoré jeho zložky.

Hericium tlmenie imunitnej odpovede

Už sme spomenuli, že v niektorých prípadoch je dobré aktivitu imunitného systému tlmiť, a to v prípade chronických zápalu, autoimunitných a alergických zápalov či masívneho akútneho zápalu.

Účinnosť Hericia bola testovaná v prípadoch zvierat alebo pacientov, ktorí majú diagnózu ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba, obe choroby sú chronickým zápalovým ochorením čriev, v ktorom hrá úlohu zvýšená aktivita imunitného systému.

V pokusoch na potkanoch sa preukázalo, že podávanie Hericia výrazne zlepšuje stav krýs. Sú zmiernený ťažkosti ako hnačka, krvácanie, nedochádza k tak výraznej strate hmotnosti a je utlmený prebiehajúci zápal v čreve. Hericium totiž tlmí imunitný systém, ale tiež posilňuje črevnú sliznicu a znižuje oxidačný stres.

Boli ale tiež vykonané randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdie využívajúce placebo. Ako liek bol podávaný Andosan. Štúdia sa zúčastnilo 50 pacientov trpiacich Crohnovou chorobou. Časť teda dostávala po 21 dní placebo a časť Andosan. Následne bol ich stav podľa štandardizovaného skórovacieho systému, v ktorom sa hodnotili tiaže symptómov choroby, únava a celková kvalita života pacientov. Pacienti zo skupiny s Andosanem uvádzali, že sa cíti lepšie než pred začiatkom štúdie. Sú menej unavení, majú menšie črevné ťažkosti, a teda majú aj vyššiu kvalitu života. V krvných testoch sa ukázalo, že u pacientov s Andosanem došlo k poklesu koncentrácie prozápalových cytokínov.

Hericium znižuje však aj zápal, ktoré sa môže rozvinúť po aktivácii imunitných buniek lipopolysacharid, ktorý je súčasťou bakteriálnych stien. Ak sa podával amycenon z Hericia, došlo k zníženiu tvorby prezápalového cytokínu TNF alfa, naopak sa zvýšila koncentrácia protizápalového cytokínu IL-10.

Qin M, Geng Y, Lu Z, Xu H, Shi JS, Xu X, Xu ZH. Anti-Inflammatory Effects of Etanol Extract of Lion ‘s Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Agaricomycetes), in Mice with Ulcerative Colitis. Int J Med Mushrooms. 2016; 18 (3): 227-34.
Yao W, Zhang JC, Dong C, Zhuang C, Hirota S, Inanaga K, Hashimoto K.
Effects of amycenone on serum levels of tumor necrosis factor-α, interleukín-10, and depression-like behavior in mice after lipopolysaccharide administration. Pharmacol Biochem Behave. 2015 Sep; 136: 7-12. 
Chang Gue Son, Jang Woo Shin, Jung Hyo Cho, Chong Kwan Cho, Cheol-HEUI Yun, Wantai Chung, Seung Hyun Han Macrophage activation and nitric oxide production by water soluble components of Hericium erinaceus. International Immunopharmacology Volume 6, Issue 8, August 2006, Pages 1363-1369.
 Jong Seok Lee, Jae Youl Cho, Eock Kee HongStudy on macrophage activation and structural characteristics of purified polysaccharides from the liquid culture broth of Hericium erinaceusCarbohydrate Polymers 08/2009; 78 (1): 162-168.
Yim MH, Shin JW, Son JY, Oh SM, Han SH, Cho JH, Cho CK, Yoo HS, Lee YW, Son CG.
Soluble components of Hericium erinaceus Induce NK cell activation via production of interleukín-12 in mice splenocytes. Acta Pharmacol Sin. 2007; 28 (6): 901-7.
Kim YO, Lee SW, Oh CH, Rhee YH. Hericium erinaceus suppresses LPS-induced pre-inflammation gene activation in RAW264.7 macrophages. Immunopharmacol Immunotoxicol. 2012; 34 (3): 504-12. 
Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E. Effect of the Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSanTM, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Crohn Disease in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled study. Green J, ed. PLoS ONE. 2016; 11 (7): e0159288.

Hericium proti infekciám

Hericium je tiež možné využiť pri riešení mnohých infekcií. Na väčšinu vírusových infekcií neexistuje liečba a problémy nastávajú aj pri infekciách bakteriálnych, kedy narastá rezistencia baktérií k antibiotikám. Preto sa vedci snažia vytvoriť nové antibiotiká či nájsť látky, ktoré by baktérie a vírusy zabíjali.

V pokusoch bolo využité aj Hericium. Pokusy často prebiehajú na kolóniách baktérií či bunkách nakazených vírusmi. Existujú aj štúdie s nakazenými laboratórnymi zvieratami.

Pri pokusoch na bakteriálnych kolóniách sa ukázalo, že Hericium pôsobí aj na multirezistentního stafylokoka, ktorého tiež poznáme pod skratkou MRSA. Účinnou antistafylokokový zložkou sú hericenony. Pri ich pridanie ku stafylokokové kolónii sa baktérie prestávajú množiť, nemôže sa teda rozširovať infekcie, zároveň dochádza aj k zníženiu životaschopnosti baktérií. Podobných výsledkov vedci dosiahli aj u ďalších baktérií, napr. U E. coli, čo je najčastejší pôvodca infekcií močových ciest, Salmonely atď.

Hericium tiež dokáže ničiť baktériu Helicobacter pylori, tj. Pôvodcu žalúdočných vredov.

Hericium má tiež potvrdenú protivírusovú aktivitu. A to aj proti HIV, blokuje totiž enzým vírusu, ktorý mu pomáha pri replikáciu, tj. Pri množení. Jedná sa o reverznej transkriptázu.

Okrem bakteriálnych a vírusových ochorení sa môže Hericium uplatniť tiež v prípade infekcií fungálnych (hubových) a kvasinkových, dokáže zabíjať kvasinku Candida albicans a pleseň Aspergillus niger.

Existujú tiež štúdie, ktoré dokladajú vplyv Hericia na jednobunkové parazity. Je to naparia. V prípade nálevníků, ktorí spôsobujú infekcie u rýb, čo môže byť veľký problém v komerčných sádkach.

Kawagishi H et al. Anti-MRSA compounds of Hericium erinaceous. Int J Med Mushr. 2005; 7 (3): 350
Kim DM, Pyun CW, Ko HG, Park WM. Isolation of Antimicrobial Substances from Hericium erinaceus. Mycobiology. 2000 Mar; 28 (1): 33-38. English.
Wong, KH; Sabaratnam, V .; Abdullah, N .; Kuppusamy, UR; Naidu, M. (2009) Effects of cultivation techniques and processing on ANTIMICROBIAL and antioxidant activities of Hericium erinaceus (Bull.:Fr.) Pers. Extracts. Food Technology and Biotechnology, 47 (1). pp. 47-55.
Kim, Sung Phil; Moon, Eunpyo; Nam, Seok Hyun; Friedman, Mendel. Hericium erinaceus mushroom extracts protect infected mice against salmonella typhimurium-induced liver damage and mortality by stimulation of Inna immune cells. J. Agric. Food Chem., 2012, 60 (22), pp 5590-5596.
Kawagishi H et al. Anti-MRSA compounds of Hericium erinaceous. Int J Med Mushr. 2005; 7 (3): 350
Zhong Zhang, Rui-Na Liu, Qing-Jiu Tang, Jing-Song Zhang, Yan Yang, Xiao-Dong Shang. A new diterpénov from the fungal mycélia of Hericium erinaceus. Phytochemistry Letters, Volume 11, March 2015, Pages 151-156.
Okamoto, K. et al., 1993. “Antimicrobial chlorinated orcinol derivatives from mycélium of Hericium erinaceus.” Phytochemistry, vol. 34, no. 5, 1445-1446.
Shang X, Tan Q, Liu R, Yu K, Li P, Zhao GP. In vitro anti-Helicobacter pylori effects of medicinal mushroom extracts, with special Emphasis on the Lion ‘s Mane mushroom, Hericium erinaceus (higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2013; 15 (2): 165-74.
Yanrui Li, Guoqing Zhang, Tzi Bun Ng, and Hexiang Wang, “A Novel Lectin with Antiproliferative and HIV-1 Reverse Transcriptase Inhibítory Activities from Dried Fruiting Bodies of the Monkey Head Mushroom Hericium erinaceus,” Journal of biomedicíne  and Biotechnology, vol. 2010 , Article ID  716515, 9 pages, 2010.

Hericium v ​​boji proti rakovine

Nádorové ochorenia sú v dnešnej dobe pomerne rozšírená. Každoročne pribúda pacientov, ktorí rakovinou ochorie. Vďaka moderným diagnostickým metódam a screeningům je možné odhaliť rakovinu v zárodku, a navyše sa stále zlepšujú liečebné možnosti, napriek tomu sú stále pacienti, ktorí chorobe podľahnú. Liečba samotná je často veľmi náročná, sprevádza jej mnoho nežiaducich účinkov, ktoré môžu byť aj celoživotné. Sú teda stále hľadané možnosti, ako pacientom pomôcť. Ako s liečbou, tak popr. s obmedzením vplyvu protirakovinové terapie. S tým môže pomôcť aj Hericium.

Proti rakovine bojuje dvoma mechanizmami. Jednak posilňuje imunitný systém, ktorý sa potom rakovine sám bráni a zabíja rakovinové bunky, a na druhej strane obsahuje zložky, ktoré sú pre nádorové bunky toxické. Zdravé bunky pritom nie sú nijako ohrozené.

Účinky Hericia sú testované pri pokusoch na bunkových kultúrach tvorených z rakovinových buniek, k tým je potom pridávané Hericium. Vďaka tomu vedci zistili, že v prítomnosti Hericia sa mnohé druhy rakovinových buniek prestávajú deliť, znižuje sa ich životaschopnosť a podliehajú apoptotické smrti. Nedochádza teda k tvorbe nových rakovinových buniek, a čo viac, ubúda teristikách.

Okrem priameho vplyvu na rakovinové bunky obmedzuje Hericium rakovinové bujnenie aj vďaka tomu, že znižuje angiogenézu, tj. Novotvorbu ciev. Nádorové bunky sa veľmi rýchlo množia, spotrebúvajú oveľa viac kyslíka a živín ako zdravé bunky. Potrebujú teda, aby boli aj viac zásobené krvou a podporujú vytvorenie nových ciev, ktorými by sa k nim dostalo viac krvi s živinami a kyslíkom. Bez nových ciev môže nádor “trpieť hladom”, spomaľuje sa jeho rast, popr. môžu rakovinové bunky odumierať.

Hericium ďalej ovplyvňuje aj metastázovaniu, ktorému zabraňuje. Obmedzuje pohyblivosť buniek a tiež produkciu enzýmov, ktoré rozkladajú medzibunkovú hmotu. Ak je medzibunková hmota uvoľnená, nádorové bunka môže ľahšie vycestovať. 

Neprebiehali pokusy len in vitro, ale aj na zvieratách, pri ktorých je vyvolané nádorové bujnenie, alebo je nádor implantovaný. Tieto zvieratá majú úplne utlmený imunitný systém, aby sa vylúčilo, že rakovina bola zničená jeho aktivitou. Boli napr. Testované myši s rakovinou pečene, hrubého čreva, žalúdka. Im boli podávané roztoky z Hericia v dávke 500 alebo 100 mg / kg / deň. Účinnosť liečby bola porovnávaná s liečbou 5-fluóruracilom, čo je chemoterapeutikum. Pri podávaní Hericia došlo k zmenšeniu nádorovej masy a tiež k predĺženiu doby prežitia. Výsledky boli dokonca lepšie ako v prípade, že myši dostávali 5-fluorouracil. Liečba Hericiem nebola spojená s nežiaducimi účinkami, liečba chemoterapeutikami áno.

Pri sledovaní antimetastatických účinkov bol vytvorený myší model, kedy bol myšiam implantovaná rakovina hrubého čreva, ktorá metastázuje do pľúc. Pri pokusoch in vitro Hericium dokázalo zabíjať rakovinové bunky a znížilo metastázovanie do pľúc až takmer o 70%, nasledujúce pokusy na myšiach preukázali, že došlo až k 55% zníženiu metastázovanie.

Ďalej je preukázané protirakovinové pôsobenie aj proti sarkomům, leukémii atď.

Kim SP, Nam SH, Friedman M. Hericium erinaceus (Lion ‘s Mane) mushroom extracts inhibit metastasis of cancer cells to the lung in CT-26 colon cancer-tansplanted mice. J Agric Food Chem. 2013; 61 (20): 4898-904. 
Wang JC, Hu SH, Su CH, Lee TM Antitumor and immunoenhancing activities of POLYSACCHARIDE from culture broth of Hericium spp. Kaohsiung J Med Sci. 2001; 17 (9): 461-7.
Kim SP, Kang MY, Kim JH, Nam SH, Friedman M. Composition and mechanism of antitumor effects of Hericium erinaceus mushroom extracts in tumor-bearing mice. J Agric Food Chem. 2011; 59 (18): 9861-9. 
Lee JS, Hong EK. Hericium erinaceus enhances doxorubicín-induced Apoptosis in human hepatocellular carcinoma cells. Cancer Lett. 2010; 297 (2): 144-54. 
Kim SP, Kang MY, Choi YH, Kim JH, Nam SH, Friedman M. Mechanism of Hericium erinaceus (Yamabushitake) mushroom-induced Apoptosis of U937 human monocytic leukemia cells. Food Funct. 2011; 2 (6): 348-56.
Lee KC, Kuo HC, Shen CH, Lu CC, Huang WS, Hsieh MC, Huang CY, Kuo YH, Hsieh YY, Teng CC, Lee LY, Tung SY. A Proteomics approach to identifying noviel proteín targets involved in erinacine A-mediated inhibition of colorectal cancer cells ‘aggressiveness. J. Cell. Mol. Med. 2016 Oct 6.
Li G, Yu K, Li F, Xu K, Li J, He S, Cao S, Tan G. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers. J Ethnopharmacol. 2014 Apr 28; 153 (2): 521-30. 
Kim SP, Nam SH, Friedman M. Hericium erinaceus (Lion ‘s Mane) mushroom extracts inhibit metastasis of cancer cells to the lung in CT-26 colon cancer-tansplanted mice. J Agric Food Chem. 2013 May 22; 61 (20): 4898-904.

Hericium ako nepriateľ tukov

Vitálny huby, Hericium nevynímajúc, majú hypolipidemické účinky, tj. Znižujú koncentráciu lipidov v krvi. Mnoho ľudí má v dnešnej dobe zvýšené hladiny lipidov, tento stav síce nebolí, ale postupne ničí cievy. Dochádza k rozvoju aterosklerózy, teda ku kôrnateniu tepien. Tuky sa ukladajú do cievnych stien, dochádza ku chronickému zápalu, zužovanie priesvitu ciev a cievy strácajú pružnosť. Toto vedie k zvýšeniu krvného tlaku, ischemickou chorobám srdca a dolných končatín, môže tiež dôjsť k akútnym stavom, akým je aj srdcový infarkt. Na zníženie lipidov v krvi často stačí úprava životného štýlu, hlavne potom stravy, ak toto nemá požadovaný efekt, nasadzujú sa hypolipidemiká.

Je však možné nechať si pomôcť aj hubami. Hericium bolo testované na laboratórnych zvieratách, hlavne potkanoch a myšiach, u ktorých je vyvolaná hyperlipidémia, a to tým, že sú kŕmené vysokotučné diétou. Pri tejto diéte samozrejme dochádza k nárastu koncentrácie lipidov v krvi. Ak však hlodavce dostávajú Hericium, nie je hladina lipidov tak vysoká ako u neliečených hlodavcov, tj. Zníži sa koncentrácia cholesterolu, LLD, triglyceridov, fosfolipidov …, naopak sa zvyšujú hodnoty “dobrého” cholesterolu HDL. Veľakrát bráni aj nárastu hmotnosti. Znižuje sa výrazne riziko rozvoja či zhoršovanie aterosklerózy.

Výsledky na laboratórnych zvieratách dávajú tušiť, že by rovnakého efektu mohlo byť dosiahnuté aj u ľudí. Hericium by bolo vhodné užívať liečebne aj ako prevenciu.

Hiwatashi K, Kosaka Y, Suzuki N, Hata K, Mukaiyama T, Sakamoto K, Shirakawa H, kóma M. Yamabushitake mushroom (Hericium erinaceus) improved lipid metabolism in mice fed a high-fat diét. Biosca Biotechnol Biochem. 2010; 74 (7): 1447-51. 
Yang BK, Park JB, Song CH. Hypolipidemic effect of an Exo-biopolymér produced from a Submerged mycelial culture of Hericium erinaceus. Biosca Biotechnol Biochem. 2003; 67 (6): 1292-8.
Choi WS, Kim YS, Park BS, Kim JE, Lee SE. Hypolipidaemic Effect of Hericium erinaceus Grown in Artemisia capillaris on obesí Rats. Mycobiology. 2013; 41 (2): 94-99. doi: 10.5941 / MYCO.2013.41.2.94.

Hericium obmedzuje zrážanie krvi 

Pri zvýšení zrážanlivosti krvi dochádza v krvných riečisku k tvorbe krvných zátok, tj. Trombov, ktoré zužujú, až uzatvárajú priesvit cievy, tým sa obmedzuje prietok krvi a tkanivá a orgány trpia nedostatkom živín a kyslíka. Trombus sa však môže aj odtrhnutie a embolizovat, čo môže mať aj smrteľné následky, keď embolus docestuje do pľúcneho či mozgového riečiska.

Niektorí pacienti tam musí užívať lieky, ktoré tzv. “Riedi” krv. Jedným z mechanizmov zabránenie zrážania krvi je aj zníženie aktivity krvných doštičiek.

Hericium zabraňuje ich zhlukovaniu, tj. Agregáciu, nevytvára sa teda tromby, ale nie je to tak, že by sa úplne zastavila aktivita krvných doštičiek. To by bolo pre človeka nebezpečné a mohol by pri poranení vykrvácať. Hericenony teda znižujú, ale nie úplne obmedzujú zhlukovaniu krvných doštičiek.

Mori K, Kikuchi H, Obara Y, Iwashita M, Azumi Y, Kinugasa S, Inatomi S, Oshima Y, Nakahata N.Inhibitory effect of hericenone B from Hericium erinaceus on Collagen-induced Platelet aggregation. Phytomedicine. 2010; 17 (14): 1082-5.

Hericium je priateľom žalúdka, znižuje zápaly a zabraňuje tvorbe žalúdočných vredov

Hericium má veľmi priaznivý vplyv na tráviaci systém, vrátane žalúdka. Ovplyvňuje totiž kvalitu sliznice, ochraňuje ju a posilňuje regeneráciu poškodenej sliznice.

Vedci tento efekt potvrdili pri pokusoch na myšiach. Týmto boli podávané látky, ktoré pôsobia na žalúdočnú sliznicu toxicky, došlo teda k vzniku akútneho zápalu žalúdka, gastritídy. Časti chorým myšiam bolo podané Hericium, a pri nich sa výrazne urýchlilo hojenie, pretože sa výrazne zmiernil zápal, a nedošlo k vzniku vredov ako u myší, ktoré Hericium nedostali.

Dobré výsledky sa dosiahli aj v prípade chronických zápalov žalúdka. Tieto dlhodobé zápaly môžu viesť aj k nádorovej transformácii sliznice. Hericium podporuje obnovovanie sliznice, a to aj tých už zmenených buniek, u ktorých hrozí malígne zvrhnutie. Zabraňuje rozvoju rakoviny.

Vďaka tomu, že zabíja H. pylori, obmedzuje tiež tvorbu žalúdočných vredov.

Wang M, Konishi T, Gao Y, Xu D, Gao Q. Anti-gastrici ulcer Activity of POLYSACCHARIDE Fraction Isolated from Mycélium Culture of Lion ‘s Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes). Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (11): 1055-60.
Wang M, Gao Y, Xu D, Gao Q. A POLYSACCHARIDE from cultured mycélium of Hericium erinaceus and its anti-chronic atrophic gastritída activity. Int J Biol Macromol. 2015 Aug 24. pii: S0141-8130 (15) 00587-5.
Xu CP, Liu WW, Liu FX, Chen SS, Liao FQ, Xu Z, Jiang LG, Wang CA, Lu XH A double-blind study of effectiveness of Hericium erinaceus pers therapy on chronic atrophic gastritída. A preliminary report. Chin Med J (Engl). 1985; 98 (6): 455-6. 
Yu CG, Xu ZM, Zhu QK et al.Cytoprotective effects of Hericium erinaceus on gastric mucosa in rats. Chinese J Gastrent. 1999-02.
Abdulla MA, Noor S, Sabaratnam V, Abdullah N, Wong KH, Ali HM Effect of culinary-medicinal Lion ‘s Mane mushroom, Hericium erinaceus (Bull .: Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae), on Etanol-induced gastric ulcers in rats. Int J Med Mush. 2008; 10 (4): 325-330

Hericium a zníženie hladinu cukrov 

Cukrovkou trpí čoraz viac ľudí, a to hlavne typom II, ktorý je spojený s obezitou a vyšším vekom. V týchto prípadoch nemusí chýbať inzulín, ale môže byť prítomná inzulinorezistencia, kedy bunky nereagujú na inzulín. Typ Aj je autoimunitným zápalom, ktorý ničí bunky pankreasu produkujúce inzulín, tu sa vždy jedná o nedostatok inzulínu. Podľa typu choroby sa odvíja aj liečby, diabetikom II mnohokrát stačí aj len zmena životného štýlu, antidiabetiká, niektorí musia mať aj inzulín, u typu I sú všetci pacienti na inzulínu. Zvýšená glykémie pôsobí toxicky na cievy, nervy, tkanivá. U diabetikov sa tak častejšie stretávame s poškodením sietnice, obličiek, zle hojacimi sa ranami atď.

Hericium má schopnosť znižovať glykémiu. Toto sa testovalo na krysách a myšiach. U nich je vyvolaný podaním napr. Alloxanu navodený stav, ktorý je obdobou ľudského diabetu II. Dochádza teda k nárastu glykémie, zvyšuje sa koncentrácia vykovaného hemoglobínu atď. Pokiaľ je však hlodavcom podávané Hericium dochádza k poklesu týchto parametrov, a navyše je aj chránená pankreas pred poškodením, ktoré znížilo tvorbu inzulínu. Vplyvom Hericia sa tiež obnovuje citlivosť buniek k inzulínu.

Jinn Chyi Wang, Shu Hui Hu, Juh Terng Wang, Ker Shaw Chen, Yi Chen Chia.Hypoglycemic effect of extract of Hericium erinaceus.Journal of the Science of Food and Agriculture Volume 85, Issue 4, pages 641-646, March 2005
Liang B, Guo Z, Xie F, Zhao A. Antihyperglycemic and antihyperlipidemic activities of aqueous extract of Hericium erinaceus in experimental diabetic rats. BMC Complement Altern Med. 2013; 13: 253.

Hericium proti oxidačnému stresu

Voľné radikály sa v tele tvorí pri prirodzených procesoch, jedná sa o trávenie a štiepenie živín a tiež pri imunitných reakciách, viac sa potom tvoria pri patologických procesoch, v prípade zápalov, rakoviny, po vystavení znečisteniu, toxínom atď. Je teda jasné, že v dnešnej dobe sme viac ohrození voľnými radikálmi. Telo síce dokáže voľné radikály neutralizovať, ale iba to množstvo, ktoré sa tvoria prirodzene, preto je nutné telu dodávať antioxidanty. Voľné radikály sú totiž pre bunky toxické, narúšajú bunkové membrány, a čo viac, aj DNA, sú karcinogénne a mutagénne.

Mnohé zložky z Hericia majú antioxidačné schopnosti, a to hlavne polysacharidy, fenoly, flavonoidy atď.

Prebehlo veľa pokusov a potvrdilo sa, že Hericium vie vychytávať a neutralizovať voľné radikály, znižuje oxidačný stres. Spomaľuje teda aj degeneratívne procesy v tele. Autori jednej štúdie dokonca zistili, že sušená huba je lepším antioxidantom než napríklad mrazená.

Pokusy sú vykonávané s roztokmi, kde sú voľné radikály, ku ktorým sa pridá extrakt z huby, ale tiež sa využívajú laboratórne zvieratá. Pri oxidačným strese totiž rastú niektoré hodnoty v krvi, a to napr. Malondialdehydu.

Môžeme spomenúť štúdiu, keď bol u zvierat zastavený tok krvi, tj. Vyvolaná ischémia, nedokrvenie, v takej tkanive sa zvyšuje produkcia voľných radikálov, ktoré ešte viac poškodzujú nedouk kyslíka a živín strádajúce tkanivo. Namiesto poškodenia sa teda ešte zväčšuje. Pokiaľ sú však zvieratá pred spôsobením ischémie Predliečení Hericiem, nedochádza k tak veľkému poškodeniu, pretože je výrazne obmedzená tvorba kyslíkových radikálov. Navyše je posilnená funkcie enzýmov, ktoré voľné radikály tiež neutralizujú.

Han ZH, Ye JM, Wang GF. Evaluation of in vivo antioxidant activity of Hericium erinaceus polysaccharides. Int J Biol Macromol. 2013 Jan; 52: 66-71.
Chen P, Yong Y, Gu Y, Wang Z, Zhang S, Lu L. Comparison of antioxidant and antiproliferation activities of polysaccharides from eight species of medicinal mushrooms. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (3): 287-95.
JIANG S, WANG Y, ZHANG X. Comparative studies on extracts from Hericium erinaceus by different polarity reagents to gain higher antioxidant activities. Experimental and Therapeutic Medicine. 2016; 12 (1): 513-517. doi: 10.3892 / etm.2016.3279.

záver

Hericium je veľmi zvláštne huba, a to svojím tvarom, tak i účinky. Je nutné vypichnúť hlavne jeho vplyv na periférnu aj centrálny nervový systém. Týmto je úplne špecifické a jedinečné.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica