Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Reishi

IMG_6094

Iné názvy:

 • slovensky –  leskokôrka lesklá
 • čínsky – Lingzhi
 • latinsky –  Ganoderma lucidum
 • japonsky – reishi

Popis terapeuta:

Reishi  sa nehovorí božská huba nesmrteľnosti len tak pre nič za nič. Možno ju poznáte aj pod inými názvami treba  ganoderma  či  leskokôrka lesklá.
Je taká širokospektrálne, čo sa účinkov týka. Podľa môjho názoru zo všetkých húb najviac posilňuje  Zheng Qi  (môžeme povedať tiež vitalitu, životnú silu, odolnosť voči prostredia atď.). Preto je popri  Coriolu  najužívanejšou hubou  u onkologických problémov . Obe dokážu stimulovať imunitný systém, aby sa aktívnejšie obracal proti rakovinovým bunkám.  Coriolus  je v tom síce trochu lepšie, ale  Reishi  lepšie posilňuje náš organizmus, čo je v týchto prípadoch nemenej dôležité. Zvlášť ak človek podstupuje drastickú (ale často nevyhnutnou) konvenčnú liečbu, akou je  chemo či rádioterapia. Môže sa podávať a je dobré ho podávať  po celú dobu konvenčné liečby (a ešte asi 2 mesiace po tom). Nielen že pomáha likvidovať rakovinové bunky, ale pomáha organizmu zvládnuť náročnú konvenčnú liečbu, ktorú zvyčajne sprevádza mnoho nepríjemných vedľajších príznakov.
Reishi  má výrazný stimulačný účinok na  imunitný systém , hlavne makrofágy, a aktivizuje výrazne NK bunky (prirodzení zabíjač) a dendritické bunky. Dokáže sa popasovať s E.coli, B.dysenterie, B.Pseudomonas, pneumokoky, streptokoky, stafylokoky a inými koky …
Druhou oblasťou, kde Reishi používame, sú  únavové stavy . Keďže pomáha dopĺňať skôr yin a krv, tak je výborná hlavne u žien. Niekedy jej hovorím “dámska huba”. Možno aj pre jej  antiaging účinok , proste s ňou ženy starnú oveľa pomalšie. Pomáha teda u rôznych únavových stavov, únavou po pôrode. A to nielen u únavy fyzickej, ale aj psychickej, pretože má tropizmus k srdcu (podľa čínskej medicíny vyživuje srdca).
A s tropizme k srdcu súvisí aj jej ďalšie funkcie – podľa čínskej medicíny má  An Shen účinok  (harmonizuje dušu). Číňania veria, že v srdci sídli duša Shen (taká naša hlavná duša, podľa Číňanov ich máme viac). Reishi dokáže vyživovať srdca a tým sťahovať, harmonizovať, upokojovať dušu Shen. Preto je možné ju použiť u rôznych stavov ľahkých  depresií, úzkosťou, panických atakov, neukotvenosti , ale napríklad aj n espavostí  pod. Taoistickí mnísi si ju dávali pred meditáciou. Ak chceme Reishi použiť  u psychických problémov , tak je lepšie použiť formu prášku. Extrakt trochu viac povzbudzuje – je lepšie  u únava. Prášok je použitý v zmesi na podporu spánku (nemôžem tu uviesť názov, ale určite si to ste schopní dohľadať). V tejto zmesi je použitá s jujube, ktorá tiež vyživuje srdce, takže sa v tejto funkcii vzájomne dopĺňajú. 
Psychické nerovnováhy môžu mať niekoľko príčin, ale ak by som to hrozne zjednodušil, tak najčastejšie vidíme príčinu v srdci (buď je tam nadbytok alebo nedostatok, v oboch prípadoch použijeme Reishi, ideálne s jujube) alebo v pečeni – na uvoľnenie pečene máme úžasnú zmes, je to zmes uvoľňujúce ” stres ” (nemôžem používať tie názvy).
Ako však odlíšiť, či mám problémy so srdcom alebo stagnáciou pečene? 
Človek majúci problém so  XIN (srdce)  je podľa čínskej medicíny neukotvené, psychicky nevyrovnaný, zabúda, vníma búšenie srdca, nepokojne spia, zabúda, ľahko sa ľaká, je skôr bledý.
Človek majúci problémy s  GAN (pečeň)  sa nedokáže uvoľniť, má pocit pnutia či stiahnutie sa, striedanie nálad, veľa vecí sa mu zhoršuje pôsobením stresu či emócií, u žien bývajú príznaky zosilnené pred menštruáciou.
Ako som písal vyššie, Reishi dokáže  vyživovať yin a krv . Zároveň som uviedol, že  harmonizuje psychiku . To z nej robí ideálny prípravok na  klimakterické problémy , ako sú  návaly, podráždenosti, mentálne neukotvenosti, náladovosti, búšenie srdca  a pod. A často ju dávam súbežne so zmesou na ” stres “.
Zaujímavé je, že  Reishi  pomáha srdcu nielen o psychickej stránke, ale podľa súčasných štúdií aj po stránke fyzickej. Preto ju môžeme použiť u najrôznejších  kardiovaskulárnych problémov .
Reishi  má tiež tropizmus k pľúcam. Rovnako ako väčšina ostatných húb dokáže imunitný systém stimulovať, ak je slabý, ale tiež ho regulovať, ak je jejho odpoveď neprimeraná. Toho sa využíva pri rôznych  autoimunitných či alergických problémov . Preto ju použijeme u  kašľov, astma, sennej nádchy, najrôznejších alergií, CHOCHP, emfyzému  pod. Jednotkou je aj u opakujúcich sa  infekcií respiračného systému, a le nie v akútnej fáze. Ak je akútny stav, tak je lepšie použiť Coriolus či betaglukan (vo vyšších dávkach).
Dýchanie je podľa čínskej medicíny záležitosťou dvoch orgánov obličiek a pľúc. Preto sa v týchto prípadoch často kombinuje s Cordycpesem. nezabudnite: Cordycpes ráno, Reishi večer.
Výborná je aj u  kožných problémov , treba  atopického ekzému . Tu ju dávam často spolu s hubou Agaricus.
Reishi dokáže pomôcť pri problematiky  pečene . Dokáže je prečistiť lepšie ako pestrec mariánsky. Ale to dokáže väčšina húb. Pečeň dokáže nielen regenerovať (má  hepatoprotektívne účinok ), ale dokáže ich aj posilňovať, ich krv a yin. To je dôležité hlavne u žien, napríklad u  menštruačných nerovnováh .
Podobne ako iné huby dokáže regulovať cukor v krvi a môžeme ju použiť  pri diabete, hlavne II. typu . Je dokázané, že zlepšuje reakciu tkanív na inzulín.
Dokáže tiež  harmonizovať krvný tlak , bráni hypoxii srdcového svalu a zlepšuje výživu vencovitých tepien.
Reishi používam tiež u rôznych zápalov. Skôr teda  chronických zápalov . Spolu s Coriolem a Auricularia u rôznych zápalov pohybového aparátu (napríklad u  reumatoidnej artritídy ).
Tiež je vhodná u  autoimunitných zápalov  či  nadmerné funkciu štítnej žľazy . Obvykle spoločne s Coriolem.

Použitie v praxi:

 • všeobecné posilnenie imunitného systému + Agaricus, Shiitake, Coriolus
 • terapia alergií + Agaricus, Hericium (najmä pre prečistenie čriev)
 • podpora fyzického a mentálneho zdravotného stavu + Cordyceps
 • doplnková terapia rakoviny + podľa typu nádoru
 • podpora srdca a obehu + Shiitake, Agaricus, Maitake, Auricularia, Cordyceps
 • prírodný prostriedok proti starnutiu + Cordyceps
 • pomoc pri poruchách spánku, nervovom nepokoja a vyčerpanie + Hericium, Cordyceps
 • doplnková terapia pri poruchách pečene + Maitake, Agaricus, Shiitake

Ďalšie motívy pre použitie Reishi:

protizápalové účinky, nespavosť, úzkosti, nadváha, únavy, reguluje lipidy a cholesterol, anti-aging účinky (+ Polyporus, Cordyceps), ochrana srdca a pečene, alergie (zastavuje uvoľňovanie histamínu + vitamín C), alergia na potraviny (+ Hericium), ochorenia pohybového aparátu, odstránenie stresu, CA žalúdka, pečene, pľúc, kože, mozgu, obličiek, posilnenie imunitného systému, kožné ochorenia, pôsobí antineoplastické, posilňuje kardiovaskulárny systém (zvyšuje kontraktilitu, znižuje TK, bráni hypoxii srdcového svalu), antibiotické pôsobenie (proti E.coli, B.dysenterie, Pseudomonas, pneumokokom, streptokokom, stafylokokom), posilňuje pečeň, diabetes, tíši kašeľ, podporuje vykašliavanie, sedatívne, analgeticky, antihistamínový efekt, bronchitída (+ Cordyceps – dlhodobo, + Coriolus u akútneho stavu – regeneruje sliznice ), neurasténie, leukopénia, cirhóza pečene,dermatologické choroby, telesná alebo duševná únava, artróza, artritída, leukémia (účinok na kostnú dreň), ochorenia sietnice, svalová atrofia a dystrofia a RS, detoxikácia pečene, reguluje obrannú čchi, výrazný antioxidant (P / E), Antiage účinky

TCM charakteristika:

 • teplota – neutrálny
 • chuť – sladká a ľahko horká
 • tropizmus – srdce, pečeň, pľúca (podľa niektorých prameňov má tropizmus aj k obličkám alebo slezine)

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

 • doplňuje Qi a vyživuje krv
 • upokojuje ducha
 • transformuje hlieny a zastavuje kašeľ
 • utišuje dýchavičnosť
 • posilňuje esenciu obličiek

V akej forme užívať vitálny huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom najprv spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je potrebné Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia ), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Dávajú sa treba pri preventívnom užívaní.

Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými !!! Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Stručný opis

Reishi (Ganoderma lucidum, leskokôrka lesklá, Ling zhi, “božská huba nesmrteľnosť”) je drevokaznou chorošovitou hubou, ktorá pochádza z Ázie. Patrí do obrovskej čeľade lesklokorkovitých, ktorá zahŕňa viac ako 210 rôznych druhov lesklokorek. Klobúk Reishi je Polkruhovitý alebo vejárovitá. Typické pre neho je, že je lesklý, pôsobí, ako by bol nalakovaný. Od tohto faktu je tiež odvodené jej českej meno. Reishi rastie hlavne na poranených živých či odumretých stromoch a ich pňoch. Najviac je k nájdeniu na listnatých stromoch, ako sú duby a buky. Vo voľnej prírode sa Reishi vyskytuje už len veľmi málo, ale pretože je to huba, po ktorej je veľký dopyt, je pestovaná vo veľkom objeme aj komerčne v pěstírnách. Kultivovanie a umelé pestovanie huby sa datuje do obdobia kolok roku 1970. Pre takéto pestovanie je nutné nájsť vhodný substrát,aby si huba zachovávala svoje zloženie a bola zdrojom biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú nášmu organizmu. To sa podarilo, takže aj v pěstírnách vypestované huby sú plnohodnotnou náhradou tých voľne pestovaných. Vďaka tomuto pestovanie je tiež lepšie možné využiť aj jednotlivé vývojové štádiá Reishi, tj. Zrelé huby, mycélia, spory atď. V každom štádiu môže mať totiž huba trochu iné zloženie, niektorých zložiek viac a iných menej. Hoci pred viac ako 2000 rokmi nebolo známe zloženie Reishi, využívali ju obyvatelia Ázie na liečenie mnohých zdravotných ťažkostí. Vďaka svojim účinkom dostala vtedy priezvisko huba nesmrteľnosti. O jej účinkoch a vplyvu na zdravie človeka a jej využití existuje viacero historických písaných prameňov. Reishi je spomenutá aj v “herbári” Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý je datovaný do doby vládnutia východnej dynastie Han, tj.do obdobia 25-220 nl Táto kniha bola priebežne po aktualizovaná a dopĺňaná tak, že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Písomné zmienky týkajúce sa Reishi sú samozrejme k nájdeniu aj v ďalších textoch, napr. Ben Cao Gang Mu. “Západný” svet “objavil” Reishi až v roku 1781, kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však špongiu stále prehliada a zabúda, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva veľa pokusov, výskumov i klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Písomné zmienky týkajúce sa Reishi sú samozrejme k nájdeniu aj v ďalších textoch, napr. Ben Cao Gang Mu. “Západný” svet “objavil” Reishi až v roku 1781, kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však špongiu stále prehliada a zabúda, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva veľa pokusov, výskumov i klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.že do seba inkorporovala ďalšie objavené možnosti využitia Reishi. Písomné zmienky týkajúce sa Reishi sú samozrejme k nájdeniu aj v ďalších textoch, napr. Ben Cao Gang Mu. “Západný” svet “objavil” Reishi až v roku 1781, kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však špongiu stále prehliada a zabúda, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva veľa pokusov, výskumov i klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však špongiu stále prehliada a zabúda, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva veľa pokusov, výskumov i klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.kedy bola popísaná Williamom Curtisom. Súčasná medicína však špongiu stále prehliada a zabúda, ale aj to sa postupne mení a od cca 60. rokov 20. storočia sa vykonáva veľa pokusov, výskumov i klinických štúdií, ktoré potvrdzujú to, čo poznali ľudia už pred tisíckami rokov. Odhalila sa teda schopnosť Reishi modulovať aktivitu imunitného systému, zabíjať rakovinové bunky, pôsobiť proti rozvoju civilizačných chorôb atď. Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.Tomuto sa budeme venovať v ďalšom texte.

Čo sa v Reishi skrýva?

Vyššie bolo spomenuté, že Reishi zasahuje do fungovania organizmu, to jej umožňujú zložky v nej obsiahnuté. Najväčší podiel hmotnosti huby tvoria tekutina, a to až 90%. 10%, tj. Sušina, je z najväčšej časti tvorená polysacharidy, ďalej potom bielkovinami, mastnými kyselinami, minerály či vitamíny a iné. Niektoré zložky preberieme nižšie.

Triterpény a steroly:

Reishi obsahuje veľké množstvo triterpenoidov a sterolov, aj 3%.

O terpénov je známe, že majú protizápalové, protirakovinové aj protiinfekčné účinky. Navyše sú tiež silnými antioxidantmi a znižujú hladinu tukov v krvi. Na druhú stranu však príliš nezasahujú do aktivity imunitného systému. Môžeme ich nájsť aj v mnohých ďalších liečivých rastlinách, napr. V ženšenu alebo Gingko.

Jednou z podtried terpénov sú triterpény a z nich odvodené látky, ktoré sú rastlinami produkované v priebehu ich vývoja a rastu. Z toho vyplýva, že sa v jednotlivých fázach rastu mení aj ich koncentrácie v rastline, v našom prípade v hube. Triterpény dávajú rastlinám horkastú príchuť.

V Reishi je hojne zastúpené triterpény, ktorou sú odvodené od lanostan, ktorý je metabolitom lanosterolu, ktorého materskou zlúčeninou je skvalén. Triterpény z Reishi môžu byť extrahované, najčastejšie potom v etanolu a metalu. V týchto extraktoch potom bolo nájdené veľké množstvo zlúčenín triterpenické povahy, a to viac ako 50. Patrí medzi ne kyselina ganoderické, ludicenická, ganoderoly, ganoderal, ďalej potom tiež napr. Ganoderioly, ganoderony a kyselina ganodermická.

K tým najsilnejším triterpenoidom sa radí kyselina ganoderické X, ktorá je skutočný majster v zabíjaní nádorových buniek. Existujú aj ďalšie ganoderické kyseliny, a to napr. B a D, ktoré majú vplyv na krvný tlak, ktorý znižujú. Ganoderické kyseliny tiež pôsobí protiinfekčne.

Novšie nájdený je aj lucidumol C, ktorý veľmi efektívne ničí mnohé typy rakovinových buniek.

Zo sterolov menujeme ergosterol, čo je vitamín D2, ktorý je potrebný pre zdravú kostné tkanivo, podporuje mineralizáciu kostí, kosti sú tak pevnejšie.

Polysacharidy a glykoproteíny

Polysacharidy sú cukry, ktoré majú dlhý reťazec, nezvyšujú teda rýchlo glykémiu a mnohé sú tiež vo vode nerozpustné a nevstrebávajú sa z čreva, sú teda tzv. Hrubú vlákninou. Huby obsahujú polysacharidy vstrebateľné aj nevstrebateľné.

Polysacharidy z Reishi, sú známe tým, že vie regulovať mnohé pochody v tele. Medzi polysacharidy v Reishi sú hojne zastúpené tie, ktoré sa skladajú z glukózy, xylózy, manózy, galaktózy. Tie niektoré cukry tvoria kostru, na ktorú sa potom pripájajú reťazca, tj. Tvoria sa vetvenia, a to v rôznych pozíciách. Z Reishi sa izolovalo približne 200 rôznych polysacharidov. Asi najznámejšie sú beta glukány, a to oba typy beta-1-3 a beta-1-6-D glukány, tiež cukry ganoderany A, B, C. Z tých nerozpustných je dôležitý chitín. Vďaka tomu, že odchádza so stolicou, zlepšuje peristaltiku, môže na seba viazať rôzne škodliviny či tuky, ktoré s ním vyjdú z tela. Táto vláknina je tiež živinou pre črevnú mikroflóru.

Účinky polysacharidov sa odvíja práve od zloženia polysacharidu. Všeobecne je možné povedať, že väčšina z nich pôsobí na imunitný systém (nižšie dávky sú aktivačné, tie vyšší spíš protizápalové), ale tiež neutralizujú voľné radikály, pôsobí protirakovinové a vyrovnávajú hladinu cukrov v krvi.

Dôležitou zložkou Reishi sú aj glykoproteíny, čo sú zlúčeniny cukrov a bielkovín. Patrí sem aj lektíny. Tieto sú tiež silnými imunomodulátory a bojovníkmi proti vírusom a rakovinovým bunkám.

Tuky a mastné kyseliny

Reishi je tiež nositeľkou rôznych druhov mastných kyselín, a to ako polynenasýtených, tak i nasýtených. Tie polynenasýtené sú veľmi dôležité pre naše zdravie. Medzi nejzastoupenější mastné kyseliny patrí kyselina palmitová, linolová, olejová a stearová. Tieto kyseliny majú schopnosti inhibovať množenie rakovinových buniek, napr. Kyseliny stearová a palmitová navodzujú aj týchto buniek proapoptotický smrť. Majú tiež protilargické účinky.

Bielkoviny, peptidy, aminokyseliny a enzýmy

Súčasťou Reishi sú aj bielkoviny a ich stavebné prvky aminokyseliny. Aj toto dokážu ovplyvniť telesnej fungovanie. Jednou z najviac skúmaných, a teda i preskúmanou, je bielkovina označená ako Ling Zhi-8 (LZ-8), tú vedci izolovali z mycélia huby. Táto podobne ako ďalšie bielkoviny má stimulačný vplyv na imunitný systém, sú antioxidačným činidlom a tiež bojujú s rakovinou.

Pre telo sú tiež dôležité aminokyseliny, z ktorých si vie vyrobiť bielkoviny, ale tiež napr. Cukry, v prípade nutnosti. Reishi v sebe obsahuje aj tie esenciálne, čo sú tie, ktoré si telo nevie vytvoriť a je plne odkázané na ich prísun potravou.

Medzi bielkoviny patrí tiež enzýmy a tie zasahujú do mnohých dejov, napomáhajú syntéze niektorých zložiek, ale tiež vie iné štiepiť. Reishi vytvára napr. Metaloproteinázy, ktoré štiepia medzibunkovú hmotu, pôsobí protisrážlivé, ďalej potom galaktozidázy, to sú enzýmy, ktoré rozložia laktózu, čo je mliečny cukor.

Nukleozidy a nukleotidy

V Reishi nechýba ani zlúčeniny, akými sú adenín, adenozín, uracil, uridín ai. Mnohé tieto zlúčeniny, napr. Adenozín, pôsobí proti zhlukovaniu krvných doštičiek, tj. Obmedzuje sa tvorba krvných zrazenín (trombov), znižuje krvný tlak a ovplyvňuje srdcovú činnosť, preto sa podáva pacientov so srdcovou arytmiou.

Vitamíny a minerálne látky

Reishi je aj zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Je bohatá na vitamín D, vitamíny skupiny B, tiež beta karotén … Minerály zastúpené v Reishi sú napr. Sodík, draslík, zinok, selén, meď, železo, horčík a mnoho ďalších.

Tento krátky pohľad do zloženia Reishi dáva tušiť, že jej účinky na ľudské zdravie sú rôznorodé a neovplyvňujú len jednu vec, orgán, ale celkovo celý organizmus.

Čo dokáže Reishi?

V tomto texte sa budeme snažiť priblížiť niektoré z účinkov, ktorými Reishi disponuje. Najprv sa budeme venovať znalostiam, ktoré prináša súčasná veda a následne tiež pohľad tradičnej čínskej medicíny. Vedecky je Reishi študovaná v pokusoch in vitro, čo je na bunkových kultúrach, ale aj in vivo, teda na laboratórnych zvieratách. Existujú však už aj štúdie, ktorých sa zúčastnili dobrovoľníci.

Reishi postrach rakovinových buniek

Výskyt nádorových ochorení sa stále zvyšuje. Už nie je nikto, kto by sám rakovinu nemal, alebo nemal niekoho blízkeho s touto vážnou chorobou. S novými liečebnými postupmi, kam teraz patrí aj biologická liečba, sa zvyšujú šance pacientov na prežitie. Rakovina teda už neznamená rozsudok smrti, napriek tomu ale mnohé nakoniec úmrtím pacienta končí. Naviac je protinádorová terapia pre pacienta veľmi náročná, preto sa hľadajú možnosti, ako pacientovi uľahčiť, zvýšiť účinnosť terapie a šancu na život.

Reishi je v tomto ohľade intenzívne skúmaná. Vďaka svojmu zloženiu je úspešná v potláčaní rakovinového bujnenia. In vitro výskumy sú vykonávané na bunkách rakoviny, ku ktorým je Reishi pridaná. Sleduje sa, ako sa mení správanie buniek. Nie je prekvapením, že Reishi potláča delenie rakovinových buniek. Zastavuje totiž bunkový cyklus, ale čo je dôležitejšie dokáže spustiť signálne cesty, ktoré vedú k apoptóze, čo je typ bunkovej smrti. Je potvrdené, že Reishi takto zabíja bunky rakoviny pľúc, prsníka, hrubého čreva a konečníka, sarkómu, leukémie, pečene, prostaty, krčka maternice i. Dôležitou schopnosťou Reishi je tiež obmedzenie novotvorby ciev, tj. Abiogeneze. Nádorové bunky, pretože sa intenzívne delia, potrebujú viac energie a kyslíka než zdravé bunky. Potrebujú teda aj väčší prísun krvi, to si zabezpečí tak, že produkujú pôsobky, ktoré zvyšujú tvorbu nových ciev.Toto však Reishi blokuje. Tým však Reishi v boji s rakovinou nekončí. Vie tiež zabrániť vycestovanie buniek z miesta nádoru, je teda aj protimetastatická. Pokusy na zvieratách ukazujú v podstate to isté, čo pokusy na bunkových kultúrach z rakovinových buniek. Zvieratá s rakovinou, ak im je Reishi podávaná, prežívajú dlhšiu dobu, navyše dochádza k zmenšeniu objemu aj váhy nádorové masy a zníži sa aj počty metastáz. V prípade rakoviny prostaty je tiež podstatné, že Reishi obsahuje ganoderol B, ktoré sa viaže na androgénne receptory prostaty. Táto väzba znemožní nadviazanie testosterónu, ktorý v tomto prípade stav zhoršuje, pretože stimuluje rast rakoviny.čo pokusy na bunkových kultúrach z rakovinových buniek. Zvieratá s rakovinou, ak im je Reishi podávaná, prežívajú dlhšiu dobu, navyše dochádza k zmenšeniu objemu aj váhy nádorové masy a zníži sa aj počty metastáz. V prípade rakoviny prostaty je tiež podstatné, že Reishi obsahuje ganoderol B, ktoré sa viaže na androgénne receptory prostaty. Táto väzba znemožní nadviazanie testosterónu, ktorý v tomto prípade stav zhoršuje, pretože stimuluje rast rakoviny.čo pokusy na bunkových kultúrach z rakovinových buniek. Zvieratá s rakovinou, ak im je Reishi podávaná, prežívajú dlhšiu dobu, navyše dochádza k zmenšeniu objemu aj váhy nádorové masy a zníži sa aj počty metastáz. V prípade rakoviny prostaty je tiež podstatné, že Reishi obsahuje ganoderol B, ktoré sa viaže na androgénne receptory prostaty. Táto väzba znemožní nadviazanie testosterónu, ktorý v tomto prípade stav zhoršuje, pretože stimuluje rast rakoviny.pretože stimuluje rast rakoviny.pretože stimuluje rast rakoviny.

Existujú aj pokusy, ktoré dokazujú, že Reishi môže napomôcť k zvýšeniu citlivosti rakovinových buniek k chemoterapii. Mnohé typy nádorov sú totiž k chemoterapii rezistentné či reagujú málo a musia byť využité vysoké dávky, ktorú sú pre pacienta nebezpečné.

Podávanie Reishi tiež znižuje následky liečby, urýchľuje regeneráciu organizmu.

V tejto sekcii je tiež nutné spomenúť imunostimulačné účinky, lebo Reishi stimuluje tie imunitné bunky, ktoré sú súčasťou protirakovinové imunity.

Li A, Shuai X, Jia Z, et al. Ganoderma lucidum POLYSACCHARIDE extract inhibits hepatocellular carcinoma growth by downregulating regulatory T cells accumulation and function by inducing microRNA-125b. Journal of Translational Medicine. 2015; 13: 100. 
Liu RM, Li YB, Liang XF, Liu HZ, Xiao JH, Zhong JJ. Structurally related ganoderic acids Induce Apoptosis in human cervical cancer Hela cells: involvement of oxidative stress and antioxidant protective system. Chem Biol Interact. 2015 Aug 14. pii: S0009-2797 (15) 30034-X. 
Liu DL, Li YJ, Yang DH, Wang CR, Xu J, Yao N, Zhang XQ, Chen ZS, Ye WC, Zhang DM. Ganoderma lucidum derived ganoderenic acid B reverses ABCB1-mediated multidrug resistance in HepG2 / ADM cells. Int J Oncol. 2015; 46 (5): 2029-38. 
Na K ,  Li K ,  Sang T ,  Wu K ,  Wang Y ,  Wang X . Anticarcinogenic effects of water extract of sporoderm-broken Spores of Ganoderma lucidum on colorectal cancer in vitro and in vivo. Int J Oncol.  2017 May; 50 (5): 1541-1554.
Hsin IL, Wang SC, Li JR, Ciou TC, Wu CH, Wu HM, Ko JL.Immunomodulatory proteins FIP-gts and chloroquine Induce Caspase-independent cell death via autophagy for resensitizing cisplatina-resistant urothelial cancer cells. Phytomedicine. 2016 Dec 1; 23 (13): 1566-1573.
Barbieri A, Quagliariello V, Del Vecchio V et al. Anticancer and Anti-Inflammatory Properties of Ganoderma lucidum Extract Effects on melanómu and Triple-Negative Breast Cancer Treatment. Nutrients. 2017 Feb 28; 9 (3). pii: E210.
Chen Y, Lv J, Li K, Xu J, Li M, Zhang W, Pang X. Sporoderm-Broken Spores of Ganoderma lucidum Inhibit the Growth of Lung Cancer: Involvement of the Akt / mTOR Signaling Pathway. Nutr Cancer. 2016 Oct; 68 (7): 1151-60.
Wang T, Xie ZP, Huang ZS, Li H, Wei AY, Di JM, Total triterpenoids from Ganoderma suppresses prostate cancer cell growth by inducing growth arrest and Apoptosis. J Huazhong Univ Sci Technológ Med Sci. 2015 Oct; 35 (5): 736-41.

Reishi v súlade s imunitným systémom

Reishi je, hlavne vďaka obsahu polysacharidov, veľmi účinná v modulovania aktivity imunitného systému. Bez jeho správnej funkcie trpíme rôznymi ťažkosťami, s oslabením imunitného systému ľahšie podliehame infekciám a tiež rakovine, v prípade, že je imunitný systém zle nastavený môže sa obrátiť proti svojim vlastným štruktúram, ako to vidíme pri autoimunitných chorobách, alebo proti neškodným látkam, napr. peľom, ako je tomu v prípade alergií. Škodlivý je pre organizmus tiež dlhý, hoci mierny zápal. Reishi uvádza imunitný systém do rovnováhy, posilňuje ho, ale aj tlmí zlé reakcie.

Ak sa bližšie pozrieme na posilnenie imunitného systému, zistíme, že Reishi ovplyvňuje ako bunky vrodenej imunity (makrofágy, dendritické bunky, neutrofily a i.), Tak tie, ktoré patria do imunity získané (T a B lymfocyty). Polysacharidy z Reishi sa môžu naviazať na receptory na membránach imunitných buniek. Touto väzbou dochádza k spusteniu vnútrobunkových signálnych ciest, ktoré vedú napr. K zvýšeniu produkcie pôsobkov, ktoré aktivujú ďalšej časti imunitného systému, tj. Protizápalové cytokíny (IL-6, IL-1 alebo TNF alfa i.) Pôsobky, ktoré podporujú delenie a teda aj rozmnoženiu imunitných buniek (rastové faktory). Väzba však mení aj funkcie dané bunky, napr. V prípade makrofágov či dendritických buniek zvyšuje schopnosť pohlcovať cudzorodý materiál, či poškodené a umierajúce bunky. Jedná sa o fagocytózu. Pohltený časticu, treba baktériu,bunky usmrtí a “rozloží” na drobné bielkovinové časti, ktoré vystaví na svojom povrchu, kde ich môžu rozpoznať ďalšie bunky imunitného systému, ako sú T lymfocyty. Tie potom ďalej stimulujú B lymfocyty k produkcii imunoglobulínov. Je teda vidieť, že Reishi pôsobí na celý imunitný systém, nielen na jeho časť.

Pro případ tlumení imunitních reakcí umí Reishi zvýšit tvorbu IL-10 imunitními buňkami. Tento interleukin snižuje aktivitu imunitních buněk i sekreci prozánětlivých cytokinů.

Teraz si uvedieme príklad, ako Reishi pôsobí protialergicky. Na alergických myšiach, ktoré trpeli astmou, kedy je vysoká aktivita dýchacích ciest, ktoré veľmi rýchlo reagujú stiahnutím, sa vykonával pokus s podávaním Reishi. U myší, ktoré dostávali Reishi, došlo k zmierneniu prejavov alergie a astmy. Dochádza totiž k zamedzeniu uvoľneniu histamínu z mastocytov, znižuje sa tvorba cytokínov, ktoré v alergiu hrajú úlohu atď. Testovanie však nezostáva len u zvierat. Vykonaná bola aj štúdia s astmatickými pacientmi, kedy vďaka kombinácii podaných látok, z ktorých jednou bola ganoderické kyselina, došlo k výraznému zníženiu zápalu v dýchacích cestách, tým aj k poklesu tvorby hlienu a zvýšenej reaktivity dýchacích ciest.

Okrem alergií je Reishi testovaná aj v prípade autoimunitných chorôb. Opäť sa jedná o pokusy na myšiach, ktoré trpia obdobou ľudských chorôb, napr. Lupus, Crohnovej choroby či reumatoidnej artritídy. Podávanie Reishi výrazne znižuje autoimunitné zápal a zlepšuje stav pokusných zvierat.

Imunitný systém však nie sú len imunitné bunky a rôzne pôsobky, sú to tiež bariéry, ktoré zabraňujú vstupu škodlivín do tela, jedná sa o kožu a sliznice. Veľmi dôležitá je tá črevnej, a tú Reishi výrazne posilňuje. Stáva sa tak menej priepustná, a naviac dochádza k zlepšeniu stavu črevnej mikroflóry, ktorá je pre zdravie človeka nepostrádateľná. Pod vplyvom Reishi sa tiež zvyšuje koncentrácia slizničného imunoglobulínu A (IgA).

Andoh T, Zhang Q, Yamamoto T, Tayama M, Hattori M, Tanaka K, Kuraishi Y. Inhibítory effects of the metanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010; 114 (3): 292-7.
Liu YJ, Du JL, Cao LP, Jia R, Shen YJ, Zhao CY, Xu P, Yin GJ. Anti-inflammatory and hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on carbon tetrachlorid-induced hepatocyte damage in common carp (Cyprinus carpio L.). Int Immunopharmacol. 2015; 25 (1): 112-20. 
Cai Q ,  Li Y ,  Pei G . Polysaccharides from Ganoderma lucidum attenuate microglia-mediated neuroinflammation and Modulate microglial phagocytosis and behavioural response. J Neuroinflammation.  2017 Mar 24; 14 (1): 63.
Sun LX, Lin ZB, Lu J, Li WD, Niu YD, Sun Y, Hu CY, Zhang GQ, Duan XS. The improvement of M1 polarization in macrophages by glycopeptide derived from Ganoderma lucidum. Immunol Res. 2017 Jan 26.
Jin M, Zhu Y, Shao D, Zhao K, Xu C, Li Q, Yang, Huang Q, Shi J. Effects of POLYSACCHARIDE from mycélia of Ganoderma lucidum on intestinal barrier functions of rats. Int J Biol Macromol. 2017 Jan; 94 (Pt A): 1-9.
Habijanic J, Beřovice M   Boh B, Plankl M, Wraber B. Submerged cultivation of Ganoderma lucidum and the effects of its polysaccharides on the production of human cytokines TNF-α, IL-12, IFN-γ, IL-2, IL- 4, IL-10 and IL-17. N Biotechnol. 2015 Jan 25; 32 (1): 85-95.
Cai Z ,  Wong CK , Dong J,  Jiao D ,  Chu M ,  Leung PC , et al.  Anti-inflammatory activities of Ganoderma lucidum (Lingzhi) and San-Miao-San supplements in MRL / lpr mice for the treatment of systemic lupus erythematosus. Chin Med.  2016 Apr 29; 11: 23.
Liu C, Yang N, Song Y, Wang L, Zi J, el al. Ganoderic acid C1 isolated from the anti-astma formula, ASHMI ™ suppresses TNF-α production by mouse macrophages and peripheral blood mononuclear cells from asthma patients. Int Immunopharmacol. 2015 Aug; 27 (2): 224-31.
Nizhenkovska IV, Pidchenko VT, Bychkova NG, Bisko NA, Rodnichenko AY, Kozyko NO. Influence of Ganoderma lucidum (Curt .: Fr.) P. Karst. on T-cell-mediated IMMUNITY in normal and immunosuppressed mice line CBA / Ca. Ceska Slov Farm. 2015 Fall; 64 (4): 139-143.
Andoh T, Zhang Q, Yamamoto T, Tayama M, Hattori M, Tanaka K, Kuraishi Y. Inhibítory effects of the metanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010; 114 (3): 292-7.

Reishi proti voľným radikálom

Oxidačný stres stojí za urýchlením starnutia a degeneratívnymi procesy v organizme. Voľné radikály totiž pôsobí toxicky, poškodzujú tuky v membránach, ale aj DNA buniek. Sú teda mutagénne a rakovinotvorné. Telo má mechanizmy, ktorými dokáže voľné radikály neutralizovať, keďže tie sa tvoria aj počas fyziologických procesov. V prípade fyzického i psychického stresu, pri vystavení znečisteniu, infekciám atď. Sa však voľné radikály tvoria v miere, kedy je už nie je organizmus schopný neutralizovať. Medzi silné antioxidanty patrí napríklad vitamín C a E, ale aj zložky Reishi, a to hlavne polyfenoly, polysacharidy a terpenoidy. Testovanie antioxidačných vlastností sa vykonáva napr. V roztokoch s radikálmi, ku ktorým sú pridávané extrakty s Reishi a potom sa meria koncentrácia “zvyšných” radikálov, teda tých, ktoré neboli neutralizované.Ďalej sú vykonávané aj pokusy na zvieratách, sledovať oxidačný stres umožňujú krvné odbery, ktoré stanovujú hladinu malondialdehydu, ktorý vzniká peroxidáciou lipidov v bunkových membránach. Vyššie hodnoty teda znamenajú vysokú aktivitu voľných radikálov.

Pri mnohých chorobách sú poškodzované orgány práve radikály, vidíme to napr. V prípade diabetu typu I, pri zlyhávaní obličiek, poškodenie pečene či degeneratívnych procesoch v mozgu. Zníženie koncentrácie voľných radikálov tiež spomaľuje, až zastavuje progresiu poškodenia a umožní regeneráciu orgánu, pokiaľ je to možné.

Tang X, Cai W, Xu B. Comparison of the Chemical Profiles and Antioxidant and Antidiabetic Activities of Extracts from Two Ganoderma Species (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms 2016; 18 (7): 609-20.
Cilerdzic J, Stajic M, Zivkovic L, Vukojevic J, Bajic V, Spremo-Potparevic B. Genoprotective Capacity of Alternatively Cultivated Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), Basidiocarps. Int J Med Mushrooms. 2016; 18 (12): 1061-1069.        
Rani P, Lal MR, Maheshwari U, Krishnan S. Antioxidant Potential of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Cultivated on Artocarpus heterophyllus Sawdust Substrate in India. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (12): 1171-7.      
Mohsin M, Negi P, Ahmed Z. Determination of the antioxidant activity and polyphenol contents of wild Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (W.Curt. Fr.) P. Karst. (higher Basidiomycetes) from central Himalayan hills of India. Int J Med Mushrooms. 2011; 13 (6): 535-44.     

Reishi proti infekciám

Infekcia sa rozbieha vo chvíli, keď dôjde k prieniku a rozmnoženiu infekčného patogénu. Tento môže byť zastavený už pri snahe vstúpiť do organizmu, napr. Na koži, slizniciach, či potom neskôr v tele, a to vďaka imunitnému systému. K infekcii teda dôjsť nemusí, hoci sme sa nakazili. Infekčné patogén si však vytvorili dômyselné mechanizmy, ktorými vie oklamať imunitný systém, čo im dovolí sa premnožiť a spôsobiť problémy. Niektoré infekcie, teda ich pôvodcovia môžu človeka aj zabiť. Problémom sú hlavne vírusové infekcie, na ktoré neexistuje účinná liečba, iba proti vírusom chrípky a herpes vírusom. U oslabených jedincov sú veľmi závažné kvasinkové a hubové infekcie a poslednou dobou sa stávajú postrachom aj infekcie bakteriálne. Baktérie sa totiž stávajú rezistentnými, nejde je zabiť antibiotikami. Hľadajú sa teda možnosti, ako infekcia liečiť.Reishi obsahuje komponenty, ktoré majú ničivé účinky na patogénne mikroorganizmy, a to ako na vírusy, baktérie, tak i huby a parazity.

Pri pokusoch s vírusom herpesu sa preukázalo, že Reishi obmedzuje ich množenie, udržuje ich v šachu, pôsobí proti možnej reaktiváciu. V štúdiách a pacientov, ktorí prekonali pásový opar sa pri užívaní extraktu z Reishi výrazne znížili neuralgické postherpetickej bolesti a u pacientov a genitálnym oparom tiež došlo k výraznému zlepšeniu stavu pri podávaní Reishi. Urýchlilo sa hojenie lézií a zmiernili následky. Reishi je však účinná aj proti HIV, blokuje totiž enzým reverznú transkriptázu, ktorú vírus potrebuje, aby sa mohol množiť. U kyseliny ganodermové sa preukázalo, že potláča replikovanie ďalších vírusov, napr. Vírusu hepatitídy B alebo vírusu Ebstein-Barrovej (EBV). Triterpenoidy sú potom účinné v boji proti chrípkovým vírusom H5N1 a H1N1. H1N1 je častým pôvodcom v zimnom období prepukajúca chrípkových epidémií. Nie sú to len vírusy, s ktorými si Reishi vie poradiť,sú to aj baktérie. Veľakrát aj tie pomerne rezistentné a nebezpečné. Reishi obmedzuje delenie, teda aj rast kolónií a ničí napr. E. coli, zlatého stafylokoka, pseudomonády, salmonelu, či dokonca pôvodcu TBC, tj. Mykobaktérie. Reishi je tiež schopná účinkovať v súčinnosti s antibiotikami, tj. Posilniť ich účinky.

Ďalej potom pôsobí proti kvasinkám, napr. Potláča rast druhu Candida glabrata a je pomocníkom pri liečbe malárie, ktorá je spôsobená parazitom plazmódia.

Baig MN, Shahid AA, Ali M. In Vitro Assessment of Extracts of the Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Against Different Plant Pathogenic Fungi. Int J Med Mushrooms. 2015; 17 (4): 407-11.
Zhan L, Tang J, Lin, S Xu Y, Xu Y, Qin C. Prophylactic Use of Ganoderma lucidum Extract May Inhibit Mycobacterium tuberculosis Replication in a New Mouse Model of Spontaneous Latent Tuberculosis Infection. Front Microbiol. 2016 Jan 8; 6: 1490. 
El Zawawy NA, Ali SS. Anti-proteolytic activity of Ganoderma lucidum metanol extract against Pseudomonas aeruginosa. J Infect Dev Ctries 2016 Sep 30; 10 (9): 1020-1024.
Zhu Q, Bang TH, Ohnuki K, Sawai T, Sawai K, Shimizu K.Inhibition of neuraminidase by Ganoderma triterpenoids and Implications for neuraminidase inhibítor dizajn. Sci Rep. 2015 Aug 26; 5: 13194.
Wan-Mohtar WA, Young L, Abbott GM, Clements C, Harvey LM, McNeil B. Antimicrobial properties and cytotoxicity of sulfated (1,3) -β-D-glukán from the mycélium of the mushroom Ganoderma lucidum. J Microbiol Biotechnol. 2016 Feb 24. 
Olarewaju M. Oluba, Augustine O. Olusola, George O. Eidangbe, Leye J. Babatola, and E. Chukwu Onyeneke, “Modulation of Lipoproteín Cholesterol Levels in Plasmodium berghei Malarial Infection by Crude Aqueous Extract of Ganoderma lucidum,” Cholesterol, vol. 2012, Article ID 536396, 6 pages, 2012. doi: 10.1155 / 2012/536396

Reishi ako antidiabetikum

Diabetes mellitus, ľudovo cukrovka, je zvlášť v prípade typu II pomerne častá choroba. Typ II je pritom daný nesprávnych životným štýlom a je teda možné jeho vzniku predísť. Kým typu I má podklad autoimunitné a dochádza k deštrukcii pankreasu, ubúda inzulínu, diabetik typu II môže mať inzulínu dostatok, niekedy aj nadbytok, ale jeho bunky na neho nereagujú, sú inzulinorezistentní. Zvýšená koncentrácia cukrov v krvi, hyperglykémia, vedie k poškodeniu ciev, nervov i orgánov. Stretávame sa tak s tým, že medzi diabetikov sú častejšie choroby obličiek, sietnice, je zhoršené hojenie rán, mnohokrát je nutná aj amputácia atď. Niekedy už samotná diéta a zmena životného štýlu môže pacientovi s typom II pomôcť, ak nie, podávajú sa antidiabetiká, v ťažkých prípadoch au typu I sa podáva inzulín. S udržaním hladinu cukrov môže pomôcť aj Reishi.Tento účinok je najčastejšie testovaný na laboratórnych zvieratách, u ktorých je navodený stav zodpovedajúci ľudskej cukrovke. Dochádza k poškodeniu pankreasu, zvýšenie glykémie, vykovaní hemoglobínu i inzulinorezistencia. Ak je podávaná Reishi dochádza k zlepšeniu. Je spomalený zápal ničiace pankreas, dokonca je podporená regenerácie tkaniva a produkcia inzulínu, klesá hladina cukrov v krvi a tiež sa upravuje inzulinorezistencia. Bunky sa stanú opäť odpovídavé na inzulín a cukor prestupuje do ich vnútra. Okrem pokusov so zvieratami je však aj klinická štúdia, ktorej sa zúčastnilo 71 pacientov s cukrovkou typu II, tí dostávali ganopoly. Po 12 týždňoch sa kontroloval ich stav. V tej dobe u nich došlo k poklesu glykémie, tá sa teda dostala pod kontrolu, poklesky aj hodnoty glykovaného hemoglobínu. Už sme spomenuli, že u diabetikov často dochádza aj k chronickým komplikáciám,aj tie môže Reishi mierniť. V prípade poškodenia obličiek, u ktorých došlo k poklesu funkcií, sa podávaním Reishi spomalila progresie, dokonca došlo k zlepšeniu. Znížila sa hladina kreatinínu a urey v krvi, čo je známka zlepšenie obličkových funkcií. Reishi pôsobí preventívne aj proti poškodeniu očí a nervov. Pri vysokých koncentráciách glukózy sa tiež zvyšuje produkcia sorbitolu, a to aktivitou enzýmu aldózoreduktázou. Sorbitol sa však môže akumulovať v oku a spôsobiť zákal šošovky a poškodiť sietnicu. Reishi blokuje enzým, teda aj tvorbu sorbitolu, a tým ochraňuje očné šošovku pred poškodením. Výsledky štúdií na zvieratách i pacientoch teda dávajú tušiť, že by sa Reishi raz mohla stať súčasťou liečby cukrovky.Znížila sa hladina kreatinínu a urey v krvi, čo je známka zlepšenie obličkových funkcií. Reishi pôsobí preventívne aj proti poškodeniu očí a nervov. Pri vysokých koncentráciách glukózy sa tiež zvyšuje produkcia sorbitolu, a to aktivitou enzýmu aldózoreduktázou. Sorbitol sa však môže akumulovať v oku a spôsobiť zákal šošovky a poškodiť sietnicu. Reishi blokuje enzým, teda aj tvorbu sorbitolu, a tým ochraňuje očné šošovku pred poškodením. Výsledky štúdií na zvieratách i pacientoch teda dávajú tušiť, že by sa Reishi raz mohla stať súčasťou liečby cukrovky.Znížila sa hladina kreatinínu a urey v krvi, čo je známka zlepšenie obličkových funkcií. Reishi pôsobí preventívne aj proti poškodeniu očí a nervov. Pri vysokých koncentráciách glukózy sa tiež zvyšuje produkcia sorbitolu, a to aktivitou enzýmu aldózoreduktázou. Sorbitol sa však môže akumulovať v oku a spôsobiť zákal šošovky a poškodiť sietnicu. Reishi blokuje enzým, teda aj tvorbu sorbitolu, a tým ochraňuje očné šošovku pred poškodením. Výsledky štúdií na zvieratách i pacientoch teda dávajú tušiť, že by sa Reishi raz mohla stať súčasťou liečby cukrovky.Sorbitol sa však môže akumulovať v oku a spôsobiť zákal šošovky a poškodiť sietnicu. Reishi blokuje enzým, teda aj tvorbu sorbitolu, a tým ochraňuje očné šošovku pred poškodením. Výsledky štúdií na zvieratách i pacientoch teda dávajú tušiť, že by sa Reishi raz mohla stať súčasťou liečby cukrovky.Sorbitol sa však môže akumulovať v oku a spôsobiť zákal šošovky a poškodiť sietnicu. Reishi blokuje enzým, teda aj tvorbu sorbitolu, a tým ochraňuje očné šošovku pred poškodením. Výsledky štúdií na zvieratách i pacientoch teda dávajú tušiť, že by sa Reishi raz mohla stať súčasťou liečby cukrovky. 

Juing SH, Lee YS, Shim SH, Shin KH <Kim JS, Kand SS. Inhibítory effects of Ganoderma applanatum in rat lens Aldosa reductase and sorbitol accumulation in streptozotocínom-induced diabetic rat tissues. Phyto Res. 2005 Jun; 19 (6): 477-80.  
Ma HT, Hsieh JF, Chen ST.Anti-diabetic effects of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015 Mar 16. pii: S0031-9422 (15) 00083-7.
Xiao C, Wu Q, Zhang J, Xie Y, Cai W, Tan J ,  Antidiabetic activity of Ganoderma lucidum polysaccharides F31 down-regulated Hepatic glucose regulatory enzymes in diabetic mice. J Ethnopharmacol. 2016 Nov 27. pii: S0378-8741 (16) 32110-9.
Ma HT, Hsieh JF, Chen ST.Anti-diabetic effects of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015 Mar 16. pii: S0031-9422 (15) 00083-7.
Ak F, Zhang Y, Zhong Z.Antihyperglycemic effect of ganoderma lucidum polysaccharides on streptozotocínom-induced diabetic mice. Int J Mol Sci. 2011; 12 (9): 6135-45.   
Land J, Dai X, Ye J, China; Zhou S. A Phase I / II Study of Ling zhi Mushroom Extract in Patients with Type II Diabetes Mellitus Gao Y, New Zealang; Int J Med Mushr 2004, 6 (1): 30-8.
He CY, Li WD, Guo SX, Lin SQ, Lin ZB.Effect of polysaccharides from Ganoderma lucidum on streptozotocínom-induced diabetic nephropathy in mice. J Asian Nat Prod Res. 2006 Dec; 8 (8): 705-11

Reishi podporuje zdravie kardiovaskulárne systému a bojuje s tukmi

Súčasná doba je spojená s veľkým výskytom ľudí, ktorí majú zvýšené hladiny tukov v krvi, teda hyperlipidémii. Zvýšené môžu byť len niektoré tuky, napr. LDL, celkový cholesterol, triglyceridy ai. Podobne ako u cukrovky, ani v tomto prípade nemusíme dlho vedieť, že máme tento problém. Môže sa prejaviť až kardiovaskulárnymi komplikáciami, kedy je už ateroskleróza natoľko závažná, že sa klinicky prejavuje, a to napr. Zvýšením krvného tlaku, angínou pektoris, infarktom myokardu aj. Je teda dôležité chodiť na preventívne prehliadky a nechať si “zmerať” tuky. S reguláciou hladín lipidov nám môže pomôcť aj Reishi. Najčastejšie sú vykonávané pokusy na zvieratách, ktoré sú kŕmené vysokotučné diétou, čím u nich dôjde k zvýšeniu lipidov v krvi, tj. Cholesterolu, LDL, triglyceridov, ale zároveň klesá hodnoty “dobrého” cholesterolu HDL.Ak je však zvieratám podávaná aj Reishi, zlé hodnoty všetkých meraných lipidov klesajú, len HDL rastie, čo je žiaduce. Boli dokonca vykonali aj štúdie s dobrovoľníkmi. V jednej bolo 26 pacientov, ktorí mali nadváhu, cukrovku typu II a tiež trpeli hypercholesterolémiou. Ak užívali aj Reishi síce nepomohlo znížiť ich hmotnosť, ale zato sa zlepšili parametre týkajúce sa cukrov a tukov. Pacienti dostali pod kontrolu svoju glykémiu aj hladinu triglyceridov, došlo tiež k zvýšeniu HDL bez použitia ďalších liekov.ale zato sa zlepšili parametre týkajúce sa cukrov a tukov. Pacienti dostali pod kontrolu svoju glykémiu aj hladinu triglyceridov, došlo tiež k zvýšeniu HDL bez použitia ďalších liekov.ale zato sa zlepšili parametre týkajúce sa cukrov a tukov. Pacienti dostali pod kontrolu svoju glykémiu aj hladinu triglyceridov, došlo tiež k zvýšeniu HDL bez použitia ďalších liekov.

Už sme spomenuli aj angínu pektoris, tj. Bolesti na srdci spôsobené nedokrvenosti, za nimi môžu stať aj aterosklerotické zúžené cievy. Vedci teda vybrali 34 pacientov so stabilnou angínou a podávali im Reishi. Zistili, že u pacientov dochádza k zníženiu zápalu, ten je prítomný v aterosklerotických léziách a tiež ničí cievy, ďalej potom sa ukázalo, že Reishi znižuje oxidačný stres, ktorý je v tomto prípade značne zvýšený a má negatívny vplyv na cievy a srdce. Ďalej potom tiež znižuje hladinu celkového cholesterolu. U pacientov boli vstupné hodnoty 205,49 ± 48,49 mg / dl, tie výstupné potom 182,11 ± 73,81 mg / dl.

Reishi má tiež potvrdené krvný tlak znižujúce účinky. To sa ukázalo v pokuse u myší, u ktorých dochádza k spontánnemu nárastu krvného tlaku. Ak bola podávaná Reishi, bol tlak u týchto myší nižšia.

Ubaidillah N, Sargowo D, Widy A, Jakfar V, Proboretno KS, Failasufi M, Warahugraha Y, Ramadhan F, Wulandari H, Putri DH. IOS 10-03 the distinctive effect of POLYSACCHARIDE peptides ganoderma  lucidum as anti atherogenesis in stable angina patiens. J hypertenzie. 2016 Sep; 34 Suppl 1 – ISH 2016 Abstract Book: e72.
Chu TT, Benzie IF, Lam CW, Fok BS, Lee KK, Tomlinson B. Study of potential cardioprotective effects of Ganoderma lucidum (Lingzhi): results of a controlled human intervention trial. Br J Nutr. 2012 Apr; 107 (7): 1017-27.
Meneses ME, Martínez-Carrera D, Torres N, et al. Hypocholesterolemic Properties and Prebiotic Effects of Mexican Ganoderma lucidum in C57BL / 6 Mice. Li Volta G, ed. PLoS ONE 2016; 11 (7): e0159631.    
Berger A, Rein D, Kratky E, et al. Cholesterol-lowering properties of Ganoderma lucidum in vitro ex vivo , and in hamsters and minipigs. Lipids in Health and Disease 2004; 3: 2.    
Kabir Y, Yamaguchi M, Kimura S. Effect of shiitake (Lentinus edodes) and maitake (Grifola frondosa) mushrooms on blood pressure and plasma lipids of spontaneously hypertensive rats. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1987 Oct; 33 (5): 341-6.

Pečeň a tráviaci systém pod ochranou Reishi

Už sme spomenuli veľa účinkov, ktoré Reishi má, a pridávame ďalšie. Môže chrániť a pomôcť regenerát pečeň a ďalšie orgány tráviacej sústavy. Pečeň je síce orgánom, ktorý má značné regeneračné schopnosti, pokiaľ je však sústavne zaťažovaný či vystavený enormný dávke škodlivé látky, je tento orgán poškodený. Môže mu škodiť tuk, ktorý sa do nich ukladá, ale tiež napr. Alkohol, toxíny z plesní, chemikálie, lieky, infekcie atď. Sprvu dochádza v pečeni k fibrotizácia, funkčné tkanivo je pri snahe o hojení nahradená nefunkčné, tento stav môže prejsť v cirhózu.

Pre zistenie vplyvu Reishi na pečeň bola táto poškodená hlodavcom podaním tetrachlorid či alloxanu. Poškodenie pečene sa prejavilo uvoľnením enzýmov, ktoré sú v pečeňových bunkách, pri ich poškodení sa dostávajú do krvného obehu, jedná sa o ALT a AST. Hlodavcom, ktorým bola po poškodení pečene podávaná Reishi, sa pečeň rýchlejšie regenerovala, došlo k obnoveniu funkcií a poklesu pečeňových enzýmov v krvi. V tomto prípade sa teda jedná o regeneráciu, ale Reishi môže pôsobiť aj ochranne. Ak je podávaná pred aplikáciou toxické látky, zmierni jej dopady na pečeň. Pokus sa prevádzal na potkanoch, u potkanov, ktorá pred podaním toxické látky nedostali Reishi, došlo k značnej deštrukcii tkaniva pečene so stratou pečeňových funkcií. Inak tomu bolo u potkanov liečených Reishi, tu bol následok podanie toxické látky oveľa menšie a návrat do “pôvodného” stavu rýchlejší.Reishi dokonca ochraňuje pečeň aj pred hubovými toxínmi, napr. Alfa amantínom, ktorý je v muchomůrkovitých hubách. V prípade podania Reishi sa zvýši nádej na prežitie, pečeňové bunky nepodliehajú tak masívne bunkovej smrti apoptózou a je tiež znížený ničivý oxidačný stres. Reishi by sa teda mohla podávať aj pri otravách hubami.

Okrem pečene má Reishi pozitívny vplyv na črevnú sliznicu, ako sme spomenuli už vyššie v kapitole o imunitnom systéme. Podporuje zdravú mikroflóru, zvyšuje odolnosť sliznice, znižuje jej priepustnosť, aj zápal, ak v nej prebieha. Reishi je prospešná aj pre žalúdok, pretože zabíja baktériu Helicobacter pylori, ktorá stojí za žalúdočnými vredmi a mnohokrát aj rakovinou žalúdka.

Chiu HF, Fu HY, Lu YY, Han YC, Shen YC, Venkatakrishnan K, Golovinskaia O, Wang CK. Triterpenoids and POLYSACCHARIDE peptides-Enriched Ganoderma lucidum: a Randomized, double-blind placebo-controlled crossover study of its antioxidation and hepatoprotective efficacy in healthy volunteers. Pharm Biol. 2017 Dec; 55 (1): 1041-1046.
Wu H ,  Tang S ,  Huang Z ,  Zhou Q ,  Zhang P ,  Chen Z . Hepatoprotective Effects and Mechanisms of Action of Triterpenoids from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Agaricomycetes) on α-amanitínu-Induced Liver Injury in Mice. Int J Med Mushrooms.  2016; 18 (9): 841-850.
Wu JG, Kan YJ, Wu YB, Yi J, Chen TQ, Wu JZ. Hepatoprotective effect of ganoderma triterpenoids against oxidative damage induced by terc-butyl hydroperoxidy in human Hepatic HepG2 cells. Pharm Biol. 2015 Oct 12: 1-11.
Park JH, Jang KJ, Kim CH, Kim JH, Kim YK, Yoon HM. Ganoderma Pharmacopuncture for Teating Etanol-induced Chronic gastrici Ulcers in Rats. J Pharmacopuncture. 2015; 18 (1): 72-8. 
Wu, and Keng-Liang Ou, “An Immunomodulatory Proteín (Ling Zhi-8) from a Ganoderma lucidum Induced Acceleration of Wound Healing in Rat Liver Tissues after Monopolar Electrosurgery,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 916531, 12 pages, 2014. 
Brzozowski T ,  kontúrok PC ,  kontúrok SJ ,  Brzozowski I ,  Kwiecien S ,  Hahn EG . Involvement of ornitínu decarboxylase and polyamines in epidermal growth factor-induced recovery of gastric mucosa from gastric lesions provoked by stress. Regul Pepti.  2002; 30; 74 (2-3): 73-84.
 
Zdroje informácií o vitálnych hubách:
Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček – Huby a ich liečivé účinky
GM Halpren, AH Miller – Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
GM Halpren – Healing Mushrooms
Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers – The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando – Farmakológia klasickej čínskej medicíny
Radomír Sôch, Alexander Jegorov – Encyklopédia léčivývh húb
Bensky – Materia Medica