Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Polyporus

Polyporus

Iné názvy:

  • slovensky – choroš klobúčkatý
  • čínsky – zhu ling
  • latinsky –  Polyporus umbellatus

Použitie testované v praxi:

  • boj s bakteriálnymi infekciami + Coriolus, Cordyceps, Reishi
  • modulácia imunitného systému + Reishi, Agaricus, Shiitake
  • podpora odvodňovania a prietoku lymfy + Reishi
  • opuchy
  • regulácia tlaku krvi (regulácia diastolického tlaku) + Reishi, Shiitake, Maitake, Auricularia
  • zlepšenie rastu vlasov a štruktúry kože + Reishi, Hericium, Cordyceps
  • podpora ako súčasť prevencie a liečby rakoviny

Ďalšie motívy pre použitie polyporu:

diuretický efekt (proti konvenčným diuretikám odvádza len 1/3 minerálov), po chemoterapii (+ Cordyceps), s Reishi znižuje diastolický tlak, zápal močového mechúra (nie ak je oslabený), rakovina močového mechúra, podpora pre všetky ochorenia kože, regulácia štruktúry kože , zastavenie rastu rakovinových buniek u karcinómu pečene, antibiotický efekt (Staphylococcus aureus a E.coli), posilnenie imunity u pacientov s nadváhou – zvlášť ak majú časté infekty (+ Agaricus, Polyporus), hepatoprotektívne účinok (+ Maitake), psoriáza (+ Auricularia ), močové kamene, ťažkosti s vylučovaním moču, podporuje močenie, hnačky, edém, žltačka, hepatitída, karcinóm pľúc, krvácanie zo slabosti sleziny, Bi syndrómy, pri a po chemoterapii, alopecia areata (+ Reishi), otvára póry, regulácia lymfatického systému , choroby obličiek a zavodnenie

TCM charakteristika:

  • teplota – svieža
  • chuť – ľahko sladká
  • tropizmus – slezina, obličky, močový mechúr

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny: 

  • podporuje močenie
  • odstraňuje opuchy
  • odvádza vlhkosť

V akej forme užívať vitálne huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Polyporus  ( Polyporus umbellatus, Grifola umbellatus, Zhu Ling, choroš klobúčkatý) patrí medzi drevokazné chorošovité huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale aj na poranených či mŕtvych stromoch a pňoch. Najčastejšie napáda duby, hraby a buka. Plodnice polypore vyrastá z hlúbiku, ktorý odstupuje od stromu a konárov sa na ďalšie “malé hubové nôžky”. Na nich sú potom drobné, pravidelné a dovnútra vtisla klobúčiky, vytvára tak akýsi trs. Vďaka tomu môže mať celá plodnice aj viac ako 50 cm v priemere. Polyporus rastie v miernom pásme, tj. V Severnej Amerike, Európe i Ázii. Je možné ho nájsť aj v u nás, a to hlavne v Polabí, v južných Čechách, na Morave atď. Dopyt po hube je vysoká, takže sa huba pestuje aj komerčne. Vedecky zdokumentovaný bol Polyporus v roku 1801, kedy ho Ch. H. Persoon nazval Bolletus umbellatus.Až v Toce 1821 bol Polyporus zaradený do rodu Polyporus, a to švédskych mykológom EM Fries. Polyporus bol však známy už dlho predtým. A to hlavne v Ázii, kde sú o ňom zmienky už pred 2500 rokmi. V tej dobe bol využívaný ako liečivo, čo je popísané aj v spisoch pochádzajúcich z obdobia dynastie Han aj “herbároch” (ShenNongBenCaoJing, ZhongHuaBenCao, Bencao Gang Mu). Vtedy bol využívaný pri riešením opuchov, odvodňovanie, ale aj proti hnačkám atď.

Tieto účinky boli potvrdené aj vďaka modernej vede, pri mnohých štúdiách a pokusoch.

zloženie polyporu

Polyporus je veľmi bohatý na bioaktívne látky, ktoré ovplyvňujú zdravie.

Sacharidy, cukry 

Rovnako ako iné vitálny huby má aj Polyporus vysoký obsah polysacharidov. Jedným typom je nerozpustná vláknina, ktorá tiež funguje ako probiotikum, ktoré je stravou pre mikroflóru, a tiež podporuje zdravie tráviaceho traktu a peristaltiku.

Dôležité sú však hlavne rozpustné polysacharidy, ktoré sú zastúpené tiež β glukány, s vetvením na pozíciách (1 → 3), (1 → 4) i (1 → 6). Tieto polysacharidy sú schopné modulovať aktivitu imunitného systému, pôsobí tiež protirakovinové a antioxidačne.

V Polyporus nie sú len polysacharidy, ale aj monosacharidy, kde má významné postavenie manitol, ktoré sa využíva aj v medicíne, pretože podporuje odvodňovanie, a tak mierni opuchy a znižuje tlak, a to aj ten vnútrolebečné.

steroidné zlúčeniny

Nemenej podstatnou zložkou sú tiež steroidné zlúčeniny. Mykosteroly v polypore sú zastúpené napr. Fytosteroly a fytosteronů, kam patrí ergosterol (vitamín D2), A-G, acetosyringon, polyporusteron I a II, polyporusteron, polyploid A-D, steroidné Ergon (22E, 24R) -ergosta-7,22 -dien-3β-ol, ergosta-6,22-dién-3β, 5α, 6β-triol, 5α, 8α-epidioxy- (22E, 24R) -ergosta-6,22-dién-3β-ol ai.

Tieto látky sa zapájajú do boja s rakovinovými bunkami a tiež infekčnými patogény.

Ďalšie dôležité komponenty polyporu

  • Antrachinóny  – physcion, chrysophanol, andemodin, tieto látky majú protirakovinové a protizápalové účinky
  • Mastné kyseliny s dlhým reťazcom  – 2-hydroxytetracosanoidová kyselina, α-hydroxytetracosanoicethylester, mastné kyseliny modulujú aktivitu imunitného systému a tiež pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu atď.
  • Nukleozidmi  – adenozín (ovplyvňuje kardiovaskulárny systém), uridín …
  • Cerebrospinálny likvor (glykolipidy, hrajúci dôležitú úlohu v nervovej sústave)  – N- (2-hydroxytetraco- sanoyl) -1,3,4-trihydroxyl-2-octodecanin, cerebrospinálny likvor B, (2S, 3S, 4R, 2’R) -2 – (2-hydroxytricosanoylamino) nonadecan-1,3,4- triol
  • Terpenoidy  – friedelin, 1β-hydroxylfriedelin, zlúčeniny sú silnými antioxidantmi, pôsobí protirakovinové aj protiinfekčne.
  • Organické kyseliny  – nikotínová kyselina, ferulická kyselina, jantárová kyselina
  • Minerálne a stopové prvky  – sodík, draslík, horčík, meď, zinok, selén
  • Vitamíny  – vitamín D, vitamíny skupiny B
  • Akvaporín  – AQP1-3, jedná sa proteíny, ktoré regulujú tok vody cez bunkovú membránu
  • Enzýmy a ich formy (izozymy), napr. Peroxidáza a esterázy
  • A mnoho ďalších.

Kde môže Polyporus pomôcť

Účinky polypore sú dané jeho zložením, a to je veľmi pestré, a tak tiež vyzerajú jeho účinky, ktoré v krátkosti popíšeme v ďalšom texte.

Močový systém, obličky a vylučovanie moču

Jedinečnosť, oproti iným vitálnym hubám, je vplyv polypore na močové ústrojenstvo. Polyporus zvyšuje diurézu, tj. Vylučovanie moču, ktorej tvorbu ale tiež zvyšuje. Z tela sa tak odvádza prebytočná tekutina. Tá môže spôsobovať ťažkosti v podobe opuchov zo zadržiavania vody. Vďaka polypore sa zvyšuje vylučovanie sodíka. Ak odchádza tento prvok z tela, ťahá so sebou aj vodu. Sodík je viac vylučovaný preto, že Polyporus utlmuje aktivitu hormónu aldosterónu. Ten je tvorený v nadobličkách a jeho funkciou je zadržiavanie tekutín, podporuje tiež spätné vstrebanie sodíka, tj. Sodík vyfiltrovaný do moču sa opäť vráti a s ním samozrejme i tekutina.

Tieto močopudné účinky sú dané prítomnosťou ergostanu, manitolu a ergosterolu.

Polyporus bol testovaný v mnohých štúdiách, ich výsledky preukázali účinnosť u zvierat. Do jednej štúdie boli zaradení psi, ktorí dostávali do žily rôzne dávky extraktov z polypore, a to v rozmedzí medzi 0,25-0,5 mg / kg. U psov sa zvýšilo množstvo vylúčeného moču a samozrejme tiež sodíka. Podobné výsledky boli získané aj z pokusov na krysách, kedy bol použitý ergon. Jeho pôsobením sa zvýšila diuréza o 60%.

Polyporus sa však nezapája len do zvyšovania tvorby a vylučovanie moču, ale podieľa sa aj na ochranu a regeneráciu obličiek. Obličky veľmi zaťažovaným orgánom. Sú ako filtrujúci orgán vystavené veľkému množstvo škodlivín, môžu sa v nich vytvoriť kamene, bývajú postihnuté autoimunitnými chorobami i infekciami. To všetko vedie k ich deštrukcii, ktorú sprevádza zhoršenie filtračných funkcií, môžu viac prepúšťať bielkoviny do moču, a naopak nevylučujú škodlivé látky, tj. Napr. Kreatinín, ureu …

Polyporus bráni tvorbe obličkových kameňov. Ich prítomnosť dráždi a traumatizuje obličkovou tkanivo, navyše sa môžu aj zaklínit v prechode obličky do močovodu. To zastaví vylučovanie moču, ktorá sa hromadí v obličke. Kamene v obličkách môžu byť rôzneho charakteru, najčastejšie v nich je zastúpený vápnik a oxalát. Polyporus zabraňuje vytvoreniu jadra kameňa, kryštalizáciu, na ktoré sa “nabaľujú” ďalšie zložky a formujú kameň.

Regeneračný a ochranný efekt bol testovaný na modeli diabetického poškodenia obličiek, tieto už zlyhávali. Na prípade diabetického poškodenia obličky, teda pri chronickom obličkovej zlyhávaní. U týchto obličiek bola funkčná tkanivo nahradená väzivom, došlo k fibrotizácii. Ak bol podaný Polyporus, došlo k zastaveniu procesu fibrotizácia, znížil sa zápal, a čo viac, nahromadená medzibunková nefunkčné hmota bola vplyvom polypore rozpadáva. V inej štúdii na krysách sa potvrdilo, že Polyporus zlepšuje funkciu zlyhávajúcich obličiek. Jeho podávaním došlo k zlepšeniu glomerulárnej filtrácie, tj. Poklesli hodnoty kreatinínu a urey v krvi, lebo boli tieto metabolity vylúčené močom. Opačne to prebiehalo s bielkovinami, obmedzil sa ich únik do moču.

Ďalším pozitívom je aj to, že Polyporus ovplyvňuje imunitný systém, takže môže tlmiť autoimunitné zápaly, ktoré obličky poškodzujú. Tiež sa aktívne zapája do boja s infekciami, ktoré môžu postihnúť aj obličky. Zvýšením vylučovanie moču sa potom tiež lepšie vyplaví patogénu v močových cestách.

Bioactivity-DIRECTED isolation, identification of diuretic compounds from Polyporus umbellatus. Zhao YY, Xie RM, Chao X, Zhang Y, Lin RC, Sun WJ J Ethnopharmacol. 2009; 126 (1): 184-7.
Yuan D, Mori J, Komatsu KI, Makino T, Kano Y. An anti-aldosteronic diuretic component (drain dampness) in Polyporus sclerotium. Biol Pharm Bull. 2004 Jun; 27 (6): 867-70.
Chen YC, Ho CY, chen LD, Hsu SF, Chen WC.Wu-Ling-San Formula Inhibits the Crystallization of Calcium Oxalate In Vitro. Am J Chin Med. 2007; 35 (3): 533-41.
Jung Joo Yoon, Yun Jung Lee, So Min Lee, Dae Gill Kang and Ho Sub Lee. Oryeongsan suppressed high glucose-induced mesangial Fibrosis. BMC Complementary and Alternative Medicine 2015, 15:30

protirakovinové účinky

Počet pacientov s malignitami každoročne stúpa. Tieto choroby sa nevyhýbajú žiadnej vekovej skupine, môžu ochorieť deti, mladí ľudia i seniori. Mnohé typy rakoviny vznikajú na základe chybnej genetickej informácie, napr. Nádory prsníka, iné sú pripočítané na vrub nesprávnemu životnému štýlu, tj. Stravovanie s malým množstvom vlákniny, nadmierou tukov, soli, cukrov atď. Vďaka osvete, preventívnym programom, skríningu aj pokročilých diagnostike je väčšina nádorov zachytená v skorých štádiách, tj. ľahko liečiteľných a vyléčitelných. Niektoré nádory sú však veľmi agresívne, dlho nemajú žiadne príznaky alebo pacient príde neskoro, tu sa šanca na vyliečenie rapídne znižuje. Stretávame sa teda aj s prípadmi, kedy pacient choroby podľahne. Ani liečba samotná nie je bez rizika, chemo-, rádioterapia sú sprevádzané akútnymi nežiaducimi príznaky, ale aj chronickými,ktoré môžu pretrvať do konca života. Je teda snaha liečbu zefektívniť, ale tiež znížiť jej dopad na zdravie pacienta. Stále viac sa vedci uchyľujú k možnostiam modulovať imunitný systém, navyše hľadajú inšpiráciu v prírode, napr. Aj u vitálnych húb, aj polypore.

Polyporus sa do boja s malignitami zapája viacerými spôsobmi. Ovplyvňuje totiž aktivitu imunitného systému a zabíja rakovinové bunky. V imunitnom systéme sa podieľa na posilnenie protinádorovej imunity, tj. Stimuluje aktivitu NK buniek, makrofágov, dendritických buniek i T lymfocytov. Pri tejto stimulácii hrajú úlohu hlavne polysacharidy, polyporusterony a Ergon. Polyporus je veľmi silný v kombinácii s Reishi, kedy je prípravok označený ako Khz.

Mnohé štúdie sú vykonávané na kultúrach vytvorených z rakovinových buniek a k nim je pridaný Polyporus. Rakovinové bunky reagujú na prítomnosť polypore zástavou delenie, tým by došlo k zablokovaniu rastu nádoru. Naviac je však Polyporus zodpovedný aj za smrť rakovinových buniek. Spúšťa u nich signálne cesty, ktoré vedú k bunkovej smrti, apoptóze.

V prípade buniek leukémie sa ukázalo, že znižuje ich životaschopnosť až o 45%. Veľmi účinný je Polyporus aj proti bunkám hepatocelulárneho karcinómu.

Boli tiež robené pokusy na živých organizmoch, v tomto prípade hlavne na myšiach a potkanoch, ktoré boli vystavené pôsobeniu látok spôsobujúcich rakovinu. Ak im bol podávaný Polyporus v dávke 50 mg / kg došlo k zníženiu vzniku karcinogenézy, tj. Polyporus pôsobil preventívne proti vzniku rakoviny. Iné testy s krysami s nádormi potom zistili, že dochádza k zmenšeniu nádorov a predĺženie prežitia pokusných zvierat. V prípade rakoviny prsníka bolo zistené, že dochádza k obmedzeniu množenia rakovinových buniek, znížila sa však aj invazívnosť nádoru, tj. Nešíril sa tak agresívne do okolia a tiež oveľa menej metastázoval.

Polyporus bol tiež využitý v klinických štúdiách s pacientmi. A to u pacientov, ktorí sa liečili s rakovinou močového mechúra. Pacienti užívajúci Polyporus mali nižší výskyt recidívy. K recidíve došlo u 35% pacientov s polypore, v druhej skupine boli pacienti, ktorí dostávali liek mitomycín C, a tu bola recidíva 53%. Je teda vidieť, že Polyporus úspešnejšie bránil návratu choroby.

Medzi ďalšie typy rakovín, na ktoré Polyporus pôsobia, patrí tiež sarkóm, rakovina krčka maternice, žalúdka a hrubého čreva. Okrem protirakovinového pôsobenia pôsobí Polyporus tiež ochranne, a to v prípade podávania chemo- či rádioterapie. Mierni jej následky. Obmedzuje totiž zvnikajíc oxidačný stres a zabraňuje ulutmení imunitného systému.

Tan XL, Guo L, Wang GH. Polyporus umbellatus LOCKED tumor cell proliferation and promoted tumor cell Apoptosis by down-regulating AKT in breast cancer. Biomed Pharmacother. 2016 Jul 19; 83: 526-535.
Fries. Li X, Xu W. TLR4-mediated activation of macrophages by the POLYSACCHARIDE fraction from Polyporus umbellatus (pers.) J Ethnopharmacol. 2010 Epub.
Li X, Xu W, Chen. POLYSACCHARIDE purified from Polyporus umbellatus (Per) Fr induces the activation and maturation of Murine bone-derived dendritic cells via toll-like receptor 4. J. Cell Immunol. 2010; 265 (1): 50-6.
Yang D, Li S, Wang H, Li X, Liu S, Han W, Hao J, Zhang H.Prevention of postoperative Recurrence of bladder cancer: a clinical study. Zhonghua Wai Ku Za Zhi. 1999; 37 (8): 464-5.
Zhang G, Zeng X, Li C, Li J, Huang Y, Han L, Wei JA, Huang H. Inhibition of urinary bladder carcinogenesis by aqueous extract of sclerotia of Polyporus umbellatus Fries and Polyporus POLYSACCHARIDE. Am J Chin Med. 2011; 39 (1): 135-44.
Lee, JW Shin, YJCho, DJ; Lim, HJ; Lee, YK Choi, WE Antitumor and Antimutagenic Effect of the Proteinpolysaccharides from Polyporus umbellatus   
Zhao YY, Shen X, Chao X, Ho CC, Cheng XL, Zhang Y, Lin RC, Du KJ, Luo WJ, Chen JY, Sun WJ. Ergosta-4,6,8 (14), 22-tetraen-3-one induces G2 / M cell cycle arrest and Apoptosis in human hepatocellular carcinoma HepG2 cells. Biochim BIOPHYS Acta. 2011; 1810 (4): 384-90.

imunitný systém

Imunitný systém je nepostrádateľný nielen pre naše zdravie, ale aj život ako taký. Ťažké vrodené imunodeficity môžu skončiť úmrtím už v dojčenskom veku, kedy dieťa podľahne aj banálne infekciu. Imunitný systém sa stretáva s vnútorným prostredím, ale aj s tým vonkajším. Musí nás chrániť proti nebezpečenstvu, tj. Vyvinúť cielenú a dostatočne silnú reakciu, ktorá zlikviduje hrozbu. Na druhú stranu ale nemá útočiť na neškodné antigény, tj. Alergény, či dokonca svoje vlastné antigény, a na nebezpečenstvo nesmie reagovať príliš silno alebo príliš dlho, všetky tieto javy môžu organizmus poškodiť. Reakcia imunitného systému teda musí byť cielená a regulovaná a zavčasu ukončená. Ak je imunitný systém oslabený, je zvýšené riziko infekčných ochorení a rakovinového bujnenia, čo je nežiaduce stav. Preto je dôležité imunitný systém stimulovať a posilňovať jeho funkcie.K tomu je možné využiť aj Polyporus. Najsilnejšie imunitný systém reaguje s polysacharidy, ktoré interagujú s receptormi na imunitných bunkách. Vďaka tomu sú imunitné bunky aktivované, dochádza k ich proliferácii, tj. Delí sa, narastá ich počet, produkujú väčšie množstvo potrebných cytokínov, napr. IL-1 beta, IL-6, INF gama, TNF alfa atď. Aj tieto pôsobky posilňujú ďalšie reakcie. U fagocytujúcich buniek sa vplyvom polypore zvyšujú fagocytárnu funkcie a tiež lepšie zabíjajú infekčné patogény. Polyporus teda podporuje aktivitu makrofágov, NK buniek, dendritických buniek, ale aj T lymfocytov, čím dôjde aj k aktivácii B lymfocytov a tvorbe protilátok.narastá ich počet, produkujú väčšie množstvo potrebných cytokínov, napr. IL-1 beta, IL-6, INF gama, TNF alfa atď. Aj tieto pôsobky posilňujú ďalšie reakcie. U fagocytujúcich buniek sa vplyvom polypore zvyšujú fagocytárnu funkcie a tiež lepšie zabíjajú infekčné patogény. Polyporus teda podporuje aktivitu makrofágov, NK buniek, dendritických buniek, ale aj T lymfocytov, čím dôjde aj k aktivácii B lymfocytov a tvorbe protilátok.narastá ich počet, produkujú väčšie množstvo potrebných cytokínov, napr. IL-1 beta, IL-6, INF gama, TNF alfa atď. Aj tieto pôsobky posilňujú ďalšie reakcie. U fagocytujúcich buniek sa vplyvom polypore zvyšujú fagocytárnu funkcie a tiež lepšie zabíjajú infekčné patogény. Polyporus teda podporuje aktivitu makrofágov, NK buniek, dendritických buniek, ale aj T lymfocytov, čím dôjde aj k aktivácii B lymfocytov a tvorbe protilátok.

Na druhú stranu však vie Polyporus zabrániť imunitnému systému, aby reagoval s alergénmi či vlastnými antigénmi. Tu sa uplatňujú hlavne polyporoidy. Pri pokusoch na myšiach, ktorým sa podal ovalbumín a vznikla na neho alergie a tvorili sa proti nemu protilátky, došlo pri podávaní polypore k zníženiu produkcie týchto protilátok. Polyporoidy a polyporusterony tiež znižujú silu zápalu, napr. Pri toxických látok. Dochádza teda k oveľa menšiemu poškodeniu tkaniva.

Polyporus teda pôsobí na imunitný systém aktivačne aj inhibične.

Dai H, Han XQ, Gong FY, Dong H, Tú PF, Gao XM.Structure elucidation and immunological function analysis of a noviel β-glukán from the fruit bodies of Polyporus umbellatus (Pers.) Fries. Glycobiology. 2012 Dec; 22 (12): 1673-83.
Li X, Xu W, Chen J. POLYSACCHARIDE purified from Polyporus umbellatus (Per) Fr induces the activation and maturation of Murine bone-derived dendritic cells via toll-like receptor 4. Cell Immunol. 2010; 265 (1): 50-6.
Li X, Xu W. TLR4-mediated activation of macrophages by the POLYSACCHARIDE fraction from Polyporus umbellatus (pers.) Fries. J Ethnopharmacol. 2011; 135 (1): 1-6. 
Sun Y, Yasukawa K. New anti-inflammatory ergostanu-type ecdysteroids from the sclerotium of Polyporus umbellatus. Bioorg Med Chem Lett. 2008; 18 (11): 3417-20. 
Babakhin AA, Majoul LA, Vedernikov AA, Lešková VP, Pisarev VM, Babakhin AA, Logina NYU, Gushchin IS, Nolte H, DuBuske LM. In vivo and in vitro immunomodulation induced by the extract of the mycélium fungus Polyporus squamosus. Allergy Asthma Proc. 1997; 18 (5): 301-10.

Polyporus pomôže s infekciami

Infekčné choroby sa nevyhýbajú snáď nikomu z nás, hlavne potom v obdobiach, keď sú epidémie. Na veľmi málo vírusových infekcií je liečba, napr. Na herpetické infekcie. Niektoré sú veľmi nebezpečné s vysokou úmrtnosť, napr. Krvácavé horúčky. Na bakteriálne infekcie síce existujú antibiotiká, ale ich schopnosť zabíjať baktérie sa znižuje, pretože baktérie sa stávajú proti ich pôsobeniu odolnejšie. Stávajú sa rezistentné. Už existujú kmene, ktoré nereagujú na žiadne antibiotiká. Je snaha vyvinúť antibiotiká nová, ale vedci sa tiež obracajú k prírode, v ktorej je možné nájsť látky, ktoré pôsobia antimikrobiálne. Tu môže pomôcť aj Polyporus. Tento jednak posilňuje imunitný systém, aby lepšie čelil infekcii, a jednak sám mikróby zabíja. Polyporus bol testovaný na vírus hepatitídy B, ktorá prechádza do chronicity a môže spôsobiť cirhózu pečene aj rakovinu.V jednej štúdii bolo 90 pacientov s chronickou infekciou, u ktorých dochádzalo k replikáciu vírusu a tiež mali poškodená pečeň. To sa prejavilo aj zvýšenou hladinou pečeňových enzýmov v krvi. Keď bol pacientom podávaný Polyporus, došlo k poklesu koncentrácie týchto pečeňových enzýmov v krvi, pečeň teda nebola tak poškodzovaná, po 3 mesiacoch sa dokonca objavilo zlepšenie, a to až o 60%. Replikácie vírusu sa znížila o 25%. Ak sa k polypore pridala aj šalvia červenokořenná, zvýšila sa účinnosť. Zlepšenie pečene bolo 83% a replikácie vírusu poklesla o 67%.po 3 mesiacoch sa dokonca objavilo zlepšenie, a to až o 60%. Replikácie vírusu sa znížila o 25%. Ak sa k polypore pridala aj šalvia červenokořenná, zvýšila sa účinnosť. Zlepšenie pečene bolo 83% a replikácie vírusu poklesla o 67%.po 3 mesiacoch sa dokonca objavilo zlepšenie, a to až o 60%. Replikácie vírusu sa znížila o 25%. Ak sa k polypore pridala aj šalvia červenokořenná, zvýšila sa účinnosť. Zlepšenie pečene bolo 83% a replikácie vírusu poklesla o 67%.

Polyporus dokáže zastaviť aj rast baktérií. Keď je pridaný k bakteriálnej kolónii tieto sa prestávajú množiť a niektoré i umierajú. Tento jav sa objavil u zlatého stafylokoka a taktiež u E. coli, čo je baktérie spôsobujúce močové infekcie.

Xiong LL. Therapeutic effect of combined therapy of Salvia miltiorrhizae and Polyporus umbellatus POLYSACCHARIDE in the treatment of chronic hepatitis B. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1993; 13 (9): 533-5, 516-7.
Liu J, McIntosh H, Lin H. Chinese medicinal herbs for chronic hepatitis B: a systematic review. Liver. 2001; 21 (4): 280-6.
Ye Sun, Xiaoyan Zhou. Purification, initial characterization and immune activities of polysaccharides from the fungus, Polyporus umbellatus. Food Science and Human Wellness Volume 3, Issue 2, June 2014, Pages 73-78.

Ochrana pečene polyporus

Polyporus chráni tiež tkanivo pečene, nielen obličky. Pečeň je tiež zaťažované toxíny, škodlivinami, infekciami atď. Môžem sa síce regenerovať, ale môžu sa tiež poškodiť. Ich funkcia je pre telo nepostrádateľná, detoxikujú, podieľa sa na metabolizme živín a tiež na syntéze mnohých bielkovín, vrátane zrazenú faktorov. Ak je pečeň poškodená, dochádza k fibrotizácii, kedy je nahradená funkčná tkanivo väzivom, ďalej potom k prestavbe tkaniva, tj. Cirhóze. Tento stav sa končí zlyhaním pečene. Pokusy na potkanoch sa potvrdilo, že Polyporus pečeň ochraňuje. Vedci krysám podali tetrachlórmetán, ktorý spôsobil fibrózu pečene. Po 9 týždňov im bol podaný Polyporus a stav pečene sa výrazne zlepšil. Došlo k normalizácii pečeňových testov, tj. Poklesli hodnoty pečeňových enzýmov v krvi, a tiež sa pri histologickom vyšetrení vzorky pečeňového tkaniva zistilo,že sa znížila aj fibrotizácia, jej rozsah, bolo tiež menej depozit kolagénu atď.

Pri pokusoch na krysách sa Polyporus ukázal ako silný ochranný prvok. Krysám bol podaný tetrachlórmetán, to spôsobilo fibrózu pečene. Podávanie polypore po 9 týždňov však stav pečene zlepšilo, normalizovali sa pečeňové testy, znížila sa fibrotizácia, depozitá kolagénu atď. Rovnaký výsledok bol dosiahnutý aj pri pokusoch na myšiach, ktorým boli podávané polysacharidy extrahované z polypore.

Kang Peng, Lv ShuLan, Wang Xiao, Yan, Sun Li Jie, Yu Jian Wu, Zhao Yong Hua, Li Shu Chen. Polyporus umbellatus polysaccharides ameliorates carbon tetrachlorid-induced Hepatic injury in mice. African Journal of Pharmacy and Pharmacology Vol. 6 (37), pp. 2686-2691,8.
Zou YH, Yang Y, Li J, Wu Q, Li WP, Lu JT, Roberts MS. Potential therapeutic effects of a traditional Chinese Formulation, BJ-IN, on liver Fibrosis induced by carbon tetrachlorid in rats. J Ethnopharmacol. 2008; 120 (3): 452-7.

Polyporus ako antioxidant

Voľná ​​radikály sú vysoko reaktívne zlúčeniny, ktoré môžu reagovať s lipidy v bunkových membránach, dochádza k lipoperoxidáciu a poškodeniu membrány, teda aj bunky. Voľné radikály tiež reagujú s bielkovinami vrátane DNA. Sú teda rakovinotvorné a mutagénne. Ich produkcia sprevádza aj fyziologické pochody, napr. Metabolizmus živín a imunitné reakcie. Tieto však dokáže telo neutralizovať. Ak však tvorba prevýši antioxidačnú kapacitu tela, dochádza k poškodeniu organizmu, k urýchleniu degenerácia, zápalom atď. Je teda nutné dodávať telu antioxidanty. Polyporus je silných antioxidantom. Bol testovaný v roztokoch, v ktorých boli voľné radikály, po pridaní polypore koncentrácie týchto voľných radikálov značne poklesla, pretože boli vychytaný a neutralizované polypore. Účinne neutralizuje superoxidové a hydroxylové radikály.Vďaka tomu sa znižuje poškodenie DNA a je obmedzená peroxidácie lipidov v membránach. Na Antioxidácia- sa podieľajú polysacharidy, terpény atď.

Polyporus bol testovaný aj na ochrane červených krviniek, tie boli dané do roztoku s kyslíkovými radikálmi, ktoré ich mali poškodiť, malo dôjsť k hemolýze, čo sa ale nestalo v prítomnosti polypore, lebo ten voľné radikály neutralizoval. Ďalej sa robili pokusy na potkanoch, i u nich boli červené krvinky chránené pred poškodením a poklesla koncentrácia voľných radikálov v plazme.

He PF, Zhang AQ, Wang XL, Qu L, Li GL, Li YP, Sun PL. Structure elucidation and antioxidant activity of a noviel POLYSACCHARIDE from Polyporus umbellatus sclerotia. Int J Biol Macromol. 2015 Oct 14. pii: S0141-8130 (15) 30036-2. 
Sekiya N, hiki H, Nakai Y, Sakakibara I, Nozaki K, Kouta K, Shimada Y, Terasawa K.
Inhibítory effects of triterpenes isolated from Chuling (Polyporus umbellatus Fries) on free radical-induced lysis of red blood cells. Biol Pharm Bull. 2005 May; 28 (5): 817-21.

 

Polyporus znižuje hladinu tukov

Zvýšené koncentrácie tukov v krvi síce nebolí, ale spôsobujú chronické ťažkosti. Tuku sa ukladajú do cievnych stien, v ktorých dochádza k zápalu, ktorý vedie k ich zhrubnutie, strate elasticity, vytvorenie ateromových plátov a teda aj zúženie priesvitu cievy. Dochádza k sťaženiu prietoku krvi cievou, k ischémiám, vysokému krvnému tlaku, vzniku trombov, aj akútnom príhodám v podobe infarktu myokardu atď. Je teda dôležité mať tuky pod kontrolou. Veľakrát sa hladiny v krvi upraví stravou, ale niekedy je nutné nasadiť hypolipidemickú terapiu. V znižovaní tukov môže pomôcť aj Polyporus, a to vďaka vysokému obsahu triterpény. Bol vytvorený model, v ktorom boli krysy s vysokými hodnotami tukov v krvi. Ak bol krysám podávaný Polyporus, došlo k zníženiu koncentrácie krvných triglyceridov o 77,9%, celkového cholesterolu o takmer 20%,naopak sa zvýšil pomer HDL cholesterolu ku triglyceridům o 54%, čo je pozitívne a Polyporus sa ukázal byť účinnejší ako bežne používaná farmaká, fibráty.

Chengyuan Lianga, Gennian MAOAM, Zhiqiang Liub, Xuechuan Wangc.The hypolipidemic properties study of total triterpenic acids from Polyporus umbellatus. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research, 2015, 7 (4): 85-92
http://www.jocpr.com/articles/the-hypolipidemic-properties-study-of-total-triterpenic-acids-frompolyporus-umbellatus.pdf

 

Polyporus a vlasy

Zaujímavých účinkom polypore je jeho schopnosť stimulovať rast vlasov. Snáď každý z nás si želá silnú, hustú hrivu, mnohokrát je to naopak. Naše vlasy sú slabé a vypadávajú Polyporus bol testovaný na myšiach, kedy im z chrbta odstránili chĺpky, boli teda v tom mieste úplne holé. Na toto miesto bol aplikovaný polyporový výťažok. Na danom mieste došlo k obnoveniu rastu chlpov. Na holom mieste, ktoré nebolo vystavené polypore k tomu nedošlo. Tento efekt je pripisovaný acetosyringonům a polyporusteronům A a B.

Inaoka Y, Shakuya A, Fukazawa H, Ishida H, Nukaya H, Tsuji K, Kuroda H, Okada M, Fukushima M, Kosugi T. Studies on active substances in herbs used for hair treatment. I – IV. Effects of herb extracts on hair growth and isolation of an active substancie from Polyporus umbellatus F. Chem Pharm Bull (Tokyo). 1994; 42 (3): 530-3.

záver

Polyporus je pre naše zdravie priamo balzamom, hlavne potom pre močové ústrojenstvo, imunitný systém i pečeň. Vie však oveľa viac, stačí ho vyskúšať.

Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica